Máte dieťatko, ktoré sa nerado túli?

babatkoling
27. mar 2014

Nas 18mesacny Macko sa nerad tuli...
Teda presnejsie povedane, ked sa ho snazime objat, dat mu pusu a podobne tak od nas uteka. Dava jasne najavo, ze sme vstupili do jeho sukromneho priestoru a berie nase objatia ako obmedzovanie.
Ked si k nemu pasivne lahneme alebo sadneme, tak pride, polozi si hlavicku, dava nam sam od seba pusinky, lezie na nas, natahujeme sa, kludne aj zaspi na rukach ak je velmi unaveny. Ale ked chceme fyzicky kontakt iniciovat (zacat) my, tak velmi nepochodime.
Je to trochu problem aj vtedy, ked je velmi unaveny alebo rozruseny - nevie sa upokojit v naruci, prave ze mam pocit, ze ho to este viac drazdi, najma ak sa zle zobudil. Zatial stale kojim a viem, ze cicik vzdy zaberie, ale naruc ako taka nie.
Vyrazne rozlisuje medzi mnou a drahym - ked je zle, tak ocinka ani vidiet, len maminku. Ja som s nim cele dni viac-menej sama, drahy robi do siestej, ale zase rano sa mu venuje...
Co mam s tym robit? Mam s tym vobec nieco robit? Macko je zaroven dost aktivny, nie zrovna hyperaktivny, ale dlho neposedi... Mat tak jeho energiu...
Baby radte 🙂
Dakujem.

vallery
27. mar 2014

Ahojky, podla popisu by som to zatial pripisovala vyvinovemu obdobiu. To, ze preferuje maminku, je uplne normalne. Co sa tyka upokojovania sa, mozno by som sa snazila najst si nejaky spolocny ritual, ktory zaberie. U nas to bol moj spev (uznavam, ze mozno prestal preto, aby som prestala ja ... ale zaberal 🙂 ). Co sa tyka velkej unavy - ak sa ti to da, skus jej predist skor ako pride. U nas je to tak, ze ak je nas mladsi uz unaveny (napriek tomu, ze to zapiera), tak je este aktivnejsi ako zvycajne a samozrejme omnoho tazsie ukludnitelny ....
Urcite by som vsak sledovala to odtahovanie sa, ako sa vyvinie dalej. Je vsak mozne aj to, ze ide o silnejsiu osobnost (v zmysle presadzovania), ktora ma jasne stanovene svoje pravidla (nas 4rocny si jasne stanovuje, kedy a s kym si da pusu, ci sa prituli. Neplati a ani nikdy na neho neplatilo: daj mi pusu, postiskaj ma ... ak chce, da, ak nie, akceptujeme to).
Urcite to chce pevne nervy a trpezlivost.
Drzim prsty 🙂

jajus28
27. mar 2014

@babatkoling ahoj u nas to bolo jeden cas tak isto, a okolo 20m nastala zmena a je taky moj tulko 🙂

monicm
27. mar 2014

u nás to bolo skoro rovnaké a prešlo to,myslím,že veľa detí si týmto prejde,proste ako si sama povedala,objavuje svoj priestor a chce si ho chrániť,rešpektujte to rovnako aj to,že chce mamku a nie ocka a do ničoho nenúťte,nie je za tým nič iné,len jeho osobnosť

jaja1979
27. mar 2014

@babatkoling Moja najstarsia dcera je takato. odmalicka nemala rada objatia, ziadne pusinkovania, ani nic take. Nikdy som ju do toho nenutila, lebo ja som taka ista, doteraz nemam rada, ked ma niekto objima, nasilu do toho nuti. Mam proste pocit, ze ma niekto obmedzuje, narusa moju osobnu zonu, je mi to proste neprijemne.
Ale mozno tvoj maly ma len take obdobie, daj mu cas. No a ked to neprejde, ved bez objati sa predsa da zit, no nie?

gr
27. mar 2014

Neda mi nereagovat. Moja mamina mi z casu na cas nezabudne pripomenut (ked tulim, mackam, pusinkujem syna), ze ona o to bola ukratena, lebo ja som to ako mala neznasala. Dokonca mi tvrdi, ze som vrcala 😀

lyzzy
27. mar 2014

@babatkoling .....ako dieta som bola taka ista.Podla toho,co mi mama hovorila.Neznasala som pusinky a objatia.Len ked som ich sama chcela tak to bolo ok.
A moj syn je tiez taky....pusinky dava a veeeeeela....ale len ked chce on.Ked mu dam ja pusu tak povie ,,fuuuj mamina" 😀

mimla
27. mar 2014

Ja som včera dostala prvé objatie a pred dvoma týždňami prvú pusu. Sme rôzni a máme rôzne hranice. Napríklad ja som vždy nenávidela hladkanie po vlasoch. Doteraz to nemám rada. Od nikoho.

kikuleenka
27. mar 2014

my mame dievcatko, ma vsak iba 1 rok a sme na tom podobne - pusu nechce vobec, ani nejake objatia ci tulenie sa, ked sa o to snazim, odtahuje sa z celej sily...tiez cakam, ci to prejde a zacne byt konecne mojkava. Na ruky sa sice pyta teraz stale, ale to len preto, aby videla veci, ktore zo svojej prespektivy nevidi (na kuchynsku linku, na obrazky na stenach, fotky...)

fomarik
27. mar 2014

Moja sa tiež nerada tuli, mazná, pusinkuje. Ja závidím mamičkám, ktorých detičky ich lulkajú, držia za ručku, cmučkajú, tulia sa. moja Vobec nie je taký typ. Ona ani len somnou nedokáže ( teda s nikým) poležkať v posteli.Od roka má sama vlastnu izbu, velku postel...ona nás v spálni nechcela, nespávala dobre. Akonáhle sme sa oddelili, prespala komplet celé noci. Ja som sa na nu za toto aj hnevala, ale vlastne nie je prečo sa hnevať.
Ale... bola som v nemocnici na 8 dní( bolo to pred 3 týždnami)..... hospitalizácia bola plánovaná, takže som vopred vedela, že pojdem preč a malú som na to pripravovala..... teda myslela som si, že kedže nie je taký maminkyn maznák, tak toz vládne lavou zadnou... ha!. Opak bol pravdou!!! Nezvládla to. Nikoho nechcela, ani ocka, ani babinu ( ktorú zbožnuje), nik s ajej nemohol ani len dotknuť ( celé obdobie bola neučasaná...skoro dredy mala na hlave 😖 )ak sa jej podarilo na chvilku zaspať,Budila sa zo sna že chce maminku, volávala mi a plakali sme do telefonu obidve, sievala som jej do telefonu uspavanky, hovorila básničky,mala záchvaty plaču,nepapala, nepila, nechcela cikávať, "R" a "L" začala meniť len na "H" ( reč dávame dokopy ešte teraz, ale už sa to zlepšuje). Plánovanu 14dnovú hospitalizáciu som musela ukončiť, aby sa mi malá nezbláznila. Uvedoila som si, že aj ked sa somnou doma netuli, tak ma lubi, velmi ma lubi. Chýbala som jej. Teraz mi stále hladká ucho ( operovali mi ho), aby ma už nebolelo ( ale žial bolí a bojím sa dalšej hospitalizácii 😢 ). A hovorí mi, že ma ľúbi.
Takže je to zrejme v povahe a nemožem ju prinutiť aby bola taký cuckáčik. Je moja taká aká je, a takú ju milujem.

ivanapetrasova
27. mar 2014

U nas to iste. Syncek ma 13 mesiacov a pritulit, bozkavat, drzat na rukach sa da len vtedy ked on chce inac sa odtiahne a prace sa kade lahsie 🙂 aj ked mu nieco je tak zabere prso ale len take "obycajne" nosenie nie. Od malilinka je taky nemojkaci, resp. Len ked on chce tak sa mozme tulit. Ale nemam pocit ze by bol divny alebo tak, proste je taky.

livocka21
27. mar 2014

@babatkoling ja si Zak im,ze mas normalne dieta a netreba s tym nic robit...moj syn sa tuli len ked chce cicu....🙂 inak nic, ak mu chcem dat pusu tak sa otaca 🙂

annmarie12
27. mar 2014

@babatkoling nic si z toho nerob, ja ako dieta som vraj bola uplne taka ista, uplne chladna, vobec som nechcela aby ma mojkali, skor to bolo: Nesahat, iba pozerat 😀 a potom v puberte sa mi to ziadalo a mama hotova zo mna ze co som taka umojkana 🙂 cize sa neboj nic, on casom si ten deficit bude chciet dohnat sam 😀

euka210
27. mar 2014

nas to uz prijima a aj dava pusinky, ale napr. ked ho berie babka a chce pritulit, tak sa brani.

broonislava
27. mar 2014

@babatkoling Ahoj. Môj syn odmalička neznášal objatia, nikdy mi nesedel na kolenách, iba,keď bol babätko, vždy chcel všetko robiť sám, nechcel mi dať ani ruku, keď sme prechádzali cez cestu, a to mal len cca.1 1/2 roka. Vzdy bol velmi akcny, ani v kociari mi nesedel... Dnes má 14 rokov, dodnes neznáša objatia, bozky, ani pri gratulácií nechce podávať ruku, urobí to, ale s výrazným odporom. Samozrejme, že ako jeho mama mu občas "vlepím" bozk, pohladkám ho zo srandy, ponúknem mu, že ho pomojkám, poobjímam, ale nechce. Keď odchádza na nejaké turnaje na dlhšie, alebo na školské výlety, vždy ho pred autobusom vystískam, oči vždy vytočí stĺpikom, strpí to, ale stále sa mu to nepáči. Paradoxne, doma sa cíti veľmi dobre, rád s nami chodí na dovolenky, na chatu, nechodieva spávať ani ku kamarátom, lebo mi hovorí, že doma mu je lepšie, napriek jeho povahe je taký rodinný. Jeho tzv. nezávislá povaha mu ale pomáha v dnešnej dobe, stále je nad vecou, nerieši blbosti, je totálny salámista, je mu jedno, čo si o ňom ľudia myslia, nerieši oblečenie, účesy, nemá pubertálne výlevy... Takže niekedy si hovorím, že je lepšie, keď je taký, akoby mal citlivo reagovať na všetko, čo sa okolo neho deje.

veriiii
27. mar 2014

@babatkoling moj bratranec nezniesol uz od malicka, ked mu chcela dat jeho mama(alebo hocikto) pusu..odstrcil ju,a zamracil sa..inac by ste ani neuverili, pomaly sa ani nemohla pohnut od neho, tak lipol na nej..teraz je dospely, a je uplne normalny...proste niektorym detom to nepride prijemne..mozno stisknutie,mozno nieco ine..ak inak vie prejavovat k vam city, netrapila by som sa..

adelusha
27. mar 2014

@babatkoling ahoj, moj mladsi syn bol ako dojca a asi do dvoch rokov podobne vyhraneny. Nie zeby nas nejak odmietal objat alebo sa pritulit ale zaspaval zasadne sam v postielke, zlostil sa ked som ho chcela hladkat, ked som ho chytila za rucku, tak mi moju odstrkoval a ked som ostala v izbe kde zaspaval, tak sa zasadne otocil chrbtom ku mne. Vzdy mi daval jasne najavo ze mu nemam spievat ani cez den pri hre ani na uspanie, chcel byt sam a potme. Bolo nam to dost cudne si na to zvyknut po starsom synovi, ktory bol pravy opak. A teraz je ten maly spunt milacik skolky, kazdeho dennodenne stiska a bozkava- od skolnicky cez vsetky ucitelky az po niektore spoluziacky 🙂 mozno sa to casom zmeni aj u vasho syna, mozno bude taka povaha, ze nemusi velmi fyzicky kontakt, kazdy sme iny. A mimochodom, jeden cas bol u maleho az druhy extrem, ze akonahle som si niekde sadla, uz sa mna lepil, este aj pri jedle, proste vzdy, tak uz ma to aj rozculovalo 🙂 myslim ze u neho nastala zmena ked si zacal vsimat a uvedomovat ako sa starsi syn sprava ( vzdy chcel aby pri nom niekto lezal kym nezaspi, drzal ho za ruku alebo hladkal) a potom si to zacal pytat tiez 🙂

amisa
27. mar 2014

moj dokonca nezaspi inde ako vo svojej posteli.. ziadne spinkanie u mna..ma dva roky mojkanie musel vzdy iniciovat on.. a ked ho to chyti tak to nema konca kraja. Neznasal a neznasa vsetkych prastarych a starych rodicov ktory nerespektovali jeho orzhodnutie a nutili ho muckat sa, ked ho zacali respektovat zacal byt aj on pirjemny. Dodnes sa k nemu nesmie len tak niekto prhovorit , ale za to on ano, hocikomu p cetse vyrozpraval co ideme nakupovat..vonku ma prezyvku maly asocial..postupne sa meni ale nesmieme ho prudko nutit. pomalicky socializujeme.

evickapooh
27. mar 2014

co mas s tym robit? nic...zatial zmierit sa s tym...moja Noemi odmalicka sa nerada tuli ak sme ju objali ked bola mala tak jej to ocividne vadilo po 5 sekundach sa pytala ze ci uz moze ist preca vobec neopatovala objatie...nie sme rovnaky nie kazde clovek resp. dieta ma rad telesny kontakt...ona tiez mala sklony k hyperaktivite,,,teraz ma 8 rokov a este stale nema rada blizky telesny kontakt.... ale uz viem ze ona je proste taka...ale niekedy ked ma problematicky den v skole tak si mi sadne aj do lona a necha aby som ju objala a vidim ze to vtedy aj potrebuje...ale nie je to castooo...a to je zaujimave ze pritom je velmi empaticky a emocionalna...

danula.ch
27. mar 2014

@babatkoling nas starsi, ked bol babatko, sa vzdy rozplakal, ked som ho co i len pohladkala po tvaricke, nie ze este pusu dat 😅 😀 . postupne sa to zlepsilo a teraz sa strasne rad mojka, pusinkuje, objima......ale aj teraz ked ma zlu naladu, niekedy ma odmieta. netlac ho do nicoho, daj tomu cas

klincek
27. mar 2014

@babatkoling neznepokojuj sa a nerob nic, tvoj syn si kontakt ziada, ked ho potrebuje-urcite je v poriadku. mozno sa to zmeni a bude viac "tulivy", ale ak aj nie, nesil to. mam dvoch blizkych ludi, ktori to maju podobne (obaja dospeli muzi po 30ke). a inak su skveli a uplne normalni 🙂

victory1
28. mar 2014

@babatkoling u nas to tiez bolo take s dcerkou. Dokonca,ked ju niekto zobral na ruky,odtiahla sa,ruky dozadu ako tucniak kridelka..ale netrvalo to dlho,nenutili sme ju. Ked ona chcela postiskat,postiskali sme,ked nie,tak nie. Myslim,ze by si sa tym nemala trapit..je to este babenko,uvidis ako sa to vyvinie,ci bude tulivejsi ci nie...

miku1
28. mar 2014

@babatkoling Moja staršia bola taká istá, no zmenilo sa to vtedy, keď som ju odstavila od kojenia. Potom jej už zrejme chýbala taká tá blízkosť, tak to začala riešiť tuľkaním sa 🙂

0silvia0
28. mar 2014

@babatkoling nechaj to na dieťa, hlavne to nerieš. Možno sa to časom zmení, a možno bude taký navždy 🙂 Ja sama som taký odťažitý človek a podobné prejavy mi nevyhovujú. Aj mne je nepríjemné objímanie, bozkávanie aj pri napr. blahoželaniach, pri zvítaní atď. Nepotrebujem takéto vonkajšie prejavy priazne a lásky, mne stačí keď to ladí na srdci, na duši, ja to dokonale cítim takto a nepotrebujem potvrdenie prejavu lásky takto rukolapne 🙂
Takže nerieš, dôveruj dieťaťu a nechaj ho korigovať si samého prejavy lásky 🙂

pitik
28. mar 2014

Moja najstarsia taka bola tiez a tiez nam to bolo vzdy hrozne luto. Teraz ma 9 rokov a sama si vypyta pritulenie, ale myslim, ze je to skor nejaka snaha o pozornost, kedze su traja a kazdy si snazi ukrojit si tu svoju davku pozornosti sposobom, aky vie. Stredy syn bo, taky maznos a tulko, ale ako zacal chodit do skoly, tak sa to zmenilo a teraz ked sa prituli je to velmi zriedka (uz je velky chalan 🙂) a ten najmladsi je tak na striedacku, raz tak, raz tak, niekedy sa necha vyhladkavat, najma ked mliecko pije, ale zase nie je to nejako pricasti, urcite podstatne menej, ako ten stredny v jeho veku. Som zvedava, co bude dalej, ako to bude u neho, lebo povahovo je kazdy z nich uplne iny, najma synovia.

hajajanka
28. mar 2014

@babatkoling Aj my sme boli tento pripad, ani sam od seba sa nepritulil. Bolo mi to luto, lebo ine deticky sa tulili k maminkam, len ten nas nie. Teraz (5 rokov) je z neho velky tulivec 🙂 Zmenilo sa to tak v troch rokoch, kedy sam od seba zacal vyhladavat fyzicky kontakt. Netreba na neho naliehat. Ked chce sam pritulenie, tak mu to dopraj, ak nie, tak sa nic nedeje. Kazdy je iny.

lenadka
28. mar 2014

@babatkoling moja staršia dcéra bola taká /teraz vidím že sa chce pohladkať, pritúliť, ale koľko krát keď to ja spravím a ona to nečaká až stuhne/, nie až tak, ale ja som s ňou musela od malinkého bábätka cvičiť - mala torticolis a chodili sme na rehabilitácie a aj doma niekoľko krát za deň som jej mala krčný sval naťahovať, tak si nejak zafixovala, že keď ju mama berie na ruky skončí to pre ňu nepríjemným cvičením. Dokonca sa ako väčšia uhýbala ruke čo ju išla pohladkať po hlavičke, bola zvyknutá - držanie hlavy=naťahovanie svalu. Ak tvoj malý nemá takéto zážitky, proste má takú povahu. Ja napr. tiež nezaspím keď sa chce mm ku mne pritúliť. Počkám=pretrpím kým zaspí a potom sa pracem čo najďalej, to isté pri dojčení, nadojčila som deti, počkala v noci kým zaspia a fujaz čo najďalej. Takže zrejme potrebuje "svoj priestor" a chyba nie je vo vás ako rodičoch.
Menšia je naopak také lízatko čo by sa lepila stále.

demetria
28. mar 2014

@broonislava
Moj najstarsi syn je presne taky, ako pises, takze dufam, ze puberta u nas bude obdobna 🙂
@babatkoling
Do nicoho ho nenut, vyhovej mu, ked bude sam mat zaujem. U nas obcas toho najstarsieho zamrzi, ze ho nemojkame, ked vidi toho stredneho, ako sa k nam tuli. Vtedy sa prituli, ale tak na 10 sec., viac nie 😉
Ja tiez neznasam dotykanie, plne ho chapem.

j.a.n.e.7
28. mar 2014

môj malý bol taký tiež, asi do 2-3 rokov, vyslovene sa vytrhával z náruče, išiel vždy zásadne iným smerom ako my rodičia, jednoducho bol "samostatná jednotka", hľadala som vinu v sebe, či nie som zlý rodič, či mu neprejavujem málo lásky, pozornosti ap. ........ teraz má skoro 6 a chodí sa sám iniciatívne pritúliť, tak sa smejeme, že čo za mladi zameškal teraz dobieha 🙂) Čiže netreba si z toho robiť vrásky 🙂

eunomia
28. mar 2014

@babatkoling necitam reakcie inych, ale moj kym bol kojeny, tak sa nerad tulil, asi mu stacilo co mal pri kojeni a to, ze s nami spal v posteli. Ked som prestala kojit, zacal sa viac tulit, bolo to po roku a pol. Tod moja skusenost 😉. A je to energicky chalan, ktory ked je unaveny, tak posobi akoby mal este viac energie.

slnieckko
28. mar 2014

nas ma 19 mes a tiez sa vobec netuli, pusu mu nemozme dat a celkovo hocico s nim robit co jemu nieje po voli... aj ked ho hladkam uhne sa, pri objati sa odsuva, pri puse uhne hlavu takto je to od narodenia tiez dufam ze ho to prejde... jedine ked si vyzaduje objatie je ked sa buchne a place vtedy pride sam alebo zriedkavo ked sa zobudi tak si oprie hlavu o rameno ale tiez len kym on chce nie. ako hore pisali tiez je taka samostatna jednotka, odmalicka si presadzuje svoju osobnost na co ja nemam obcas trpezlivost... pripada mi ako hyperaktivny, ked sme vonku sam pojde hocikam ani ho nenapadne ist za mnou ci pri mne, zaspava tiez zasadne sam v izbe... ale napr sa velmi rad nosi na rukach alebo stekli, len to mojkanie nie. ako vidim je nas takych mamiciek viac, mame take samostatne tvrdohlave jednotky 🙂