Mám dať dcérku do škôlky pred ďalším pôrodom?

knihomolka2
30. sep 2015

Ahojte. Momentalne som v 15tt, datum porodu mam 1.4., dcerka bude mat vtedy dva roky a 10 mesiacov. Viem, ze su zeny, ktore tuto situaciu riesia bez vacsieho vahania tym, ze daju starsie dieta do skolky a venuju sa potom len malemu. Sama uvazujem, ci ju od januara aspon na doobedie nedat do sukromnej skolky (alebo jasli), aby si ako tak privykla skor, nez sa nam narodi druhe. Nie som vsak presvedcena o tom, ci je to spravne. Mam pocit, ze by bolo asi pre dcerku lepsie, keby bola s nami doma, zzila sa so svojim surodencom, necitila sa odstrcena. Vnutorne nie som na to pripravena dat ju tam, aj ked casto mam pocit, ze kolektiv by jej prospel. Na druhej strane sa bojim, ako to s dvomi detmi budem zvladat. Neviem si napr. predstavit, ze druhe dieta bude ako dcerka, ktoru som musela uspavat len hodinovymi prechadzkami v kociku. Dcera by predsa nemohla so mnou takto chodit. Proste mnozstvo situacii mi napada, pri ktorych mam pocit, ze skolka by bola riesenie. No potom zasa uvazujem, ze odtial bude nosit choroby, navyse to bude zaciatkom roka, co tiez nie je dobre pre novorodenca. Takto sa krutim dokola vo svojich uvahach🙂 Ake su vase skusenosti? Ako ste vyriesili tuto situaciu pri cca 3rocnom vekovom rozdieli? Dakujem vopred za odpovede

dionyzka
30. sep 2015

@knihomolka2 medzi prvym a druhym dietatom mam rovnaky vekovy rozdiel - 3 rocny. Do skolky som dieta nedala, bolo so mnou doma - dovod: mala som pocit, ze skolka a novy surodenec budu pre nu privela noveho a skolku som posunula o rok. Bala som sa tiez chorob.
Medzi druhym a tretim mam skoro 5 rokov rozdiel a tiez som ju nechavala zo skolky na mesiac doma - z dovodu chorobnosti.
Vsetko sa dalo zvladnut, mne to prislo lepsie ako behat medzi novorodencom a stale soplavym dietatom zo skolky.
... tak som to teda urobila ja.

kristinka86
30. sep 2015

@knihomolka2 Mne minulý rok syna do škôlky kvôli nadstavom nezobrali. Tiež je extra náročný. Ale teraz som rada, že ostal s nami doma. Lebo on by v sept. nastúpil a v decembri sa narodila dcérka. Asi by sa cítil "vymenený" za druhé dieťa. Takto si vybudovali vzťah a začal chodiť, keď už je ona väčšia. Tých ochorení hneď na začiatok som sa obávala, nakoľko dcérka sa narodila v zime a to sú deti často choré.
Začiatky boli ťažké, musela som veľa usmerňovať, vysvetľovať, atď., ale už vie, že musí byť ticho, keď ona zaspáva, atď. Zvládli sme to a keď sme to už zvládli my, tak zvládne určite každý. 😅 😀 😀 Bála som sa veľmi, no ten rok zbehol neskutočne rýchlo. A v škôlke sa tiež skôr adaptoval, keď je už starší. Menšie detičky u nich zo stresu zvracali, ochoreli, atď. 😉

blackcrystal
30. sep 2015

@knihomolka2 my sme si nechali doma oboch (zvladnut sa to da v pohode).

Zalezi co tebe viac vyhovuje a hlavne zalezi od malej, ci chce ist do skolky alebo nie. Skus ju nechat na skusku v jaslickach alebo v skolke na jeden, dva dni. Ak sa jej tam bude pacit a bude tam chciet chodit, tak ju daj, ak nie, tak ju nechaj doma 🙂. Ved cas bezi tak rychlo, aspon si s nimi uzijes doma pekne chvile.

knihomolka2
autor
30. sep 2015

@kristinka86 dakujem, tvoja odpoved ma povzbudila🙂

janinah
30. sep 2015

nedávala by som...

kasyra
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
30. sep 2015

Ja by som určite dala, teda ak bude mať záujem a bude chcieť chodiť medzi detičky. Nie je na tom nič zlé - nie je to žiadne odstrkovanie a podobne. Kolektív je pre dieťatko dôležitý. A veď budete spolu s bábom tráviť všetky voľné chvíle,prázdniny,víkendy. Ja som jednoznačne za. 😉

mimla
30. sep 2015

Ja som dala. Ráno odveziem do škôlky a idem sa váľať do postele. O chvíľu rodím a už nevládzem absolútne nič. Ani netuším, čo by som robila, keby nebolo škôlky. Čo sa týka logistiky dochádzania do škôlky s bábom, alebo chorobnosti, "ten most prekročím, až k nemu prídem". Nejakú dobu po pôrode si malého nechám doma a potom pôjde zase do škôlky. Vidím neuveriteľný progres, čo sa týka správania malého od nástupu do škôlky. Nie je to ľahká povaha, takže som rada, že sa socializuje.

liziknds
30. sep 2015

Tiez taky isty vekovy rozdiel u nás. Moja najvacsia chyba v zivote ze som ho dala.ani psichycky nebolo dobré a o chorobák v kuse ani nehovorim.malá vola do pol roka chorá 7x😞 potom dcérka ostala Doma snami.teraz zacala skolku znova.😞 tiez uz druhy krat chory oba😞 skolka je hroza😒

janinah
30. sep 2015

@evittam kolektív jej neutečie,ak rok počká....jedine,ak by patrila medzi zázračné deti a neochorela viac ako 1x za zimu,čo však je vysoko nepravdepodobné,vtedy by to možno stálo za to,len možno....

evittam
30. sep 2015

@liziknds Nehnevaj sa, ale to, že tvoje dieťa je sústavne choré nie je vina škôlky ale pravdepodobne slabej imunity tvojho dieťaťa. Napríklad môj syn chodil do jaslí, do škôlky, momentálne je školák. Za pomaly 6 rokov čo je sústavne v kolektíve bol chorý možno 3x - a to len pár soplov a nejaká brušná viróza - do 3 dní bol fit. Takže škôlka nie je žiadna hrôza, treba to riešiť niekde inde. 🙂

evittam
30. sep 2015

@janinah Ja netvrdím, že utečie. Len som napísala svoj názor. A ja mám potom zázračné deti, nakoľko platí to čo som napísala v príspevku vyššie. 😉

gretocka
30. sep 2015

ahoj, napisem ti svoju situaciu a vyber si z toho co je pre teba vhodne a prinosne.... 🙂
mam syna a dcerku - rozdiel tri roky bez par tyzdnov. Ked sa mala dcerka narodit, uvazovala som tiez co so syncekom. Okolie na mna pozeralo divne, ked som povedala, ze syna do skolky nedam, ze si ho necham doma. Mala som z reakcii pocit, ze syna o nieco ukracujem ked nie je v kolektive. No dnes viem, ze keby som ho bola dala v troch rokoch do skolky ublizila by som mu. Bol a dodnes je citliva pokojna povaha. Doma mu s nami bolo super.
Dcerka mala teraz v juni tri rociky a do skolky sa mi vyslovene pytala, tak som ju od septembra dala do skolky, zvlada to super, teraz som par tyzdnov pred porodom a keby dcerka nebola zobronila o nastup do skolky, tak by som ju urcite nedala.
Mat dve deti doma nie je ziadna katastrofa, podla mna sa to da s lahkostou a graciou zvladat.
Najma ak sama z toho nemas dobry pocit....

aadulik2110
30. sep 2015

@knihomolka2 ja mam medzi chlapcami 22,5mes. rozdiel a bolo to narocne, ale bolo to takto fajn. Teraz uz chodi pekne do skolky (ma vyse 3rokov). Na tvojom mieste by som si malu nechala doma a dala ju do skolky az od septembra. Par mesiacov budete spolu, potom lahsie prekona dalsiu zmenu akou je skolka. A takisto zvaz ak ju das do skolky skor ci bude mat kto pre nu chodit, alebo vodit do skolky - najma zo zaciatku kym sizvyknete na noveho clena a hlavne zo zaciatku sa vsetko bude ttocit okolo prcka...akoto to vsetko zosuladis.... Kazde dieta je ine a mala je uz dost velka, aby ste spolu s babatkom isli na prechadzku.... Moj mal 2 a chodil so mnou, mali sme odrazadlo, ktore sa dalo pod kociar ak ho nechcel a bolo to fajn. Vsetko ma svoje pre a proti a ak s tym nie si stotoznena, tak netlac na pilu...

terezka1947
30. sep 2015

@knihomolka2 ja som rodila koncom januara a tiez som riesila,co a ako so skolkou u starsieho.bala som sa presne toho,co ty.
Nakoniec som ho 1.9.do skolky dala(mal prave 3r.) ...povedala som si,ze to vyskusam ako zvladne adaptaciu,ako to bude s kolektivom ako to bude s chorobami...
Zo zaciatku som ho davala iba doobedu...rano si par dni poplakal,ale nebol to nastatie plac,kt.by pretrvaval v triede...skratka,trosku si poplakal pri luceni,potom uz ok(ja som zase fnukala za nim doma 😀 )...po mesiaci mi ucitelky navrhli,aby som doniesla perinky...aaaa drobec to zvladol...do skolky sa tesil,dokonca sme poriesili aj problem s plienkou na spanie...resp.niekedy sa mu stavalo,ze mal nehody,ale v skolke sa zazracne poriesilo aj to.
V skolke sa mu pacilo a som rada,ze som sa tak rozhodla,lebo nemam vo svojom okoli deti v takom veku a videla som,ze mu deti chybaju.
chory nastastie nebol...az na par dni so soplikmi,trosku kasla..to som ho nechala vzdy par dni doma a preliecila poriadne. Ked sa narodil maly drobec,museli sme zvladat aj vyberanie zo skolky...sem tam suploval manzel,brat...ale nejako sme to zvladli a drobec neochorel.
Skor sa obavam tejto zimy....uvidime.
Moj je dost citlivy na jednej strane,ale na druhej strasne rad santi s detmi...takze si myslim,ze zalezi od tvojho dietata=od povahy,atd
Ale musim priznat,ze keby tazsie znasal prve dni v skolke,nenechala by som ho tam a ostal by so mnou.
Co sa "ziarlivosti" tyka,nejako nas to obislo,teda...dost velka priprava bola pocas tehu a aj teraz sa snazime s manzelom,aby sa starsi necitil menejcenne a nebodaj odstrceno.
Skor by som povedala,ze prave pocas prazdnin,kedy boli obaja doma to bolo horsie,pretoze bohuzial...nech som robila,co som robila...vzdy bol ten mladsi uprednostneny a prave pocas tych dni bol starsi dost smutny...lebo dovtedy sa vsetko tocilo iba okolo neho.
V skolke sa moze pohrat,nauci sa kadeco a ja sa snazim,ked uz pride domov,venovat sa max jemu.

4ocka
30. sep 2015

@knihomolka2 ja mam rozdiel rok a pol. Dcera mala 3 roky ked nastupila do skolky. Nelutujem. Doma by som sa jej popri narocnom synovi nestihala venovat. A neskor mal aj syn lepsiu adaptaciu 🙂 neber to tak ze ju davas bokom. Proste,zacleni sa...a daj ju az v septembri,aby nemala pocit,ze ju surodenec vyflaci

kamajka
30. sep 2015

Ahoj,mne sa syn narodil v juli a v septembri som dceru dala do skolky...nemala som este internet tak mozno preto som nad tym neuvazovala, ci sa bude citit odstrcena alebo vymenena:D. Co ja viem, ma uz teraz 12 rokov skoro, tak treba uznat, ze pred tymi 9,5 rokmi nebol taky pristup k informaciam. Aspon teda ja osobne som nemala taky pristup,neviem,ako ostatni. Urcite vela zalezi od samotneho dietata, to vidis, ci kolektiv postrada,alebo nie. Moja vtedy uz bola zrela na skolku, nemali sme ani jedno uplakane rano. Ale na druhej strane musim uznat,ze keby to bolo inak, do skolky by som ju nenutila chofit, zrejme by nechodila. Drzim palec.🙂

monicm
30. sep 2015

@knihomolka2 Ja som dala najstaršieho do škôlky keď nemal ešte ani tri roky, pričom s novorodencom som bola doma. Nastúpil do škôlky cca 2 mesiace pred jeho narodením. Chcela som ho dať do kolektívu, povedala som si, že ak bude veľmi zle, nebude tam chcieť chodiť, bude bývať často chorý a pod. tak ho ľahko nechám doma a prerušíme dochádzanie. Bolo to však perfektné riešenie. Doobeda som sa venovala maličkému a porobila som si, čo som potrebovala, poobede som sa mohla naozaj na 100 %ˇ, keď maličký spal venovať staršiemu. Na poobedia som si proste žiadnu prácu neplánovala, všetko som si spravila buď doobeda, alebo večer a fungovalo to perfektne. Takže ja môžem len odporúčať nástup do škôlke pred narodením ďalšieho dieťaťa. Možno pomohlo aj to, že ja som bola zmierená s tým, že ide do škôlky, vlastne som sa na to tešila, keby som ho mala doma aj doobeda, nemohla by som sa mu toľko venovať, resp. nie na 100%. A vedela som, že ak bude zle, tak ho proste nechám doma. A tým, že ja som bola v pohode a nešiel zo mňa stres, tak ho necítil ani drobec a zvládol to úplne úžasne.

sense
30. sep 2015

Ja len v skratke kedze mam len jedno dieta...pokial by som nebola s tym ja ako matka vyrovnana a zmierena tak by som do skolky nedavala....

hababa
30. sep 2015

no tazke je rozhodnutie, ale ak starsie dietatko nebolo este v kolektive, bude pravdepodobne viac doma ako v skolke kvoli chorobam. Miminko to bude chytat tiez - vsetky choroby, aj ked bude mat este ciastocne vrodenu imunitu ziskanu od matky. Takze nakoniec aj tak budete skoro stale doma vsetci. Ak mas vsak pocit, ze dcera uz potrebuje kolektiv, davala by som ju aspon do skolky na par hodin, cca na doobedie. Alebo na 3 dni do tyzdna na doobedie a tak...Pokial mas skolku, vies sa tam dohodnut a sama uvidis co ti bude lepsie vyhovovat. ...u nas je sice vacsi vekovy rozdiel (4,5 roka) a syn bol predskolak, chodil len na doobedie do skolky a v piatky bol doma. My sme mali daleko skolku tak to bolo komplikovanejsie, ale zvladli sme...

jeennyv
30. sep 2015

@knihomolka2 ked som zacala chodit do skolky, chodila som len rok do pripravky, ale bola som viac doma ako v skolke, choroby neustale, preto z praktickeho hladiska aj z toho takeho citoveho si myslim, ze lepsie je deti nechat doma, lebo si potom novoroenec a skolkar budu predavat choroby, plus z toho emocialneho hladiska starsie moze ziarlit, ze si ho odlozila do skolky a s malym si doma...a neviem ako to budete riesit, ale poznam par mamiciek co starsie davali do skoly a s malym rano vstavali a nosili ho tam, lebo sa inak nedalo...po chvilke to vzdali, lebo zbytocne skore vstavanie, ked sa nemusi..ale toto rozhonutie je na kazdom....plus neviem ako je to dnes, ale dnes kazdy hovori, ze skolka a kolektiv atd. ale my sme sa este chodili hravat von, plus v rodine som mala rovesnikov, cize , ak dieta ma kamaratov von, ci rovesnikov v rodine ja problemy s kolektivom nevidim...

suzieqiu
30. sep 2015

Ja som moju starsiu dala do skolky, tiez na mna tlacili vsetci naokolo a velmi som to lutovala. Mala som aspon rok pockat. Ona nonstop chora,babo stale chore a cele zle. Hned by som to zmenila,keby sa dalo. A to som malu kojila a aj tak ju to neochranilo. To je moja skusenost a pisem ti to uprimne. Keby sa dal vratit cas urcite by som ju uz nedala do skolky a mohli by na mna tlacit kolko chceli. Nieje nic horsie ako take malinke chore babatko. Drzim palce,neboj sa zvladnes v pohode aj dve deticky. 😉

jolly84
30. sep 2015

@knihomolka2 ja osobne by som dala, ale vypalit to môže vselijak.....🙂

liziknds
30. sep 2015

@evittam no asi sú zázracné deti 😊alebo vo vasej skolke kazdy rodic vie,ze ked dieta má soplik alebo kasel tak ju nedonesie medzi zdravími.u nás to tak nieje😞a dcérka má potvrdenú dobrú imunitu na svoj vek.antibiotiká nebrals len 2x doteraz, no ale sopliky a podobné má dvojtyzdenne.a ked od nej malá dostane, na nej nepreslo za dva dni ked malá niekolko mesiacov.ani kojit som ho nevedela.nebola sranda tomu mozes verit. a asi niesme jedinci.ci?asi nie.dobrú noc.diskusiu som skoncila.

suzieqiu
30. sep 2015

A to som ti zabudla napisat,ze ked isla moja najstarsia do skolky tak mne doma zostala este mladsia 2rocna a babatko. Takze stale dve deticky 😀 Da sa to zvladnut,starat sa o dve deti. Ale naozaj najhorsie prislo na jar,ked nam zo skolky priniesla rotavirus. Cela rodina sme boli v nemocnici. 😒 Rozhodni sa podla seba,ako to citis ty. 😉

hamca
30. sep 2015

@knihomolka2 ja mam medzi detmi sice rozdiel len 1,5 roka, ale ja som velmi vdacna za to, ze boli baby spolu doma. Akoze bolo to fakt namahave a boli sme na deti sami, nikto nam nepomahal. A zvladli sme to a to ta mladsia bola teda pekne narocne dieta a este stale aj je.
Ale je nadherne sledovat ako sa lubia a su na seba naviazane. A starsia vobec neziarli a neriesi to, ze ona musi chodit do skolky a mladsia je doma.
Ale tak ako pises, teraz isla starsia do skolky a uz nam nosi domov pliagy. V podstate cely september uz vsetci smoklime a kasleme a mladsej dcerke to sadlo aj na uska a ma obojstranny zapal stredneho ucha. A to presiel len mesiac, tak som zvedava, ako to pojde dalej.
A urcite zvaz aj to, ze asi budes mat vycitky svedomia davat ju do skolky, ked ty si doma. Hlavne ked ti bude mozno aj par tyzdnov chodit s placom do skolky, pokial si zvykne. Hovorim z vlastnej skusenosti 😉

brulinka
30. sep 2015

mam;podobny rozdiel vekovy starsi syn bude mat 3r a malicka ma 3,5 mes..velmi som zvazovala to iste, miesto v skolke dostal, mala sa narodila v juni , pokojne babo, ziarlivost je ale uplne minimalna, zvladali sme to od zaciatku celkom fajn tak som po tom koncom augusta odhlasila skolku - hlavne z dovodu aby malej nenosil choroby... tak mi ostal doma po dobrom a v zdravi, ked by sme ho dali tak by bol pravdepodobne tiez vela doma ale boli by chori asi aj obaja... tiez do mna kazdy hucal ze ho o nieco oberam ale nemyslim si... ja som sa mu vzdy rada venovala a nemam pocit ze teraz sa mu venujem nejak menej , a ked sa mu nevenujem tak sa uz pekne pohra aj sam alebo vedla nas s malou, alebo 'pomaha' pri tom co robim, vela sa chce hlavne rozpravat -obdobie preco nna svojom vrchole...mam pocit ze ide stale intelektovo aj schopnostami obrovskymi krokmi dopredu..myslim ze sa mu dokazem stale viac povenovat ked som sama na 2 ako v skolke 1 na 12 deti...co mu neviem dat je kolektiv deti, ale ten moj este nevyhladava, aj na ihrisku sa len tak vedla deti hra, hlucnejsich agresivnejsich deti sa i boji a strani , tiez je dost citlivy a naviazany na mna ...tak som sa trosku obavala aj aka by bola jeho adaptacia tam ...ked by som musela do prace tak by musel do skolky a nemala by som co riesit, ale ozaj si myslim ze je to takto aj pre neho lepsie, aj ja som rada ze ho este toooolko mam a tolko s nim zazijem, aj mala mala super interaktivnu hracku 🙂

katrinka8
30. sep 2015

Ahoj, nečítala som všetky príspevky od maminiek, my máme medzi detičkami rozdiel 3 roky 5 mesiacov. Dcérka je staršia, júnová. Do škôlky nastúpila klasicky v septembri, keď mala 3 roky a 3 mesiace. Mala dosť ťažký štart, prvý týždeň vydržala 3 dni, potom dostala horúčky, ochorela, doma bola asi 2 týždne. Na doporučenie pani učiteliek sme ju začali potom dávať len na 1/2 dňa (v škôlke ani nejedla, ani nepila) Ďalší týždeň znovu 3 dni, týždeň doma chorá. U nej to bola však skôr psychika. V škôlke neplakala, ale ani sa do ničoho nezapájala, nerozprávala, nejedla, nepila 😢 Bolo to, pravdupovediac, strašné obdobie. Týždeň predtým, ako sa narodil synček (koncom novembra), bola zase chorá, mala vtedy 1x v živote dokonca ATB. Kašeľ ju chytil. Keď sa narodil, tak naša pediatrička nám doporučila, aby malá ostala nejaké tie 2 mesiace doma, ak by to bolo možné - kvôli škôlkárskym chorobám, aby nenosila k novorodencovi. Jej to vlastne naozaj aj tak vyšlo, lebo medzitým, ako ochorela a celé toto sa udialo, boli vianočné prázdniny. Takže bola doma naozaj tie 2 mesiace - nastúpila až 8. januára po prázdninách. Vtedy sa veľmi zlepšila aj dochádzka, chorá bola potom do konca školského roka len raz na jar, inak chodila stále 🙂 Stále však na toho pol dňa len, lebo jesť stále nechcela, ale mala dovolené nosiť si vlastnú fľašku s vodou, tak aspoň pila. Ale nezapájala sa nič ☹ Ale keď som sa jej opýtala, tak mi vravela, že v škôlke sa jej páči, že je tam dobre. Pani učiteľky vraveli, že je taký pozorovací typ, všetko sleduje, čo, kto, kde. Netlačili na ňu, vraveli, že sa to pomaly zlepšuje, po krôčku, že ona potrebuje takýto pomalý prístup, že bude to dobré, stále nás povzbudzovali. Až v 2. ročníku začala zo dňa na deň v škôlke jesť, postupne aj komunikovať, zapájať sa.
No, na záver vlastne, čo sa Teba týka, ja by som dcérku dala normálne od septembra až do škôlky. Akurát cez leto si nacvičíte režim, spolužitie, detičky si zvyknú na seba. Bábätko už bude väčšie, nebudú ho natoľko ohrozovať škôlkárske choroby ako pri novorodencovi. Aj Ty budeš asi lepšie zvládať škôlkárske začiatky už pri zabehnutých deťoch, ako riešiť aj to, aj novorodenca. A budeš mať výhodu, že keby niečo, tak dcérku môžeš dávať prípadne len na pol dňa, ak by bol problém nejaký 😉 A možno sa aj sama lepšie adaptuje, lebo po takej dobe so súrodencom doma zistí, ako to chodí, že sa možno aj doma s Vami nudí a pri deťoch jej rýchlejšie ujde čas... 🙂

tretiastvrta
30. sep 2015

Nedávať do škôlky. Ako píšete, sama ste neni presvedcena, tie pocity sú dôležité. Medzi prvými troma deťmi mam rozdiel takmer presne 3 roky a zostali so mnou doma vždy aj starší súrodenci. A boli to nase najkrajšie časy a roky strávené s nimi. Teraz mam najmenšiu mesiac v škôlke a zajtra ma čaká prvý den v robote po troch rokoch a mam co robiť si nahovoriť, ze ked si zvykli ostatní, zvykne si aj ona. Proste, neodstrkujte svoje deti - myslím všeobecne nie na vas - su najradšej predsa s nami 🙂

katrinka8
30. sep 2015

Ešte som zabudla napísať, že vlastne ona po tom, ako nastupovala po tej 2-mesačnej pauze, doma posledné dni prázdnin donekonečna omieľala, že už chce ísť do tej škôlky. Proste sa naozaj tešila, čo som sa bála, že ju prejde, keď tam pôjde reálne - bola to moja nočná mora, aké to bude po 2 mesiacoch. A napodiv, super to zvládla, vždy chodila vysmiata zo škôlky (hoci, paradoxne, tam nič nerobila, nerozprávala, len pozorovala. Asi to bolo p. učiteľkami aj, aj kolektívom, lebo čo som videla, tak deti ju normálne brali, hovorili na ňu, vraj sa ju aj snažili kŕmť 🙂 , ale nepodarilo sa, volali ju hrať sa, za ruku ju držali, také dievčatko jedno ju aj stískalo, no zlaté detičky má v škôlke...)