Pocity strachu a úzkosti aj napriek užívaniu antidepresív.

nini15
27. feb 2020

Ahojte mam 4 mesacne babo a pred otehotnenim som brala antidepresiva a pocas tehotenstva sme ich vysadili.Tehotenstvo bolo krasne.No po porode sa mi hned na druhy sen vratili moje stavy na som do konca sa bala starat o svoje babo proste poporodna depresia tak urcity cas som to vydrzala a potom sme nasadili amtodepresiva paretin.Hned po tyzdni sa mi polepsilo a konecne som si zacala uzivat moje babo💙no teraz sa mi opat vratil ten pocit a uzkosti aj napriek tomu,ze beriem lieky,som z toho sialene smutna lebo neviem co mam robit a hlavne ma trapi,ze malinky trpi kedze sa zas bojim o neho starat;(
Poradte mi prosim alebo nemate s tym skusenosti? Dakujem lebo som uz uplne zufala:(((

uradnikova
27. feb 2020

@nini15 kojite? Mne odporucali odstavit kvoli tym stavom. Ale nespravila som to...

juliet86
27. feb 2020

mozno potrebujete iba zvysit davku. poradte sa so svojim psychiatrom

michaella24
27. feb 2020

Jediná rada je - poradiť sa so svojím psychiatrom. Buď ti k liečbe ešte niečo pridá, čo je vhodné do kombinácie s paretinom, ja som mala napríklad Eliceu a veľmi mi to pomohlo. Ale to som bola ja. Ja som teraz tiež v tehotenstve bez liekov, lebo mi bolo proti srsti do seba dávať lieky, keď pod srdcom nosím bábätko. Základ je smer lekár, možno aj terapia u psychológa, hlavne o tom hovoriť a nič v sebe nedusiť. Požiadaj o pomoc s bábätkom, ak máš koho. Držím palce!

nini15
autor
27. feb 2020

@uradnikova nekojim

nini15
autor
27. feb 2020

@juliet86 idem dnes za nim uz som s nim volala

nini15
autor
27. feb 2020

@michaella24 ano mas pravdu myslim si,ze mi musi zvysit davku alebo nieco a dalej uvidim,len je to hrozne,ze sa o malinkeho nevladzem starat a venovat sa mu

michaella24
27. feb 2020

@nini15 verím ti a je mi ľúto, čím si prechádzaš. Mne je tiež aktuálne dobre, neberiem lieky, pretože by som rada bábätko kojila. No som pripravená aj na tú alternatívu, že keď sa narodí a stav by sa mi náhodou opäť zhoršil, budem musieť vyhľadať pomoc. Určite to netreba podceňovať a zanedbávať. Naše detičky nás potrebujú zdravé ♥️ Uvidíš, bude to v poriadku. Možno na teba vplývajú aj hormóny, mať dieťatko je tiež veľká zmena 🙂

luccija
27. feb 2020

@nini15 ja som názoru, že AD sa netreba báť a často sa stav zhorší práve tým, že sa vysadia v tehotenstve a príde k relapsu čo je skoda.Su AD, ktoré sa berú aj v tehotenstve pri kojeni.Porod a život matky nová životná rola je veľmi fyzicky, psychicky náročna a nie každý si hneď zvykne.
Buď Ti lekar navýši AD, alebo da ukludnovak.Liek Ti krásne zabral paretin je veľmi dobrý určite Ti bude lepšie.Mohla si sa iba zľaknúť, že stav sa vráti sila myšlienok je veľmi silná.Z praxe skôr som za to, ak ženy brali AD pred otehotnením, aby sa nevysadili možno len znížili, alebo dali iny druh.To ako, keby diabeticky si vysadili inzulín.

lucia851
27. feb 2020

Ja som mala arketis to je to iste co paretin a mne bolo z neho hrozne, teraz beriem radšej iné a tie pomahaju

nini15
autor
27. feb 2020

@michaella24 ja ale nechapem ze preco sa mi to vratilo opat

nini15
autor
27. feb 2020

@luccija snad mas pravdu a len mi navysi davku a prejde ma to nech opat citim tu materinsku lasku a nech nemam hnusne uzkosti a bolest zaludka a nechutenstvo

nini15
autor
27. feb 2020

@lucia851 a ake beries? Lebo vsak ja ich beriem 3 mesiace a do teraz mi bolo fajn a zrazu bam a zas uzkosti a depky

michaella24
27. feb 2020

@nini15 no, je veľa rôznych faktorov. Ja nie som lekár, ale môžu to byť proste hormonálne zmeny, stres, mať bábätko je veľká zmena v živote, si vyčerpaná, ustráchaná, úzkostlivá, či robíš všetko dobre. Ja som Paroxetine vysadila tri či štyri mesiace pred tehotenstvom, lebo mi to odporučila lekárka, aby sa telo vyčistilo a fungovala som už len na sertralíne, ktorý je bezpečný aj pre bábätko. Ale aj tak sa mi bridilo po zistení tehotenstva v tom pokračovať. Musím, ale dodať, že mne už bolo naozaj lepšie, preto som si to dovolila. Gynekológ mi napríklad povedal, že často sa tehotenstvom zvyknú tieto stavy upraviť (ja mám úzkostno - depresívnu poruchu). Zatiaľ je všetko v poriadku. No tiež neviem, aký dopad na mňa môžu mať hormóny po pôrode, či sa mi nemôže stav zhoršiť. Som pripravená na všetko, ale treba myslieť pozitívne ♥️

nini15
autor
27. feb 2020

@michaella24 vsak uvidim co mi dnes povie lekar prave tam idem🙏🏻

michaella24
27. feb 2020

@nini15 super, že ťa tak skoro vzal, určite daj vedieť ♥️

luccija
27. feb 2020

@nini15 nikto nevie prečo sa to vráti.Unava, nevyspanie, strach zo strachu.Staci jedna zlá myšlienka a príde úzkosť a už to ide.Bolo by fajn chodiť na terapie a naučiť sa pracovať s tými myšlienkami, pocitmi.Ide to lieky nie sú všetko😅ak sa nezmení myslenie, životný štýl bude sa to opakovat

nada789
27. feb 2020

ja som toto prekonala bez AD. ale priznavam, od malicka mam milion zaujmov, vrcholovo sport, cestovanie atd.... panika ma vyradzuje a dava mi hranice, za ktore sa mi tazko ide...... neviem univerzal recept, asi nebat sa o tom hovorit a vlastne, ked ta to chyti hned s niekym hovorit. o comkolvek, je to trening myslienok. Moja rada : 1. napi sa vody pozri do zrkadla a zacni spievat, cokolvek, sedemdesiat sukien mala.... cokolvek z detstva... pri tom chyt handru a utieraj prach... zehli... cokolvek manualne... alebo sa na mieste rozbehni. Okrem toho, ze mas male nemluvna, s ktorym si nepokecas, a logicky mas pri nom iba STRACH s tebou lomcuu hormony, ktore sa snazia upratat. Blokovany estrogen, co je asi najvacsia patalia, sa snazi tvorit, no proste cele zle toto obdobie. ALe hlavu hore, my zenske znesieme viac ako kone, len tu silu musis v sebe objavit. Na zaciatku pomaha aj ked si normalne predstavis, ze tuto myslienku paniky splachujes v zachode...... atd 🙂

lucia851
27. feb 2020

@nini15 ja beriem teraz dulseviu ja nedám na ňu dopustiť, najlepšie ad ktoré som mala

nini15
autor
27. feb 2020

@michaella24 nebol tam tak zajtra musim ist:(

nini15
autor
27. feb 2020

@luccija ano mas pravdu no uvidim zajtra u lekara co povie

nini15
autor
27. feb 2020

@nada789 dakujem za uzasne rady a urcite ich skusim,skusim cokolvek len nech som zas ok ako do nedavna🙂

nini15
autor
27. feb 2020

@lucia851 a nebolo ti z nej na zaciatku zle? Lebo ja ked som zacinala uzivat ad prve dni a tyzdne boli hrozne:(

lucia851
27. feb 2020

@nini15 nie vôbec žiadne nežiaduce účinky som z nej nemala

nini15
autor
27. feb 2020

@lucia851 super