Mám nechať vyplakať 11 dňovú dcérku?

erienka
14. jún 2013

Ahojte. Mam doma 11 dnovu dcerku a vzdy, ked zaplace, ponuknem jej prsnik a je okamzite ticho. Zatial to funguje stopercentne. Mama mi vsak hovori, ze ju mam "nechat vyplakat" a nemam ju zvykat na prsnik,, ze sa potom od nej nebudem moct ani pohnut (cumel napr. nepouzivam). Kazdy den tu mame kvoli tomu vymenu nazorov. Este pred porodom som citala clanky na stranke mamila.sk a tam pisu okrem ineho i o tzv. vztahovej vychove: vraj dieta moze chciet byt kojene nielen preto, ze je hladne, ale aj preto, ze sa chce trebars upokojit, je unavene, je mu zima (http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/v... tohto hladiska mi pride spravne prikladat ho na prsnik po zaplakani. Interpretovala som si clanok spravne? Aky mate nazor/skusenost vy?

kokorunecka
14. jún 2013

Ja hovorím, určite nenechať vyplakať... Ja som pri mojej malej robila presne takto isto, vždy som jej dala prsník. A nezostala na mne "závislá" ako mnohé hovoria..
Nekojila som síce extrémne dlho, ale podľa mňa je obrovská hlúposť nechať vyplakať.

bubelko
14. jún 2013

@erienka je to novorodenec, tam ti vyplakanie nepomoze, pretoze on nie je v stave pochopit, co chces dosiahnut. ako - ak si na wc a babatko zrovna vtedy zacne plakat, tak sa svet urcite nezruti, ale nechat ju vyplakat v tom zmysle, ako ti radi mama, fakt nema zmysel. mame povedz, ze chapes, ze sa ti snazi pomoct, ale ze to vidis inak, ze to budes robit takto a takto a ze sa ti nechce s nou o tom kazdy den diskutovat. ze vies, ze ma na vec iny nazor, a tym to u teba hasne.

elienka
14. jún 2013

ide o to, či ti plače každých 15 minút alebo každú hodinu. a ešte uvidíš v noci. myslím že teraz je ešte malá na to, aby si ju nechala vyplakať. ale až bude mať 3 mesiace a možno sa bude budiť v noci každú hodinku aby si cucla, tak sa aj ty schýliš k týmto "pokusom" Takže myslím, že teraz je to OK jej dať vždy cucnúť, ale neskôr až bude "múdrejšia" tak jej postupne nastavíš nejaký režim (nám sa to podarilo, keď mala 6 mesiacov).
Inak tvoj názor schvalujem, ja som to tak robila, síce som prvé 3 mesiace mala malú 12 hodin z 24 na prsníku, ale neľutujem toho.

danula.ch
14. jún 2013

@erienka no dobra tema, to si radsej ani pisat nemala, ukamenuju ta 😕 😀
urcite nenechaj vyplakat, a uz vobec nie 11 dnove babetko. to je teoria nasich mam, aj moja to tak robila a nevidi na tom nic zle, ale nikdy sa mi nemiesala do toho, co robim ja. ja este moju takmer rocnu ukludnujem na prsniku, ved to je to najlepsie, co moze byt 🙂
na druhej strane nemusis ponukat vzdy prsnik, niekedy sa staci pomaznat, ponosit, moze byt unavena, hladna, smadna, moze jej byt zima, teplo, nieco ju trapi. tych dovodov je strasne vela, postupne sa naucis rozoznavat podla placu, co vlastne potrebuje. vsetky tieto problemy prsnik nevyriesi, tak len skusaj a bud trpezliva, naucis sa pocuvat svoje dieta 🙂

zuzkabeno
14. jún 2013

Je to blbosť nechať vyplakať - ja som to tak robila pri synovi a mlieko sa mi potom tvorilo oveľa menej ako keď som ho nenechala vyplakať, nakoniec som musela po 3 týždňoch dokrmovať, lebo som sa už od jeho narodenia snažila dodržiavať 3-hodinové intervaly a max. 15 min. na prsníku ako to radia niektoré sestričky a mamičky. Proste koľko chce, tak ho nechať, ak chceš plne kojiť. To dieťa vie prečo plače, takže kľudne kojiť aj každú pol hodinu, lebo vtedy je asi hladné alebo potrebuje tvoju blízkosť.

elienka
14. jún 2013

@zuzkabeno presne tak, hlavne tie rady o 3 hodinovom intervale sú najväčia blbosť a najlepšia cesta ako prísť o mlieko, keby som to ja počúvala, tak nikdy nekojím, teraz má malá 2 roky a ešte stále ju kojím, ale dojčila som na požiadanie.

kalifa28
14. jún 2013

@danula.ch nemyslím, že ju niekto ukamenuje, však nepíše -ako niektore expertky- že nechala dieta vyplakat 🙂 🙂 🙂 mne sa zdá náhodou velmi naklonená tomu, nechat si poradit a to je sympatické 🙂

kalifa28
14. jún 2013
anjelicek26
14. jún 2013

@erienka - my predlzujeme intervaly medzi dojcenim len v noci, teda 2x cumlik a az potom prso, uplne v pohode, cez den staci pipnut a dostane prsnik, tam to proste neriesim, dostane na poziadanie.. pije 3x po sebe behom pol hodiny a potom spi 2-4 hodiny, takze ziadna katastrofa. Hlavne nenechat male babatko plakat, rozum s toho totiz nema, chape len to, ze je same a chaos panika.. ved ju mozes nosit, hladkat, dat cumlik, spievat, cokolvek, aby este chvilocku vydrzala.

erienka
autor
14. jún 2013

tak som rada, ze to tiez vidite takto 🙂 ja mame hovorim, ze to je nazor jej generacie a ze s nim nesuhlasim. Nejaky rezim sa budem snazit zaviest, ked bude mat nejake 3 mesace. Sice neviem zatial ako, ale dovtedy je cas 🙂
Mne momentalne pripada ako zazrak, ze sa da babatko takto lahko upokojit, aj ked som citala, ze po nejakych 3 tyzdnoch uz to nepojde tak lahko...Zatial vsak place dost malo, takze nie je to o tom, ze by som ju davala na prsnik kazdu chvilu.

liviadanova
14. jún 2013

Riaď sa podľa mamily 🙂 Nechať novorodenca vyplakať je nehoráznosť, nedojčí sa preto, že je hladné a smädné, ale aj preto, že ho niečo bolí, cíti stres, napätie a potrebuje sa ukludniť, alebo len tak pritúliť a v tomto ho obmedzovať je veľká hlúposť.

standu
14. jún 2013

@erienka prosim ta, drz sa svojho instinktu....dietatko ma a musi mat potreby a same si ich nevie naplnit, od toho sme tu my, mamy...tvoja mama ta dojcila? ako dlho? a mala to srdce ta nechat vyplakavat? ja by som nemala.....

liviadanova
14. jún 2013

@erienka naša bude mať dva roky a jedine prskom sa upokojí keď sa udrie, spadne, jeduje - stále to funguje 🙂

erienka
autor
14. jún 2013

@standu no ved to - mama ma dojcila 2 mesiace a ako vacsina zien jej generacie potom zahadne stratila mlieko. Logicky mi vychadza, ze ho tieto zeny stratili preto, ze nerobili nieco spravne v dojceni

zitaje
14. jún 2013

@erienka presne tak - malo casto dojcili a nie vtedy, ked si babatko ziadalo. To je klasicky blud, mlieko len tak z nicoho nic neodide, teda mozno pri nejakom extremnom strese alebo tak ano, ale ked matka dojci na poziadanie, tak laktacia sa za par tyzdnov rozbehne naplno a potom uz je pohoda 🙂.

mimikas
14. jún 2013

@erienka urcite nenechat vyplakat, ved ma len 11 dni, potrebuje ta citit, si jej jedina istota v novom svete, ked place asi jej nieco bude a nieco chyba, bud je hladna, smadna alebo ta potrebuje mat vedla seba

standu
14. jún 2013

tak tak tiez som bola dojcena 3mes.... sesternica dojcila asi 8 mes a ako sa tesila ze, ze maleho koji kazde tri hodiny pravidelne ako hodinky....ze preco asi 🙂

libka1
14. jún 2013

zapoj rozum a materske pudy... da sa vobec nechat 11 dnove dieta plakat a divat sa na to a nic nerobit? 😕 osobne si to nevie ani predstavit, ved ty a tvoje prso si pre nu vsetko... ked ju ty nechas plakat co jej ostane? 😖

henikav
14. jún 2013

To boli nazory niekedy davno, ze nechat dietatko vyplakat a nech si vycvici pluca... Ja malu nikdy nenecham plakat, aj ked viem ze od nej nemozem nikam na dlho odist, ved preto som na materskej aby som sa jej mohla plne venovat a nie preto aby som mohla, upratovat, behat po nakupoch.... Podla mna si rob podla vlastneho uvazenia, nepocuvala by som nazory starsich generacii, oni ti sice chcu len pomoct a poradit, urcite ti nechcu zle, ale treba vediet tiez z ich strany akceptovat pokrokovejsie nazory. Ja beriem plakanie ako volanie o pomoc, alebo volanie o spolocnost, dietatko ta vola, lebo ta chce citit, potrebuje byt ubezpecene ze je vsetko v poriadku a veru mne sa to vyplaca, mala mi to vsetko vracia usmevmi, spokojnostou a zacina uz aj gagotat, kazdy den si hodinku minimalne pokecame, agaaaaaaa arrrrrr oooo.... potom mi zaspinka krasne usmiata, v noci dobre spinka, cez den je tiez spokojna...

cicamica1980
14. jún 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

moja mala bude mat zajtra 4 mesiace. place mi iba obcas - ked napr. sedim na WC a zacne. alebo v aute v autosedacke, iba obcas. a vzdy v taklejto situaci mi trha srdce /no nemozem odparkovat na ceste, tak musi vydrzat/... inak vzdy na akekolvek mrknutie davam "mliekaren", a ked nepomoze, tak hojdam, nosim, utesujem... citala som dost o tom na nete /aj na mamile/ a aj rozum mi vravi, ze je to tak spravne... TAKZE NENECHAVAT VYPLAKAT.
ak by si tvoja mam kupila knihu RODICOVSTVO JE VEDA - tak by sa docitala, ze male deti do ca rokov nie su vypocitave, a ze plac znamena, ze nieco potrebuje, ze im je zle a pod... plac vylucuje v dietatku nejaky stresovy hormon. ak babo neutisis t.j. neznizis mu utesenim ten stresovy hormon, nevyrastie z neho sebavedomy a dusevne zdravy a pokojny dospelak. citujem: a v dospelosti moze reagovat na tazsie zivotne situacie DEPRESIOU. tym ze ho upokojujes, vybuduju sa mu ucinne systemy egulacie odpovede na stres. ak hi nechas vyplakavat, nestane sa tak a moze mat potom problemy s: depresia, uzkost, fobie, obsesie, citovy chlad, letargia, nedostatok zivitneho elanu, nedostatok tuzob a spontannosti, spolocenska neistota... koniec citatu. mala by si mame kupit tu knihu http://www.pknihy.cz/knihy/S00805/Veda-zvana-rodicovstvi.html a povinne nech si precita prvu kapitolu!

dhaarma
14. jún 2013

PREBOHA NIE

dhaarma
14. jún 2013

Dodeam ze mojej dcerke osm davala vzdy na poziadanie vzdy pri placi...nie je to len o jedle, ale aj o laske a ukludneni..cecok nesluzi len na jedenie...moje zlato ma teraz 11mesiacov a nie je z nej ziadna zavislacka..pomalicky pije menej a menej a uz sa nepotrebuje ukludnovatn a prsku...neboj sa nebude to robit vecne.. 😉 urcite nenechvaaj take male babatko vyplakat..nepocuvaj v tomto nikoho...riad sa pudmi...nie nadarmo matkam trha srdce pri detskom placi..

rolak
14. jún 2013

@erienka je 11 dni na svete, v total novom prostredi,s totalne novymi telesnymi pochodmi,zvukmi, musi si na tento svetzvyknut a nebude to trvat mesiac ani dva,ale dlhsie,ty si jej jediny zachytny bod, si jej vsetko, jej yivotne funkcie,jej ukludnnujuce hormony zavisiia od teba, prosim ta, nevychovavaj 11 dnove dieta,proste mu bud k dispozicii.... ja som nenechala malu vyrevat do cca. dvoch rokov, aj teraz ju nosim narukach,ked sa buchne,alebo sa niecoho zlakne...a je z nej nehorazne samostatne dieta,ktore sa nicoho neboji,nehanbi a miluje sa s kazdym rozpravat...svet je pre nu bezpecne miesto,kde je kopec zaujimavych ludi a rozhodne ma nedrzi za suknu,ked niekde sme,naopak,kasle na mna (v dobrom zmysle), a venuje sa novym ludom. vsetko pride same,netrap novorodenca.

zuzkat1
14. jún 2013

@erienka vyplakat urcite NIE!!! taka mimi sa dojci na poziadanie-teda presne tak ako to robis...
Ak by si ho nechala plakat nauci sa jedine to,ze nema na svete nikoho.mala by nesebavedome,ustrachane a frustrovane dieta... Nazory z roku x ta nemusia zaujimat... Nic proti tvojej mame,ale robis to dobre,neposluchaj ju...

zuzkat1
14. jún 2013

@elienka moja sa do 2rokov budila 10x za noc,ani mi nenapadlo nechat ju vyplakat.. 3mes.aj pol rocne dieta je na to este male...okolo 8meho je obdobie separacnej uzkosti,to dieta potrebuje matku skoro furt,vyplakanim sa nauci akurat to ze nikoho nezaujima

mimik79
14. jún 2013

je to riadna hlupost nechat vyplakat, ved je to malinke dietatko, vyplakat mozem nechat tak 11 rocne a nie 11 dnove. Urcite len tak bez priciny neplacka, ved potrebuje maminku, urcite to robis spravne, ale mozno nie vzdy chce papat, mozno je to niekedy aj brusko, alebo treba prebalit🙂

lucinka311
14. jún 2013

Maminka (v nasom prípade svokrusa 😠 )si uz svoje deti odchovala, poradit moze(aj tak zvazime s mm, ako sa rozhodneme 😉 ), ale rozkazovat nema narok 😉 - tot moja zivotna teoria 😎. Maly ma 18m, nema cumel, cmula si palcek a dodnes je dojceny na poziadanie den - noc 😉 Prve tyzdne to bolo fakt o dusu - pytal si mliecko niekedy aj kazdu pol hodku, ale pomalicky sa to potom ustalovalo a intervaly sa predlzovali. Nechala som to a aj stale nechavam na moj a jeho instinkt 😉 Take malinke babatko este nevie a ani nema preco robit cielene zle - to ho naucime az my ovela neskor 😅 A perlicka na zaver - od dietata sa mozem hybat ako a kolko chcem, ale nechcem 😀 znamena to asi tolko, ze vobec nie je na mna nejak zvlast naviazany (ako to uvadzaju hororove vizie tetusiek,mamiciek,babiciek 🙄 ), skor ja som zavisla na nom, az mi "srdce puka", ked vidim, ze sa kludne zabavi aj sam, s tatinom, s kamosmi na ihrisku a na maminku si "ani nespomenie" 😠 🙂
Prajem vela krasnych chvil s drobcekom 😵 Uzivajte si jedna druhu a "kaslite" na vsevediace okolie, zakazy, prikazy a kadejake tabulky, len stresuju a aj tak ich robili ludia, co videli dieta max. v obrazkovej knizke 😉

melesmeles
14. jún 2013

uboziatko male, urcite ju nenechaj plackat! samozrejme ze treba dat cecik, pomojkat. dieta potrebuje tvoju blizkost, uzivaj si to, nenechaj si od nikoho radit take blbosti. drzim palce! 🙂

anjelik87
14. jún 2013

A ty mas to srdce ju nechat vyplakat? Ved to je este len male miminko pred nedavnom vytiahnute z bruska. Ono nic nepozna iba ten pocit istoty, tepla, blizka, dotyku z bruska a zrazu je v cudzom nepoznanom svete. Samozrejme ze place lebo sa boji a chce byt v tvojej blizkosti! A chce si pripominat ten pocit z tvojho bruska ku ktoremu jej mozes pomoct len ty a urcite nie tym ze ju chuda male nechas samu plakat v postielke! ☹ si predstac ze si na jej mieste! Asi by ti nebolo takto dobre ze?

sense
14. jún 2013

urcite by som nenechala vyplakat, moja mala plakavala pravidelne od asi 20dna cez 10hodin denne...zlepsilo sa to okolo 7tyzdna....tiez mi vraveli nechaj vyplakat , nenos ju na rukach zvykne si....teraz ma osem tyzdnov, a ked je spokojna na rukach ani byt nechce.....
...mozno sa ju skus najprv aj trosku inak utisit nie hned prsnikom (teda ak je to kazdych 10-15minut) , nasej pomahalo byt na rukach a chodenie, kocikovanie, dokonca ked som sa jej len tichucko prihovarala, alebo ju len drzala na rukach a pustala hudbu upokojujucu......

...prednedavnom som citala v jednej knizke ze deti nemaju vyvinuty este uplne nervovy system a niekedy placu z pretazenia hlavne vecer a v noci a vtedy sa nechcu dat ani na rukach utisit, ze vtedy je dobre na par minut dieta polozit do postielky, ale len na par, nie nechat plakat do vycerpania....vyskusala som raz asi na dve max. tri minuty ked som bola z malej zufala lebo plakala od 7 rana takmer do 23.00