Od akého veku ste nechávali doma dieťa bez dozoru?

4. okt 2021

Od kolkych rokov byvali vase deti same doma? Ze ste sa vracali z prace o šiestej, siedmej, osmej? Pripadne tyzdenne smeny, poobedne?

nelca84
4. okt 2021

Moj od stvrtej triedy. Odmietol chodit do druziny, lebo ze sa tam nudi, tak sa len naobedoval v skole a isiel domov, busom. Ale kratkodobo byval doma sam uz aj predtym, napr. ked sa mu nechcelo s nami na nakupy...

moonlight1210
4. okt 2021

Od cca 12-13 rokov.

pribinak
4. okt 2021

Od prvej triedy. Bol doma asi hodinu kým sme prišli domov z prace. Mal mobil, vedel ho použiť. Boli aj dohodnutí susedia keby sa niečo dialo

anjelicek26
4. okt 2021

Tak pol hodinu-hodinu je rozdiel velky od XY hodin po skole kazdy den... pod desat rokov to, co popisujes, by ma nenapadlo robit... deti nechavam same v pohode a bezne, odkedy malo najstarsie dieta cez desat rokov, tu pol hodinu, kym idem niekoho odviezt na trening vydrzia... ale to je par minut, vsetko do pol hodiny autom nazad.. a suseda oproti je doma, keby nieco, len prebehnu... takze tie situacie su rozdielne velmi...

matkahelka
4. okt 2021

moja dcera ma 12, je rozumna a zodpovedna, ale neviem si ani vo sne predstavit nechavat ju denne samu 6-7 hodin (kedze cca o pol druhej je doma zo skoly). hodinka- dve je v pohode, ale toto co ty pises, ze poobedne tyzdenne zmeny a dieta do vecera same...pre mna neprijatelne.

mariska1989
4. okt 2021

No moja 10 a 7 ročná sú samé doma chvíľu Max 2 hodiny a to nie každý deň ale raz začas ..ale neviem bála by som sa čo robí keby zo školy mi príde kolo 2 a ja si prídem kolo 5/6/7 atď možno už tak 11/12 ročná ok no menšie fuh neviem

belllinka
4. okt 2021

@matkahelka 12-ročná je je už predsa dosť veľká na to, aby bola doma sama aj 6-7 hodín. To akože obaja pracujete iba do druhej, alebo pri nej máte opatrovateľku alebo ako? Veď od 10 rokov už ani družina nebýva, tak je snáď normálne, že je dieťa doma samé. A keď bolo dištančné, tak rodičia boli doma s 12-ročnými deťmi?

miriam11
4. okt 2021

Od 9

veronikaszabova
4. okt 2021

Starsi byval sam doma cca od 10 rokov.
Teraz ma 12, mladsi 7 - po druzine vezme mladsieho a su spolu doma cca 3h, nez prideme z prace.

janka1011
4. okt 2021

To veľmi záleží ako často to chceš praktizovať a iné okolnosti. Občasne na 1- 2 hodiny od prvej triedy. Občasne na celé popoludnie od 2.stupňa. ALE ak robíš celý týždeň poobedné do 22.00 tak to by som nenechala ani 15 ročné.

mirage
4. okt 2021

@janka1011 Moj 15 rocny uz bol sam cely den aj noc.

slavkadud
4. okt 2021

Sestra nechavala strasiu takto samu od nejakych 11 12. By som povedala, ze zalezi aj od samotneho dietata, na kolko je vyspele a ako zvlada byt aj same nejaky dlhsi cas.

janka1011
4. okt 2021

@mirage asi sme sa nepochopili. Môj 14 ročný tiež nemal problém byť sám doma celý deň, noc, dokonca sa na to teší keď môže byť sám. Ja ale hovorím o tom, že ak by sa jednalo o poobedné zmeny do 22.00 každý druhý - tretí týždeň, tak to by som nenechala. A nie preto, že by to on nechcel, jojoj bol by celý rád, ale proste v tomto veku NIE.

dadis
4. okt 2021

@matkahelka Moju 12r vidim rano a potom o 18.30 po navrate z treningu. Treningy ma kazdy den od 16 do 18, chodi sama eletrickou. Este minuly skolsky rok som po nu o 18 chodila, ale uz nechce, idu partia deciek a ona sa uz citi trapne, ze by som po nu chodila. Sama na treningy elektrickou/autobusom chodievala od 9r.

janka1011
4. okt 2021

@belllinka lenže je rozdiel keď sa rodičia vracajú z práce o 16 - 17 - 18 hodine vtedy samozrejme že neni problém keď je dovtedy 12 ročné dieťa samo. A je rozdiel keď sa rodič vracia z poobednej celý týždeň o 22.30 ! A s dieťaťom sa vidia ráno hodinku počas chystania sa do školy. Záleží od mnohých okolností, nejde o to, či vydrži byť samo poobede 3- 4 hodiny.

renka30
4. okt 2021

Obe dcery (10, 14) chodili do druziny, teraz uz aj mladsia je piatacka, tak chodi poobede domov. Hoci uz aj v stvrtej chcela tak chodit, nedovolila som, v skole si urobili aj ulohy (doma by si ich asi do mojho prichodu neurobila) a nechcela som ju nechavat na starost starsej...ale najneskor do 18:00 som z prace doma, casto aj skor... ak by som mala poobedne do noci tak by som ich este same nenechala

renka30
4. okt 2021

@dadis nebala si sa 9 rocnu samu pustat na treningy? ja toto teraz riesim, mala ma 10 a niekedy mi to ozaj nevychadza dobehnut domov a utekat s nou na trening ale celkom sa obavam, musi prechadzat cez dost nebezpecne cesty a aj elektrickovu trat...

liz_lemon
4. okt 2021

@matkahelka a ked bol LD, a rodicia mali pracu, kedy nemohli byt doma s dietatom, tak tieto deti boli bezne same pomaly cely den, ved pri 12 rocnom dietati uz nie je narok ani na OCR

matkahelka
4. okt 2021

@liz_lemon ano? ja take dieta nepoznam, ziadna z dcerinych spoluziacok doma sama cele dni netravila.

matkahelka
4. okt 2021

@belllinka ano, ked mali distancne, tak som mala HO a ked som musela ist fyzicky do prace a nemohol zostat manzel doma, tak sme mali opatrovatelku. a ziadna, ZIADNA spoluziacka mojej dcery nebola cele dni sama doma, ked boli skoly zatvorene. opakujem, ze mne to normalne nepripada nechat 6-7 hodin denne dieta same v takom veku.

tht
4. okt 2021

Mna nechávali doma od 6 ich…ale ja som bola až moc vyspelá na svoj vek

liz_lemon
4. okt 2021

@matkahelka ano, takych deti bolo neurekom

yanni
4. okt 2021

@liz_lemon noooo ked pocas Homeschooling rodicia musieli ist aj fyzicky do prace, tak deti mohli ist do skoly a aj do skolky/jasli.

yanni
4. okt 2021

moje deti chodia do celodennych skol. Cize nemusím riesit družinu, odpadnutí hodiny bez suplovania atd.

liz_lemon
4. okt 2021

@yanni to sa dalo az neskor, ze mohli chodit

luccija
4. okt 2021

@liz_lemon áno, veď to na nich aj zanechalo stopy 🙂A su deti, ktorým to vyhovuje byť sám a tie, ktoré sa cítia komfortnejšie, keď nie su samé.Asi od 12,13 r max 2 hodiny pokým som prišla z práce.

jankaju
4. okt 2021

Od 10 rokov. Prišla zo školy o 13-tej a ja z roboty o 17-tej. Keď začalo dištančné, tiež mala 10 rokov od 6:30 do 17:00 kým som prišla z práce. Nie všetci majú prácu, ktorá sa dá vykonávať HO. Takže tých 11 hodín sama v pohode zvládala. Mala telefón ak by niečo, na obed sme si zavolali. Mojej to vyhovuje a vydržala by aj dlhšie.

belllinka
4. okt 2021

@matkahelka To rodičia spolužiakov tvojej dcéry, co nemohlii mat HO, keď bolo dištančné, tak dali výpoveď v práci alebo si vážne brali k 12-ročným deťom opatrovateľku?? Neverím 🙂 Sa potom nečudujme, že dnešné deti sú tak strašne neschopné a nesamostatné, keď ich nejaký premotivovaní rodičia vodia za ručičku až do 18-tky 🙂 a možno aj dlhšie.

belllinka
4. okt 2021

Tak ale toto ma fakt prekvapilo. Prosím len tak zo zvedavosti, napíšte rodičia, čo máte deti 10+, keď bolo niekoľko mesiacov dištančné a nemohli ste byť s deťmi doma, ako ste to riešili? Výpoveď, opatrovateľka alebo boli samé doma?

zuzap33
4. okt 2021

Starsi sam 2-3hod od sest rokov, ma teraz 15. Je samostatny, chodi aj na treningy, som spokojna. Mladsi ostaval od 9 rokov. Teraz ma 12 a uz rok chodi busom aj na treningy na pol 6 a domov o pol 8 vecer. Sam