Kedy začali vaše detičky rozprávať?

zuba1987
27. nov 2020

Ahojte,
asi tu uz taka tema je, ale zaujima ma kedy cca zacali vasi drobci recnit.
Moj maly ma 21mes a vie havo,, mnam, bum, bager, hop, (mama ani tata nie 😂), a asi do 15slov, niektore znamenaju presnu vec (havo, mnam, bager, dede), niektore vsetko mozne (buuu su vsetky vacsie zvierata krava, koza, ovca,...).
Vela citame, ukazujeme si v knizkach aj vonku.
Vety netvori. Ukazuje a hatlatilkuje.
Viem ze je to ok, ma svoj cas.
Len tak ma zaujima, kedy sa vase deticky rozrozpravali?

didi2102
27. nov 2020

@zuba1987 syn má 2.5roka tiež vie toľko slov 😄😄😄 riešila som to,výsledok ešte neriešiť 😄

jana_eyre_2
27. nov 2020

Prvý pred 3timi narodeninami, druhá v roku a tretí tak pred 2mi narodeninami.. určujúce v takomto veku skôr je či rozumie čo.mu hovoríš, na rozvité rozprávanie má ešte čas..

mmoonna
27. nov 2020

Moja dcérka rozprávala ako 1,5 ročná. Môj syn začal rozprávať až teraz, ako začal chodiť do škôlky a ešte stále to nie je ono.

zuzkalujza
27. nov 2020

Naša netreka mala v auguste 2 roky. Povie mama, tata a občas baba. To je všetko k tým "zrozumiteľným". Ona má takú svoju reč ktorej nerozumie vôbec nikto ani rodičia. Ale inak je vnímavá, rozumie čo jej hovoria, keď čítame a pýtam sa na zvieratká ukazuje všetko pekne. Tiež sa báli či je to ok a doktorka zhodnotila, že áno. Len im odporučila aby sa na nejaký čas vyhli rozprávkam v inom jazyku. Ona totiž rada pozerá videá na yotobe (samozrejme len na chvíľku každý deň má dovolené a pod dohľadom rodiča) a tie sú väčšinou v angličtine, nemčine, češtine. A doktorka povedala, že aj toto môže byť trošičku problém, lebo ona potom nevie správne pomenovať veci. Vie že je to lienka, ale nevie či má povedať, že je to lienka, alebo beruška, alebo ladybug. Ale, že to sa samé časom uprace. Len teda odporučila pozerať rozprávky v slovenčine a ak iný jazyk tak skôr pri komunikácii.

sunnyhoney03
27. nov 2020

starsia cca 18 mesiacov v 2r vedela pesnicky,basnicky atd, mladsi skoro v 2,5r zacal viac rozpravat dovtedy vedel nie viac ako 8 slov fakt, ale videla som na nom ze rozumie, dorozumieval sa rukami nohami a divne zvuky vydaval :D potom zrazu zo dna na den zacal viac a viac rozpravat

d_anica
27. nov 2020

Keď mal 18 mesiacov rozprával pár slov (mama, tato, havo), potom mal také svoje výrazy, dodnes sa smejeme na ,,mia ma múmia", čo znamenalo ,,moja milá maminka" 😂 ako 2 ročný už rozprával zrozumiteľne vo vetách, samozrejme nie všetko úplne správne artikulované, ale bolo mu rozumieť. Teraz má 9, papuľka sa mu nezavrie, aj keď niektoré veci stále skloňuje ako ,,maďar" 😨

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slniecko_12
27. nov 2020

@zuba1987 ja som rozprávala ako 1,5 ročná a bez šušlania 🙂 ale každé dieťa to má inak.

dusankomoj
27. nov 2020

Dcéra mala 1,5 roka a rozprávala úplne všetko(včetne r),syn mal 3 roky a stále rozpráva hebrejsky a ani nejaví snahu nejako opravovať,ale napriek tomu sa mu papulka nezavrie😒

sense
27. nov 2020

Dosť skoro a dosť veľa.... Každé dieťa je iné.... Niektoré začne skôr iné potrebuje viac času

krpcurik
27. nov 2020

Nas bude mat teraz 2roky a 2 mesiace a rozprava zatial tak podobne ako tvoj, vie hav, mnau, mu, donedavna hovoril mama na tmu a domov, teraz uz hovori mama aj mne 😂 tiez ma par slabik, ktore vie povedat a oznacuje tym vela slov...ked sme boli u pediatra na dvojrocnej prehliadke, povedal ze do 2-3 mesiacov by mal uz spajat slova, ze ked nie, mame sa ozvat...ale ja mu davam cas, nas naozaj nepatri v nicom k tabulkovym detom

suzitok
27. nov 2020

Moj mal slovnu zásobu do 3rokov zlozenu asi z 15slov (mama, daj, ňam, papa, hopa, tam..) ale rozumel uplne vsetko a to bolo podstatne..
Ako mu odbili tri roky, kazdy den zacal nove a nove slova, vety...v podstate zacal hovorit zo dna na den 🙂

ivangeline
27. nov 2020

Môj má o 2m 2 roky a vie rozprávať. Skladá vety. Rozumie veľmi veľa.

leeo
27. nov 2020

@zuba1987 Moja zacala od 10 mesiaca par skratkami, co sme jej rozumeli iba my. Po roku a pol uz to slo rychlo. 🙂 Ale to je individualne. Vraj vacsina chlapcov hovori neskor.

lula313
27. nov 2020

V 2,5 roku vo vetách, spievala celé pesnicky, okolo 2 rokov hovorila hole vety. Nie je to dieťa vyrastene na YouTube a neobľubovala ani knizky, čiže sa naucila skôr odpozorovanim konverzácii. Pre nás to bolo stastie, lebo mala strašne obdobie vzdoru a tým, že vedela povedat, v com je problem, darilo sa nám to odbúrať a predchádzať jej frustraciam.Podla mna ste na tom Primerane vzhľadom na vek.

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanaokasova
27. nov 2020

Naša okolo 10m uz vedela povedať ako sa vola (Nana =Hanna). Rozprávať vedela skorej, ako chodiť (13m). Rozpráva teraz pekne čisto(má 2r 10m), uz sa jej a r podarí. Básničky, pesničky, co nevie nepovie. V 2r vedela farby, čísla ju neberú. Každé dieťa je iné... Syn tiež vedel skoro rozprávať...

elizabet173
27. nov 2020

@zuba1987 moje dieťa v deň svojich druhých narodenín porozprávalo celú rozprávku Kozliatka aj s menením hlasu. Máme to natočené. Mal ju najradšej, veľmi často som mu ju pred spaním rozprávala. Nič to však neznamená, sú deti mimoriadne inteligentné, rozprávať vo vetách začali okolo 3,5 roka a naopak deti, ktoré rapocú v 18 mesiacoch a ich logické myslenie pokrivkáva. Veľa mu čítaj, riekanky, piesne, komentuj, čo robíš, je to úplne v pohode

luccy89
27. nov 2020

Nas tiez rozpraval len par svojich slov. A teraz 23m zo dna na den zacal rozpravat a opakovat vsetky slova. Fakt behom tyzdna sa rozkecal

mabenn
27. nov 2020

Od 2 rokov sa to rozbehlo

tehula2016
27. nov 2020

Moj syn nepovedal ani slovo do 3 rokov..potom zacal cele suvetia v priebehu 2 tyzdnov..na logopediu sme uz ani nestihli ist..teraz ma 5,5r. a lepiaca paska by sa veru zisla 😃

babydesire
11. dec 2020

Syn v dvoch rokoch az,, a dcerka cca v roku a 3-4mesiacoch.