Odplienkovanie 2,5 ročného chlapčeka

mamaradka
10. júl 2021

Ahojte mamičky, verím, že takýchto tém tu už bolo množstvo, ale aj tak sa chcem spýtať, koľko malo vaše dieťa, keď sa začalo pýtať na nočník, uvedomovalo si, že chce cikať/kakať. Môj má totiž 2 roky aj 7 mesiacov, dávam ho pravidelne sedávať na nočník, nechávam ho bez plienky, ale vždy sa vyciká tak, že si to nevšimne, nedáva tomu pozornosť, nezaujíma ho, keď mu to vysvetľujeme. Celkovo je s ním viac problémov, málo rozpráva, špičkuje, vo vývine vždy trochu pozadu. Myslíte, že by to mohlo s tým súvisieť? Že povedzme ešte nie je úplne dozretý na odplienkovanie? Ďakujem za všetky rady ❤️

silvus138
11. júl 2021

@mamaradka nedozretá CNS podľa mňa a s príznakmi PAS.

sasanka605
11. júl 2021

Ja som mojho skusila teraz (2 3/4) a on to robi naschval ze sa vycura inde ako na zachode. Nocnik napriklad neskusame,ten odmieta. Ja by som to nesilila, na mojom je vidiet ze vie co sa od neho ocakava a vie to aj vedome urobit ze na ten zachod ide. Skus o mesiac, dva.

mamaradka
autor
11. júl 2021

@silvus138 čo je prosím, PAS?

elizabet173
11. júl 2021

@mamaradka nemá to zmysel, ak si on neuvedomuje, že ciká, nezaujíma ho to. Počkaj ešte.

carduelis
11. júl 2021

Pockaj, moj ma 2,5, pred 2 mesiacmi zacal hovorit ze ide kakat, ake cakala som, kym si zacne uvedomovat aj mocenie. Ked zacal hovorit ze cura, tak som ho u babiek na zahrade nechavala na holo, vzdy si curkol a sam sa prekvapil ze skade to ide, co to je, ale uz vedel ze curanie suvisi ze nieco tecie. A potom som mu raz doma povedala, ze zajtra mu nedam plienku a bude curat na nocnik. Podarilo sa a hlasil- curat- a behal na nocnik. Bolo par nehod ked bol velmi zaujaty do hry, ale pre mna bolo dolezite to, ze on rozumie ze mu treba curat a vie ze ma ist na nocnik. Nesuhlasim s metodou “ucenia” a posadzania. Ked na to dieta nie je vyzrete tak to bude len stres pre obe strany a nekonecne nahananie a pytanie sa ci treba curat. Chapem ze ti je asi blbe ze ma plienky a mozno deti tvojich kamosiek uz nemaju, ale dolezite je aby ste to vy zvladali s pokojom. Ak sa budes snazit o nieco na co este nedozrel tak si len uskodite. Neboj, ono to pride 🙂

zuzanockamt
11. júl 2021

@silvus138 Netreba hneď vo všetkom vidieť PAS 🤦

jullienka
11. júl 2021

@mamaradka môj syn mal 1 rok a 6 mesiacov keď sa začal pýtať pišať prvé som ho dala len tak sadat na nočník ale odmietol mi tak 3 krát po sebe.. Potom som to nechala tak ze ma ešte čas a po týždni sám sa začal pýtať že chce pipi 😄.. Ale chcel len po stojačky.... Viac ho zaujalo lebo videl tu "vodičku" 😄 svagrov syn mal 2 roky 6 mesiacov keď sa začal pýtať prvé ho dávali sedieť ale nechcel a potom vyskúšali po staja i a v pohode každé dieťa je iné 😉 len trpezlivosť

henka123123
11. júl 2021

To spickovanie by ma viac znepokojovalo

mamaradka
autor
11. júl 2021

@henka123123 špičkovanie tiež intenzívne riešime, ortopéd, fyzioterapeut, neurológ, rehabilitácie, všetko navštevujete kvôli tomu 😉

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydiasabolova
11. júl 2021
mamaradka
autor
11. júl 2021

@lydiasabolova nie nedávali, on začal stáť na špičkách hneď ako sa mu podarilo prvýkrát vytiahnuť na nohy

lydiasabolova
11. júl 2021

@mamaradka a nebol casto v ohradke/postielke, z ktorej vas nevidel dobre? mne sa stala taka vec, ze rocny syncek, ukazkovo chodil, skoncil na jiske kvoli popaleninam.. tam bol cely cas v postielke, lebo oni to tam tak maju, aby ho sestricka mala stale na ociach.. a doma mi zacal spickovat.. bol tam len den a pol.. zahada,ze? ja si myslim, ze to kvoli tomu umiestneniu v postielke..v zmysle, ze ked niekto vosiel domiestnosti, pozeral, kto ide.. chcel sa hrat, vytahoval sa cez tu postielku..

mamaradka
autor
11. júl 2021

@lydiasabolova nie nie, v postieľke sa nevedel dlho postaviť, vždy tam pišťal, že chce ísť von, takže nemal moc príležitosť sa stavať

lydiasabolova
11. júl 2021

@mamaradka a fyzioterapeut vam co na to povedal?ja mam tiez so synom vychodene rehabilitacie a oni pozreli na dieta a videli, ze tu a tam ma svalove napatie, tento sval je taky,tento onaky, kvoli tomu sa mu deje toto a hento.. (syn mal napaty krcny sval a kvoli tomu mu ,,sarapatili,, brusne a chrbtove svaly,tiez bol teda pozadu v motorickom vyvoji) preto som prekvapena, ze nic nespominate.. oni ako mozno nevedia presnu pricinu (u nas to bolo dlhe lezanie v autosedacke), ale co je v akom stave a ako sa to da opravit,to vedia
Mimotoho, este z bezneho zivota ma napadlo, ze mozu spickovat ti, co maju kratsiu nohu.. ale neviem, ci sa to deje aj detom..ja mam kratsiu nohu, ja sice nespickujem, ale ked som si bola dat robit vyvysenu ortop.vlozku, chlapik sa ma pytal ,,nespickujete abo nezakopavate?,, (ja zakopavam) tak ma este toto napadlo

e3v3a3
11. júl 2021

@mamaradka môjho malého som skúsila odplienkovat keď mal 2 roky a 4 mesiace.ked sa pocikal, vôbec mu to nevadilo. Dávala som ho stále na nočník, aj tak sa pocikal keď na ňom nesedel.Otehotnela som, bývalo mi zle tak som sa na to vykašlala. Mesiac po jeho tretích narodeninách som mu zobrala plienku 4 krát sa pocikal a odvtedy začal chodiť sám, ani som sa ho pýtať nemusela. Takže mu to trvalo pol dňa. To bola naozaj rýchlovka

mamaradka
autor
11. júl 2021

@lydiasabolova ortopéd sa vyjadril, že sú skrátené achilovky, fyzioterapeut tiež, neurológ spomenul aj hypertonus svalstva, lenže tie achilovky sa špičkovaním logicky skrátia, nerozumiem len prečo je spomalený teda vo všetkom od narodenia, či pretáčanie, či lozenie, postavenie, chodiť sám bez pomoci začal až skoro 2 ročný… slová - moc ich nevie, ale rozumie, keď mu niečo poviem napr. obuj sa, dones, daj do koša, ale vety nepoužíva, max dvojslovné, inak len bľaboce. Jedna fyzio nám povedala, že rečové centrum je hneď vedľa pohybového a preto keď nechodí normálne ani nerozpráva tak ako by mohol. Už som celá dopletená z toho

elizabet173
11. júl 2021

@mamaradka neodporúčali vám plávanie? Čo sa týka reči, nerobila by som z toho drámu, veľa detí v jeho veku nerozpráva. podstatné je, že rozumie. K logopedičke sa objednať môžeš, sú tma dosť dlhé čakacie doby a poradí ti, ako rozvíjať reč, ale znepokojovala by som sa, až keď sa nerozhovorí po treťom roku.

blondmummy
11. júl 2021

@mamaradka moj sa tiez teraz odplienkovava presne 2,5 roka sice si uvedomuje vsetko ale na nocnik za boha nesadne cika na stojaka ked je teplo vonku na dvore ale planujem pisoarik pre neho a kakanie no to vie ze kaka ale ma silno na haku sadnut na nocnik ani wc tak sme v stadiu ze uz vonku na zahrade parkrat kadil alebo dam vecer plienku a do nej no musi to prist mesiac do zadu sa cikalo do nohavic🙂 teraz aj ked lieta vonku mi ukaze ze chce cikat kedze nerozpravame este .. aj to je nas problem ma ma na haku s logopedickoz komunikuje ale pomaly sa jazyk rozvezuje len on je flegmatik po tatovi a nervak po mne takze hned mi povie nie ked sa ucime a je doucene🙂a to spickovanie neviem topankami to nemoze byt? Ja by ho nechala na boso al mate domcek aj vonku mne maly beha na boso ked je teplo po trave kamenoch ceste vsade a mal čaptave nohy po svokre teraz sa mu pekne upravuju az to je viditelne

silvus138
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silvus138
11. júl 2021

@zuzanockamt písala som s príznakmi, tieto príznaky môžu kľudne odoznieť neskôr, ak dozreje CNS. Plus PAS príznaky môžu byt aj pri zdravých deťoch a odoznejú aj vrodená dysfazia ma prvky PAS.
@mamaradka Reč je prepojená s motorikou, hrubá motorika s jemnou a jemná s rečou. Hlavne podporovať motoriku ak chceš zlepšiť reč. Začni s ním pracovať - herničky, plávanie, chodiť von s prekážkami (les napr), jemnú motoriku v Montessori herniach. Pôjde s tým aj reč.

blondmummy
11. júl 2021

@silvus138 moj ma motoriku az privelmi dobru a rozpravat sa mu nechce

lydiasabolova
12. júl 2021

@mamaradka no to oneskorenie je práve kvôli tomu hypertonusu https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby... my sme mali opak, hypotonus, ale v zásade je pointa tá istá.. tým, že to svalstvo nie je v takom stave, v akom by malo byť, tak nepracuje, ako má, dieťa ho nemôže adekvátne použiť a teda sa dobre nevyvíj a teda si aj myslím, že s tou rečou to bude tiež tak, ako si napísala ty aj silvus, že to je tak preto, lebo nie je v poriadku pohybová časť
Ešte tak ma napadlo.. ja ako nie som vôbec znalkyňa oboru, len pozorujem a spájam si súvislosti.. môj synček, keď sa mu vojtovkou to svalstvo upravilo, nabehol krásne na všetky fázy motorického vývinu.. my sme ale problém podchytili skoro, keď mal cca 5m.. no a krásne mi teraz rozpráva (v septembri bude mať 3r) a všimla som si takú vec, že jemu aj neskôr začali rásť zuby, ako mladšiemu synovi (u toho sme dávali bacha na všetky tie vývinové fázy).. nepamätám, o ktorú fázu sa jednalo, myslím, že o plazenie, ale obom začali rásť v tej fáze zuby, staršiemu teda neskoršie, lebo zaostával vo vývoji.. netuším, či to niečo znamená, ale len tak ma to napadlo, že či tvoj synček už má všetky zúbky, ktoré by mal mať, lebo ono aj zuby slúžia na vyslovovanie niektorých hlások.. ale to je možno len taký výstrel na slepo 🙂