Odplienkovanie skoro trojročného dieťaťa

zoja_
20. jún 2022

Ahojte baby poraďte mi nejaké typy na odplienkovanie,lebo ma už šľak trafí.
Malého sa snažím odplienkovat skúšala som minulý rok keď mal 2 roky nedarilo sa nechala som si to na toto leto. Čoskoro ma 3 roky-pekne rozpráva vie povedať kaka a piša sa do nocnika. Skúšam ho všelijak motivovať, ukazujem mu nočník páru raz sa mu poradilo tam vypísať a tým to hasne. Popisa sa a je mu to jedno, ale vidím ze už dokáže aj 2-3 hodiny vydržať aj v aute hocikde ale potom už keď vidím ze mu treba hystericky odmieta sadnúť na nočník ani do trávy, nikde nakoniec sa popisa. Už neviem ako naňho, poraďte mi niečo nejaký typ. V septembri ide do škôlky ale neviem ako 🤦‍♀️ už som zúfalá 🤣

pribinak
20. jún 2022

@zoja_ redukciu na wecko nemáte? Na nočník je už asi veľký

elem227
20. jún 2022

sem sa pripnem takisto skúšame odplienkovat v septembri bude mat 3roky

modryyyy
20. jún 2022

Dcerku som nechala doma bez plienky, dávala som ju cikať na nočnik, záchod, ako si povedala. Keď sa pocikala, hneď sa chcela prezliecť. To ked syn nechce isť na nočnik nevadí, pociká sa, bude mokrý a bude mu to vadiť. Potom sa sám bude pýtať. Aj von som dcérku začala brať bez plienky, tiež sa pocikala, prezliekla som ju a hrala sa dalej na ihrisku. Len nedajte znova plienky cez deň, naozaj vôbec. Ani keď pojdete autom, ani na návštevu. Doma stočte koberce, aby ste nemuseli čistiť. Asi za tyždeň sa dcerka odučila. Tiež som z toho bola v strese, či sa odučí a bolo to super. Ak sa opakovane pociká, nehrešiť. A hovoriť, že lepšie sa Ti bude hrať, behať bez plienky.

zuzkaa1991
20. jún 2022

@zoja_ tak bohužiaľ je velmi velky minulý rok ako dlho ste "skusala a ako?"
Co sa tyka trpezlivosť ja som moju odplienkovala podla 7 dňovej metódy (realne az na 12 den pochopila ze ma povedať pýtať sa) vtedy nechapala nerozprávala.....ale vydrzala som v trpezlivosti ak sa pocikala nechala som ju v tom v mokrom(kym som isla po druhe oblečenie) a vysvetlovala som ze treba sa pýtať alebo utekať na wc nechcela velmi na nocnik isla rovno na wc....ale ak date dietatu dome peluhu uz nedavajte inac ho zmätete.....je.leto cele dni bez peluhy do auta som davala tie podložky nepremokavé......ale vela vysvetľovať aj ked si myslite ze nevnima ale skutočnosti vníma

dadikvikyno
20. jún 2022

Ono to pride samo nas syn ma 4 este na noc nosi plienku cezden uz nie

eva233
20. jún 2022

Nočník v každej izbe, knižka o nočníku a ako sa cika a kaka spolu sme sa o tom rozprávali, že už je veľký a dáme preč plienku keď sa budeme hrať... Na týždeň sme sa doslova zavreli doma... Nechodili sme na žiadne návštevy nikde a nechala som ho najskôr chodiť len v telku bez všetkého zariadila som si aby som nemusela variť alebo som varila keď spal... Spolu sme sa len hrali a keď som videla, že treba alebo už cika oznámila som ideme cikat a spolu sme utekali na záchod... Podstatne je aby docikal do nočníka a pochváliť ho za to. Postupne som zistila ako sa tvári pred cikanim a keď dlhšie necikal oznámila som mu ideme cikat.... Nepýtat sa ale oznámiť.... Toto trvalo asi 2-3 dní potom som dala kratasy a nakoniec aj kratasy aj trenky... Po 5 dňoch sme šli von na záhradu... Za týždeň bol odplienkovany.... Von som vždy brala náhradné oblečenie a stali sa občas nehody ale bolo to OK. Ak sme šli autom dala som do sedačky nepremokavu podložku... To bolo minule leto. Teraz už je úplne v pohode.... Na spánok ešte plienku má. ..áno mali sme obdobie ze nejdem na nočník a musel si so sebou brat celé hrackarstvo, 5 áut a dve knižky a neriešila som to. Podľa mňa treba veľa vysvetľovať, chváliť a rozprávať sa o tom kým dieťa nepochopí. A takisto ukazovať.... Mňa stále syn videl, že chodím cikat na wecko a sem tam už ide aj s tatom aby sa naučil po stojacky do záchodu cikat.... Vonku už tak cika, ale vnútri si chce sadnúť..... Takže ako vravím nachystať veľa nocnikov, rozprávať sa o tom a chváliť a celá trpezlivosti.... Jednoducho nepolavit pripraviť sa na ocurany byt ale stojí to za to, že po týždni dvoch bude cikat do nočníka. 😉

mogaa
20. jún 2022

ak si odmieta sadnúť na nočník, skús záchod....ale skôr si myslím že nie je pripravený...tým že ho budeš nútiť si sadnúť na nočník sa ti môže bloknúť a bude to ešte horšie.....

lienka.7
20. jún 2022

@zoja_ ani naša sa nechyta 😔 na nočník sedi v pohode, ale oblečená. Akonáhle jej dám dole nohavice a plienku, koniec .. rev ako keby ju zabíjali 😫 kupila som redukciu na WC a skúsim to. Ona sa posti, ale jej to absolútne nevadi, nechapem. Mali sme 2 roky. Inak co mam kamošky, tak tie majú baby ešte staršie od mojej a tiež problém... tisko tu závidím tým ze co ja viem 18 mes.bez plienky... ☹
Chapem ta, tiez som zufala

modryyyy
20. jún 2022

Skuste naozaj nedať plienku cez deň. Ak dieťa nechce isť cikať, žiaľ, pociká sa a bude mať mokré nohavičky. A to sa dcérka vždy rozplakala, že je mokrá..naozaj nemala rada, že je mokrá..Aj teraz sa občas stane, že nechce isť cikať, povie, že netreba a pociká sa. Veľmi jej vadí, že je mokrá.

modryyyy
20. jún 2022

Dcérka mala 2 roky a 2 mesiace keď sa odučila od plienky, čiže nebola taká malá, chápala, že lepšie sa jej bude hrať a behať bez plienky . Na noc ju ešte má. Bude mat 3 roky.

elementissa
20. jún 2022

Ja mám v októbri 3rocneho a akurát sa minulý týždeň sám odplienkoval- nikdy sme naňho nič "neskúšali"... Ani ho neskúšali odplienkovat. Toto je aktivita, ktorú musí zvládnuť dieťa, nie rodič za dieťa. Ale veľmi funguje vonkajšia motivácia. Dieťa musí vidieť zmysel v tom radšej chodiť na nočník/záchod ako robiť potrebu do plienky. V podstate 2 mesiace takmer sme mu vždy hovorili, že je veľký a šikovný chlapec a tí chodia cikať a kakať na záchod/nočník. Asi mesiac a pol dozadu sa prvýkrát po večeri vycikal do nočníka, všetci sme tlieskali, tešili sa, že aký je veľký a šikovný. On má pochvalu rád, takže od toho dňa vždy po večeri povedal, že ide na nočník. Vždy sme spravili fanfáru, aký je super šikovný veľký chlapec. Potom začal si to po asi pol mesiaci uplatnil na chodenie na nočník pred spaním - aj pred poobednym spánkom. Hocikedy cez deň sme sa ho pýtali, či chce ísť, ale nikdy nechcel. A raz som sa bavila s kamoškou a ona mi povedala, že jej sa malý odplienkoval, lebo mu stále hovorila, že do škôlky idú len detičky bez plienky a s plienkou ho tam nevezmú a keďže sa do škôlky veko teší, tak sa namotivoval a odplienkoval. U môjho som nemohla použiť tú istú stratégiu, lebo môj už chodí do škôlky od dvoch rokov (súkromná) a tam berú aj plienkacov. Ale po tom rozhovore mi napadlo, že ho namotivujem boxerkami- začala som tým, že či chce byť ako ocino, tak povedal že hej a tak som pokračovala, že veľkí chlapci, ako ocino nosia boxerky a či by aj on chcel nosiť pekne boxerky. Najskôr nechcel, ale na druhý krát povedal, že hej, že hasičské. Potom si vymyslel ďalšie- s bagrom, s dinosaurom, s pandickou, s policajtom, so žeriavom... Ešte šťastie, že Lindex vie, čo deti chcú- presne som tam našla také, ako chcel. Ale nedala som mu ich, každý deň som mu aspoň 2x zopakovala, že keď sa bude vedieť pýtať na nočník, tak dostane hasičské boxerky. Toto trvalo cca mesiac, v škôlke mi vraveli, že sa pekne vyciká pred tým než idú von, keď sa vrátia, pred spánkom aj po. A doma mal vždy až do večere suchú plienku. Ale hocikedy vonku mi povedal "cikám maminka". 4 dni dozadu sa ho pýtam, či chce ísť na nočník. Že nie. Tak mu hovorím- "keď budeš potrebovať, tak povedz" a o 15 minút "mami, chcem ísť cikať". A pekne vycikal plnú dávku, plienka suchá. Išli sme von, hovorím mu, že nech sa ide vycikať. Že netreba. Tak hovorím dobre, ale vonku nebudeš mať kde cikať, vydržíš? Keď sme sa vrátili, plienka suchá a až doma "idem cikať maminka". 3 dni dozadu sa sám vycikal v izbe do nočníka keď sa zobudil po poobednom spánku, ešte aj novú plienku si obliekol. Včera keď sme prišli za ním ráno, tak mal novú suchú plienku a pri komode otvorený nocnicek s plnou dávkou. A včera večer mu hovorím "a inak, do nočníka sa dá aj kakať, vieš o tom?" A dnes ráno keď sme za ním o obvyklej hodine prišli bol vykakany a s novou plienkou. Za 4 dni, bez mojej priamej intervencie úplne pochopil, čo má robiť. Nikdy som neuznávala také, že nechať dieťa chodiť s holou ritou a utierať za ním mlacky ako po šteniatku a už vôbec nie zobrať nárazovo plienku, bez toho, aby si to dieťa samo vypýtalo. Náš je vlastne odplienkovany už, ale povedala som mu, že tento týždeň si to ešte musí poriadne nacvičiť a keď nebude ani raz nacikane v plienke, dostane boxerky. Už to všetkým stihol povedať, že budúci týždeň bude mať už hasičské boxerky :D :D takže moja rada po tejto skúsenosti a kamoskinej, ktorá odplienkovala rovnako je- namotivuj dieťa na niečo, čo súvisí s nenosenim plienky a pripominaj, chváľ, urob z toho zážitok a nejaký cieľ, že už bude veľký chlapec... Slplka vie byť parádny motivátor. Treba každý deň okolo nej chodiť a pozerať na deti ako sa hrajú, ako im je dobre a vždy do toho zakomponovať, že detičky tam nemajú plienky, pekne chodia na nocnicky, že či aj on chce byť už taký veľký chlapec. Ale toto závisí aj od povahy určite. Moje dieťa je jedno z tých čo chcú všetko, chcú byť veľké, chcú všetko vedieť, chcú byť prvé, sú priebojné a súťaživé a potrebujú prekonávať samých seba. Nie každý človek má takýto drive v sebe. Ale hlavne nevyčítat, pochváliť keď ide, keď nejde- nevadí, podarí sa zajtra, nenechať dieťa v neistote, nebrať mu tie plienky... Tak normálne. Ani pomocné kolieska mu nezoberies z bycikla skôr ako si je istý stabilitou. Ani podbradník mu nevezmes skôr, ako má určitú úspešnosť nezababrania sa. Tak ani plienky sa dieťaťu neberú, kým si nie je 100% isté, že potrebu ovláda. Keď ich nepotrebuje, samé ich zahodí. Len to nemôže byť, že rodič chce. Dieťa musí chcieť. Jediné čo rodič môže spraviť je nájsť niečo, po čom dieťa túži a to mu dať ako motiváciu. Aby v tom dieťa videlo zmysel. Veľa šťastia. Ale uvidíš, že sa bezproblémovo odplienkuje, keď bude pripravený a motivovaný. A ďalšia vec, úspech motivuje k lepšiemu výkonu. Čím je dieťa lepšie, tým viac chce niečo robiť. Takže chváliť, chváliť, chváliť. Pochvala je tiež silná motivácia

jaskolka
20. jún 2022

@elementissa úplne s tebou súhlasím, tiež si neviem predstaviť, že dieťa beha celý deň s holým zadkom a ja za ním utietam mlacky a zbieram 💩.
Rovnako ani x krát za deň dávať sa dat na nočník, keď vidím, že absolútne nechápe, čo chcem a bud tam reve, alebo si ani nechce sadnúť. Tak nasilu to nemienim robiť...možno sú deti vo sú v 18 mesiacoch bez plienky, ale tam skôr ide o to ze rodič 20 x denne ho dáva na nočnik, alebo vyslovene sleduje, či chce cikat alebo kakat, nie ze ono samo si to uvedomuje.

marianarem
20. jún 2022

@zoja_ Moj sa teraz drzi uz asi tyzden bez plienky, resp. uz len na spanie. U nas to bolo este trochu inac ako vsetko, co tu citam, tak napisem a vyber si 🙂 Moj nema rad natlak a ked nema na vyber, tak sme zacali velmi pozvolna, len doobeda prve dve hodiny na holo. Vobec vsetko neobcikaval, drzal to. Ale tiez mal blok.to pustit do zachoda (ten ho aspon zaujimal, nocnik odpisal uplne, to ani raz nevyskusal). Uz aj ked bolo evidentne, ze mu treba, tak odmietal ist, resp. aj si sadol, ale nepustil to. Pytal plienku alebo gate a pustil to tam. Nechcela som tlacit, nutit, on je taky svojhlavy a chytal uz blok. Potom som si precitala v jednom pediatrickom casopise, ze taketo svojhlave deti treba nechat, nech si to riadia oni a vobec si ich nevsimat. Takze dalsi den som ho nechala tak, aj ked som videla, ze sa uz osiva a hrozne mu treba, tak som nic nehovorila. Este som nachystala na stol plienku, ze reku ked budes chciet do plienky, tak si ju nasad. To aby mal pocit, ze ma na vyber. No a zrazu zacal sam chodit na zachod. Tiez unho je pochvala kontraproduktivna, nanajvys len taka jemna, najlepsie bolo nechat ho sameho, potom prist pomoct splachnut a umyt ruky a tvarit sa, ze aa nechumeli 🙂 Keby mu vsetci tlieskali, tak sa blokne. Postupne sme vypustali plienku aj v inych castiach dna, teraz uz ten tyzden zvlada cely den a tiez kakanie. Este na dlhsiu cestu autom mu dam, lebo on cika dost casto.

kikushaa
20. jún 2022

@zoja_ hlasi ti potrebu, napr “cikam”? Lebo ak si on este tu potrebu neuvedomuje darmo budes skusat typy, triky, a hysacit ze nosi plienky, tak s tym nic neurobis - jecnoducho este nieje pripraveny. Jedine co tym docielis bude ze sa mu to este poriadne zhnusi a zatne sa. Nejde nevadi skus zas o dva tyzdne. Aj ked chapem ze ta tlaci cas kvoli tej skolke.

hariet
20. jún 2022

tak u nas to prislo s 3. narodeninami. Tiez som uz z toho bola jemne nervozna kvoli bliziacej sa skolke, ale ja som mu doverovala, ze to proste v tej hlavicke klikne a pochopi to. Tiez som skusala uz minuly rok, ale nebol na to vobec pripraveny. Ja som na neho nechcela tlacit a sposobit mu traumu ako kamoska, vdaka natlaku od oboch rodicov im mala kakala do plinky este v 5 rokoch. Jedneho dna si zobral nocnik do vedlajsej izby a vykakal sa sam - chcel mat sukromie. V priebehu par dni sa odplienkoval uplne sam, este na noc davam plienku, cez den vobec. Este mas 2 a pol mesiaca, netlac na neho prilis, len mozno jemne motivuj.. neboj sa, on na to pride ani nebudes vediet ako. Drzim palce.

lubi40
21. jún 2022

@zoja_ ja som nechala behat z holou ritkou a nocnik bol vzdy nablizsku.