Nie som dobrá mama, ak potrebujem čas aj pre seba?

evaevelinaa
8. sep 2014

Mam taky problem, ze sa stale stretavam s mamickami ktore mi radia co a ako mam robit a pritom sa nezabudnu pochvalit ze ako sa oni o svoje deti staraju a kolko casu im venuju.. Ja mam svoju skoro rocnu dceru rada a vazim si to ze ju mame ale vidim na sebe ze ked som unavena a snazim sa jej venovat tak ona to vyciti a tiez nie je spokojna. Zistila som ze potrebujem cas aj pre seba a to hlavne teraz ked som na materskej a nemam sa s kym ani poriadne porozpravat pretoze vsetky rozhovory s ludmi ktorych stretavam sa momentalne tocia len okolo deti. Potrebujem si v priebehu dna precitat aj knihu, pozriet televizor, popozerat internet, vypadnut niekde vonku, inak by som sa na materskej asi zblaznila. Preto priznavam ze mojmu dietatu nevenujem 100 % mojho casu a velakrat cez den ju necham nech sa hra aj sama a pridem za nou az ked sa intenzita jej mrncania zacina stupnovat. Myslim si ze ked nie je mama spokojna so sebou nie je schopna ani byt dokonalou mamou aj ked sa na nu hra. Ste na tom niekto podobne alebo by som sa mala fakt nad sebou zamysliet?

martinkaxp
8. sep 2014

je to uplne v pohode, ja som na tom rovnako, ja uz taham 5. rok a kebyze sa mam nonstop venovat len detom, tak ma klepne. Ja som rada, ked sa same zahraju 🙂 A teraz sa uz starsi syn zahra so sestrickou, takze ozaj si viem najst aj chvilku pre seba 🙂

moni244
8. sep 2014

neboj, nie si v tom sama a nemáš sa prečo nad sebou zamýšľať, tiež nechávam malú, nech sa hrá, alebo keď mám toho už veľa, pustím jej Fíha, disney chanel, ak ide rozprávka, alebo nejakú rozprávku z harddisku a mám pol hodinu kľud, chodím často k rodičom, keďže bývajú 3 hodiny vlakom od nás, tak na 2 týždne a vtedy malú len prebaľujem a uspávam a ja vegetím, dokonca sme si dovolili urobiť si aj víkend len vo dvojici teraz v lete a to má len 1,5 roka, keby som mala prácu, tak ide malá do jaslí, mne sa ten trend že len a len sa dieťaťu venovať a stále mu byť za zadkom nepáči

mawka
8. sep 2014

@evaevelinaa ja om sa s takymi mamickami nestretavala, prisla som na to, ze mi z nich hrabalo. aj napriek materstvu som si chcela zachovat jasnu mysel, nechcela som sa nechat vmanipulovat do ihriskovych debat a predbiehania sa, ktora ma sikovnejsie dieta, ba to najsikovnejsie, ktora ma najznackovejsie oblecene dieta a podobne. sli sme si svojou liniou, svojou strednou cestou. nechcela som, aby boli deti na mne nalepene nonstop, nepovazovala som jasle za vymysel diabla a tv som pustala aj ja. stale som presvedcena, ze deti tiez potrebuju svoj priestor a nieco sa naucit aj same. nepotrebujem v jednom kuse sediet pri dietatu a pomahat mu. musia na nieco prist aj same. aj na to ako nieco prvy krat zobrat do rucky, aj na to ako sa vyfarbuje obrazok. ja som rodic, nie policajt, nie ucitelka. ja som kontrolny a motivacny faktor. povzbudim deti, motivujem ich, kontrolujem, poradim, ale nechavam ich rast v samostatne jednotky. viem, ze toto nie je momentalne moderne, viem, ze ma kopa super matiek nechape a nechce pochopit, uz ma aj odsudzovali, ale vychovavam dve deti, uz mam aj skolaka amozem povedat, ze im nijak neublizuje a neublizovalo to, ze sa hrali sami alebo ked som si vybehla na kafe. pre mna je dolezite, aby sa zo syna nestal tyran, ktory bude vyzadovat od partnerky v buducnosti 120% vykon v domacnosti, zaroven s detmi aj v posteli a spolocnosti. aby nemal naucene z domu, ze matka zena je robot. nech vidi, ze zena potrebuje cas na seba, ze jej treba pomahat, ze potrebuje vypnut. a zaroven sa moja dcera uci nebyt tym telatom, ktore si necha skakat po hlave od buduceho chlapa. nechcem, aby ma deti videli ustvanu a nespokojnu. chcem sa s nimi bavit, aby mohli tak ako ja v dospelosti spominat, ze mali pekne detstvo a spokojnu amminu, s ktorou si uzili kopec srandy. a aby ako dospeli nerobili divadlo kvoli jednej smietke na podlahe, pripadne aby sa neobmedzovali ked nemusia. a aby hlavne vedeli identifikovat svoje potreby a nepotlacali ich na ukor niecoho ineho. materstvo, rodicovstvo nie je len o tom, ze si nonstop s dietatom doma. a uz vobec nie o dokonalom obleceni, dokonalej vychove, dokonalej domacnosti. rodicovstvo je o slobode. tvojej a tvojich deti. o pravidlach. a potom mozete fungovat v spokojnosti vsetci.

mirreckall
8. sep 2014

@evaevelinaa ja ta chapem, tiez som mala taky pocit zo seba, ked som videla ostatne maminy okolo seba, ale po par poriadnych depkach som si povedala, ze som ina a potrebujem nieco ine, ako byt detom stale za zadkom a byt s toho vycerpana... ja mam dve deti a velmi ich lubim, ale tiez si myslim, ze si zasluzim cas pre seba a preto uz nemam vycitky svedomia, ked 20 mesacnu dceru vezme babka s dedom aj na dva dni 🙂 a druhu 6 mesacnu vezme druha babka na prechadzku aj na tri hodiny a ja sa venujem tomu co bavi mna 🙂 a tiez nechavam baby hrat sa same, pokial nemrncia, nekvacu jedna druhu, nevidim zmysel v tom, aby som im bola stale za zadkom, ked sa vedia pekne hrat aj same :D takze hlavu hore, zla urcite nie si, a ked mas pocit, ze potrebujes cas aj pre seba, dopraj si ho 🙂

moni244
8. sep 2014

ja keď si spomeniem na moje destvo, tak vidím mňa a brata zavretého v detskej, kde sa hráme, vidím nás von behať po sídlisku, mama doma, sem tak vykukla z okna, čítala si knížku, kým mi sme sa sami hrali a presne k tomuto idem viesť aj moje dieťa, k samostatnosti, aby sa pokúšala sama robiť veci a nie, že ich budem robiť za ňu

adriana23c
8. sep 2014

Tiez sa vo svojej hlave zaoberam touto otazkou.Moja mala bude mat devat mesiacov.Travim svoj vsetok cas,hrame sa vacsinou spolu pretoze je naviazana na kontakt s clovekom. K tomu domacnost,povinnosti a vycerpanost je tu☺vtedy si urcite nepripadam ako dobra mama a myslim ze dcerka citi moju naladu-nenaladu. Preto som urobila rozhodnutie a raz za tyzden ju na par hodin odnesiem k mojej mame a viem ze je stastna pretoze vidim ako ma rada babku a dedka. Take si myslim ze aj matky si zasluzia cas pre seba☺

dollynkaa
8. sep 2014

@evaevelinaa napodobne a to som na materskej len pol roka. A odkedy sme dosli domov skoro kazdy den som si urobila niaku chvilku pre seba. Ci uz na kavu s babami nakupovanie kozmeticka alebo hocico a je to tak doreraz. Vzdy idem ked mam ten pocit. Dokonca som uz bola aj vytancit na diske. A to malu kojim aj vsetko ostatne.

mawka
8. sep 2014

@adriana23c ano, ak maju stari rodicia zaujem a vedia byt pri detoch akcni, nech s nimi deti cas travia. ja s detmi vymyslam, jasime sa, bavime, ale napriklad moj otec s nimi vymysla ine kraviny, ktore by mna nenapadli. moje deti miluju starych rodicov. ti pri nich ako keby ozili, bravaju ich kade tade, vymyslaju im program. no preco by som im mala branit, aby tam chodili? buduci rok uz maju naplanovane, ze beru deti na tyzden na chalupu do krkonos. uz maly ked mal dva roky tak boli s nim v cechach vlakom u tety a pohoda. nasi si sami aj cez prazdniny vypytaju deti na tyzden, robia im opekacky, turistiku. som za to velmi vdacna. aj moji stari rodicia taki boli. treba si detstvo uzit na plne gule ako sa vravi. a nie je na tom nic zle, ak je to uz od mimina.

evaevelinaa
autor
8. sep 2014

Baby vy ste super 🙂 @haslerka1975 dokonale mamy iba odradzaju buduce mamicky @martinkaxp mali by sme sa asi cim skor postarat o surodenca 🙂 @mirreckall, @moni244, @adriana23c budeme asi castejsie chodit k mojim rodicom @mawka citas mi myslienky 🙂 Dakujem vam za podporu.

adriana23c
8. sep 2014

@mawka Tiez sa s malou santim,vymyslam vselijake somarinky ale je pravda ze tatik je pre nu najvacsi zabavac☺tiez som za to aby si deti poriadne detstvo uzili a my as pri nich tiez mozme poriadne vysantit ako male deti☺tak my s priatelom sa tesime ked uz mala bude vacsia a budeme moct chodit na vylety☺

leporeloo
8. sep 2014

@evaevelinaa urcite vtom nie si sama... zenam sa po narodeni dietata neuveritelne zmeni zivot, vela prvorodiciek je tym nesmierne zaskocenych, plus nasa spolocnost zeny na materskej totalne segreguje
bola som napr, v sydney kde su deti vsade skutocne vsade vsetko je im prisposobene kazda restika kazdy verejny pristor doprava galerie atd...tym chcem povedat ze tu sa naozaj mlada zena ktora mala spolocensy zivot sa citi sama ako na pustom ostrove.... moja rada je nepocuvat mamicky na ihrisku, bolo by super kebyze mas kamaratku z predchadzajuceho zivota ktora ma dieta s tou ta spaja minulost a teda aj ine temy kdezto s maminkamy z ihriska su to iba deti .... ja som este spravila to ze som s malou proste chodila vsade nielen na ihro plus dost pomoze ak mas auto?
co sa tyka toho ze potrebujes aj ine veci pocas dna ako sa venovat malej to tiez chapem, len nenechala by som malu mrncat na hracej deke , skor by som si nasla babysitterku , co ak je nejaka studentka VS nestoji skutocne skoro nic...
treba sa prevetrat a mysliet aj na seba aby sme potom mohli byt dobre aj na svoje deticky 🙂

evaevelinaa
autor
8. sep 2014

@leporeloo to je pravda ze po narodeni sa dost zmeni zivot, muzom ani nie ale zenam o 180 stupnov, asi som nebola na to celkom pripravena ale uz si zvykam ze cely den doma.. no pomohlo by kebyze viem aspon soferovat ☹ .. studentke by som sa malu bala nechat , to radsej nech mrnci ked je pri mne. pamatam si ako som sa cudovala ked som robila v irsku aupairku ze sa tie mamy neboja nechat svoje dieta s mladym neskusenym dievcatom a este aj z inej krajiny. ... myslim si ze u niektorych mam sa asi prirodzene vyvinie taky materinsky pud ze sa vedia maznat s babatkom, u mna bohuzial nie ale tesim sa skor na to ako sa budeme s dcerou vediet raz porozpravat, budeme sa spolu ucit, citat si rozpravky a tak.. dufam ze ma napriek tomu co tu pisem bude mat rada ked bude velka 🙂

mawka
8. sep 2014

@evaevelinaa neboj, urcite ano. ani ja nie som babatkovska 🙂 mne sa paci teraz, ked uz s deckami vieme diskutovat, ked sa doberame, ked kecame a vymyslame, ked si s malou spravime babsky den a ona ma zasype svojimi "vaznymi" temami zo skolky ze ake sponky sa nosia, ked vyskusame spolu novy uces a tak, to je super. alebo ked maly so mnou diskutuje o historii, o politike, ked spolu kukame vsetci spravy a bavime sa alebo ked sa nahaname ako divocaci. pre mna je toto zaujimavejsie obdobie nez ked boli babatka. ale niekedy, teda casto uz ich musim brzdit, nech su aspon chvilu ticho 😀 ako napriklad teraz. maly kuka dokument, mala jim jam a mamina sadla k booku a s kafcom sa resetne na hodinku a potom zase frcime spolu kym nepojdu spat.

leporeloo
8. sep 2014

@evaevelinaa no ja som mala babysitterku tak ze som bola doma haha a aspon som sa okupala poodpisovala maily atd takze tak som to myslela a ked ju spoznas nebude pre teba problem poslat ich spolu von si myslim 🙂 ja som v tomto mala velke stastie na uzasne dievcata ... vies co je to takto tazke lebo tieto male deticky nedavaju taky feedback ale bude sa to stale len zlepsovat slubujem 🙂

evaevelinaa
autor
8. sep 2014

@mawka to je ake dobre ze spolu rozoberate ake sa nosia sponky, ucesy, historiu, politiku,.. aj ja sa uz na to tesim 🙂 🙂 🙂

evaevelinaa
autor
8. sep 2014

@leporeloo a co robila babysitterka s babatkom? ja som si povedala ze neska po piatej vypinam pocitac, ideme sa hrat a zapnem ho az ked mala zaspi. tak sme isli najskor jest, s tym sme sa zabavili asi 15 minut, potom sme isli trosku chodit, potom som piskala gumovymi zvieratkami, potom sme si spolu zaskriekali a potom mi uz dosla fantazia. dokopy to trvalo asi hodinu a bola som z toho uplne znicena. nastastie prisiel domov muz a isla som sa sprchovat, tych 20 minut v kupelni mi dobilo trochu baterky a este som zvladla absolvovat cele toto hranie este raz ale uz nemam fantaziu ako inak by sme sa este vedeli hrat. chcela by som vidiet co robia doma s detmi tie spravne maminky z detskych ihrisiek ked sa dokazu detom non stop venovat.

saurian
8. sep 2014

@evaevelinaa praveze dobra mama musi byt aj trochu sebecka 😉 inak to nejde 😎

ukulela
8. sep 2014

@evaevelinaa no ja to mam az za dake 4 tyzdne a uz teraz ma niekedy desi, aby som sa nezacyklila medzi plienkami a zaparenym zadockom a bradavkami. a tiez sa bojim, aby mi pri reciach o dudlikoch a prdikoch uplne neomekol mozog. takze dufam, ze sa tomu vyhnem a najdem si aj ja cas na seba. jednoducho nie vsetky sme typy, ked nam je dieta prvym a poslednym,. a kazde zdrave stastne dieta potrebuje rovnako zdravu a stastnu matku. a ked to znamena par hodin denne len pre seba, tak to tak treba robit.

leporeloo
8. sep 2014

@evaevelinaa iny clovek ine napady vies ako to je... ja som s takymto dietatkom robila uz vsetko zapajala do varenie upratovania atd mas mu ukazovat svet okolo seba a nie robit mu animatora ... mne dost pomohol aj nosic dietatko odtial sledovalo svet a nebolo treba zabavat ...

skoricaxx
8. sep 2014

Si uplne normalna - nemozeme sa z nich zblaznit, a oni ssi nekor bez nas ani neprdnu 🙂 🙂 🙂