Moje 11-mesačné dieťa neštvornožkuje

fallenkaa
27. aug 2023

Ahojte mám takmer 11 mesačnú dcérku ktorá ešte nestvornozkuje, plazi sa, pretaca sa cez obe strany, prelieza moje nohy, dáva sa na kolienka a stojí na nich pri mne, z tejto polohy sa da aj do sedu alebo šikmého sedu a hra sa
Da sa na štyri a pohupuje sa… po stvornozkovani ani chýru ani slychu, videla ju fyzio a povedala že to chce len čas, že musí na to prísť…

Ako to bolo u vás? Kedy začali vaše deti stvornozkovat? Ja z každej strany len počúvam ako ich deti už vo veku našej chodia za ruky…..

anjelicek26
27. aug 2023

Zacala stvornozkovat 12-13 mesacna... 15 mesacna zacala chodit... na vsetko mala cas... nikdy nepadala, chodila s rozvahou, dnes vela sportuje... proste sa neponahlala...

pribinak
27. aug 2023

@fallenkaa keď sa dáva na 4 tak už je to blízko

valeriakadarova
27. aug 2023

@fallenkaa naša má 11m tiež, sedí, plazí sa, dá sa na kolienka v postieľke a ťahá sa hore, pohupuje sa na 4och a občas hodí štvornožkovanie, ale aj tak sa radšej bude po byte plaziť ako štvornožkovať, proste má čas 🙂 raz sa to naučí 🙂

seva22
27. aug 2023

Dcera zacala stvornozkovat az ako 15 mesacna…syn ma aktualne 12 mesiacov a tiez ten isty scenar:D len sa plazi, stoji, ale nestvornozkuje, ale pohupoval sa tiez istu dobu, tiwz sme boli u fyzio a ze on to 4nozkovanie k zivotu nepotrebuje:D ze plazenie je tazke niektore deti “odnaucit”…ja nestresujem, on na to pride, prwstala som ho porovnavat s inymi detmi ktore 4nozkuju uz od 6-7 mesiacov,kaslem na to, onma tiez neporovnava s inymi matkami ktore vsetko stihaju,maju durt navarene a napecene,ozehlene a upratane🙂

anavixy
27. aug 2023

No tak hlavne nepocuvaj take ze chodia za ruky, kedze to je uplne nevhodne. Radsej nech len prelieza nohy a pohupuje sa na 4, nez vodit dieta za ruky a este sa tesit z toho.. navyse fyzio ti povedala, ze je v poriadku, len potrebuje este cas, tak hadam nazor odbornika je dolezitejsi, nez nazor tych co ocividne nemaju paru o tom. Bud v klude, podporuj dieta v slobodnom zdravom pohybe, ono sa rozlezie, rozchodi a absolutne vobec nic mu neutecie. 🍀

seva22
27. aug 2023

Jeminee pomylila som saa:D dcera zacala 4nozkovat ako 13 mesacna🙂 samostatne chodila ako 16 mesacna…ja som na nu velmi hrda teraz ked si spatne pozriem ale vtedy som stresovala lebo FUUUURT kazdy Bozi den da ma 200 ludi ooytalo ci uz chodi!!!! Mkebyze viem vratit cas tak sa na tie blbe otazky vy*erem!!! Nie kazde dieta musi chodit ako 12 mesacne…a nie kazde sa pretaca ako 4 mesacne,4nozkuje ako 8-mesacne…deti maju svoje vlastne tempo,nedaju sa vtesnat do tabuliek…tvoja ddcerka je urcite v poriadku motoricky a UZIVAJ SI JU ;)

marianarem
27. aug 2023

@fallenkaa A ako dlho sa uz dava na 4 a pohupuje sa? Lebo toto mojho aj u obidvoch neteriek bolo tesne pred zaciatkom 4nozkovania, to tak do 2 tyzdnov uz bolo.

jazula
27. aug 2023

Ja som tiež strašne stresovala, čo sa 4nožkovania týka, chápem ťa 🙂. Moja sa do roka len asymetricky plazila štýl húsenička 🤷‍♀️. Deň po prvých narodeninách začala štvornožkovať, v priebehu ďalších 2 týždňov si sadla, postavila sa a začala obchádzať nabytok, všetko naraz 😅. To už som bola spokojná a aj rehab doktorka aj fyzio vraveli, že na chôdzu má čas do konca 18m. Samostatne chodiť začala v 15,5m, teda skôr ako som čakala. A aspoň bola hneď istejšia v tých pohyboch, nikdy mi napríklad nespadla na chrbátik alebo hlavičku kvôli neistej chôdzi. (Niekedy sa ti mamičky pochvália, ako skoro ich dieťa začalo napr chodiť, ale už sa ti nepochvália, že im padá, lebo nie je dostatočne spevnené a zháňajú rôzne prilbičky, alebo stále nabúra do nejakého rohu…)
Keby bol nejaký zdravotný problém, fyzio by ta upozornila. Daj dcérke čas, nech si ide svojim tempom 🤗

mary174
28. aug 2023

Ahoj neries to, mozno ani stvornozkovat nebude. No nas maly bol dost pozadu s motorikou. Plazit zacal v 7 mesiacoch a potom dalsi pokrok tyzden pred 11 mesiacom si sadol a potom behom 3 tyzdnov zacal stvornozkovat stavat sa a chodit pri nabytku

katkak512
28. aug 2023

Ahoj , vôbec to nerieš. Mám skoro 15 ročného syna, ktorý nikdy neštvornožkoval. Ako 12 mesačný začal chodiť.

zuzkaa1991
28. aug 2023

@fallenkaa moja nestvornozkovala vobec na 9m sadla si a postavila sa .. a sama zacala asi na 14m stvornozkovala ako 2r ked sa hrala na psa 🤣🤣

mogaa
28. aug 2023

@fallenkaa uplne zdravé dieťa....je na štyroch, pohupuje sa...sama musí prísť na to ako začať štvornoškovať🙂užívaj si že je ako tak na mieste, potom ju nezastavíš🙂

mogaa
28. aug 2023

@fallenkaa a nie je dobré začať ju "učiť"ako štvornoškovať....to sú veci na ktoré je dobré ak dieťa príde samo....

akvi
28. aug 2023

@fallenkaa stvornozkovanie je veľmi dôležité pre dieťa, vynechanie tejto fázy pohybu môže neskôr spôsobiť iné problémy. Tvoje dieťa robí presne to, čo robiť má, vôbec nestresuj, nepočúvaj "múdre" okolie a pod. Podporuj dieťa presne tak, ako píšeš, že prelieza tvoje nohy napríklad, tým posilňuje svaly a keď bude pripravená, začne aj stvornozkovat. Môžeš ju podporiť aj inými podobnými hrami. Najhoršie, čo môžeš spraviť je, že ju začneš dávať do stoja a pod , aby "dobehla" to okolie. Chce to fakt len čas, nič iné, takže fakt je zbytočné pýtať sa ostatných, ako to mali ich deti, to mňa zvyklo akurát tak ešte viac vystresovat.

minesasubu
28. aug 2023

Nas zacal stvornozkovat ako 11 m dovtedy sa len staval pri nabytku a plazil sa skoro 2 mesiace , chodili sme na fyzio a kedze sa ukazkovo plazil , rychlo a symetricky tak sa dostal kam chcel a nechcelo sa mu moc na 4 cvicila som s nim kazdy den aby pochopil ze na 4 je fajn a ked sa zacal davat na 4 sam a hupat , 2-3 dni sme poriadne zamakali stale som ho dvihala a podla cvikov od fyzio som mu ukazovala ako sa pohne vpred a odvtedy zacal stvornozkovat
nevsimaj si co hovoria iny kazde dieta je ine a potrebuje cas 🙂 ono vie kedy je na to pripravene

joannita
28. aug 2023

@fallenkaa syn sa zacal plazit v 11m, 4 nozkovat v 14 mesiacoch, chodit v 19m.
Je uplne zdravy, ma 5 rokov.

svokrinjazykmonika
29. aug 2023

@fallenkaa moja má 10m a prv sa začala stavať popri nábytku a až teraz sa začala pekne kolenačkovať