Mačiatko a batoľa

6. jún 2023

Ahojte,
premýšľam nad tým, že by sme si priniesli do domu malé mačiatko. Máme takmer 2 ročné dieťa a stále neviem či by to bol dobrý nápad..čo to bude obnášať 🙊. Prosím pomôžte mi v mojom rozhodnutí..chcela by som si prečítať všetko PRE a PROTI.
Ďakujem a pekný deň.

andreja13
6. jún 2023

No co sa maciek tyka, tak tie su mega nevyspytatelne. Ale myslim, ze ked uz si na to dietatko navykne, tak nebude robit problemy. So psom skusenost mame, ten si drobca ihned oblubil, ale ako to je s mackou, to teda netusim. Ci nahodou nebude aj ziarlit na to dieta 😀

beatrixx1525
6. jún 2023

Mysli na to že mačička chodí na záchod vo vnútri..a batoľacie ruky sú všade a to čo je sekundu v ruke môže byť druhú sekundu v puse

divokykonik
6. jún 2023

Ja som priniesla malého už keď sme mali mačku, takže trošku iný prípad sme, ale každopádne mačka si nenechá robiť všetko, čo si dieťa zmyslí a v pohode sa po ňom zaženie. Mačky vracajú kde tade, lietajú v noci, robia neporiadok. Minule mi tá potvora zhodila obľúbený kvet z parapety. No nie je to s nimi ideálne. 😀

caroline_
6. jún 2023

@divokykonik ty mas macku a nieco na parapete? Neverím 😂😂😂

majlo1234
6. jún 2023

My mame macku primarne vonku a teda sme nemali ziadne problemy s hovienkami, rovnako vieme zabezpecit klud aj jednemu aj druhemu, do bytu by som macku nechcela, uz pre spomenute veci. A chlpy vsadeeee

ls56
6. jún 2023

Nastuduj si nieco aj o toxoplazmoze, ktorej nositelia su aj macky a teda moja stara mama (nevlastna mama mojho jedneho rodica) dostala toxoplazmozu od macky a mala ju tak silnu, ze nemohla mat uz nikdy deti. Takze zvaz.

werony_n
6. jún 2023

Mala som kedysi mačku dnu a nikdy viac. Všade vyskočí, všetko dostane, nič nemôžeš nechať na linke, stole, mačku ničomu nenaučíš žije si svoje, ešte aj na WC ti chodí vo vnútri. Za mňa vonku áno, dnu nie. A ku dieťatku vôbec nie, mačka není moc kamoška s deťmi, doskriabe, útočí a nenechá si so sebou robiť, čo chceš.

araavdva
6. jún 2023

máme a mali sme mačky. Teraz už ale iba vonku. Vo vnútri to je boj. Mačka sa potrebuje vyblázniť, je aktívna. 100 krát sa jej snažíš všemožne vysvetliť, že kredenc nie, že stôl nie a podobne a ona to má na saláme aj 101 krát a proste si robí svoje.
Toxoplazmóza je iná vec. ja som ju prekonala ako dieťa a nikto nevie kedy.
Určite to treba poriadne zvážiť. Osobne by mi k deťom nevadila, mojej malej málokedy niečo spravila. Mne skôr vadilo to že bola všade a chlpy tiež.

lienocka9793
6. jún 2023

@ls56 toxoplazmozu skôr človek dostane z nedostatočne umytej zeleniny a ovocia alebo zle spracovaného mäsa ako priamo od mačky

ls56
6. jún 2023

@lienocka9793 pokial prichadzas s mackou dennodenne do kontaktu( zijes snou ) a pohybuje sa dnu-von-dnu, + vykonava svoje potreby vnutri, tak je sanca dost vysoka. Citala som vela o tom.

ls56
6. jún 2023

@lienocka9793 nehovorim ze zo zeleniny ovocia masa to byt nemoze. Ano moze aj to. Ale tuto bol zdroj jasny.

ls56
6. jún 2023

@lienocka9793 + nehovorim otom ze macka v domacnosti vsetko olizovala, vratane priborov, poharov,tanierov… inak moj otec mal tiez toxoplazmozu ale od zajaca

kiki68
6. jún 2023

@beatrixx1525 uz su automaticky cistiace toalety a neda sa tam len tak dostat ako do tej vystelky

kiki68
6. jún 2023

@ls56 ja som teda cele detstvo bola na dedine s mackami a toxo negativ . Mna samu to prekvapilo

mima1608
6. jún 2023

@ls56 je smutné, čo sa stalo vašej starej mame, ale väčšina prípadov toxoplazmozy je buď zo zeleniny alebo zle spracovaného bravčového mäsa. Ono, pokiaľ je mačka vyslovene len vnútri, tak nie je šanca, aby ju dostala, lebo oni tie mačky to väčšinou majú z toho, že chytajú a jedia hlodavce.
Ja som odmalička vyrastala so psami a mačkami a na toxoplazmozu som negatívna. Aj teraz máme vnútri kocúra, von nechodí vôbec. Treba hlavne stále očkovať a odčervovať.

sednaja
6. jún 2023

Nejak som neplánovala mačku vo vnútri (a ak, tak šľachtenú),ale zhodou okolností máme dvoch kocúrikov (a už aj jedného psa). Sú to bratia, ale každý je iný. Jeden skáče po parapetách a po pulte, druhý je ako masielko, ale zase za sebou nezahrabáva hovienka 😀 Začali sme ich učiť na vonok, pretože srsť je všade a rovnako aj kamienky zo záchoda nezabezpečíš na 100%, aby ostali len v záchode. Ak príde návšteva s deťmi, tak sa skrátka zdekujú. Výhodou je, že nemáme absolútne žiadne muchy a ani prach za nábytkom (všetko vymietli do pár dní, od kedy prišli). Ak mačka nemá náladu, tak sa skrátka zašije, ak by ju dieťa otravovalo, tak ide preč. Ak Ti nevadí srsť, kamienky a každodenné vysávanie, tak je mačka praktické zvieratko, ktoré nemusíš venčiť a nevyžaduje si toľko pozornosti ako napr. pes. Ale u mňa je i tak pes na prvom mieste. Veľa záleží aj na podmienkach. Naši majú jednu veľkú halu v dome, ktorá je v podstate miestnosťou pre mačku. Je lenivá, takže srsť nie je nikde, keďže sa málo pohybuje a kamienky sú len v tesnej blízkosti wc v tej hale. My máme byt a mačací záchod v kuchyni, takže sa to rozťahuje všade. Veľa tiež záleží aj od plemena mačky.

lucia147852
6. jún 2023

@ls56 toxoplazmózu roznášajú hlavne macata, aj to ju dôkazu rozniest len cca týždeň a musela by si chytat mačacie výkaly a potom s tými špinavými rukami jesť. Musí to byt vonkajšia mačka, ktorá zerie hlodavce a vtáky od ktorých sa nou nakazí. Toxoplazomozou sa naozaj človek nakazí rýchlejšie z neumytej zeleniny a ovocia. Takze asi to až tak dobre naštudované nemáš.

sense
6. jún 2023

My máme asi divne mačky... Nič nezhadzuju, neolizuju ani poháre ani príbory a nechodia ani na stôl. Jedine kde chodia je bidet a umývadlo v kúpeľni. Akurát treba častejšie vysavat. Hlavne v kúpeľni kde je zachod kvôli kamienkom a bývajú spinavsie okná keď chytajú muchy. Keď majú. Chuť sa maznat prídu a keď nie tak spia

lucia147852
6. jún 2023

Doniesla som 2 mladé macky keď mala dcéra 3, takze už bola väčšia. Vztah dieta - mačka môže byt super, ale musíš dieťa naučiť, ze mačka nie je plysak a nenechá si skákať po hlave. Potom je dôležité akú macku máš, sú vyslovene nekontaktné macky, práveže často tie čistokrvné. Moje majú teraz 3 roky a 90% dna a noci jedia a spia 😂😂😂 takze uplna pohoda, klidek a tabacek. Keď boli mačiatka tak do roka boli aktívnejšie. Takze aj to je na zváženie, či radšej nie už starsiu macku, ktorá ma vyprofilovanu povahu a nemá už tie maciatkovske neduhy

ls56
6. jún 2023

@lucia147852 😀 píšem že tu bol zdroj jasný,takže čomu nerozumieš? Mačka bola následne u veterinára a šlo to z nej, takže ak nevieš o pripade nič tak 🤫
Ja nikde nepišem že z ovocia a zeleniny, či masa sa človek nakaziť nemôze. Tu píšem o tom, že som si to študovala a rovnako to ide aj z mačiek✌️

@mima1608 Koľko je takých pripadov,že je mačka len vnutri? Možno tak na byte áno ale pokial človek žije na dome, tak vo vacsine pripadov chodia aj von. Tu pišem o pripade starom 50 rokov. Myslis ze vtedy sa očkovalo a odčervovalo ako dnes? Úplne iná doba. Každy nech si robí ako sám uzna za vhodné ale ohroziť dieťa kvoli mačke🤔

mima1608
6. jún 2023

@ls56 ako ohroziť? Veď sama píšeš, že teraz sú tie možnosti ohľadom vakcín a odčervovania na úplne inej úrovni ako voľakedy. Ja keď som bola malá, mačky moji starkí ani neočkovali, lebo sa to proste nerobilo. Náš kocúr, ktorý vonku v živote nebol je očkovaný raz do roka (aj napriek tomu, že sám veterinár povedal, že je to zbytočné) a odčervovaný 4krat do roka. A napríklad my máme dom, vonku ďalšie 3 mačky, ale tento jeden kocúr je vnútri a von by som ho nikdy nepustila už len skrz toho, aby som u neho zachovala tú "čistotu" a aby nedaj bože niečo dnu nedovliekol. Plus, je bojazlivý, boji sa doslova všetkého, takže aj z toho psychického hľadiska by to preňho nebolo dobré 🤔

mima1608
6. jún 2023

@sense nás kocúr tiež nič také nerobí. Ani na linku neskáče, ani nikam neleze. Je to flegmoš, celé dni prespí, jediné s čím sa hrá sú penové loptičky. A ľudí nemá v láske (okrem mňa a manžela), sama som momentálne zvedavá, ako zareaguje na naše bábätko, ale si myslím, podľa toho ako ho poznám, že skôr pred ňou bude utekať, lebo nemá rád hluk a teda plač mu nebude po vôli.

ls56
6. jún 2023

@mima1608 tu som myslela aj hľadisko nie zdravotné ale mačka ako tvor- tým ohrozením. Áno dá sa očkovať, odčervovať ale separovať od dieťaťa to už moc nevychádza. Deti to majú ako hračku a ja osobne by som sa veľmi bála a neustále mať dieťa pod dozorom, aby náhodou nevznikol dajaký konflikt. Treba si uvedomiť, že zviera je nevyspitateľný tvor.

mucuinka
6. jún 2023

@sense dakujem. Prave som premyslala, ze co je to za macky a kde robime chybu, ked ta nasa sa sprava slusne. Uz sme ju mali, cele tehu mi sedavala na brusku. Ked sme malu priniesli z porodnice, tak nikdy nevliezla do jej postielky, poobzerala si ju a hotovo. Ani ked sme mali podlozky na zemi, nikdy sa k nicomu ani nepriblizila. Mame pieskovisko, nikdy sa nevyspinila. Kvety mame na polickach, pRapetach a vlastne vsade a nic nezhadzuje. Na stol ani na linku nejde, lebo nesmie. A s detmi, nakolko ich je uz viac, je skvela partacka a necha so sebou robit co len chcu. Az ich lutujem. Este jedna situacia, minule som malemu strihala nechty a hucal, macka to nezniesla a prisla si ho branit, tapkala po mne labkou, aby som 9kamzite prestala. Takze za mna kedykolvek

mima1608
6. jún 2023

@ls56 ja to tak nevidím, to by potom nikto kto má deti nemohol mať aj zvieratá. Lebo predsa aj pes môže byť nevyspytateľný a poškriabať/pohrýzť. A zas ľudia v bytoch nemajú možnosť mať zviera vonku, ak by to mala byť tvoja odpoveď, že ako teda.
Ako som vravela, ja som odmalička na fotkách/kazetach obklopená zvieratami a som tu, živá, zdravá a s perfektnou imunitou. Ani ako dieťa som nebývala chorá. Mám známu, ktorá po príchode bábätka vyhodila psa von (pes to znášal katastrofálne) a dieťa piplala podľa príručiek, len aby bolo všetko dokonalé. A jej malý je 2 týždne z každého jedného mesiaca doma zo škôlky, permanentne chorý a na ATB.
Napríklad je aj XY štúdií, ktoré hovoria o tom, že deti, ktoré vyrastajú pri zvieratách sú jednoducho menej náchylné, nie len na choroby, ale aj alergie. Nehovoriac o tom, že sú empatickejšie a zodpovedné, lebo sa od mala učia, že o zvieratko sa treba starať a pekne sa k nemu správať.

tripetta
6. jún 2023

Zbytočne budeš traumatizovať malé mačiatko. Za mňa ako hračku k malému dieťaťu NIE NIE a ešte raz NIE! Radšej kúp svojej 2 ročnej ratolesti plyšovú mačku. Mačiatko je živý a krehký tvor, nepotrebuje, aby ho malé decko ťahalo za fúzy, za chvost, húkalo naň, alebo ho naháňalo, cápalo, búchalo a kopalo doňho. A napokon by chúďa mačiatko skončilo vyhodené z auta niekde pri škarpe. 😉 ZVIERA NIE JE VEC, či HRAČKA, ktorú môžeš svojmu potomkovi len tak doniesť aby sa pohralo, a keby to nefungovalo, tak sa hračky zbavíme...preboha! Obzvlášť tak malému decku, ktoré ešte na takéto veci nemá rozum. Aj väčšiemu by bolo dosť na zváženie, deti bývajú občas kruté, či si to priznáš, alebo nie. Nič v zlom, ale nad tým ani len neuvažuj. Aby tu zasa potom nevznikla ďalšia diskusia typu "zviera a malý diablik" (ako tu už bola).

httpsusanne
6. jún 2023

@ls56 podľa mňa by si si mala niečo o toxoplazmóze naštudovať niečo ty. Pretože väčšina ľudí sa nakazí jedením surového mäsa, v ktorom sa nachádzajú cysty toxoplazmózy, z neumytej zeleniny, nepasterizovaného mlieka, pitím vody a až niekde na posledných miestach je nakazenia sa zjedením mačacích výkalov. Totižto mačky sa toxoplazmou dokážu nakaziť za život len raz, potom sú imúnne, a počas tohto jediného nakazenia sa vylučujú oocysty (infekčnú formu toxoplazmy) po dobu cca 1-3 týždňov. Jediný spôsob ako sa nakaziť od mačky je jedením výkalov alebo zjedením surového mačacieho mäsa. Ako zistil veterinár, že má toxoplazmózu ? Mikroskopicky sa totižto oocysty toxoplazmy podobyjú na iné protozoa a nedá sa to presne určiť (to sa ešte posiela na PCR testy), a PCR z krvy na protilátky keď mačka prekoná toxoplazmózu vyjde vždy pozitívne ale to neznamená, že má akútnu formu. Tiež by ma zaujímalo ako sa dá nakaziť toxoplazmózou od zajaca?

dadka_bb
7. jún 2023

Nie a nie.a nie. Nevidim ani jedno ZA a milion PROTI sa mi nechce rozpisovat 🤣
Škrabe smrdi skace zhadzuje ryje ,nemozte ist na dovolenky ani vylety .grcia chlpy travu atd .

lucia3296
7. jún 2023

Mame 2rocnu a kocura 7rocneho,iba vo vnutri. Su to
najväčši partaci.

kikuska_wedge
7. jún 2023

Mam v dome 3 macky a 5 deti. Najmladsie maju rok a dva. A vsetko v poriadku. Ten dvojrocny uz mackam nechtiac neublizi, pekne ich pohladka atd. Na rocnu musim davat pozor, aby ich sama nehladkala. Zachody mame v kupelni. Mame vo dverach zabranu, takze macky tam prejdu, mala nie. Tym mame osetrene, aby nahodou nevliezla do zachodika.