Poraďte dobrú knihu na výchovu

zuzanababalu
19. jún 2013

Ahojte, mam 3 a pol mesacneho chlapceka, kt uz zacina objavovat nove veci🙂
Viete poradit nejaku dobru knihu na vychovu, kedy mu ukazovat nove veci, kedy ho ucit hmatat nove veci, zvuky, farby,....
Vzhladom na to ze je to moje prve babatko, chcela by som si poriadne prestudovat co, ako a kedy sa pridavaju postupne nove veci do zivota babatka.
dakujem

aneet112
19. jún 2013

Tvoje srdce je najlepšia kniha..inu nepotrebuješ 🙂

janinah
19. jún 2013

viac ako knihu budeš potrebovať zdravý sedliacky rozum+materinský inštinkt + vedieť zvoliť zlatú strednú cestu 😉

andrejka1974
19. jún 2013

rad sa svopjim instinktom a sama uvidis co a ako , ziadna kniha ti v tomto neporadi a ver mi aj kazde dietatko je ine, ine veci ho zaujimaju ja mmam 5 deti a kazde je uplne ine 🙂 🙂 🙂 🙂

majka1981
19. jún 2013

dieta si same ukaze ako daleko je 🙂
na vyvoj knizku nepotrebujes. pri vybere hraciek je lepsie obmedzovat hracky "na baterky" (su hlucne, dieta sa vela nenauci...), obmedzovat plast (radsej drevo a ine prirodne materialy)... postupne sama zistis, co tvojmu dietatu vyhovuje.
aky je priblizny vyvoj dietata mozes pozriet aj na nete - kedy priblizne zacne otacat, plazit, stvornozkovat, sediet, vstavat, chodit, behat (pisem priblizne, pretoze kadze dieta je ine!). Plati to pravidlo - ze ked dieta relativne "neskoro" zacne chodit, tak je urcite na zaciatku lepsie v jemnej motorike, opacne ked zacne chodit velmi skoro, tak ho nebudu zaujimat malicke veci - to objavi az neskorsie a musi sa jemnu motoriku naucit neskorsie.
co Ti ale mozem odporucat je, precitat si knihu o komunikacii - na priklad "respektovat a byt respektovan". na vsetko ine sa spoliehaj na tvoj materinsky instinkt

kvetinka211
19. jún 2013

@zuzanababalu raz som nasla jednu knizku, ktora bola ako jedna z mala inspirativna .. bola paradoxne o podnetoch pre babatka ktore v niecom zaostavaju, ako ich motivovat ... posolstvo ktore ma z nej najviac zaujalo bolo ze je dolezite davat detom podnety takym sposobom, aby ich mohli odmietnut ak o ne nemaju zaujem, aby po nich siahli iba ked o ne zaujem maju ... prikladom je napr. babatko, v dosahu ktoreho sa polozi nejaky zaujimavy predmet, kludne bezna vec z domacnosti ktora je bezpecna .. oni mali napr. bedmintonovy kosik ... babo sa same zacne za nim natahovat, snazit sa ho uchopit, neskor sa pretocit.
Nespravny typ podnetu je vlozenie dietata pod hrazdicku na hranie alebo do hracieho kresielka, kde je zrazu ovalene podnetmi pred ktorymi nemoze utiect ... leskle veci, zrkadielko, kriklave farby, zvlastne tvary, pripadne to s dietatom este trasie a hra nejaku cinsku melodiu, blika svetlami a pod. Moj malicky mal hrazdicku, davala som ho tam obcas, ale nechapala som preco tak divne pozera na tie veci, zrkadielko ho vyslovene rozculovalo. Neskor si zvykol, ale zo zaciatku aj plackal, tak mse tam ani casto nebyvali .. skoda ze som tu knihu necitala skor. Nastastie trasuce sa kresielka sme nemali a ani vela zvukovych hraciek, tak som mu snad nesposobila traumu 😉 Pri dalsom uz ale uz budem s podnetmi postupovat opatrnejsie. No a v takom veku je najvacsi podnet ludska tvar.

zuzanababalu
autor
19. jún 2013

vrela vdaka🙂 hlavne mi islo aby som to s mojou kreativitou a nahlivostou nejako neprehnala, alebo aby som na nieco nepozabudla

zuzikak
12. okt 2021

@zuzanababalu neboj sa neprezenies. Ty dieta neuc. Samo si ukaze co chce zistit a co chce preskumat. Ak ti vojde do pradelnika, kludne mu dovol povytahovat vsetko oblecenie a ukaz mu, ze toto nosime a potom to poskladas naspat. Vytiahne to este milion krat. Potom mozno vojde do kuchynskej linky, kde vytiahne plastove nadoby alebo hrnce. Daj mu k tomu plastovu stierku alebo varechu a bude objavovat nove zvuky a kombinacie. Ak ho to prestane bavit, odide skumat dalej. Na 3,5 mesiaca mu staci dat par hraciek plastovych, alebo tie, ktore obsahuju rozne struktury a materialy od Lamaze. Tak isto deti fascinuje obycajna plastova flasa, pripadne popucena, vreckovky, ci prazdny obal z kremu. Najprv jednoduche tvary. Velmi dobre su aj tzv. kruzky jednoduche, ktore sa na seba napajaju. Mozes z toho vytvorit retaz a ked bude starsi, napajat na to hracky. Ak ma vela hraciek, nedavaj mu vsetky naraz. Odloz a postupne vytiahnes. Tak isto ak z nich vyrastie nevyhadzuj ale odloz do pivnice do krabice. Ak ich potom vytiahnes po pol roku, uvidis tu zabavu 😉 Pomaly - nemate sa kam ponahlat. Kym nastupi do skolky, vela veci sa nauci prirodzene. 😉