Odplienkovanie v 2 rokoch . skúsenosti

27. feb 2020

Dcerka mala prave dva roky a poslednych 10 dni sa snazime odplienkovat. Najprv som to chcela vzdat po prvych 3 dnoch , lenze na stvrty zacala sama chodit na nocnik a vycikala sa. Najskor bol nocnik v izbe aby ho videla, potom na dalsie dni v kupelni. Plienku dostava na poobedny spanok, zvacsa ju ma suchu ak sa predtym vycikala. Spava 1,5 az 2 hodiny. A plienku davam aj na von kedze je zima. Po tyzdni pokrokov sa akoby sekla a cely den sa mi pocikavala. Chcela by som vediet, ako casto vam chodili deti cikat? Ona od mala nechce pit, okrem flase mlieka 250 ml rano a vecer cez den vipije max 150 ml vody + polievka a ine jedlo, ovocie. Ale chodi na moj vkus strasne casto cikat. Kazdych 20 minut a niekedy ide aj po 5tich minutach. Mala by som zajst za lekarom, kvoli malej kapacite mechura alebo je to len spoznavanim, nezrelostou mechura? Budem vdacna za kazdu radu. Ona velmi dobre vie, kde sa cika aj kaka, ma obdobie vzdoru do toho, vie ist sama na nocnik bez vyzvania, dat si dole nohavice, vycikat sa, poutierat sa , umyt ruky. Po schodoch chodi od 15tich mesiacov( vraj to ma byt tiez znak zrelosti udrzat moc). Tak neviem, ci sa mi teraz pocikava naschval, kedze uz 3 dni chodila pekne sama a hlavne ma trapi ta vysoka frekvencia cikania.

denka259
27. feb 2020

Pripnem sa 📌

marguay
28. feb 2020

Dieta urcite nic nerobi naschval. Moja bude mat 2 a pol a uz to bolo pol roka vsetko super aj ked navon a na spanie davam plienku a v poslednej dobe sa tiez pocika. Pocas spanku dokonca vstala a pytala sa na zachod a teraz len plienka. Neviem cim to je, ale ked bude pripravena, tak bude. Tlak posobi na dieta velmi zle, samo vie kedy uz bude pripravene. Ja len ze nie si v tom sama a ked dieta par mesiacov nieto dni chodi samo, vidis, ze stale sa to moze vratit spat. Dovody mozu byt stres, choroba.....a vsetko mozne

lucindav
28. feb 2020

Možno ju trosku mýli ta plienka na von, ale chápem prečo ju v zime dávaš.. Hlavne veľa trpezlivosti, ona sa to celé len učí, tiež si nemyslím že by ti robila naprieky, aj keď ma obdobie vzdoru. Moja zase strašne dlho držala, aj 5 hodín, čo tiež nebolo dobre. U nás zafixovanie návyku trvalo pomaly 2 mesiace (možno som začala na ňu skoro, neviem, ale išla do škôlky, tak bolo treba). A po odplienkovani cez deň sa v noci pocikavala ešte cely rok, dávala som jej plienku na noc. Jednoducho sa vôbec nezobudila, ani keď bola cela mokrá. Ešte aj teraz sa stane nehoda možno raz za mesiac keď neustriehnem koľko večer vypije. Držím palce.

matapo
28. feb 2020

...starsne individualne, jeden syn sa odplienkoval presne v dvoch rokoch, cely proces trval 2 dni a viac nebolo treba plienku ani cez den ani v noci, dcera sa odplienkovala ked mala 2.5 roka, trvalo to niekolko tyzdnov a len cez den, plienku na noc nosila vyse 4 rokov, nevedela sa zobudit a cikat v noci musela cez den to ako tak bolo v pohode, do skolky sla ako 3,5 rocna ale neraz sa stala nehoda, pani ucielky to nijak neriesili, nebola jedina. najmensi syn 2r3m cez den ako tak, pokial mu ja nepripomeniem ze treba cikat a nedam ho tak sam oznami az ked je uz neskoro ☹ vonku plienku davam, vacsinou ostane sucha, na spanok tiez ale vacsinou je tiez sucha. Velka potreba zasadne do plienky, starsi tu velku robili zasadne na wc. Tento proces uz trva 3 mesiace a stale to je v procese oducania od plienok.

saluda
28. feb 2020

Moja dcéra ako cez kopirák, aké začali sme keď mala 2,5 roka. So starším to bolo jednoduché. Tiež v 2,5 roku metóda odplienkovania za 7 dní, jediný raz sa potom pocikal, keď bol príliš zaneprázdnený. Na noc samozrejme neskôr.
A tak som si myslela, že s dcérou, ktorá je inak veľmi šikovná a chapava, to bude ešte jednoduchšie. Ta istá metóda, pár dní ok a potom regresia, až začala odmietať. Museli sme vrátiť plienky a až na 3. pokus to potom ako-tak vyšlo. Mala 3 roky, tesne pred nástupom do škôlky. Lenže aj tak sa bežne stávalo, že si cvrkla doma, v škôlke. Obedny spánok tiež, často sa pocikala. Na noc šla plienka dole až keď mala 6 rokov, tesne pred školou. Podarilo sa už ani neviem na kolky pokus.
Proste to nevedela ovládnuť. Už bude mať 8 rokov a stále chodí na záchod štýlom veľký dupot, tresnu dvere na kúpeľni a úľavou si nahlas vydýchne 😅. Boli sme aj u nefrologicky, upravovali pitný režim, nepomohlo. Videli sme aké, že časom sa to pomaličky zlepšuje, tak sme to už potom neriešili a nechali sme to na prírodu a na dcéru. Nátlak je v tejto veci kontraproduktívny. Niektore deti sa snažia, ale dozrejú proste neskor

saluda
28. feb 2020

Jaj, naša chodila po schodoch keď mala rok, bez pomoci o mesiac neskôr, s tou zrelostou to asi súvisieť veľmi nebude

lenuliatko84
28. feb 2020

Jansom malemu nechala chvilku tie pocikane a pokakane slipky na sebe a rychlo pochopil ze treba na nocnik cikat a kakat.niekto mantu mozno ukamenuje ale pomohlo to rychlo

autor
28. feb 2020

Dakujem dievcata. A ako casto vam chodili deticky cikat? Je ta frekvencia bezna? Necakam, ze udrzi moc 2-3 hodiny ale kazdych 20 minut alebo castejsie sa mi zda velmi casto. Inak na nu netlacim, nehresim len opakujem, ked je nehoda, ze treba ist na nocnicek. Vacsinou sa ma z usmevom pyta "preco" ☺ Noc a spanok poobedny plienku vobec neriesim. Cez den ale musi byt pred nastupom do skolky bez plienok lebo mi je nevezmu.Byt pocikana jej vobec nevadi, kludne by pobehovala aj cely den v tom☺

sono2
28. feb 2020

Ja som to nechala čisto na dcéru. Bola absolútne suchá v 2,5 rokov dovtedy keď som ju skúšala, len boli mlaky na zemi. Ja som nechávala tie nohavičky pampers, na noc som prestala dávať plienku keď začala byť suchá už niekedy v 2 rokoch. Nikdy nemala nehodu. To nemá byť o tom že ona vie kde je nocník ale vedieť prísť cielene k nemu a urobiť keď je treba.
Ja po skúseností s týmto by som viac dieťa naučila, ono bude vedieť samo a samo to zvládne.

autor
28. feb 2020

@sono2 ona prave uz vedela ist sama ked jej bolo treba aj ked ten nocnik nemala na ociach. Tak som to myslela. Najprv oznamovala, ze treba mi cikat a potom uz len odisla bez slova a pekne sa vycikala. Spolu sme sa z toho tesili

sono2
28. feb 2020

No a toto je ďalšia vec. Moja odtrhla plienku hneď ako ju pocikala a nechcela ju.
A kedy ti ide? V 3 rokoch už plienka isté nebude, kým pôjde do škôlky.
Lenže ten spánok bez plienky má byť znak že už dieťa je pripravené byť bez plienky

autor
28. feb 2020

@sono2 pred vecernym spanim ma flasu mlieka, takze sucha plienka nehrozi. Poobedny ma skoro vzdy suchu, ak sa predtym vycika. Ale hned po prebudeni treba ist na nocnik potom. Do skolky ma ist v 2,5 rokoch inak pridem o pracu.

drozdajkahra
28. feb 2020

Toto je úplne individuálne, niektoré odplienkovali v roku, iné hanba nehanba v 3-4...moja skúsenosť, malá 3r., minulý rok keď mala vo februári 2 roky, skúšala som odplienkovat pre tlak okolia, lebo je už veľká, tak som skúsila a išlo ma poraziť, proste nebola pripravená, dovtedy videla nočník, chodila na wc so mnou, bavili sme sa o tom, prikývla mi ale neurobila čo treba, tak som ju nechala že do leta to pôjde a po mesiaci vyspela natoľko že prestala mat plienku na celý deň iba v noci, sama od seba. Chodí krásne do škôlky od septembra a ani raz sa nepocikala, aké sú tam aj také co majú 2,5 a vzali aj s plienkami a je tam chlapec co už mal 3 dávnejšie a na poobedny spánok ma plienku a pocikanu a niekedy aj pokakanu takže kľud pôjde to, už jak raz skúsila pôjde to ✊

aduska0001
28. feb 2020

pripnem sa aj ja, taky isty problem😢 dotoho uz 3 krat zapal mocvych ciest. poradte prosim.

sono2
28. feb 2020

Vidíš. A moja pije od kedy som ju odstavila v 22 mesiacoch vodu koľkokrát aj celú fľašku malú rajec v noci a nikdy nemala nehodu. Fľašu som už asi pred tromi mesiacmi zrušila má 3 a 3 mesiace. Nemá mať okienko pred spánkom už toľko ale normálnu večeru. Toto by si mala tiež upraviť.

sono2
28. feb 2020

To by mohla zvládnuť. U mojej to prišlo fakt z dňa na deň. Zas je pravda ze nejake nehody kľudne môžu byť aj v škôlke. Ale plienky ako také nie. Nemaj z toho stres.
Ináč toto fakt nechápem s tými plienkami. Ja som teda v zahraničí ale plienka v škôlke vôbec nieje problém.

darinkaninka
28. feb 2020
darinkaninka
28. feb 2020

Aby sa bojíš prípadného zápalu, daj vyšetriť moč. Ja som u sestričky vypýtala sterilnu skúmavku, moč vyšetrili v labaku, bol v poriadku a ja som bola tiež kľudná. Ani sme nemuseli čakať u detskej medzi chorými deťmi. Ale myslím si, že dcérka ešte len nevie presne rozlíšiť to nutkanie.

autor
28. feb 2020

@sono2 riesila som s riaditelkou a rovno mi povedala, ze plienky akceptuju iba na spanok. Nechcem na nu tlacit ale ked chodila 3 dni bez vyzvy sama a zrazu sa pocika pomaly zkazdym a ani nepovie, ze jej treba tak mi to pride zvlastne. A ako vravim, nepozdava sa mi ta casta frekvencia. Nekricim na nu ale je to vycerpavajuce, najma ak viem, ze musim do prace nastupit ak nechem prist o miesto.

martinals
28. feb 2020

Ahoj,my mame teraz čerstvo dva roky a odplienkovat sa chystám až v lete štýlom keď bez plienky tak bez plienky už vždy. Uvidím ako mi to pôjde.Mamka mieni dieťa mení 😉

autor
28. feb 2020

@sono2 ako myslis to okienko pred spankom? Mala ma veceru normalnu o 18tej a potom flasu mlieka o cca pol siedmej az siedmej. Spat ide medzi stvrt na osem az pol osmou? Ako by som mala upravit? Ja by som jej tie mliekove flase rada zrusila lenze ona odmieta pit. Uz sme vyskusali hocico. Ked mala hnacky som, bola na naervy z nej. Mala pit miesto mlieka ryzovy odvar, nic sme do nej nedostali. Nechce caj, vodu, ani dzusy co sme v zufalstve skusali

sono2
28. feb 2020

Preklep bol. Večeru myslím. V jej veku je fľaša už len čisto zvyk. Toto by som fakt zrušila. Mne detská doktorka povedala, keď sa pýtala že či pije mlieko, moja bola teda dojčena bez fľaše ani so skončení nemala fľašu, že mlieko je jedlo, nie tekutina. Takže ponúkať vodu. Rôzne fľašky skúšať, poháriky, ja som zase s vodou problém nemala. Tak na šiestu by som dala jedlo, moja je o pol siedmej ide spať o ôsmej. Menšia dokopy tiež tak cca o pol siedmej papa. Toto fakt zruš.

autor
28. feb 2020

@sono2 vdaka. No ja som sa radila aj s pediatrickou. Ta tvrdi, ze jej mam UM nechat. Skusali sme rozne pohare, flase, druhy napojov a nic. Som hotova z nej. Mam ju z domova od 9 mesiacov. Nebola dojcena, ma znizenu imunitu, narodena v 34 tyzdni. Lubi papat aj za troch. Ja som rozmyslala zrusit obe flase aj rano aj vecer ale mam obavy o jej oblicky🙈 kedze okrem mlieka cucne len trochu vody za den. Rano potom dat ranajky k nim mlieko kravske tak deci a tak isto k veceri? Ci zrusit mlieko uplne si myslela?

sono2
29. feb 2020

Tie flašky som myslela. Tak to tým pádom je ťažké. Musíš len ponúkať, skúšať.
Tak ja len na margo mojej doktorky keď sa pýtala posledne pri trojročnej prehliadke že čo, že teda mlieko je jedlo. Možno niečo také u nás ako káva/džus. Proste voda je voda. Ani rôzne fľašky ju nezaujmu? Je už relatívne veľká.

majusska202
29. feb 2020

Ahoj moja skúsenosť je asi taká, mam syna ma dva a pol cca v roku a pol sa zacak pýtať. Crz pol roka sme nenosili plienku len na nočné spanie s tyn ze obcas bola suchá. Zrazu ked mal dva roky sa zacal pocikavat, bohuzial museli sme sa vrátiť k plienkam.neviem s nim pohnúť, place zr plienku nechve a cikat nejde. Teda obcad ma svetle dni a vtedx sa pýta alebo sa ide sam vycikat. A zas na druhy deň sa len pocika. Neviem ako to riešiť lebo niekedy ten plač ze plienku nechve je hrozný a za 10 minút sa pocika.

autor
29. feb 2020

@sono2 nie ju neokabatis 😉. Ani slamkove, ani poharikove, farebne, nefarebne. Skratka nic nepomaha. Mam sklad len na flase,co sme poskusali. Inak ona ani za tu flaau s mliekom nepisti. Kolkorazy jh uz s placom presviedcam aby dopila aspon to mlieko. Takze ona nie je ani na to mlieko vo flasi nie je fixovana

sono2
29. feb 2020

Zaujímavé. Tak a ani po jedle nepotrebuje vodu?? Tak ju kúp často aby sa napila😀fakt neviem.
Ja som s dcérou tento problém nemala

autor
29. feb 2020

@sono2 nene ani po jedle. Si da glg a koniec. A pritom cika kazdych 15 az 20 minut. Vravi sa , ze hkad je prezleceny smad tak ma asi dost z jedla. Sama sa divim, z coho vlastne cika ked cely den odmieta pit.

monika4991
29. feb 2020

@matapo môžem sa opýtať. Dcérka sa nakoniec akým spôsobom odnaucila mat v noci plienku? Máme rovnaký problém so synom. Cez deň od dvoch rokov plienku nemáme, ani poobede. Ale v noci on cika aj 4x čiže ráno plná a nezobudi sa mi vôbec sám. Nedá sa to nijako vysvetliť už som zúfalá mame 3 a pol 😞

matapo
29. feb 2020

@monika4991 ...ako rastla tak to samo preslo ze uz nepotrebovala v noci na vecko. My sme sa aj snazili tak okolo pol noci zobudit ju, posadit na zachod nech sa vycika a opat ju ulozit, doktorka nam povedala ze to nemame robit, ze dieta by malo v pohode vydrzat do rana, pokial teda nepije pred spanim vela, ze to vekom vymizne samo, a naozaj to vymizlo. Do piatich rokov je to normalne, dieta nemusi byt este zrele, ani sa to nijak neriesi do tych piatich...