Potreba štvormesačného bábätka dudlovať v noci

tamiiik
12. nov 2016

Ahojte potrebujem radu. Moja 4 mesacna dcerka ma od ockovania zly spanok. Nechcem to zrovna pripisovat ockovaniu ale jednoducho odvtedy to zacalo. Nahoda-nenahoda. V noci sa budi na to ze potrebuje mat dudlik..ma akoby nepokojny spanok. Dam jej dudel, dudluje o zivot, upokoji ju to, zaspi. Dudel jej vypadne a zacne mrncat ze jej chyba. Niekedy zisti hned ze jej vypadol niekedy az po hodine. Ale kazdu noc takto k nej vstanem aj 10x. Robi to preto, pretoze si zacala cmulat palcek. Kedze nechcem.aby si navykla tak jej davam na noc rukavicku. Ked jej rukavicku nedam tak sa v noci ani nezobudim.pretoze ked na nu pride potreba dudlat tak hned vopcha palec. Ma ho aj celu noc. Nie je kojena. A nie je ani hladna pretoze to robi aj hned po napapani ked ju ulozim.... co to?? Preco ma taky spanok? Zubky sa mi zda ze este nejdu. Uz som jej skusala davat aj gelik na dasienka. Skor ma vsak znepokojuje ten palec... neviem ci v tomto veku uz si mohla nam privyknut alebo este nie. A tsda ci jej v noci dovolit aby cmulala palec alebo davat rukavicku a byt tak hore 10x za noc minimalne... skusenosti?

mirunkad
12. nov 2016

a prečo ti vadí že si cmúľa palec? veď pre deti v takomto veku je to úplne normálne a prirodzené niečo cmúľať a dudlať. Je to ich prirodzený reflex, ktorý ich upokojuje - pripomína im to matkino prso, aj keď nie je kojená, reflex v sebe určite má. moja 3,5 mesačná dcéra si cmúľa ruky stále, dudel nepoužívame lebo ho nechce, zato je kojená a prso potrebuje často, nie len na jedenie, ale práve na to dudlanie, upokojí sa, zaspí...niekedy mi ho dudluje polku noci, spí pri mne. Keď som ešte bola tehu som si vravela, že spanie spoločné ani za nič, ale takto sa vyspíme obe. Ja sa nemusím ani poriadne zobudiť, ani ona, nájde si prso kedy potrebuje.

henikav
12. nov 2016

@tamiiik Ved je este malinka, je to jednoducho reflex, ze si cuca prstik, alebo dudluje dudlik, preco ti to prekaza, ved to nebude robit do 18tich. Hlavne ze je spokojna a dobre sa vyspinka a tym padom ty tiez. Nasa prstik necucala, ale zato od uplneho malicka dudlovala a aj si sama vedela dat dudlik, tak som ju na noc oblozila dudlikmi a vzdy nejaky zachytila ruckou a dala si ho do pusy.

pribinak
12. nov 2016

Je to saci reflex jeden zo základných a najdôležitejších reflexov, bez ktorých by dieta len tažko prežilo
To, ze si dava ruku do úst, to je koordinácia ruka, oko a ústa

lulu_2323
12. nov 2016

Ved na tom nie je nic zle preboha ze chce nieco dudlat mala ma 15 mesiacov a stale ma dudlik bez neho proste nezaspi sice si nedudla palcek ale dudku mat musi a tiez zacne plakat ak ju ma daleko a nevie ju najst inac si ju da sama do pusinky ak ju ma po ruke

tamiiik
autor
12. nov 2016

Zienky mne nevadi dudel. Nevadi mi ani ked cmula rucicku. Vadi mi len palcek lebo sa bojim ze si privykne. Odnauci sa skor od dudla ako palca

mirunkad
12. nov 2016

@tamiiik preco myslis ze sa odnauci skor od dudla ako od palca?

lavinis
12. nov 2016

teda, už som počula o všelijakých vedľajších účinkoch očkovania, ale závislosť na dudlovaní palčeka, to je nové. Treba na to upozorniť výrobcu vakcíny, nech to dá do príbalového letáku 😀

natalushka
12. nov 2016

Asi neporadim..ale co sa tyka oducania..ked sa zamyslime dodo buducnosti..dudel vyhodis,vymyslis si k tomu nejaku rozpravku,par dni pomrnci babo a do tyzdna mas klud..no co spravis s palcom???manzelova krstna mama si tak cmulala palec,uz do skoly chodila..a dodnes ma ten palec"vycmulany"..tazko sa to opisuje🙂ja som radsej dala dudel..i ked maly bol kojeny,takze ho moc casto nebolo treba..drzte sa

petulda333
12. nov 2016

@tamiiik aj moj si cmulal prsteky a to az tak ze mu ta koza akoby zliezala az,ale trvalo to asi 2mesiace a uz to nerobi. Teraz si ho pre zmenu dava do nosa 😂

mirunkad
12. nov 2016

@natalushka moja sestra zas mala dudel ešte v prvej triede ZŠ..schovaný v lavici..báchorky na ňu nezaberali..ked nemala cumeľ proste nezaspala..je to individuálne ale podľa mňa u 4mesačného bábätka je predčasné sa báť nejakého zlého návyku z cumľania palca.

tamiiik
autor
12. nov 2016

Ano presne o to ide, ze k dudliku si nieco vymyslim. Proste prisla myska hryzka a zjedla. Alebo co ja viem co. Ale co s palcom? Jej ho odrezem? Podla mna nie js pekne ked si nejKe 2r dieta napriklad cmula palec :(
Neviem ci v tomto veku si to uz dieta uvedomuje alebo nie.. to je cele

tamiiik
autor
12. nov 2016

@natalushka dakujeme. Si tusim jedina ktora pochopila o co ide 🙂

tamiiik
autor
12. nov 2016

@lavinis neviem ci si citala poriadne ale napisala som ze to nechcem pripisovat ockovaniu...tak si prosim nechaj blbe poznamky ;)

siska2027
12. nov 2016

@tamiiik neboj sa toto časom prejde my sme to mali u oboch chalanov až kým sa nenaučili hľadať si cumlík. Robím aj tak že malemu dam 2 cumle do postielky ľahšie nájde, alebo si pripravím ďalšiu na stolík a už mu ju len vopcham nesvietim, nehladam 🙂, tvoja je síce na to ešte malička musis byt trpezlivá. a viem že je to unavujuce,ale vydrz bude lepšie 🙂 S tou rukavickou je to dobrý nápad podľa mňa lepší cumel ako ruky 😉 staršieho sme od cumla odnaucili za 4 dni a ani ho nenapadne prsty si cmulat

cervikpepik
12. nov 2016

@tamiiik ahoj,citala som minule v nadom lekarnickom casopise rozhovor s detskou zubarkou a riesilo sa tam presne to,co je ,,mensie zlo,,ci cmulat palcek alebo cumlik...a p.zubarka vyslovene odporucala nedovolit dietatku cmulat si palce...a vobec neriesila ,,zlozvyk,,... islo o to,ze deti,kt. dlhodobo cmulaju palce mavaju zle postavenie chrupu,deformovane zubky a poskodene dasienka...suvisi to vraj s tym,ze cumel sa dasnam a zubom dietata prisposobi,no palcek je tvrdy a sustavne tlaci na zuby a dasna..samozrejme najlepsie bez jedneho aj druheho 🙂

henikav
12. nov 2016

@tamiiik vies ja si myslim ze ked bude mat aj palcek aj dudlik, nebude na tom nic zle, iba sa obe vyspite, pomalicky sa nauci si dat dudlik sama a na palcek zabudne, no a ked podrastie dudlika sa zbavis

rbabulka
12. nov 2016

@tamiiik ano, presne toto bol dovod, preco nasa teraz uz rocna dcera zacala spat s nami 😀 cumlik si stale vyrazila a potom plakala, ze ho nema... a mna prestalo bavit tolko chodt k postielke, tak som ju nastahovala k nam 🙂 a inac 1000 krat radsej cumel ako palec. Kazdy ortodonista ti to povie, lebo s palcom si vie pokrivit zuby (pozatlaca podnebie a kadeco). Asi ti neporadim, to uz len bud vydrzat alebo si ju zober k sebe, nie je to take unavne. Inac ono to vyrusovanie sa prestane, ale uz si nepamatam kedy... asi tak okolo 6 mes...

martinoocka
12. nov 2016

cmulanie palca je horsie ako cmulanie dudlika. viac deformuje celuste aj palcek. a naozaj od dudlika sa aj lahsie odnauci.inak moja mala ked bola dojcena aj tak v noci musela dudlovat dudel, prsnik nechcela,ked bola najedena revala ako besna kym nedostala dudlik.a stale sa budi v noci ked jej vypadne dudel alebo sa chce napit.nie 10x, ale tak 4x urcite. keby si dcerku dojcila tiez by sa budila, skoro vestky deticky sa budia v noci, ci uz koli dojceniu, dudliku, alebo sa chcu napit vodicky.jednoducho ked sa dostanu do fazy lahsieho spanku tak sa zobudia a potrebuju nieco cim sa znovu uspia. ako sa im vyvija mozog tak sa aj tieto spankove fazy menia a vekom sa naucia spat neprerusene.ked sa chces lepsie vyspat, daj si ju k sebe do postele, tak jej das dudel v polospanku, neprebudis sa uplne ako ked musis ist k positelke.je to velky rozdiel.

jonnie
12. nov 2016

My musime mat zasoby dudlov...zaspava s jednym v ustach a dalsi v ruke..asi istota pre neho 😀 a kupujem MAM night-v noci svietia a nezapinam ani svetlo-iba podla cumlov sa orientujem a pripadne podam 😉 Urcite cumel. A vstavanie..ano , chapem, aj ja vstanem hadam 10x....a to vidis ma min. 2 ks a dalsie mu dam nad hlavicku...lebo vie-ze ich tam pohmatom najde. Mas este malinkate babo...potrebuje ta...a aj to uistenie-ze nielen dudu...ale aj mama je tam-ked mu dudu poda. Bude to ok...hoci je to tazke-este budeme spominat-ako nas nase lasocky potrebovali....ked uz budu dospelaci.

margaretka_
12. nov 2016

podľa mňa je podstatné aj to, koľko to dieťa reálne dudluje. ja mám dojčeného 10 mesačného ucuckáne cuckoša, v noci si vyžaduje dojčenie dosť často, ale tiež si cmúľa aj palec. cumlík som nikdy nedávala, palec som menila samozrejme za prsník, ale nie úplne vždy sa to dá, hlavne v noci, takže niekedy zaspí s palcom. ale tak necmúľa ho hodiny, nemyslím, že mu to nejak zdeformuje čokoľvek. a myslím, že tá potreba cmúľať palček odozneje rovnako ako potreba dojčenia. cez deň si ho necmúľa nikdy, iba si tak pýta dojčenie alebo sa tak pýta spať.
neviem ale ako je to u detí na UM, keďže nemajú možnosť byť na prsníku
ale odúčanie od cumľa spôsobom, že zrazu cumeľ nie je, nepovažujem za najšťastnejšiu.

tamiiik
autor
12. nov 2016

@margaretka_ ani ona cez den led je hore tak necmula. A ked zacne tak viem ze chce spinkat. Cez den to v pohode ustriehnem lebosom ziva ale v noci mam fakt problem. Cmula chvilocku. Len vyslovene na upokojenie. 3-4minutky. Ale palcek si z pusy nevyberie, ma ho tam pichnuty.

natalushka
12. nov 2016

@mirunkad jasne..mozno je toto len momentalna potreba..maminka najlepsie vie,ci uz je to u babatka zvyk alebo ne..kazdopadne od kazdeho zlozvyku sa zle oduca..

natalushka
12. nov 2016

@tamiiik dakujem🙂len skoda,ze ti neviem poradit..ja som tiez mala hruzu z toho aby si necmulal prsty..okolo 3/4 roka mal take obdobie,prsty v ustach..ale to uz da hlasili zuby..tvoje mimi je este male..ja som malemu cumel doslova nanutila..na prse bol stale,uz sa to nedalo..dudlal ale len v nevyh utnych pripadoch..mal ho cca do 15.mes,i to len na zaspanie..a potom ho sam zahodil..par dni lamentoval,ale v pohode..preto ja by som radsej sa na ten dudel zamerala..teraz das rukavicky..ale tak za 2mesiace ich po tebe uz hodi🙂uvidis,edte pockaj..mozno ma len take blbe obdobie..

priora
12. nov 2016

@cervikpepik ja som dudel nikdy nechcela a cmulala som si palec a zuby mam najkrajsie s rodiny, rovne ;) tak u mna to bolo zrejme opacne a tak isto aj palce su ok ;)