Nezvládam 3.dieťa

zuzanajamriskova
20. aug 2019

Mam 31.rokov a tretieho 1rocneho syna. Vzdy som si myslela ze tretie zvladnem lavouzadnou nakolko s mojimi dvomi chalanmi nebol ziadny problem snad len v dojceni ale nikdy nerobili sceny neboli vzdorovyty. No uz som zufala a neviem kde je chyba. Maly je od narodenia nervak stale reve a za vsetko. A cim je starsi je to len horsie. V noci sa budi aj 5krat z toho 3krat na mlieko. Nekojim. A to uz ma 1rok. Zaspava vacsinou v pohode. Ale vzdy vztane z neskutocnym krikom ci cez den ci v noci vrieska strasne. Cez den spime doobeda a pooede2 hodiny. Moji starsi vzdy vztavali s usmevom cez den v jeho veku si dzavotali jedli v pohode. No on le sa zlosti cely den. Ked nie je po jeho je to strasne. S jedenim problem idem ho prebalit vrieska idem ho prezliect vrieska. Uz som z toho na nervy. Nie som ten typ matky ci hned lieta okolo dietata a da mu vsetko na co si spomenie takze rozmaznavanim to niebude skor som prisnejsia. Prosim poradte mi uz som rozmyslala ze s nim aj niekam zajdem k dr. Aleneviem na koho sa obratit. Z okolia picuvam ze to su zuby alebo ze je to len obdobie. Ale je to 3tie dieta a je taky od narodenia teda zuby to nebudu urcite to pozmam a obdobie? Tak to ma potom riadne dlhe obdobie. Neviem co mu je a ako mu pomoct áby bol kludnejsi.

anickaaa6aaa
20. aug 2019

@zuzanajamriskova tak každé dieťa je iné.. Môže to byť kľudne taka náročná nervna a povaha...

sorciera24
20. aug 2019

@zuzanajamriskova ja som mala takehoto uplne presne 2. syna.....len reval, zuril, od narodenia, v noci bol hore kazdych 40min. ...aj ked uz nejedol .....trvalo to do 3,5r. kym prespal ako tak noc.....a asi ta nepotesim, ale trvalo to do jeho 4,5r. kym sa zacal ukludnovat (uz bol aj davno v skolke)....ide mat 5 a uz je to fajn.....pocuvala som kadeco , od toho, ze je chory, psychopat, az po neviem co.....kto nezazije, neuveri....vyskusala som akdeco, aj vysetrenia mal kadejake, fakt bolo treb alen vydrzat, je uplne v poriadku, akurat je z tych narocnych povah...ale ti poviem, keby som nesla spat do roboty po 2r. tak som na slucku.....s muzom sem tak po tomto "vykone" unaveni, ze sa budeme dlho spamatavat.....keby sa bol narodil ako prvorodeny, dalsie dieta uz urcite nemame!....
prajem ti velmi vela trpezlivosti, lebo ak budes mat cosi podobne (ako citam, mozno aj ano), tak pevne nervy!

diewcatqoo
20. aug 2019

Ahoj, skor ako zuby by som tipovala povahu. Jednoducho, kazde dieta je ine. To, ze starsi boli kludni, neznamena, ze aj dalsi surodenec musi byt taky. Mas drazdivejsie dieta, urcite to musi byt na nervy, ked potrebujes behat este okolo dalsich dvoch deti, ale asi s tym vela nenarobis. Len dufat, ze sa to zmeni vekom.
Moj syn bol taky. Do dvoch rokov bol hore v noci kazdu hodinu, cez den mal dva 20minutove spanky. Tak bud rada, ze ti pospi aspon chvilu. Inak vzdy bol len rev. Na rukach, v kociku, v nositku, v postielke.. pri kazdom jedeni rev, pri obliekani rev, pri vsetkom len rev. Vekom sa to zlepsilo. Ale aj teraz sa rychlo rozculi alebo staci, ze zle stupi a uz je hodinovy rev.
My kvoli tomu velmi zvazujeme, ci ist do dalsieho dietata alebo nie, lebo neviem si predstavit behat okolo babatka a este okolo starsieho samonasieracieho 🙄

elinka1051
20. aug 2019

@zuzanajamriskova tebe spi 4 hodiny denne, môj nespi ani hodinu dokopy cez deň, v noci bežne 6-7 krát hore a mudr mi povedala, že sa s tým mám zmieriť, že je proste taky

norikaro
20. aug 2019

@zuzanajamriskova presne ako pisu baby, kludne to moze byt povahov. Ja by som mozno zasla k dtskej psycho, ak si z toho taka na prasky, aspon vylucite nejake adhd alebo inu poruchu

deti95060810
20. aug 2019

máme podobnú dcéru...má 11 a reve pre všetko...asi som ťa nepotešila že?....
kým bola malá tak sme sa nabehali s ňou k lekárovi...dieťa nechcelo ani jesť ani spať...Prerevala celé noci. Nespávali sme . Už sme sa tešili s mm že pôjde do nemocnice, my ju tam odvezieme - pôjdeme domov sa rýchlo naspať a potom keď sa naspíme prídeme za ňou do nemocnice....Lekár nás schladil. Povedal že tomu decku nič nie je. je to len proste taký typ decka...a zas sme sa išli domov trápiť....Myslím že je to povaha....

deti95060810
20. aug 2019

@norikaro ktorý psych. bude vyšetrovať ročné decko???? chcela by som ho vidieť...😉

norikaro
20. aug 2019

@deti95060810 tak mozno nejaky sukromny a ked ani ten nie, tak holt len vydrzat no.

zuzanajamriskova
autor
20. aug 2019

Radsej si precitam ze je to povaha ako keby mal mat nejaku poruchu.som z toho uz na prasky ale najhorsie je ze rodina mi to neveri hned mu vsetko daju alebo ho nosia na rukach len aby neplakal a este ho lutuju chudatko. A zadalsie ...susedia....bezne sa stretavam s hlupymi poznamkami typu co mu robite ked tak stale place...maminka je na teba zla?....atd

diewcatqoo
20. aug 2019

@zuzanajamriskova inak, este moj syn reagoval na urcite jedla. Tak sme sli na alergologiu, kde mu okrem potravinovych alergii vysla z krvi aj histaminova intolerancia. Ked sme sa zacali stravovat bezhistaminovo, tak mam pocit, ze to trosku pomohlo. Nie nejako zavazne, lebo samonasieranie ho drzalo a drzi stale, ale uz aspon jedol nejake jedla bez placu a aj v noci dlhsie pospal.

ellieellie
20. aug 2019

Sama vidíš - sú deti kľudné, poslušné.. iné zasa náročnejšie, urevané.. Niektorí rodičia si radi pripisujú zásluhy za to, že ich deti sú bezproblémové, ale v skutočnosti je veľa vecí, ktoré neovplyvníš. Podľa toho, čo píšeš, to asi bude povahou.. aj môj starší je nervák od narodenia. Boli obdobia, kedy to bolo lepšie a kedy zase horšie. Teraz bude mať 2 roky. Stokrát za deň sa pre niečo rozčúli, rozreve, dôvod je úplne hocijaký.. našťastie tie afekty väčšinou trvajú len pár sekúnd, možno minútu (niekedy samozrejme aj dlhšie), ale aj tak je to únavné.. stále dookola.. plače viacej ako jeho 3 mesačný brat. Jediné šťastie a úľava je, že od roka prespí celú noc a cez deň si pekne pospí 3-4 hodiny. Vtedy čerpám energiu, lebo niekedy je to s ním fakt o držku. Ráno vstanem vyspatá, dobre naladená a o pol hodinu som zrelá na psychiatriu 🤪 občas mi pomáha, že si robím záznamy....😃 😃 😃 Natočím si ho na video a hovorím si, však počkaj, toto raz ukážem tvojej frajerke 😂

zuzanajamriskova
autor
20. aug 2019

Nikam poriadne ani nechodime. Hanbim sa za neho a citim sa zle ked robi sceny medzi ludmi lebo tie pohlady ludi ze si neviem dat rady s vlastnym deckom. A viem ze som chybu nikde neurobila som dobra matka strsie deti su toho prikladom. Len neviem ci je lepsie to ignorovat alebo byt prisna a dat mu po riti alebo mu urobit vsetko po voli len aby nereval.

nika3136
20. aug 2019

My máme takú prvú dcéru.
Podľa všetkého zostane jedináčik, inak by som si to asi naozaj hodila.
Toľkokrát mi je do plaču, čo nás ešte čaká....ale na to človek nemôže myslieť

simona92101
20. aug 2019

Mame rovnaku 5 mesacnu dcerku,po prvom ockovani sa uplakanost este zhorsila,uz som si poplakala aj ja.place za vsetko,niekto si kychne a reve ako o zivot,ona si prdne a place.obliekam ju -place,vyzliekam-reve ako pavian,pred jedlom plac,medzi jedlom,aj po jedle,aj ked zaspava aj ked sa zobudi..je to na slucku vela krat,ale musime dako vydrzat..

uzanka16
20. aug 2019

@zuzanajamriskova môj mladší mal teraz 2 začína obdobie vzdoru,viem že píšeš že od mala je taký,môj síce začal byť asi od mája ako som ho prestávala kojit.kazdy deň od rána do večera reve pre každú hlúposť čo si chce vydobijat,hádže sa o zem,bije,s o rok staršiu svojou sestrou sa bijú,ona ho ešte provokuje,ja idem už scvoknut s oboma.byvame síce v rodinnom dome ale manzel iba zatvára okná lebo to dosť počuť čo sa boji susedov či na nás sociálku nezavolaju lebo stále je u nás rev,keď nereve staršia tak mladší alebo obaja naraz.Potom už aj ja vybuchnem.Plus sú obaja hluční skriekaju len tak zo srandy,pistia,nepočuješ si vlastného slova,staršia už keď do nej skricim aby potichsie rozprávala alebo konečne na pár sekúnd prestala rozprávať sa skludni ale mladší absolutne nie.A tiež si myslím že tvoj synček to má povahou aj môj je úplne iný v období vzdoru oproti staršej čo mala ona.

bafka
20. aug 2019

@zuzanajamriskova prečítala som si všetko čo píšeš a preesne do bodky to všetko platí aj u môjho syna. Je to jeden nervák, hádže sa o zem, vrieska, reve, piští. Stále a za všetko. No buď rada,že je to tretie dieťa. Ja mám jeho prvé a teda dosť zvažujem či nie aj posledné. Veľmi túžim znova po bábätku, no ešte jedno takéto dieťa s skončím na liekoch

tiimka
20. aug 2019

@zuzanajamriskova kazde dieta je ine, dvaja su kludasi, treti je zivel. Nie si prva ani posledna co ma dieta s tazsou povahou. Prijmi to ako fakt, je to tvoja skuska! Jedine co na taketo deti zabera je matka ktora je pokojna, laskava ale zasadova. Cize drzat nervy na uzde a ukazat ze si vies zachovat chladnu hlavu nech sa deje co sa deje, najmensi to bude mat so svojou nepokojnou povahe ako vzor do buducna.

veroniq85
20. aug 2019

je to taka povaha. Ja mam vela v okoli a aj doma. Typ narocne dieta. Daj si do google a nieco si precitaj a vo vela bodoch sa spoznas. Casom sa to zlepsi. A pri prvych dvoch si mala stastie kludne dieta s mierumylovnou povahou. A toto je bohuzial mytus ze vsetko je o vychove.A potom matky ktore maju take dieta ako ty c. 3 si myslia ze su zle a neschopnr matky alebo nieco robia zle len preto ze by sa s tebou porovnavali pri prvych dvoch.

kikanik
20. aug 2019

Aj ja mam takehoto druhého syna. Prvy syn nikdy tak nevrieskal ako druhy. Nie je to vychovou. Tiez som sa s nim bala niekde ist lebo tie zachvaty revu boli strasne, tiez sa zobudzal s revom, tiez v noci 5, 6, 7, 8 krat hore. U nas toto obdobie trvalo od narodenia do 2 rokov :( Potom sa to nejakym zázrakom zlepsilo. Teraz s nim idem bez problemov hocikde, co som predtým nedokazala ist ani na 10minut do potravin, lebo sa za mnou vsetci otacali, ze mam uvrieskane decko. Bala som sa ist aj na ihrisko lebo vsetky deti sa pekne hrali, len moj vrieskal pri prichode, pri hrani, pri odchode sa hadzal o zem. Ked sme vystupili z auta, vzdy sa hodil o zem, ze on domov nejde. Vsetky babky v oknach na mna pozerali, ze co som to za matku. Tie zazerania ludi, mi strasne vadia. Ako som bola krkavcia matka. Ale ja som pri tom robila vsetko mozne aj nemozne. Neboj sa. Ono to prejde. Nebude takyt do 15tky 🙂 Len to nejako vydrz. Je to boj. Teraz ked sa na mna rano moj syn usmeje, pohladka ma, cely den sa rehoce, tancuje, pobehuje vesely ani nemozem uverit tomu, cim vsetkym sme si museli prejst. Boli to asi najtahsie 2 roky v mojom zivote. Urcite sa to zmeni aj u vas. Mozno za pol roka, mozno za rok ale urcite bude lepsie.

84mirkaba
20. aug 2019

@zuzanajamriskova Moj ma dva a tiez si vsetko vydobija revom ale takym akokeby som ho tyrala.Skus odsledovat jedalnicek,nam to pomohlo ked som vylucila potraviny z ktorych maval amoky

thoughtfulweirdo
20. aug 2019

Ja mam taku 18 mesacnu. Vrieska, vrieska, plieska sa o zem a zase vrieska. Za vsetko. Zle polozim kocku? Tresk na zem a 10 minutovy hystericky zachvat. Pridrzim ju na 2 sekundy za ruku, aby neskocila pod bicykel? To iste. Podam jej inu bobulku hrozna, ako si ona predstavovala? Zas len vresk. A to sa pokladam za prisnu premotivovanu prvomatku s doslednymi pravidlami, ziadne rozmaznavanie. Pol roka sa tento jej otrasny vecny vzdor snazim prebit tvrdou vychovou a raznymi zakazmi, ale cim dalej, tym viac vidim, ze to ma presne opacny efekt. Zacala som to skusat inak a zda da mi, ze cim viac ja povolim, tym je toho kriku menej a menej. Samozrejme teraz nemam na mysli, ze mi bude 1,5 rocne decko rozkazovat, ale prestala som tolko lipnut na vsetkych tych drobnostiach, v ktorych som sa snazila byt ohromne vychovna a nepovolim naozaj len v klucovych vaznych veciach. Su veci, ktore musi posluchnut, aj keby sa na hlavu postavila, ale uz neriesim take, ze proste musi ist tadialto, lebo ja som povedala- chce prejst na opacnu stranu ulice? Doteraz to bolo tak, ze nie, lebo ja rozhodujem a ona musi posluchnut. Chce buchat lyzicou po stole, hoci som jej zakazala? A preco vlastne? Len preto, aby ja som sa citila ako super general, co ho decka posluchaju na slovo? Upustila som od takychto blbosti, je asi "rozmaznanejsia", ale lahsie sa mi zije, kedze toho vresku ubudlo a prestala so mnou nonstop bojovat.

katkakovac
20. aug 2019

Prvorodeny syn bol ako tak v pohode, spinkaval, papaval, obcas reval na cely dom, ale nic hrozne. Ked mal 2 roky pribudla dcera. Ohnive dieta, rysana, lucia-lucifer. Potom sa u syna objavili problemy z recou, hystericke zachvaty, lebo nerozumel. Takze som v priebehu pol roka mala dve extremne narocne deti. Dost som vtedy osedivela🤦‍♀️ Teraz maju 3 a 5 rokov a velmi sa to zlepsilo. Riesila som aj detsku psychologicku a bolo mi povedane, ze deti potrebuju mat hranice, denny rezim a musia posluchat. Aj ked maju podobnu diagnozu, ako ma moj syn. Takze sme na deti dost prisni a zacina sa to vyplacat. Dcera je nervak stale, place ozaj za vsetko. Ale ucime sa to zvladat. Uz dostatocne rozumie, aby som jej vedela vysvetlit co moze a co nie. A ak sa neda, ide so sadnut do izby a zostane tam, pokial sa neukludni. To iste plati aj na syna. A ak naozaj neposluchaju, tak sa im ujde aj po zadku. Aj ja som sa nejaky cas snazila schovavat a nechodit z detmi von, lebo som sa citila ako odlud. Moje deti vrieskali, hadzali sa o zem, utekali, ja som vrieskala po nich a VSETCI sa otacali a mumlali si nieco o trasnej matke. Potom som ale pochopila, ze sa to proste musia naucit zvladat. A ja s nimi. A tak chodime von, na vylety, do restauracie. Najskor sme chodli z muzom, teraz uz si trufnem s nimi aj sama. A to mam syna z adhd, nks, nvr. A niekedy konstatujem, ze su lepsie vychovani, ako ine deti. Dost mi pomaha odborna literatura. A knihy o vychove a dobrom spanku. Napr Kazde dieta moze dobre spat (poradim na zlepsenie nocneho spanku) a 5 dni, ktore zmenia Vase dieta. Tiez som citala nieco od jednej americanky zijucej vo francuzku (Pamela neviemaka?) volalo sa to A dosť. Viem cim prechadzas, ale musis to vydrzat. Casom sa to zlepsi. Nepolavuj a vysledky sa urcite dostavia. A na ostatnych sa vykasli. Nachystaj si v halve nejaku odpoved, ktorou im vyrazis poistky a daju ti pokoj. Napr mne ked nieto povie, ze su moc zivi, tak odpoviem, ze to su teraz este relativne kludni. Na to nikto nema odpoved a sklapnu. Drzim palce👍

katkakovac
20. aug 2019

@thoughtfulweirdo tiez som prestala z neoktorymi vecami bojovat. Nema vyznam bojovat pre nepodstatne blbosti. A na zachvaty zlosti mi dost pomaha objat dieta a pomenovat tu emociu. Si nahnevana/zlakla si sa/ nepaci sa to to/nechuti ti to. Raz som to videla nazivo v nakupnom centre a fakt ma prekvapilo, ako sa slecna rychlo ukludnila. Potom som to vyskusala doma a bola som prekvapena vysledkom.Ale su pravidla, ktore sa dodrziavaju a hotovo.

adamadent
20. aug 2019

Aj moja dcera bola narocne dieta, stale revala, ukludnila sa po 2,5roku. Na dalsie dieta som nabrala odvahu po 4rokoch. Tiez mi nikto neveril.... zanevrela som na cely svet a ked sa zvijala v tom svojom amoku a dostala som radu ze jej mam spievat a hladkat po vlaskoch myslela som ze explodujem. Ked som po niekolkych rokoch povedala ze si to uz ani nepamatam ako to bolo manzel mi povedal ze on si ani nechce pamatat. Je to proste temperamentnou povahou. Drz sa.

moosh
20. aug 2019

@bafka u nás to isté, a všetci okolo sa čudujú, že prečo nechceme druhe... Tiež by sme druhé chceli, ale človek má pud sebazáchovy - ak by bolo aj druhé takého už by som to nedala so zdravou hlavou 😐 takze sa nečudujem maminkam náročných deti, že nás druhym neuvazuju

asia83
20. aug 2019

@zuzanajamriskova Myslím, že vy máte väčší problém než on. Jednoducho ho od začiatku nechcete a on to cíti. Preto je taký. On, on, on... Treba začať od seba.

zuzanajamriskova
autor
20. aug 2019

@asia83 ako mozes napisat ze ho nechceme? K tomu si ako dospela?! Nechapem tvojmu komentaru ale dost zabolel. Keby som mohla mame aj dalsie. To dietatko som donosila aj napriek varovaniam lekarov ze nie je dobry napad mat v mojom stave tretie babetko a predsa som sa pren rozhodla. Toto si si mohla odpustit neviem kto si ze takto sudis

zuzanajamriskova
autor
20. aug 2019

@asia83 to kazda matka s takymto problemom podla teba to svoje dieta nachcela?

diewcatqoo
20. aug 2019

@asia83 s vacsinou tvojich prispevkov suhlasim, ale toto bolo uplne odveci. Kde autorka pise, ze dieta nechcu alebo nechceli? Wtf?
Ak by si ty mala narocne dieta a pytala by si si radu ako nanho a preco je vlastne taky, a niekto by ti odpisal, ze preto, ze ho ty nechces, ako by si sa citila?
Lebo jednoducho take deti su.. mozes sa im venovat na 110%, mozes sa postavit na hlavu, ale to dieta je proste take nervoznejsie. A ak ma autorka este dalsie dve male deti, ktorym sa musi tiez venovat, rozumiem, ze to musi byt psychicky narocne a tak si prisla po radu. Obzvlast, ak u starsich toto nezazila.

conspi
20. aug 2019

@zuzanajamriskova myslím, že to bude povaha a nie choroba. Neboj nie si sama. Mám doma niečo podobné. Ten môj nás ale aj bije, škriabe, hryzie, kope, hádže sa o zem a búcha si hlavu o dlažbu keď nie je po jeho... Občas mám tiež pocit, že to už nezvládnem. Snáď sa to u Vás čo najskôr zmierni