Odplienkovanie skoro 2-ročnej dcérky

patricia_11111
29. mar 2023

Ahojte, viem, že je tu veľa podobnych diskusii. Len by som chcela vedieť názor iných ľudí na danú vec. Moja dcérka bude mat v lete 2 roky a stále nosí plienky. Na nočník ju dávam odkedy začala sedieť. Posledne obdobie k nemu začala mat odpor. Vzdy sme ju pochválili keď urobila potrebu. Skúsili sme aj dosku na záchod. Už sa to začalo uberať dobrým smerom začala sa pýtať kakat a aj cikat. Samozrejme boli aj nehody ale aj sa sama pýtala. Čítali sme knižky a tešila sa na to. Len nastalo obdobie vzdoru a na nočník ani na záchod ju neviem dostať. Skúšala som to rôzne aj po dobrom aj po “zlom”. Keď nechce tak si nesadne nenarobím s tým nič. Skúšala som ju nechávať aj bez plienky, že jej to bude vadiť keď bude mat mokré nohavice. Nevadí jej to vôbec. Ona je schopná v priebehu 10 min pocikat aj dvojo nohavic. Nestiham prať. Bojím sa, že keď to budem stále odkladať , tak sa nenaučí a zvykne si na ten mokrý pocit. Už ani len slovom ani gestom nenaznaci, že ide robiť potrebu. Som z toho zúfalá.

tani777
29. mar 2023

Este je mala,nechaj ju este tak...moja mladsia bola podobne,je septembrova,v lete som ju chcela odplienkovat..niiic,totalne mi na to kaslala...v januari (cize 2r4m) mi zacala bojkotovat plienky,ze nechce..a pekne zacala chodit rovno na zachod...

maryetta
29. mar 2023

Kazde dieta je ine. Moj prvy syn bol bez plienky ked mal 2r9m.
Dcerka ani 2r nemala.
Teraz mam syna co ma 2r5m.
Uz rok sa pyta kakat. No cikat ani nahodou. Rovnako v noci ma totalne precikanu plienku. Hoc vecer nepije a pred spanim ho dam vycikat.

sense
29. mar 2023

@patricia_11111 ak sa dieťa za 10 min počká 2x tak niečo nie je v poriadku alebo je už v strese z toho alebo nie je zrelá ešte na to byt bez plienky. Bude mať ešte len 2 roky a zrejme ešte nie je zrelá na odplienkovanie. A určite sa neboj ze si zvykne na mokrý pocit. A to ze susedovie Janka je bez plienky od roka je fajn. Možno ďalšej susedy Jožko mal plienky aj v 3 rokoch
A už vôbec by som. Ju za to nerhresila.

patricia_11111
autor
29. mar 2023

Ďakujem za odpovede. Ja viem aj ten tlak z okolia. Nik nemá s ničím problém len ja. Tak mi to pripadá. Veľmi ma to trápi. Pripadam si ako neschopná. A keď často cika tak mi to príde že buď mi to robí naschval alebo je v strese uz

jesenzima
29. mar 2023

Syn mal tiež obdobie, že nočník totalne bojkotoval, a zrazu, jedného dňa sa začal pýtať 🤷 ja už som bola zúfalá a myslela, že bude mať plienky navždy, a on ma takto prekvapil.. mal 2 roky a dva mesiace, keď to prišlo 🙂 teraz už plienku nechce ani vidieť, vydrží aj v noci ...takže moja rada, neprežívaj to tak, dcérku máš ešte malú, ono to príde 🙂

sense
29. mar 2023

@patricia_11111 neboj o tlaku okolia by som ti vedela rozprávať, moja mala plienky cez dne do nejakého 2-2,5 roka a na noc do prakticky 6 rokov (ale to sme už chodili k nefrologovi lebo mala problém zdravotný keďže hoci plié kí cez deň nemala dávno tak sa pocikavala resp "mávala nehody" ), à čím viac sa tlačili tým to bolo horšie.
Nechaj dieťaťu čas, nestresuj sa okolím, možno cíti aj ona to napätie a keď ten tlak prejde tal to pôjde. Držte sa

monika_mt
29. mar 2023

@patricia_11111 Urcite ma na to este cas, netreba tlacit do niecoho na co dieta este nie je zrele. S prvou dcerou som to presne takto isto prezivala, a bolo to cele zle, dcerka z toho stresu odmietala ist na nocnik, zadrziavala stolicu, vonku ked bola bez plienky sa pocikala..proste cele zle. S druhou dcerou som neriesila absolutne nic, ona sama sa v cca 2,5 roku rozhodla ze uz je velka a nechce nosit plienku, odlozila ju a nemala jednu jedinu nehodu. Takze nechat to na dietatku kym ono samo sa nerozhodne ze uz plienku nechce.

lienka.7
29. mar 2023

@patricia_11111 mali sme to uplne podobne. Ona musi na to dozrieť... a nie, nie je to fráza. Okolie si nevšímaj, ani tu diskusie, ze pomaly uz od roka nemajú ich (genialne) deti plienky.
My sme boli v obchode spolu vybrať uplne novy nocnik, masa a medveď 😊 a odvtedy to proste slo. Pekne si sama sadla, vycikala sa... neboj, pride to👍✊
A najmä, učila som ju v lete. A mala som 10 nohavičiek a tiež som nestíhala prať, neboj 🙈😁

nelinka888
29. mar 2023

No podľa mňa je na toto najlepšie leto. Takisto sme to takto mali, keď prišlo leto, šli sme na chatu, tam som malej dala nočník na trávnik, posadila ju tam. No proste behala bez plienky, sama si tam sadla, keď ho videla. Najlepšie je to takto, že je teplo a máš takýto priestor na to. Vtedy sa to učí najrýchlejšie🙂

katka281
29. mar 2023

@patricia_11111 dajte jej cas 😊 nas syn sa sam rozhodol ze nechce plienku ked mal asi 2 roky a 1 mesiac. Predtym som to skusala viackrat "nasilu" (mlacky po celom dome, prezliekanie 20x za den, rev na nocniku). K nicomu to neviedlo, len sme mali z toho vsetci stres. V jedno rano za mnou maly prisiel s placom a tahal sa za plienku. Zlozila som mu ju a od vtedy nemal ani jednu nehodu, sam sa pytal na nocnik ci zachod. Naozaj je pravda, ze na odplienkovanie musi dieta dozriet, sama som tomu predtym neverila.

kvecinka321
29. mar 2023

My sme mali takto našu.. až neskôr som pochopila že sme ju zmiatli raz mala plienku raz nie.. po prednáške o odplienkovani som prišla na chyby.. jednoducho dala som plienku preč, aby mala holatu riťušku ( ked ma niečo oblečené môže mat pocit že ma plienku, zabudne že ju nemá a tak ciká) a chodila že ňou s nocnikom akonáhle začala cikať ona to pocítila chytila som ju a posadila rýchlo na nočník s volaním “cikáááť” stačil jeden deň a už sa pýtala po pár dňoch som jej dala úplne voľne nohavice aby cítila že čosi ma na sebe ale nie tak úpäté ako plienka a postupne sme takto prešli na nohavičky a legíny.. nehody sa jej stavali ale bolo toho malo.. pri synovi sme išli už rovno takto on to pochopil od prvého razu ako sadol na nočník kedže sme ho nezmiatli plienkou a on mal odvtedy nehôd naozaj minimum..

joesvk
29. mar 2023

Ja by som už plienku nedávala.Podľa mna sa zbytočne naťahuje čas, kedy sa dieťa "odplienkuje".
Ale bez veľkých emócií,bez veľkého chválenia pri úspechu ,aj bez veľkého "sklamania" pri pocikaní, úplne prirodzene som vždy pri cikaní rýchlo podávala nočník.
Ale urob ako to ty cítiš. Bez ohľadu na okolie.

tosomja
30. mar 2023

@patricia_11111 čiže dobre chápem, že už cca polrocna sedela na nočníku, aj urobila potrebu, a má dva roky a stale len sadne na nočník, niekedy urobí čo ma do nočníku ale nasadíte plienku? No ani sa nečudujem, že to ignoruje, má istotu, že jej plienku dáte, môže cikať všade.
A záleží aj od povahy, vyzretosti. Moja prvá dcéra na rok nemala plienky, stačil týždeň.
Mám 3r syna, čo na stále plienky, ale už keď sa oteplí, zruším a nedám aj keby cikal 15x za minútu, lebo ide v septembri do škôlky. A 2r dcérka sa zavezie s ním, ale nie tak ako vy, že sa vycika do nočníka, zatlieskam a dám plienku naspäť. Musíš vydržať, keď sa na to dáš, chodiť každých 10 minút za ňou a posadiť na nočník. Teraz si si aj zlé obdobie vybrala, keď protestuje. Odporúčam v lete, vonku, bez plienky, nabaliť kraťasky, gaťky a skúšať.

patricia_11111
autor
30. mar 2023

@tosomja áno skúšala som ju dávať keď vstala, keď sme prišli z von (v tedy bola zima tak prišla do tepla) alebo po spánku a pred kupkaním. Možno som spravila chybu alebo prešvihla niečo. Ale chcela som jej vytvorit daky návyk a ked bola bez plienočky tak bola stále pocikaná. Ja som jej tu plienku nechala ale dávala som ju na nočník a pripominala jej či nejde robiť potrebu. A možno teraz na to nie je vhodný čas keďže je vzdorovitá a odmieta aj nočník aj wc. Skúsim kus počkať alebo ako píše kvecinka321nechat bez gaťušiek

tosomja
31. mar 2023

@patricia_11111 neurobila si jej návyk, ty si ju zmiatla. Načo plienky, keď mala nočník? Polrocna mala iné starosti nie učiť sa pýtať na nočník. Veď sa učila sedieť, stvornozkovat. Stačilo na rok, rok a pol a úplne zrušiť plienky, keď si sa rozhodla. Nie takto. Tak už len počkať kým bude teplo vonku a skúsiť zas

zuzulka558
31. mar 2023

Nechala by som ju tak, každé dieťa je ine,, u nás staršia nemala 2 roky a už ani v noci nepotrebovala plienku,,, mladšia ma 2,5 roka a plienku na noc ešte ma odplienkovala sa inak zo dňa na deň nečakane až teraz v januári, nestresuj ju, ja som to neriešila nechávala som tomu voľný priebeh

kamagma
31. mar 2023

Skoro si zacala podla mna ,nechaj ju kym dozrie. Mladsia nasa bude mat v lete 2roky a ani na to este nemyslim. Starsia v 2,5r za tyzden bola bez plienky,lebo uz pochopila ci od nej chcem.

poopsie
31. mar 2023

Nechaj ju ešte do leta v plienke a najlepšie je v lete, keď aj vonku môže cikať pod strom napr. Ešte na to nie je pripravená a nechápe tomu, ja som dcéru odplienkovala v 2.5 roku... Tiež tomu dlho nechápala a mala látkové plienky, mokro jej vôbec nevadilo a keď bola bez plienky a stala sa jej nechoda tak sa s tým hrala 😬(že waaau voda) a už sa v tom valala