Kúpanie bábätka po pôrode

kacenka3000
9. dec 2015

Ahojte kočky, boli sme i s manželom na prednáške v pôrodnici v Trenčíne. Keď nám rozprávala o tom, že bábätká po dvoch hodinách zoberú na kúpanie a zahriatie moc sa mi to nepozdávalo.... čítam veľa o význame zachovaní popôrodného mazu na koži dieťatka atď. A druhá vec prečo by ho mala prvýkrát kúpať cudzia osoba bez mojej prítomnosti a umelo ho zahrievať .... veď na to je matka predsa nie? Chcem sa preto spýtať či ste niektorá tento úkon odmietli alebo aké s tým máte skúsenosti ďakujem.

ckatka
9. dec 2015

@kacenka3000 toto sa mi nepaci a urcite s tym nesuhlasim, nedala by som si ho vziat a vobec nie kupat niekym cudzim...mozno to na prvykrat nezvladnem na 100%, ale ved vsetko sa musis naucit...nie? ja som za 100% kontakt uz od porodu, nedala by som si dieta vziat

kacenka3000
autor
9. dec 2015

@ckatka Ja som toho istého názoru 🙂 Preto zisťujem aký majú k tomu prístup keď to odmietneš.

bonaqa2013
9. dec 2015

prosím ťa mne dieťa zobrali po pôrode kdesi dozadu a ani nepovedali čo s ním tam robili.... Pri 3 tehu mi zas dieťa nechali na bruchu, že nech sa doplazí k prsiam ..... a pri ďalšom to už nič také nebolo. no proste stále niečo nové vymýšľajú, ale kto to vymýšľa to teda neviem....

margarita
9. dec 2015

myslim, ze v kazdej standartnej porodnici to nemas sancu odmietnut, pretoze to urobia pausalne, ak Ti to tak bytostne vadi, potom odporucam asi iba porod doma. a drzim palce, aby si sa 2 hodky po vsetkom dokazala postavit a ist kupat dietatko.
mne v tom case napr.este tiekla infuzia a zasivali ma po synovi napr.
po dcere prvej som este 4 hodiny po porode lezala na boxe...

zahrievaju ho v inkubatore, ak ma nejake problemy s teplotou a adaptaciou,nemusis sa bat, ze by si ho tulila k sebe nejaka sanitarka 😀

seahorse27
9. dec 2015

@margarita Ona asi myslela, ze kupanie po 2 hodinach po porode je zbytocna vec a staci ho okupat na druhy den, ked uz ona bude vladat. A hadam lepsia by bola ta sanitarka ako inkubator :D Bio teplo je predsa len bio teplo :D

kacenka3000
autor
9. dec 2015

@seahorse27 Presne tak ...

moni244
9. dec 2015

@kacenka3000 ach, jasne, treba ho porodit a nechat take od plodovej vody, od krvi, kym sa matka nepostavi a neokupe sama

jasminet
9. dec 2015

na antolskej sa novorodenci len poutieraju od krvi, ziadne kupanie, 2 hodiny (ak nie je problem) je v plienke a deke na mame este na boxe, samozrejme postielka a perinka nachystane ak by mama nechcela, alebo nemohla. potom ho sestra berie prec na novorodenecke, oblecu a caka v postielke na mamu kym ju prevezu a postavia na nohy po porode....

zltalienka
9. dec 2015

@kacenka3000 Ahoj, paci sa mi, ze to chces riesit. Skus si napisat porodny plan, vopred ho prekonzultovat v porodnici, kde sa chystas a uvidis, ci sa bude dat alebo nie.
Ale zas, nie vsetko sa da naplanovat, ja som 3. porod absolvovala v pondelok rano o 8.00, ked mali naplanovane sekcie a do toho sme prisli mnohe rodicky, personal nevedel kde skor utekat ... takze aj ked som velmi chcela, dieta mi ani na tie 2 hodiny po porode nenechali, odniesli ho do inkubatora, lebo nemal kto na nas dozerat (sprievod som nemala, nestihli sme to zriesit tak to zbehlo, zial)

vydrusa
9. dec 2015

@kacenka3000 ty si zakonny zastupca dietata a ty rozhodujes o tom co sa s nim bude diat, takze najlepsie by bolo spisat porodny plan ako tu uz niekto radil, pripadne potom v porodnici oznamit ze si neprajes aby dieta po porode kupali, ale len jemne otreli a ze ho chces mat pri sebe. Zdravy novorodenec ozaj nepotrebuje umele zahrievanie. Kupanie je tiez uplne zbytocne, dokonca az neziaduce prave kvoli zachovaniu mazku. Ja som kupala maleho az tyzden po porode, dvovtedy stacilo omyvat ritku ked sa pokakal a jemne tvaricku. Keby ti bolo po porode zle a nezvladala starostlivost, vzdy ti ho mozu sestricky zobrat. Ja som maleho dala sestricke len na dobu kym som sa po porode osprchovala a prezliekla a ked som prisla na izbu isla som si ho hned zobrat k sebe.

siska53
9. dec 2015

@kacenka3000 ja som bola po sekciach ale viem,ze hned ich urcite nekupali. Vzhladom na sekcie som bola rada,ze ich neskor okupali. Pra dupovediac bala som sa kupat take mini babatka a prve babatko kupa al velmi dlho len partner a druhe som sa dlho odhodlavala.

8291
9. dec 2015

Našu malú som si prvýkrát kupala na tretí den po pôrode ja,samozrejme sestrička bola primne a usmernovala ma čo a ako.

hiradka
9. dec 2015

@jasminet prosim ta a to si sa pytala ci to tak robia, alebo si to videla? Pretoze ja som tak rodila v maji a ked mi ho priniesli uz na izbu tak uz bolo babo okupane...to bolo cca 3 hodiny po porode... viem to podla toho ze na boxe bol maly este od krvi a mazu a na izbe uz cisty a ucesany...

zabina27
9. dec 2015

@kacenka3000 asi by som sa bala skor tych vypovedi, co tam zevraj podali vsetky sestry a PA z oddelenia, ako toho, ci sa bude kupat. ale ty to este stihas v januari 😉
u nas zevraj tiez len utieraju babatka, ale teda 1.krat som maleho kupala, ked mal asi 3 dni a bala som sa oriadne, ani sestricka pri mne nebola, dala mi kosik s pomockami a povedala, ze ma vela roboty, ze to zvladnem sama 🙂
pytat si sa na to mala zrovna na tej priprave, ze ci a ako to mozes odmietnut a zabezpecit si, aby to aj respektovali. ak este pojdes na pripravu (neviem ako to je u vas, ci je viac lekcii), tak sa pytaj...

sardinka335
9. dec 2015

Obavam sa ze to je nejaka blbost..ako toto ti povedali ze po 2 hodinach od porodu ho idu kupať??? V ktorej porodnici? Lebo je to podla mna blbost na entu .....a uprimne pochybujjem ze toto ti povedali...
Ked tak na druhy den po porode ale 2 hod. určite nie podla mna si to zle pochopila, počula, je to hlupost len zase dovod ako kydat na porodnice. Zohriat pod lampu, do inkubatora ako to ano, to je viac menej bezne ale kupat iste nie. Ani mne dieta 2 hod po porode nikto nebral na kupanie, nikdy...a to som bola v porodnici 3x...

kacenka3000
autor
9. dec 2015

@8291 Tak by som si to predstavovala i ja 🙂

jasminet
9. dec 2015

@hiradka 3x som tam rodila... a ked som mala tuto poslednu uz na izbe, tak este mala vlasky od krvi, takze bud bola zle okupana, alebo okupana nebola vobec a len poutierana... uz na sale bola poutierana ked bola na mne...

csenibaba
9. dec 2015

Ahojte,ked sa my dcerka narodila pred 11 rokmi bolo bezne ze babetka boli umyte po porode(to neviem ci hned alebo po pár hodinách ale boli umyte)pri synovi pred 3 rokmi to bolo úplne iné ,po põrode ho neumyli a tak som ho zobral domov z nemocnici ze umyty zrejme ani raz nebol,este vo vlasoch mal zaschnuty krv(ja som lezala v komárne,a jeho previezli do novych zámkoch

sense
9. dec 2015

moja tiez nebola kupana ale bola vyhrievana kedze sme mali problemy a hodinu dve po porode si manzel vsimol ze je takmer fialovu tvar a ruky a bola studena..nemala ani 35st.

margarita
9. dec 2015

@seahorse27
ja chapem ze slo asi primarne o to, preco ho hned kupat a ze pri tom nebude, ale tak to nebude ani pri ockovani proti TBC alebo vysetreniach v prvych dnoch, aspon teda u nas v Ba Ruzinov pobrali vsetky deti spolu na uzv a cojaviem kam, no ani som sa nepytala, ci ako zakonny zastupca mozem a mam pravo byt pri tom.

a ked pises o tej sanitarke a bio teple, aj v tomto mam ja skor opacnu skusenost...pri 2 z 3 porodov som mala "stastie" na novorodenecku sestru, co mala prave sluzbu na porodnici, ktorej by som nezverila ani slepu a hluchu 90 rocnu babicku, nieto este novorodenca 😎 ma tak max.20 rokov, co nevadi samo o sebe, ale nechty ma dlhe krasne nagelovane na ruzovo, cely cas zuje zuvacku a pohadzuje svojimi dlhymi havranimi vlasmi a ked mi obe dcery dala po porode akoze prilozit na bradavku, tak chromo, ze uplne mimo a v blbom uhle, citila som len jej gelove nechty pod tymi chirurgickymi rukavicami....takze v takomto pripade uz radsej fakt ten inkubator ako toto cudo....
😉
a pri mojom stasti tusim, ze urcite ju schytam aj pri tomto najblizsom porode....ale decka to prezili, ziadnu traumu nemaju, takze ja to risknem.

liligreg
9. dec 2015

ja ked som porodila, maleho hned vzali dozadu na premerania, ocistenie, oblecenie atd, potom ho priniesli, prilozili, hodku nechali pri mne a potom som ja sla na izbu a maleho mi priniesli vecer kusok po osmej ( porodila som o 16tej), na druhy den sme sli na kupanie, ale ja som sa len pozerala, "asistovala" sestricke, ale umyvala ho ona, ja som az obliekala..a teda uprimne povedane, ja som rodila 24hodin (ano viem, ze niektore zeny aj dlhsie), ale bola som tak ko, ze som ich este ten prvy vecer poprosila, ci by si ho mohli nechat na oddeleni, lebo som nebola schopna sa napit, nie to este o dieta sa postarat, tak s velkou nevolou mi rano o jednej prisla sestricka maleho vziat a rano o piatej priniesla. ked si mam predstavit, ze v den porodu by som ho sla ja kupat, no amen tma, asi uteciem

sardinka335
9. dec 2015

@margarita stale tam maju taky dlhý vozik kde všetky deti ,,naskladaju,, vedla seba a idu kupať...kupu 2x za ,,pobyt,, a to je všetko, potom beru na vyšetrenia ale myslím si ze to je človek aj rad ze sa moze ist osprchovat a ,,poriešiť,, a nemusi sa bat ze čo dieťatko. Sestričky boli všelijake...ešte to mam čerstvo v pamäti z juna - s nagelovanými nechtami si tam nepamätám. kazdopadne tiež sme prežili a ziadna trauma sa nekona. 😀

ivec16
9. dec 2015

nerodila som na slovensku, dieta som po porode prvy krat kupala ja, a bolo to na treti den od porodu, na druhy den mu len v manzelovej pritomnosti umyli vlasky, aby ich nemal take zlepene. nie je potrebne dieta kupat 2 hodiny po porode, dokonca ho nie je potrebne hned nasilu sponovat aby mu odmerali dlzku, toto meranie sme absolvovali tiez az na 3 ti den po kupani. dieta je v bruchu dlhy cas s pokrcenymi nozickami, rucickami, isto mu nie je prijemne nasilu natahovat hned po porode. a urcite za tie 3 dni nevyrastie o 10 cm zeby mali skreslene udaje... po porode ho odvazili, skontroloval ho pediater-klbiky, saci reflex, dychanie... vsetko v manzelovej pritomnosti a mna zatial zasili, potom ho priniesli spat na porodnu salu a dali mi ho na hrud (rodila som v 37 tt, keby to bolo v termine, tak vysetrenia spravia na sale) a odvtedy sme boli uz spolu cely cas, ziadne vysetrenie sa nekonalo bez mojej alebo manzelovej pritomnosti, nikdy mi dieta nezobrali mimo moj ci manzelov dohlad. vzdy s nim zaobchadzali velmi jemne a opatrne, aj ked mu brali krv, ani nemukol. naucili ma ho kupat tak aby sa nebal a neplakal...

seahorse27
9. dec 2015

@margarita proti TBC sa už neockuje😉 Ja viem, ze matka nie je pri všetkých vyšetreniach, ale tie prvé momenty su čarovne a je fajn, ked matka môže byt s dieťatkom, ak sa da samozrejme. Mne to tiez nebolo dooriate pri druhom, ale bol na to dôvod. Tiez myslím, ze maly z toho nema traumu😀 Ta sestra, co si popisala - ako z hororu 😀

lauricka
9. dec 2015

@kacenka3000 babatko po porode vobec kupat netreba, dokonca je pren lepsie ho nechat tak. Kludne si ho okupte sama na druhy den. Nic sa mu nestane. Je to Vase dieta a jedine Vy mozete rozhodnut, co sa bude s babatkom diat. Mozete ziadat, ze ho vobec nesmu brat bez Vasej pritomnosti. Je to Vase dieta a bud budete s nim narabat Vy alebo cudzi len za Vasej pritomnosti. Ak to tak chcete, nik Vam v tom nemoze branit.

jasminet
10. dec 2015

@margarita vidis a na antolskej sa vsetko robi za pritomnosti matky - aj kupanie, aj utz, aj odbery vsetky - aspon ja som vstetky absolvovala. kazda matka si dieta na vysetrenie dovezie sama v postielke a rovno ho aj berie prec... tusim len prepich usiek robia bez pritomnosti 😀 😀 lebo maminy su citlive 😉

margaretkamirka
10. dec 2015
Používateľ margaretkamirka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od margaretkamirka.

tak dievcata co ma caka?? 🙂

luba41
10. dec 2015

@kacenka3000 urobia len to, k čomu dáš súhlas..ale treba dopredu rázne povedať- napísať-bez Tvojho súhlasu nič.. dieťa ak je zdravé, nepotrebuje ísť od mamky ani na sekundu, nepotrebuje vyhrievacie lehátko a pod..nepotrebuje kúpať-stačí len otrieť nasucho, okúpať až o niekolko dní..takisto vyšetrenie pri matke, za účasti matky atd..

jamnicka
10. dec 2015
Používateľ jamnicka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jamnicka.

tak toto nie, ked ho prvykrat kupat tak to ma robit matka!

sardinka335
10. dec 2015

jejdanenky ,,vy s tím naděláte,, čo by som ja dala za to aby aspon na pol hodinu mi niekto malu pokočikoval, večer osprchoval, nachystal, kludne aj nakrmil, ved sme spolu 24/7 - tu je to hned krkavčia matka ked sa na 10 minut pohne od dieťaťa nie? Ked zobrali dieťatko na vyšetrenie tak som si mohla isť aspon vymeniť vložku a osprchovať sa inak som mala dieťatko stale NA sebe pricucnute. Ostatne mamičky to isté - rychlo sprcha.
@lauricka toto mozeš žiadať niekde v sukromnom zariadení - vo velkej štatnej nemocnici jej velmi rýchlo slžbukonajuca lekarka vysvetlí, ze ako ,,to,, bude. Tak tu netlačte tým prvorodičkám kaleraby do hlavy. Vieme ako to je.