Môže sa 4-mesačné dieťa ťahať za rúčky?

8. jún 2023

Dobrý deň prajem,

mám doma 4 mesačné bábätko. Máme skrátený sval a cvičíme doma vojtovku. Problém je v tom, že rodina bábätko dvíha za rúčky a ťahá ho hore (viď foto). Bábätko pri tom zakláňa hlavičku dozadu viac ako na fotke. Robia to niekoľko krát za deň a mne sa to nepáči. Nezdá sa mi, že by sa to malo robiť. Myslím si, že to bábätku škodí a nie pomáha. Aj som im to povedala, no aj tak si idú svoje. Smie sa takto manipulovať s bábätkom? Budem sa to pýtať fyzio najbližšie stretnutie, no chcem to vedieť pre vlastný pokoj.

Ďakujem

biem22
8. jún 2023

Nie, nesmie sa to robit, volá sa to trakčná skúška a robí to len pediater.

nelca0510
8. jún 2023

Podľa mňa nie. A keďže je to tvoje dieťa a nepáči sa ti to,tak rázne treba povedať nie. A nie že tomu prihliadas.

karolina2121
8. jún 2023

Nie nesmie preboha. Ako to mozes ako mama dovolit zakazat a hotovo. To kto ho tak dviha?

jj298
8. jún 2023

Nesmie. Rodinu musis vycvicit ako s babatkom manipulovat. Ak to nepochopia do ruk som dala max v perinke.

autor
8. jún 2023

Nezdalo sa mi to hneď. Doma skoro všetci a svokra ma odbila tým, že ona mala.deti vie co robí. Už 2x som to zakázala.

hipuska
8. jún 2023

No áno, robí sa to ale nie takto. Jemne sa môže potiahnuť dieťatko za rúčky, chrbátik a hlavička ale ostáva na podložke. Dieťatko sa samo, ak zvláda potiahne hore, vlastnou silou za ruckami. Podľa toho aké je dieťatko staré. Niektoré možno len pár cm, niektoré na to potiahnutie nereaguje vôbec. Podstatné je, ze dieťa chce a hlava mu netrci dozadu ale pekne ju dvihne. Takto cvicili asi všetky matky staršieho veku. Aspoň u nás tak bolo.

zuzubb007
8. jún 2023

Jasne, ze nesmie boze tito premudreli dochodcovia, som zvedava ci ona bude potom chodit po rehabilitaciach a cvicit kazdy den s dietatom, by som jej povedala svoje

autor
8. jún 2023

@zuzubb007 no práve, že po lekároch chodíme a aj na rehabilitácie

januska12323
8. jún 2023

Nie, s takým malým sa môžu hrať akurát na podložke keď leží. Žiadne zakázala som a aj tak robia, ako sa to dá? Keď nerešpektujú dostanú dieťa akurát v perinke alebo kočiari. Ešte sa priprav na chodáky, podkladanie vankúšmi a ťahanie za ruky keď "chodí". A podobné predpotopne metódy.

selena_luna
8. jún 2023

Musis byt tvrda. A svokre povedat ze je jedno kolko mala deti. Pokial bude takto debilne dvihat, tak jej ho nebudes davat a hotovo.

autor
8. jún 2023

@selena_luna Poviem tak sa urazi jak male decko až mne je trápne za ňu.....

miadi
8. jún 2023

Doma skoro vsetci? To je kto? Zijes u svokry? Ty si mama a dieta je tvoje Tak je tvoja povinnost ochranit ho aj pred nevhodnym zaobchadzanim ostatnych clenov rodiny. Toto by som nedovolila. Ty sa len prizeras? Nedaj Druhym robit hocico s tvojim dietatom. Nech sa urazi kto chce. Babatko nie je hracka.

gejb
8. jún 2023

Mala by si byt asertivnejsia, lebo keď bude mat dieťa väčšie problémy budeš si hovoriť ze si tomu mohla zabrániť keby si si otvorila ústa a povedala razne nie...vtedy už bude neskoro. Ide o zdravie tvojho dieťaťa.

koniarova
8. jún 2023

Vzchop sa a pošli všetkých do riti. A rázne.

danica2711
8. jún 2023

rezolútne zakáž. Keď neposlúchnu, vôbec im nedovoľ dieťa brať do rúk

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silceb
8. jún 2023

Cvičila som vojtovku so synom rok. Dennodennne 3-4x. Ktokoľvek mimo lekára ho šiel chytiť, dostal malú inštruktáž. Neexistuje, aby mi niekto a je úplne jedno kto, zaobchádzali s dieťaťom nesprávne, tobôž keď cvičím s ním vojtovku. Nedrela som každý deň na to, aby mi niekto tuto snahu, slzy moje aj jeho, niekto maril. Takze treba rázne konať. Inak nemusíš cvičiť, nemá to význam, škoda úsilia.

diewcatqoo
8. jún 2023

Az dietatu dodrbu chrbticu, vies o tom, ze ty ako matka to budes vsetko riesit (lekarov, rehabilitacie, operacie, korzety) a nie svokra? Takze uz davno si sa mala voci tomu razantne ohradit.
A ano, aj moja mama, aj svokra mali pokusy, ze chceli dieta takto zdvihat. A klepkali si na celo, ze preco dieta v troch mesiacoch nepodsadzam vankusmi, preco ho od pol roka nedavam do choditka atd, lebo ved s nami toto ako s detmi robili a nic sa nam nestalo. Ale ze mame aj muz, aj ja a aj nasi surodenci problemy s chrbticou, tak toto podla nich spolu nesuvisi.

maris5
8. jún 2023

Ty si matka a ty mas povinnost chranit svoje dieta. Moze ti byt srdecne jedno, ze sa svokra urazi, pokial poskodzuje zdravia tvojho dietata.
Keby tvoje dieta malo celiaku a svokra ho napchava chlebom, tiez povies, ze sa urazi ked jej nieco povies?

evaachesa
8. jún 2023

V žiadnom prípade NIE!!! Pediatrička ma ešte upozornila keď takto kontrolovala syna, že toto robiť nemáme v žiadnom prípade. Prosím ťa a ty si kde keď takto niekoľkokrát za deň dvíhajú tvoje dieťa? Jednoducho to nesmieš dovoliť a hotovo. 🤨 Potom budeš behať po fyzioterapiach a cvičiť vojtovu metódu ako dôsledok tohoto hrozného manipulovania s dieťaťom.

zuzinka888
8. jún 2023

Nie nesmie, dietatku to nepomaha skor ublizuje. No starsia generacia si mysli ze takto sa nauci (posiluje) drzat hlavicku. Uz im to nikdy nedovol.

janulik2008
8. jún 2023

Neporadim ale zaujíma ma, že kvôli čomu to robí drobcom pediater? 🙂 Čo tým zisťuje? ;)

denithestrange1993
8. jún 2023

Ked to urobili parkrat tak asi mu tym neuskodili,ale zakazala by som to striktne. Toto smie robit len pediater v ramci vysetrenia ci sa babo vyvyja tak ako ma. V minulosti takto terajsie babicky manipulovali so svojimi detmi,ale dnes uz vieme ze je to skodlive. Fakt,ze svokra mala deti,tak vie co robi by som ignorovala. Tolko mamiciek beha po svete,co si myslia ze ked vychovali xyz deti,ze su najmudrejsie na svete a su odbornickami vo vsetkych oblastiach vyvoja dietata. Aj tu na mk som sa s tym tvrdenim stretla,ze vsak ja som vychovala 5 deti tak viem co robim,ok ok 😂

zuzanaete
8. jún 2023

A zacni trenovat, ako im budes zakazovat, aby dieta posadzali, kym si este same nesadne a zakaz vodenia za ruky, kym same nechodi. Drzim palce. Povedz im, ze doktor zakazal.

nika11103
8. jún 2023

Zákaz . Ty máš v tomto teraz vlastne “výhodu” keďže bývaš so svokrou (?) asi , nečítam všetky komentáre . Ale si tam pri tom . Iné je keď ide dieťatko k starým rodičom a nie si pri tom . To neovplyvnis (viem o čom hovorím) . Ja som si to zažívala a zažívam , ja nejsom ten typ matky že si dieťa nepustím nikam a že musím byt pri ňom 24 hodín . Ale teda viem , že moje priania babka nerešpektuje a aj tak si urobí po svojom to je go ich “a vy ked ste boli mali dokonca ja ked som bola mala “ 🤣🤣🤣🤣

autor
9. jún 2023

@denithestrange1993 Presne, však ja som vychovala deti ty máš prvé ty nevieš nič a zbytočne preháňaš.

autor
9. jún 2023

@zuzanaete Aj keď poviem, že doktor proste povedal, že nie, tak spochybňujú tvrdenia lekárov. Ja nesom konfliktný typ nemám rada hádky a naťahovanie detto keď ide o 50 ročnú ženu ktorá sa správa ako keby zjedla všetku múdrosť sveta.

juliet86
9. jún 2023

rada od fyzio a lekarky : NIE! totalne nie.

simca06022011
9. jún 2023

Dieťa si vezmi a nedaj, vybavene. Je tvoje. Nech si naťahuje svoje. Dohovor nefunguje, zákaz tiež, tak sa treba proste starať o zdravie svojho dieťaťa takto. Nedovolit. Tu nejde o zbytočne konflikty.
Predpokladám ze žijete všetci spolu, tak asi s tým treba niečo urobiť.

mirro
9. jún 2023

Toto by som nikomu nedovolila, aby robil môjmu dieťaťu. Len pediatrovi....