Odplienkovanie trojročného syna

nika42684268
4. jan 2022

Dobrý deň, vedel by nám nikto poradiť? Syn má 3 roky, chodí do MŠ, problém je v cikanim a v kakani.. bol odnaučeny, ale stále ucvrkaval, na otázku, či mu treba cikať odpovedal nie, ale mal mokrý fľak, keď už bolo veľmi zlez tak sa vypýtal, ale to sa stalo za deň možno 2x.. veľakrat prišiel a pocikany.. (aj keď minútu pred tým som sa ho opýtala) .. tak isto aj s kakanim, začalo ho zapekat a bál sa chodiť na záchod, zmenili sme stravu, dávali viac vlákniny, ale zadržiava, lebo sa bojí, že ho to bude bolieť :( .. skúšali sme odmeniť, obľúbené sliepky, serblik,záchod, zatlieskat, skúsiť cez plišakov, dohovaranim :(

pribinak
4. jan 2022

@nika42684268 to ucvrkavanie ste neriešili u pediatricky?

nika42684268
autor
4. jan 2022

@pribinak povedala, že to je u takýchto detí normálne, ale budem to s ňou riešiť tento týždeň-mame 3rocnu prehliadku... Ale bolo mi tiež povedané, že nemusí mať vývinute držiaky

ukulela
4. jan 2022

@nika42684268 nespolahnut sa na pytanie. Pravidelne davat. Trebars aj na budik.

yanni
4. jan 2022

@nika42684268 v noci ako?

nikpa
4. jan 2022

@nika42684268 s tým ucvrkavanim máme to isté. Odplienkovany je od 2,5r. a 1,5r. keď sa opýtam, povie že sa mu nechce ale pozriem na slipy a má fľak... Nepomohlo nič len ho proste dávať pravidelne, žiadne pytanie, proste ideš a hotovo. V noci mu dávam stále plienku, väčšinou ju má suchú, max. volaky malý cvrkanec. Chodíme je nefrologiu kvôli dlhodobo zlému moču ale vraj dôvod na ucvrkavanie zo zdravotných dôvodov nemá. Takže proste panko nemá čas ísť na wc alebo ja už neviem ako mu to mám vysvetliť. Čo sa škôlky týka, tam problém nemá pretože učitelka sa ich nepýta ale zavelî a všetci spolu idú na wc...

nika42684268
autor
4. jan 2022

@ukulela áno, skúšali sme, lenže to by už bolo na silu, lebo nechce chodiť na nočník, povie, že mu netreba a neviem či ho mám k tomu nútiť :/

nika42684268
autor
4. jan 2022

@nikpa áno, ani môj si nie je vedomí, my máme moč vraj v poriadku, tiež si myslím, že nemá proste "čas"... Ale aj keď ho dám na nočník, nevycika sa, povie že netreba a nerejde ani minúta a má krúžok

nika42684268
autor
4. jan 2022

@yanni na noc je bez plienky a v pohode až do rána

mikadooo
4. jan 2022

@nika42684268 ahoj, áno,u nás cvrkala malá ešte 5-ročná. Nikto to neriešil, dr jej vyšetrila moč (kvôli evtl zápalu) a povedala že všetko je absolútne vv poriadku a nemáme to riešiť, aby sme jej nevypestovali nejaký psychický blok. Samo to odznelo a teraz už nemá problém (prváčka v škole). Kakanie žiaľ neporadím, tam je vyslovene nejaký psychický blok, to by chcelo asi detského psychológa? Neviem...😕. Držím palce❤️

zuzanaete
5. jan 2022

Syn mal tiez obdobie, Nemal cas ist na zachod. Hranie bolo dolezitejsie. Uz som na nom videla, ze mu treba a povedal, ze mu netreba. Kamoska mi poradila mu iba povedat - vies, kde mame zachod, ked som uz videla, ze mu treba. O take cca 2 dni behal na zachod a krical si - viem, kde mame zachod. Par dni si to hovoril. Problem bol vyrieseny.

nika42684268
autor
5. jan 2022

@zuzanaete on všetkému chápe, chodil sám na wc,pýtal sa.. potom prišlo obdobie a kľudne nacika do plienky,pocika sa .. a kľudne v Tom bude behať celú deň, vôbec mu nevadí mokré... Ešte dúfam, že keď príde leto a bude behať holý, tak sa to vylepší, len to má trápi, že chodí do MŠ :(

kozova87
5. jan 2022

@nika42684268 nebojte sa,este je maly,my mame v skolke aj 5 rocnych,ktori sa pocikavaju lekarka im povedala,ze kazdemu to inak trva(,hlavne chlapcom),nikto z toho vedu nerobi ani v škôlke

zuzanaete
5. jan 2022

@nika42684268 U nas to tiez prislo az po case. Ja som to pripisovala tomu, ze uz si
bol isty, ze uz to dobre ovlada, ved este vydrzi, lebo hra je dolezitejsia. Ta 1 magicka veta to zmenila. Drzim palce, aby ste nasli vhodny sposob pre vas.

nika42684268
autor
5. jan 2022

@kozova87 ďakujem krásne, dúfam, snažím sa ho netlačiť, lebo má celkovo tvrdohlavu povahu, čakám, že na to "dospeje"

kozova87
5. jan 2022

@nika42684268 to odporúčam,aj ja mám takého syna,čím viacej tlačím tým je to horšie,určite na to dospeje sám,držím palce✊

mareka49
5. jan 2022

A neni mu zimka od noziciek?
Lebo ak to prebieha teraz tak podlahy aj koberce sú studené.
Skus mu dat papučky ak náhodou nemá alebo dvojo ponoziek.
Môže byť pod chladený a Vted skôr mu ucvrkne

nika42684268
autor
5. jan 2022

@mareka49 nie, to nie, obliekame pančuchy a ponožky na to, alebo hrubšie pančuchy a papučky..

anoushka33
9. jan 2022

@nika42684268 Ahoj. Aj môj syn je na tom podobne. Skúšala som, a skúšam, všetko 🙂. Odmeny ako cukríky a pod., obrázkové knižky o nočníkoch a o učení sa na nočník (tie má celkom rád; v tejto literatúre pokračujeme, ak prejaví záujem). Osobne som to tiež veľmi riešila (kvôli nástupu do MŠ), ale dochádzam k záveru, že ono sa to poddá. V škôlke sa pocikal len raz a to na dvore, kde mu nikto nepomohol, hoci povedal deťom, že mu treba cikať. K pani učiteľke už nedobehol... Dôležité je vypozorovať, prečo sa nepýta. U nás je to často, že "nemá čas". Je často pri potrebe cikania hyperaktívny, vtedy ho jednoducho chytím a v pokoji mu poviem, že sa vycikáme. Takže som stále v pozícii našepkávača 🙂. Nečakám jednoducho, kým sa pociká. A prestala som dávať odmeny. (Šup, šup cikáme... Hovoríme, že dávame vodičku kvietkom mackovi namaľovanému na nočníku... a šup, šup, vrátime sa ku hre, alebo k aktivite, ktorú sme prerušili.
Teraz sa mu stáva, že kričí cikáááť...
A zavádzam rituály. Vždy pred odchodom z domu sa ideme všetci vycikať (aj jeho starší brat). Rovnako ideme cikať pred jedlom, pred poobedným spaním a pred kúpaním.
Výborný tréning je cikanie na návštevy. Napríklad u babky nemáme nočník, ale redukčnú dosku... A tak, keď treba, musíme ísť cikať aj takto 🙂. Dokonca sme boli na návšteve, kde bol len veľký záchod... a dali nám stolček na cikanie postojačky 🙂. Na tretíkrát vodička išla 🙂.
Takže trénovať, trénovať... O cikaní sa rozprávať. Spomenúť napríklad pri hre, že macko sa vyciká, postaviť záchodik z lega pre chlapčeka a pod.
Problém, a možno to nie je problém, ale u nás naďalej kakanie.
Ten môj si pýta plienku. "Chcem kakať do plienky!"
Zatiaľ vždy ponúkam záchod, nočník... ale nenútim... dám plienku, lebo nechcem, aby nastal problém s vyprázdňovaním.
Asi sa mu v hlavičke ešte nezaplo upozornenie : "Hovienko nie je mojou súčasťou, stačí, že rýchlo spadne do záchodu a hotovo."
Dosť som o tom čítala v psychologickej literatúre 🙂.
Takže moja metóda je čakať, trénovať, nenásilne... a pozorovať : prečo si cvrkol? Ponáhľali sme sa? Hral sa? Nemal poruke a na očiach nočník? Nepýtala som sa, či mu treba? (Malé deti to často potrebujú; oni si veľakrát nevedia pomenovať, čo im treba. To ich učíme až my. Oni len plačú a sú nervózne.... a my tiež a kričíme...)
Držím palce. Som v tom s tebou 🙂.

nika42684268
autor
14. jan 2022

@anoushka33 ďakujem krásne, od nástupu do Mš sa to vylepšilo, mal blok asi z učiteľky.. a tiež z toho, že ho strašné zapeka.. pocikal sa a na otázku, že prečo, či nestihol ... Povedal, že mu trebalo kakať a radšej nešiel až mu ušlo