Nenechám si obchytkávať dieťa

mimave
17. apr 2012

mamicky zakladam tuto temu, lebo by som rada vedela ci som len ja taka divna, alebo je nas viac- neznasam ked sa mi cudzi ludia idu capat po dietati 😠
dnes som napriklad vynadala jednej starej jasterici co sa rozbehla rovno k mojmu malemu a hned ho isla hladkat po licach a chytat za ruky a vo velkom sa s nim isla kamaratit, moj maly sa navyse cudzych ludi boji, tak som jej okamzite vynadala a ked som to hovorila manzelovi doma tak len povedal ze nevie co by spravil. nebolo to prvy raz a strasne mi to vadi, ja tiez druhym ludom deti nehladkam a o to viac ked ich nepoznam. neviem ci som divna, ze som na maleho citliva, tak som zvedava kolko podobnych mam sa tu najde, ak nejaka vobec...

sisaha
17. apr 2012

@mimave tak neviem, ja zase nie som az taka precitlivela. Vadilo mi ak mi niekto liezol vyslovene az do kocika. Ale ked uz mala beha, tak starsi ludia maju tendenciu dieta pohladkat po hlave, alebo ruke. Nic zle na tom nevidim. Castokrat tí starí ludia sa tym detom tak tesia az im vidim v ociach slzy. Takze, asi zalezi od situacie... Ale toto su naozaj ojedinele pripady a dieta mi vyslovene nikto "neobchytkava".

mimave
autor
17. apr 2012

@sisaha ja tiez ked je niekto mili a nevrha sa mi na maleho som v pohode, ale toto sa mi stalo viac krat ja neviem ci tym ludom sibe. maly sa hned zlakol, isiel plakat, na lickach ma ekzem a teda natieram mu to a ta dora rovno tam ho isla stipat a natahovat a podla mna je to drze. bohvie co kde chytala. ked bol maly v kociku este tiez sa mi to stavalo casto, ale ja viem ze stary ludia maju radi deti- aj ked nie vsetci 😉 ale odtial potial.

amdeis
17. apr 2012

Ahojte. Tym, ze mam dvojicky tak sa nam to stavalo velmi casto. Vzdy sa niekto nahrnul, dobre ze nie do kocika nesadol, a obchytaval rucicky, nozicky, licka. No velka inventura jak vysita. 🙂 Neskor som sa uz zacala ohradzat, ked som nacerpala dostatocnu odvahu. Ale tak ako pisala @sisaha co sa tyka starych ludi, ti mali az slzy v ociach a verim, ze najma zeny to prezivali dost. Ved aj ja idem nechat oci na babatkach, kedze uz vlastne mat nebudem, a manzel sa minule zabudol a chodil v tescu za kosikom, kde mali ulozene vajicko s babatkom. 😅 Ale je pravda, ze by som si nikdy nedovolila chytit cudzie dieta bez dovolenia. I ked raz sa mi stalo, ze som pestovala kamaratkino dieta a nechtiac som ho zacala bozkat na hlavku. 😕 Kamaratka na mna vypulila oci tak som sa spamatala. Co sa tyka este chytania deti, naucila som sa vraviet, ze nie za rucky, ze mozu chytat za nozky. Celkom to pomohlo. Pokial som bola rychlejsia nez prisavky. 😀

silvia123
17. apr 2012

Tak neviem, prečo hneď niekomu vynadať...však záleží aká je situácia. Ani mne by sa nepáčilo keby mi niekto úplne cudzí chytá dieťa za rúčky, prípadne naťahuje za líčka -teda keby šlo o úplne cudzieho človeka, ale tak by som normálne povedala, že si to neprajem ak by sa mi to zdalo neúnosné. Ale väčšinou som sa stretla s tým, že ľudia len povedia aká zlatučká babuľka, usmejú sa, prípadne len pohladia po svetríku, hlavne sa mi to stáva keď ju mám v nákupnom košíku v obchode a ľudia sa ma vypytujú, že kde taký pekný tovar ponúkajú -a ja im poviem, že "zákazková výroba-len jeden kus, že už nie je v predaji " 😀 a to mi je celkom príjemné, však majú pravdu, deti sú zlatučké všetky a tá moja kučeravá papuľka fakt priťahuje pohľady, však je v roztomilom veku 🙂

mimave
autor
18. apr 2012

@silvia123 lenze tato pani sa mi vyslovene vrhla na maleho a bola to taka ta ulisna slizka bosorka co sa mi hodi do rozpravky janko a marienka akurat, bola dost nasilna a ked som jej najprv povedala slusnym tonom tak nereagovala a dalej mi lapala po malom aj ked on mrncal a isiel plakat ze sa jej bal. preto som jej vynadala a naozaj si nie som ista, ale je to normalne? ist len tak k cudzim ludom za ich dietatom a oblapkavat ho? ani deti kamosiek nie su pre mna nieco na hladkanie a pod. , neviem co sa komu paci, vies, tak preto si to nedovolim...

ivett1
18. apr 2012

@mimave ani ja som si nenechala deti "obchytkávať"...aj keď boli zlatučkí 😵 ...(a vlastne stále sú 😉 ...) ...ale naozaj záleží na situácii...ak boli mrzutí a nemali náladu-moje deti, tak som s nimi vyslovene bočila od ľudí (obchádzala som všetkých oblúkom🙂...) a keď mali dobrú náladu, usmievali sa ako slniečko - na celý svet, tak mi nevadilo, keď ich niekto oslovil, pohladkal...je to zvláštne, ale väčšinou sa ich snažili dotknúť naozaj starší ľudia....ale, aj ja som párkrát zvýšila hlas na "obťažujúcich - mám dve deti...ved, keď sa vyslovene dieťatko bojí, tak hádam sa nebudem po ňom sápať 😅 ...myslím, že normálny človek to uzná a aj pochopí, aj keď je starý...a niekedy aj nahluchlý (či rovno hluchý?...)...a tvoj príspevok mi pripomenul jednu našu bývalú "susedu"...staršia pani (možno už dôchodkyňa) každý deň "pod vplyvom" vínečka, alebo čo to bolo...a táto sa večne snažila natlačiť do kočíka a chytať moju dcérku, keď sme sa náhodou stretli vonku...na ňu neplatil ani zvýšený hlas, len nasilu odstrčiť... 😠 ...ale to bol extrém...

katecameron
18. apr 2012

podla mna je to prehnane ta tvoja reakcia a urcite by som to podala inteligentnejsie ked si nezelas aby si niekto m obchytkaval dieta to mi príde ako ze nejaky uchyl obchytkaval to by som nedovolila fakt

inkinka
18. apr 2012

@mimave cudzi ludia na ulici nemaju co obchytkavat tvoje dieta, su to nevyziadane dotyky, aj ty, vlastna matka ho prestanes hladkat, ked ti dieta odtisne ruku, ze si to momentalne nezela. Mne niekedy napadne, ked som svedkom takychto prihod, ako by sa ten "votrelec" zatvaril, keby matka dietata zacala robit veci, ktore on robi dietatu - strapatila by mu vlasy, stipala do lic, hladkala po zadocku 😕 😀 ved preco nie, dieta ma rovnake prava ako dospely - ma ich dokonca zakotvene v Charte prav dietata a tam su aj nevyziadane dotyky.

mimave
autor
18. apr 2012

@katecameron inteligentnejsie je co podla teba? ked na prvy raz niekto neposluchne a tvari sa ze tam nie si.. inak nevies co za cloveka pri tebe stoji ked ho nepoznas, uchylaci nevyzeraju vzdy ako z filmu v dlhom kabate 😉

mimave
autor
18. apr 2012

@ivett1 no tej by som riadne nalozila tej susede 😀

katecameron
18. apr 2012

@mimave stylom vazena pani nezelam si aby ste sa dotykali mojho dietata respektujte to prosím lebo inak za seba nerucím 😉 😀

mimave
autor
18. apr 2012

@katecameron sak tak nejak to bolo, len zvysenym hlasom 😅

katecameron
18. apr 2012

@mimave az potom píííííííííííííííp si striga bosorka az este raz chytís moje dieta tak ti ruky dolamem 🤐 ale ked to bolo tak ako som písala predtym tak to nebolo vynadanie ty si písala ze si jej vynadala

mimave
autor
18. apr 2012

@katecameron ano ale nie nadavkami, to si nedovolim, to by ma musela inac nasr.t, inak sa mi raz stalo ze mi jedna ˇbabickaˇmaleho stihla aj vybozkavat na licka... 😠 to som inak zatinala zuby, ale este som nevedela ako reagovat, som sa hambila nieco povedat...

giuditta
18. apr 2012

pochopitelne cudzí človek nemá čo hladkať,dotýkať sa a už vôbec nie bozkávať moje dieťa... mne sa stalo minulý rok počas prechádzky v meste, že staršia tetka strčila k ústam môjmu synovi svoju olízanú zmzlinu,aby si z nej aj malý odlízoll!!Našťastie som si to všimla hned..no nepýtajte sa ako som naňu vybehla 😠 našťastie syn nestíhol ani zareagovať na starenku 🙄

sisaka
19. apr 2012

priklanam sa k tomu, co napisala sisaha
tak ja mam fajn zazitok, ked som letela so synom ked mal 1 rok na Sk, dlha cesta, neobsedel, tak sme dost chodili a kazdu chvilu sa ho niekto chytil, ludia vsetkych moznych narodnosti a ras mu nastavovali prsty, ked kracal okolo nich, hladkali, dokonca ked bol nervozny a nemohla som ho utisit sa jeden mily (mily?) pan ponukol, ze ho popestuje.
Moj zaver - hovorila som si, ak teraz neschyta nejaku zltacku A, tak uz nikdy (prezil bez ujmy na zdravi, ani neochorel), tomu panovi i ked bol velmi mily som maleho nedala, viem, ze bol pravdepodobne uplne neskodny a chcel pomoct, ale uz sme v tejto dobe vsetci taki zmagoreni, ze za vsetkym hladame hned pedofila, uchylaka, pritom ide zvycajne len o ludi, ktori maju radi deti 😔 Myslim si, ze pohladkania detom neublizia a je podla mna mala pravdepodobnost,ze sa nieco stane i ked deti chytia za rucky, netreba hned kazdemu, kto sa k dietatu priblizi vynadat, samozrejme,ze by som nedovolila aby mi dieta obchytkaval nejaky bezdomovec, ci inak zanedbany clovek ...

kvojtanikova
19. apr 2012

@silvia123 heehe aj mne sa to stava v obchode presne, ze "kde som taky tovar kupila" , ja zase vacsinou odpoviem ze "vo vypredaji, chlapci boli za Euro a dievcatka za 50 centov, tak som si jedno kupila...".
A mna sa to tiez casto stava ze mi obchytavaju malu, aj deti v skolke, ked idem po syna, a mam ju so sebou, tak sa na nu vrhne cely huf deti... No co uz, prezijeme to, tiez sa im snazim povedat ze nie po tvari, ani po rukach (kedze ich dava este do pusy), ze nech ju pohladkavju po hlavicke alebo po chrbatiku, no ale vzdy sa najde niekto kto ju aj tak bozkava. Co ma najviac znechutilo bolo, ked ju jeden nas rodinny znamy, 70 rocny chlap bozkaval priamo na usta 😝 😝 😝 Akoze nie uchylacky, ale tak, ako sa kedysi bozkavali deti, riadna "pusa" a priamo na pery !!!! No ale nic som mu nepovedala, nechcela som ho urazit.

silvia123
19. apr 2012

@kvojtanikova
Na pusu nedovolím bozkávať ani rodine, kvôli oparom... všetci to vedia, a kto nie, tak bez okolkov poviem, myslím že kto je normálny pochopí. Ale keď sa stretneme s detičkami mojich známych, tak detičky si dajú pusinky ako sa "podarí" -to nezakazujem, skôr ešte poviem že daj pusinku bábovi..., ale moja malá sa naučila nie dávať pusinky, ale nastavovať líčko -teda aby ona dostala pusinku a naučila sa tak sama 😀 rozumné dieťa nie... 😀 A inak s tým výpredajom za euro si ma pobavila 😀 😀

katecameron
19. apr 2012

ja zas nenavidím ked prastara mama mm oblizne lyzicu akoze nieco je z hrnca a potom dava detom do ust tu istu lyzicu deti to odmietaju a ona sa cuduje ze preco? ja zvraciam ked to vidím

edita84
19. apr 2012

jáj to poznám u mamky býva jeden sused a ten má mániu hladkať deťom tvár no fuj jak to nenávidím malú som už naučila že ked ide ujo nech mu povie aby ju nechytala po tvári a aj ja som ho napomenula a on to znova chcel robiť ale malému :/ tak som znova upozornila.

mimave
autor
19. apr 2012

fuuu to som rada zistujem ze nie som nenormalna 😀 😀 😀

cairka
19. apr 2012

No, mne teda také nejaké bežné dotyky nevadia a väčšie dotyky ani jedno z mojich detí cudziemu nedovolí, takže to nejako neriešim, ale včera oproti nám išla tiež nejaká babka aktivistka, úplne neznáma, ani nemyslím, že by sme ju vídali častejšie, a len rovno s cukríkom k malej, že páči, vezmi si 😨 vravím jej, že ona ešte necmúľa cukríky, tak sa mi dostalo odpovede, že "ale veď to sa jej nič nestane"... už ste skúšali zobrať vzdorovitému 2apolročákovi cukrík z ruky? 😅 😝 😀

olivova
20. apr 2012

ja som tiez na dotyky hakliva...clovek nevie, co ten druhy predtym chytal a ide chniapat po dietati....Ja narovinu bez okolkov poviem - prosim, nechytajte ju....Dost co ju mam viac choru ako zdravu a este mi ju bude cudzi obchytkavat...
Beriem a aj chapem tie starke....ale nezelam si, aby mi obchytavali moje dieta..
Mozno som uz nahlavu z tych chorob, ale som uplne mimo, ked mi ju niekto cudzi - len tak na ulici chyti....Vtedy nejeme, nepijeme - kym sa neumyje....-ale treba tiez chapat, ze ked ju mam zdravu, su to pre mna vianoce , takze mozno som dospela uz do extremu a vsade vidim bacily 😀 😀 😀

baramborka
1. máj 2012

ja som ešte tehotná a už teraz mi vadí ked sa mi niekto samovoľne dotkne bruška, že mi ho začne hladkat okrem mojej rodiny samozrejme , manžel , rodicia surodenci to je niečo iné , ale cudzí ludia, ktorí ani pred tým poriadne nevedeli že existujem ...mna by to nikdy nenapadlo , pride mi to moc neosobné a drzé a to už nehovorím o tom ked sa maly narodíí, keby mi neaka babička došla a bozkávala moje dieťa , prípadne mu strkala neaku jej zmrzlinu .fuj ,by to teta zlizla 😀 najhoršie natom je, že ja mám takú starkú ktorá chodí po meste a mojká iné deti 😅 😅

mimave
autor
1. máj 2012

@baramborka tak ju od nas pozdravuj 😎 , inak to som uz aj zabudla ze ako ma obchytkavali ked som bola tehotna, ja som casnicka, tak si predstav kolko cudzich ludi si denne dovolilo mi sahnut na brucho- robila som az do 7mesiaca, tak skryvat sa to uz nedalo 🙂

elizabeth88
26. jún 2019

Je to uz dost starsia tema,no pripajam sa ako mamicka jeden a pol rocneho dietatka.Dnes sme stretli pana,ktory sa dal do reci,ved preco nie,na dedine je to normalne,zrazu sa sklonil k malej v kociku a hladkal po ruke,prihovaral sa,vtedy som si uvedomila,ze ide z krcmy a asi je aj dobre posilneny.rychlo som kuk na malu a ta sa odsadla ako sa len dalo a nebolo jej vsetko jedno.Jemu som vysvetlila,ze sa cudzich boji,tak pochopil nastastie,ale tiez sa zamyslam,preco ludia maju pocit,ze maju pravo siahat na cudzie deti,pre mna je to take nepochopitelne,ze vzdy ostanem najskor prekvapena,kym zareagujem.No jasne,ze alkohol u tych ludi je nieco ine,musim si davat vacsi pozor,kto sa kde vyskytne.