Odplienkovanie vtedy a dnes

15. jún 2023

Mňa len tak zaujíma, ze ako dokázali naše mamy a staré mamy odplienkovat deti už v roku zivota? Lebo aj mňa to čaká zachviľu, dcéra má 1,5r a všade čítam ze dieťa musí byť pripravené a musí to chápať atd.. Ja som bola bez plienky už ako 9 mesačná, a takmer všetky deti mojej generácie tiež.. Ako sa to podarilo tým mamam, a prečo my dnes máme ešte 2,5r deti s plienkami?

pribinak
15. jún 2023

Dnes majú deti na zadku umelohmotné plienky kde necítia žiadne mokro a chlad.
Kedysi mali mokré látkové plienky a cítili ten chlad
Preto boli kedysi rýchlejšie odplienkovane

V 9. mes. odplienkovana by som brala s veľkou rezervou

janka_266
15. jún 2023

No lebo začínali už v 6. Mesiaci posadzat na nočník, a postupne u deti vybudovali pavlov reflex, vytvorili im rutinu, to ale neznamená, že tie deti na to boli pripravené 🤷‍♀️pranie plienok bola silná motivácia 😃 teraz niektoré mamičky by nechali plienky aj do školy, keby mohli 😃

kvetinka75
15. jún 2023

@janka_266 moja dcéra tiež chodila na nočník okolo 6 mesiacov, už ked na ňom vedela sedieť. Plienku mala do 1,5 roka. Už po roku som jej ich chcela zrušiť ale išla zima a niekedy sa v zápale hry pozabudla a nechcela som aby sa vonku počúrala, tak som jej ich pre istotu niekedy von ešte dala. Ale doma bola bez plienky už pred tým. Sem-tam sa stalo že ušlo ale málokedy

nikaa951
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maryetta
15. jún 2023

@janka_266 napr aj moja svagrina dala podsadzat. Kamoska napr tiez a odplienkovali rovnako tak ako ja svoje deti. Ono niektore deti vydrzia na nocniku. Ja ked som prveho dala na nocnik tak dalsi tyzden nevosiel do kupelne kym som nedala nocnik prec. Proste stres.
Napr posledneho som skusala odplienkovat ked mal 1,5 roka. Od kakania sa podarilo. To pochopil sam co ma prekvapilo ze do wc ide lepsie. Ale od cikania sa podarilo az po roku. Teda mal uz 2,5 kym pochopil.

marisoul17
15. jún 2023

Lebo sa to tak robilo a robili to všetci. Dieťa má 6 mesiacov, automaticky musi sedieť a keď nesedí, treba ho poobkladat vankúšmi aby sa to naučilo a potom šup rovno do pavúka, nech sa naučí chodiť.
Bola iná doba, dnes máme kopec štúdii a odporúčania lekárov.
Ja mám dve dcéry a pri oboch som začala s odplienkovanim keď mali cca 2 roky a šlo to bez stresu, pretože rozumeli čo od nich chcem a prečo.

janka_266
15. jún 2023

@maryetta
@kvetinka75 ešte je tam dosť možný silný spomienkový optimizmus 😃 v 6 mesiacoch odplienkovane, v 9tich už rozprávali….. 😃

krasolienka1
15. jún 2023

Ja som dávala synovi a teraz dcére klasické bavlnené plienky na nocniku sú odkedy vedia sediet syn bol v roku a pol odplienkovany

viestta
15. jún 2023

mali rodicovsku 2 roky, v dvoch rokoch slo dieta do jasli, mama do roboty a to uz malo byt odplienkovane. Tak sa snazili

surama
15. jún 2023

No mne rodicia vraveli, ze som aj pol hodinu sedela na nocnika a nic. A postavila som sa a vycikala som sa na zem. Hadaj komu nalozili na zadok.

surama
15. jún 2023

@janka_266 Toto si uplne vystihla. A uplne ma islo porazit, ked si moja svokra dala sadnut mojho syna- novorodenca na nohu, lebo sak take velke dieta to uz moze. Hej ale sak kks aj ked sa velky narodil, tak stale je to novorodenec... Az svokor ju poslal kde sa patri 😃

domak2
15. jún 2023

Ja som tiež od roka rozprávala a nemala plienky. Potom len počúvam príhody ako som sa v jasliach posrala (citácia mňa, 2r) 😅 Veľa detí je bez plienky s tým, že majú rodicia so sebou 3 sety oblečenia na nehody, to veľmi za odplienkovanie nepovažujem. Tiez si myslím ze je to tým, že boli látkové a bolo treba ich pracne prať, teraz ma to až tak nepali a kľudne bez stresu počkám kým budú deti a ja pripravené. Brata tiež kadejako posadzali, nútili, zahanbovali (taky veľký, fuj a tak) a aj tak sa poriadne odplienkoval ako 3 ročný. A to bolo pekne dávno.

marianarem
15. jún 2023

Myslim, ze detom vadili tie mokre plienky. Ale otazka je, ci sme naozaj boli bez plienok a pytali sme sa, alebo mamy museli davat kazdu chvilu preventivne vycikat, pripadne prezliekali.

ballenka
15. jún 2023

Mne sa to pri mojich deťoch tiez podarilo velmi skoro, pred rokom u všetkych 4 detí.
3 starší mali papierové plienky, takže nie je to iba tým, ale pomáha to k pochopeniu cikania a uvedomeniu si mokrého pocitu.
Intuitívne som robila tieto veci, na nočník som dala dieťa vždy po zobudení od veku 6,. mesiacov, keď sa podarilo veľmi som ich chválila, ako idiot rozumej- veľmi prehnane.

Nikdy som ich tam nedržala dlho stačilo tak odhadujem do 2 minút, možno to bolo aj kratšie. ak sa nevycikali, nevykakali čo sa stávalo, nič som nerobila. jednoducho sme to nechali tak, aby nemali ani negatívnu emóciu s tým spojenú. Po zobudení bola úspešnosť obrovská! Spomeň si ako funguje aj dospelák.
Na nočník som ich dávala aj po najedení, tam idú automaticky posuny v črevách, bruchu a pomerne veľká úspešnosť.
Keďže polročné a väčšie deti nespia tak veľa, a tých príležitostí by bolo málo, ani nejedia každé 2 hodinky, Tak v čase keď boli dlhšie bdelé a ja som si spomenula, že už dlhšie necikali opäť som dala na nočník. Prirovnala by som to, ako keď si spomenieš, či už dieťa nemá mokrú plienku.

aby to nevyzeralo ako rozprávka, ale bola v tom hlavne moja práca a to tak, že som dôsledne nosila nočník so sebou, dole v kočíku, kámošky sa mi smiali, ale ich deti boli bežne odplienkované až okolo 2-3rokoch keď mi sme to už dávno neriešili. Nočník v parku pod kočíkom, situácia že vo vlaku mi dieťa sedelo na šerbl🙈i- nemali sme auto ešte.

Jaj a zabudla som ešte, že keď som ich dávala na nočník dávala som aj pokyn: eee naozaj takýto blbo jednoduchý zvuk, a to mi poradila moja mama, aby to vedeli aj malé nehovoriace deti ,,povedať,,. Samozrejme oni dávali vedieť tak okolo 11 mesiacov a často to bol aj planý poplach, len si asi skúšali ten zvuk. Ale ja som reagovala preložením na nočník.
A takto rýchlo sme dospeli k výsledkom.

Posledný syn bol odchovaný bezplienkovo, ale to už je iný level. Ale bezplienkovo neznamená že bezplienky/ neviem kto taký zavadzajúci názov vymyslel/ .
Ten sa mi od 3 týždňov nikdy nepokakal. ted raz ako 4ročný v aute!)

simona20201309
15. jún 2023

Moja dcéra bola v 1,5r odplienkovana kompletne aj cez noc. Bez nehody. Čuduj sa svete, bolo to pred rokom. Nie pred 30rokmi.
Vied, keby mali dnes matky prať a žehliť plienky, veľmi rýchlo by si rozmysleli ,,čakať kým dozreje".
Nie je to žiadna veda a žiadne tajomstvo. Ja si myslim, že už teraz je neskoro, keď ma dcéra 1,5r. Dieta sa ma dávať na nočník hneď, ako začne sedieť. 8-9mes9acov. Je to tak prirodzene, ze ten kto to nerobil, bude tu teraz na mňa útočiť, aký je to nezmysel a nonsens. Ale ak posadzas dieta od začiatku, úplne prirodzené si na ten nočník zvykne ako aj na zubnú kefku, na pohárik,.... a občas do toho nocnika sa aj niečo podarí. Ak toto robíš od 8mesiacov pravidelne, je obrovská pravdepodobnosť, že už v roku do nocnika vykonáva potrebu vedome.
Ale tak uvidíš sama reakcie, aké prídu.... vraj je to v dnešnej dobe nereálne, ....

domak2
15. jún 2023

@simona20201309 tak synovi čistím zuby od 6 mesiacov, ma 2 roky a furt pri tom reve 😅 Ja si vôbec nemyslím, že je to nereálne, kopa deti (alebo mám) je v niečom sikovnejsia skôr, len potom tie co nie sú, strávia zbytočne hodiny na nočníku a mama ma nervy ze je nemožná. Ja napríklad od roka deti chodím do práce, a muž sa síce snaží keď je s nimi, ale isto by nikoho každú pol hodinu neposadzal na nočník, plus keď syn je pri pohľade na nocnik ako tasmansky tiger😅

zuzanaete
15. jún 2023

Spomienkovy optimizmus je krasna vec. 🙂 Neverim, ze hromadne boli rocne deti bez plienok. A ak by nahodou aj ano, tak vacsina s nehodami. Ale teda latkove plienky urychlovali proces odplienkovania.

cookie29
15. jún 2023

pretoze vydrezirovat sa da aj zviera... znie to kruto, ale je to tak. steniatko naucis ze cika sa vonku, macku ze do misky a podobne... to neznamena, ze je to spravne.

Kedysi nase mamy ci stare mamy robili najlepsie ako vedeli a mohli. Dnes pokrocila veda a vyskum, neurologia za par rokov urobila nesmierne pokroky. Ked sme my boli detmi fyzio neexistovalo... Takze su nove poznatky. Samozrejme ze su matky ktore "dreziruju" aj nadalej a tvaria sa, ze je to normalne. Ich vyber, ich deti. Tak ako su rodicia, ktori pouzivaju pavuka alebo podsadzaju deti a ini ktoi im nechavaju volny pohyb.

Jedno je ale iste, ziadne dieta nema v zivotopise napisane, kedy bolo odplienkovane alebo kedy zacalo chodit, atd....

babulkomale
15. jún 2023

@pribinak ja som latkovala a prd im to vadilo 😃 donekonecna plienky

babulkomale
15. jún 2023

Svagrina si tiez myslela ako ma syna skoro odplienkovaneho, ano ona mu plienky davat prestala ale maly cural kade chodil a aj do postele. Nechapem takuto " karieru" ukazovat sa kedy mam deti odplienkovane 🙈
Radsej dam v spanku plienku ved dieta co tvrdo spi aj tak lezi do rana v mokrom, ako prat denne paplony.

svetlonos
15. jún 2023

Ja som pred 10 rokmi videla 9 mesacne dievcatko, ktore bolo bez plienky a uz same chodilo. Mama robila "bezplienkovu" metodu.
Ale tiez si myslim, ze pranie plienok bola obrovská motivacia. Tie poznatky ako dnes urcite neboli, ale ked o nich dnesne babky aj vedia- maju skepticky postoj. Ach take hluposti a kolkokrat vy vyvratili studie svojimi recami, hovadina za nich a hotovo ! Pojdu si svojecaj keby tanky padali.
Ja so sestrou sme vraj patrilivk tym "genialnym" detom, ktoere sa raz vycikali v sprche, pacilo sa nam to a od vtedy sme boli uz bez plienky 🙈 A v 9 mesiacoch som vraj tiez chodila...
No pre mna to je ako take scifi a skor sa tu priklanam k tomu spimienkovemu optimizmu.

babulkomale
15. jún 2023

@svetlonos ja som v 9 mes. veru chodila, mame fotky 😃
Ale suhlasim s nazormi ze bol velky tlak, posmech.
Na druhej strane nebol internet, mamy prali plienky v Romo kombi, vesali, zehlili a este moja svokra aj vysivala na materskej 😃 kopa casu akosi...

cookie29
15. jún 2023

@svetlonos to robia vsetci ludia... ten argument "my sme robili tak ci inak a ste tu a zdravi" pretoze z psychologickeho hladiska je dost narocne pripustit, ze to co sme robili kedysi (napriek tomu ze to bolo najlepsie ako sme vedeli) je "zle" z hladiska dnesnych poznatkov.
V dnesnej generacii vela mladych ludi ma problem s chrbatom napriklad. A moze byt tazko pripustitelne pre rodicov, ze to moze byt nasledok pavuka, skoreho podsadzania a podobne... ovela lahsie sa uveri, ze to je sposobom zivota... hoci ta pravda bude niekde uprostred

annm81
15. jún 2023

Ja myslím, že to rozhodne bude kombinácia všetkého, čo tu padlo. Spomienkový optimzmus, keď matky nespravili 100 digitálnych fotiek a videí týždenne, podľa ktorých sa dá overiť si dátum. Nikto si nerobil spomienkové knihy o dieťati so záznamom každého pokroku.

Platí tiež, že látkované deti sa zvyknú odplienkovať skôr. Matky sa s malými deťmi zdržiavali prevažne doma a v okolí domu, takže nehody až tak nevadili, lebo nikto nemusel riešiť, že sa dieťa pocikalo na sedadle v autobuse, alebo ako a do čoho v mraze prezliecť okadené dieťa, keď sú na dovolenke hodinu cesty od hotela.

No a najmä, dnes vieme viac o detskom vývoji a že niektorými praktikami síce urýchlime vývoj, ale má to negatívne vedľajšie účinky. Plus nie je taký sociálny tlak, že každé dieťa musí byť presne podľa tabuliek.

ariannazara
15. jún 2023

Ja si myslím ze predbehovat sa ktorá skôr odplienkovala dieta je cez, nech si každá matka robí ako uzná za vhodne.
To predbehovanie ktoré skôr sedí,chodí, odplienkuje sa je v poslednej dobe choré!!! 🫣

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
camelie12
15. jún 2023

@cookie29, velmi dobre napisane 👏
Presne, pre cloveka je velmi tazke pripustit, ze ako rodic zlyhal v niecom. Ten pocit viny je neuveritelne tazky. A nie kazdy ho dokaze uniest a vyrovnat sa s tym.

Nieco podobne je aj to, ked dospely obhajuje vychovny styl svojich rodicov - prisnu, chladnu vychovu s fyzickymi trestami, ze ved nic mi nie je, som normalny a zivy.
Teda sposob, akym bol vychovany.
Pre dospeleho je takisto velmi narocne pripustit, ze rodicia mu nedali tu spravnu, laskavu vychovu s hranicami a uz sa to neda vratit naspat :(
Ale neuvedomuje si, ze pravdepodobne bud ma problem s vyjadrenim a ovladanim svojich emocii (cholericky, vybusny typ) alebo naopak je submisivny, pasivny. Boji sa mat svoj nazor, nepovie ho, ostatni ho vyuzivaju a nevie sa postavit sam za seba.

A to je velka skoda a dovolim si tvrdit, ze je to nasledok takejto nelaskavej, prisnej vychovy.

P. S. K teme odplienkovania - vtedy sa mi velmi nepozeralo na to, ci je dieta pripravene alebo nie. Jednoducho muselo byt. Nikoho to vtedy velmi nezaujimalo... A odplienkovane 1 rocne dieta je neprirodzene, uz len z hladiska psychomotorickeho vyvinu. Takze by som taketo reci brala s rezervou.

zorkahorka
15. jún 2023

Lebo nemusis denne prat a vyvarat zasrate plienky, preto. Nase mamy dotlacila situacia. Teba nic netlaci, tak netlac ani ty na dieta

svetlonos
15. jún 2023

@cookie29
ano mas pravdu. Nase bybky v 20tke ani nevedeli, zebchrbat maju, napriek tazkej praci. V ich dedstve pavuky este neboli.
A ja prave mam zopar vnutornych rozbrojov 🙂 Prinam si, ze robim chybu a viem pritom ako by to malo byt spravne. To je naozaj narocne.
A to este si priznat po rokoch, hm potentovali sme to riadne, to veru boli.
Ja to neviem, priznam si to hned , no neviem co je lepsie 😂