Kedy ste prvýkrát nechali dieťaťko na noc s babkou?

maminka2710
28. okt 2015

Ahojte Maminky,
v decembri sa nám rysuje jedna situácia, kedy by sme našu dcéru mali nechať na 1 noc s babkou - mojou mamou. Dcérka bude mať vtedy 9 mesiacov, na babinu je zvyknutá a má ju rada. Len mne sa zdá, že je to priskoro, teda skôr sa obávam, ako to bude znášať, stále totiž aj kojím. Malá síce už zaspáva celkom v pohode, niekedy v postieľke sa podarí, niekedy s nami a potom ju preložím do postieľky a v noci spí celkom dobre, ak ju práve netrápia zúbky. Myslíte si, že je OK nechať ju ja tú jednu noc s babkou? Aby bolo jasno, babine stopercentne dôverujem, viem, že by sa o ňu postarala dobre, len ma zaujíma váš názor, či to nie je pre také malé dieťa priskoro a ako by som to mala vyriešiť s tým kojením, v noci sa ešte niekedy zobudí si cucnúť, asi ani nie od hladu, len tak pre upokojenie, a potom hneď zaspí. Obávam sa toho, aby nemala nejakú traumu z toho, že zrazu nie som pri nej a nechytila nejaký dlhý plač a podobne. Ďakujem vopred za názory a odpovede 🙂

worker_falcon
28. okt 2015

podľa mňa je najlepší čas tak o 10 rokov vôbec nad tým začať uvažovať 😀 ale nie, zvládne to v pohode. ak ju pred odchodom nerozrušíš svojím nepokojom a neistotou...

libka1
28. okt 2015

@maminka2710 ak ju v noci nekojis tak by som ju s babkou kludne nechala. Ak je ale na kojenie v noci zvyknuta, este by som noc bez mami odlozila

maminka2710
autor
28. okt 2015

@worker_falcon hihi 🙂)) OK, poviem mužovi, že kultúra a podobné akcie sa budú konať tak o 10 rokov .... 🙂 No asi máš možno aj pravdu, že to moc nafukujem a možno by to bolo v pohode, len stále som si nie istá.

jonkaamisiko
28. okt 2015

@maminka2710 ja som sice v takej situacii este nebola, ale asi by som to riesila tak, ze by som malemu dala odsate mliecko cez cievku (ja nechcem pouzivat flasku) a potom by som dala do postielky moje tricko, alebo plienocku, nasiaknutu mojim pachom. Toto viem, ze funguje lebo moj maly bez nej nezaspi, potrebuje ma citit. Drzim palce😃

ivuska027
28. okt 2015

skuste si to raz predtym, ze babka bude u vas a uvidis, ako budu obe reagovat 😉 Pozries si to v priamom prenose a jednoduchsie sa rozhodnes. Mimochodom, dieta neopustas, ved sa vratis, stale si clovek, napriek tomu, ze si mama, mas pravo cas od casu si oddychnut 😉

sense
28. okt 2015

Moja tak este nebola...ale cez den od malinka byvala len s muzom a neskor s au pajr.... a dieta bude na to pripravene vtedy ked ty ako matka budes pripravena a schopna bez vycitiek dieta "opustit" narocky v uvkdzovkach...proste nechat s niekym inym... ak je dieta zvyknute skusila by som nechat dieta babke hoci budes doma ale ty ako matka nezasahuj a uvidis ako buxe reagovat ako dieta tak aj babka...

beruska141
28. okt 2015

este nikdy 😀 starsia bude mat 4 roky a mladsi 1,5 roka 😀

maminka2710
autor
28. okt 2015

@jonkaamisiko @sense @ivuska @libka1 ďakujem za rady, babka bude predtým pár dní spať u nás, aby si malá zvykla, to sme tak aj plánovali, tak asi spravíme takú skúšobnú noc, čo to spraví. S tým odsatím mlieka som tiež uvažovala, lebo v noci sa niekedy zobudí na to, že chce cucať, ale už ani nie tak od hladu, len pre "efekt" 🙂 a potom hneď aj zaspí. Tiež sme nepoužívali nikdy fľašu. V podstate by to bol prvý náš taký "výlet" od malej po 9 mesiacoch na mužove narodky 🙂

sardinka335
28. okt 2015

@maminka2710 my sme v ,,takom veku,, nechali obe deti - vtedy 2 a 9 mes. na noc s babkou a išli sme na ples...a syna sme kludne nechali okolo 6 mes. tiez s babkou a tušim tiež sme išli na ples...Svokra prišla k nam, čize dieta je vo svojom prostredí, babku poznal, ma rad, ked bol s nou tak nemrnčal, nerobil sceny tak nevidim dovod nenechat dieťa s babkou. Nechapem prečo by to malo byť priskoro ak dieťa dotyčnu osobu toleruje a je s nou rado. Dnešna uzkostlivost matiek je uplne ze ,,top,,. Vo vysledku maju s akoukolvek zmenou najväčší problém rodičia a nie dieťa...či už tu čitam o nastupe do školky, školy.

maminka2710
autor
28. okt 2015

@sardinka335 pripúšťam, že je to dosť možné, že preháňam 🙂) len som chcela počuť názory iných maminiek, keďže je to moje prvé dieťa. Ale povzbudila si ma 🙂

janka2501
28. okt 2015

moja dcera mal 3 tyzdne a bola u starkej... mavala koliky a my sme boli totalne vycerpani... naucila ju rezimu a ten ma doteraz 🙂

beruska141
28. okt 2015

@sardinka335 podla mna to nezalezi od matky, ale od dietata. deti, ktore prespia celu noc a je im jedno kde a s kym, tak tie matky mozu ist kde chcu a dieta nechat hocikomu. moje deti od mala otrasne spavaju, v noci kazdu hodinu hore a placu a ked neplacu, stale potrebuju mat rodica pri sebe. moje deti maju nejaky radar, ze vedia, kedy nie sme pri nich. ked idem v noci na wecko, to je 100% istota, ze sa zobudia, lebo vycitia, ze tam nie som. takze od takych deti sa tazko vzdialit. moj mladsi syn dokonca vlastneho otca neakceptuje na spanie. musim tam byt ja, nikto iny.
takze je to o dietati, nie uzkosti matky. niektore deti dovolia rodicom odist. niektore nie. nemam rozmaznane deti, asi milionkrat som skusala nechat ich spat vo svojich izbach, milion metod na zaspavanie a spanie bez nas som vyskusala, jednoducho to neslo a stale nejde. oni nas na ten spanok jednoducho potrebuju a my s tym nic neurobime. ked spia vedla nas, vtedy aspon ako-tak spia, i ked niekedy by som to vobec nenazvala nocou a spankom. takze tak 😨

zuska2001
28. okt 2015

ja myslím, že je to ok. Ak to babka zvládne, že sa jej môže stať, že bude malá revať v noci, tak je to v poho. Ja by som sa žiadnej traumy nebála, ak sú, ako píšeš, na seba zvyknuté.

eeffka
28. okt 2015

@maminka2710 dieta to 1noc prezije, prinajhorsom jej da babka podudlat nasucho 😀 😀 😀 a vy si to s muzom uzite.
Neries co bude, ako bude...... sa zabavte. Mama ta vychovala tak jej doveruj. A ver tomu ze ak by aj mala rycala 2hodky tebe mama povie ze pohoda, nebude ti pridavat starosti.

mawka
28. okt 2015

@maminka2710 ano, skor prehanas 🙂 nie je nic lepsie ako dobre vztahy v rodine. ak babke doverujes na 100% a mala ju ma rada a je s nou rada tak ich kludne spolu nechaj.

@sardinka335 suhlasim uplne. u nas som deti na starych rodicov zvykala velmi skoro, dokonca ked boli babatka, tak povarovali, ked som potrebovala nieco povybavovat. ano, bola som pre inych divna a aj som, ale mozem ti povedat, ziadny problem nikde a s nikym. ci uz skolka, skola, nove prostredie, novi ludia. ved moji rodicia vyhovali mna aj brata, maximalne im doverujem, ze sa postaraju a rovnako keby trebars ostali chore u nich ze teplota alebo neviem co, tak nemusim panikarit, viem, ze su nasi spolahlivi. a co si pamatam ja, tiez sme k babke chodili spavat od babatiek a sme tu a sme v pohode a vobec to na nas nezanechalo ziadne traumy. dokonca sme tam potom chodili cez vikendy sami od seba, cela tlupa bratrancov, sesternic - spavat. a? v pohode. robia to aj moje dei. kolkokrat sa pytaju ci mozu ist k babke a dedovi spat. ale je to presne tym, ze si zvykli. ze to neberu ako nieco nenormalne alebo divne.

sardinka335
28. okt 2015

@beruska141 kazde dieta je individuálne...iste su aj naročnejšie deti, vo mnohých pripadoch si az nezdrave priputanie robia zeny same .Kazdopadne len s nimi spite v posteliach na nonstopku, prsom na nonstopku a uklodnovak a potom horekujte ze nikam sa neda ist.
Aby som od 4 ročného nemohla nikde ist čo predpokladam už chodi do kolektivu, ani otca netoleruje, tak to mi hlava nebere. Iste to nie je len v dieťati ale aj v tom ako si si ho naučila, o tom som ja presvedčena.

mawka
28. okt 2015

@sardinka335 je to hlavne v matkach. ako si to oni nastavia. moje deti mali svoju postielku, s nami v posteli mimoriadne - ked nejaka choroba, ale byvali zdravi, takze mozno raz-dva krta do roka s nami spali. mali pevny rezim. kedy jest, kedy sa hrat, kupat, spat. toto je gro toho celeho. kazda matka je nevyspata z kojenia, krmenia. neviem, preco si kojace matky myslia, ze len oni su vystavene, pritom to maju jednoduchsie ako matky, ktore musia vstat, prevarit vodu, zarobit UM, skontrolovat teplotu, atd. . no aj ked som padala na hubu, deti boli v postielke. jednak sa clovek potrebuje vyspat v posteli a aj dieta. neviem, ci sa da vyspat, ked vlastne poriadne nespis, lebo nechces prilahnut dieta vedla seba.

eeffka
28. okt 2015

@mawka ja len k tomu spaniu 😀, ja tak spim teraz s 10r a 3,5r, ani nie ze by som chcela s nimi, ale chcem sa vyspat na posteli 😀
slecny zalahnu vo svojej izbe, mala a velka postel, kym mi driememe s muzom na gauci sa presunu do manzelskej pri tichosti, takze kto z nas ( ja a muz) sa skor preberie ten berie lepsi flek v detskej na velkej posteli a ten posledny spi jak pan pes na manzelskej

no ale nastastie som mala dost rozumu na postel letisko a spojeny matrac. A dufam ze ich tto obdobie coskoro prejde.

mawka
28. okt 2015

@eeffka prejde. mali oj moji takuto vlnu jeden cas. ceconili sa so mnou v spalni a uz to zase preslo. tiez tak okolo 11 a 5 rokov. ale tak ja som sama, tak na striedacku kto bude so mnou spat. potom som aj tak dosla na to, ze im sa super spi ani nie so mnou ale na matraci, co mam v spalni. tak maju aj oni take madrace uz u seba, tak spavaju tam. a s nimi spat je katastrofa, lebo som boal od nich obuchana. oni proste celu noc cestuju. raz supa do hlavy od ruky, potom sa zobudim na to, ze mam palec na nohe v uchu a podobne. no neexistuje, potrebujem sa vyspat.

tinqua
28. okt 2015

My sme boli prvykrat prec od malej ked mala dva mesiace, mlieko odsate vydrzalo a dcera mala so starkou medove tyzdne (dva dni) 🙂 odvtedy hlavne ked som prestala kojit uz nebolo o com, pravidelne ju tam na den nechame raz za mesiac, dva...my mame cas pre seba a priatelov a mala je spolocenska, ziadny mamin cecek, neriesi ked sa vzdialime...vyskusaj to, chodte, zabavte sa...hlavne mamu nebombarduj telefonatmi, zvladne to 🙂 a keby si mala aj poplace, zas sa nemusis bat, ze to na nej necha nasledky...

eeffka
28. okt 2015

@mawka ja spim pri nohach a oni odkopavaju velky paplon takze si tam vyhrabem ochranny val a spim... no jak psicek 😀

beruska141
28. okt 2015

@sardinka335 4rocne spava s otcom, ja spavam s malym. musia spat osobitne, lebo aj jeden aj druhy spavaju otrasne, budia sa navzajom aj ked spime na rozdielnych poschodiach. nemysli si, ze som si ich ja take vypestovala, ja som robila vsetko preto, aby som mohla spavat ako normalny clovek vo vlastnej posteli a oni vo svojich postielkach. ale od malinka obe spavaju otrasne, konzultovala som to s niekolkymi lekarmi to ich spanie a zakazdym som dostala odpoved - no niektore deti jednoducho v noci zle spia. to ich casom prejde. nic sa s tym neda robit.
tebe sa to lahko hovori, ked pravdepodobne tvoje dieta spava celu noc. ja som nespala viac ako 4 hodiny dokopy uz takmer 4 roky, lebo proste deti sa stale budia, neprespia, ak spia, zle spia, hovoria zo sna, kricia, placu, vstavaju z postele zo sna, to ja jednoducho ovplyvnit neviem.
po nicom inom netuzim tak, ako spat konecne normalne, ale jednoducho to nejde a netesi ma to, tomu ver

sardinka335
28. okt 2015

@beruska141 nemaj boja....syn spal od 4 mes. celu noc, prva dcera revy vresky do 2 rokov...už som myslela ze jej dam vankuš cez hlavu od nervov čo som bola furt hore...nakoniec som si podla seba upravila postup knihy Kazde dieta sa vie naučiť spat a časom bolo po probleme. Ale priznavam ze ona ,,len,,,,nechcela,, byt v posteli. Dnes ma 7 rokov a nema ziadne traumy prave naopak je to dieťa to tohoto sveta - drave a odvazne az ju musim krotiť, syn čo spaval v pohode je ovela citlivejšíííí ten so mnou spava ak je manzel preč do teraz - ale len ked je muž preč. ...a dalšia dcera ma ,,statočne,, budi po pol noci kazdu chvilu....napiť a do postele, zatial to tak funguje, ale v jej veku teraz mala 4 mes. to je normalne. Ked mi večer zaspi na rukách tak ju davam do postielky, ktoru mam pri sebe. Ja chcem aby si zvykla na taketo spanie, spolu by sme sa nikto nevyspali. Samozrejme ak ma velmi tazku noc tak nad ranom ju dam k nam do postele zase nehrotím to. Kazde dieťa je ine netvrdim ze nie. Mnoho nespravnych navykov pri spani si robia rodičia aj sami.

beruska141
28. okt 2015

@sardinka335 vankus cez hlavu od nervov, tak to ja mam uz takmer 4 roky. a preto mi je lepsie, ked maly spi pri mne, nemusim 39x za noc vstavat a ist do postielky ho pohladkat, a aspon nieco pospim v noci. tym nieco myslim max. 3-4 hodiny dokopy za celu noc. ano, mnohi rodicia robia chyby, ale nemyslim si, ze toto je moj pripad. ja potrebujem byt ziva a na to potrebujem v noci trochu spat a to spim jedine vtedy, ked je moje dieta pri mne, resp. na mne.
a mne to uz nevadi, naucila som sa to akceptovat, ze jednoducho musi mat "nieco teple" v posteli, coho sa dotyka celu noc. raz sa sami odstahuju (dufam 😀) a potom sa vsetko vrati do starych kolaji 😉

skoupilka1
28. okt 2015

@maminka2710 jasne, chodte sa s mužom trošku zabaviť. Nie je na tom nič hrozné, dieťatko to hravo zvládne. Čo, keby si nedajbože bola chorá a musela byť v nemocnici? Neboj, bábeno to prežije 😎

sosanna88
28. okt 2015

..no mat takeho nespavca ako niektore pisete, tak duplom by islo k babke 🙂
Prave v obdobi kedy moja mala na prd spavala, chodila castejsie k nasim na noc aby sme sa vyspali.
U nasich väcsinou spala dobre (NECHAPEM). A ked nespala, tak nespala. Poradili si. A my sme si oddychli.
Ked uz spala pekne, tak som ani nemala potrebu ju k babke davat. Lebo som sa vyspala.
No mala je zvyknuta a chodi spat ci k nasim, ci k svokrovcom, je to uplny raj ked sa mozem ist hocikedy zabavit a viem, ze o malu je super postarane.
Ak mas moznost, malu urcite zvykaj na starych rodicov.
Moja bola 1x na noc ako 3mes., no predtym casto nocovala mama u nas alebo ja u mami aby videla ten rezim co som s malou mala a aj jej maniere nocne...Takze to potom zvladla na jednicku.
Co sa o mne povedat nedalo....Vkuse som volala, sms-kovala, stresovala, bola som ako na ihlach.
Ale casom som si zvykla.
Samozrejme, dieta je sucast teba a ked som bez dcery akoby mi odtrhli ruku alebo co, ale viem, ze je dolezite sem tam sa venovat aj sebe a manzelovi.
Podla mna sup k babke! A predtym ,,nacvik,, pre pokoj duse 🙂

13091991
28. okt 2015

Moja malá mala 3mesiace ked som ju nechala doma pretoze sme sli na dlhsiu cestu a nechcela som ju zatazovat..a potom od 6mesiaca spava pravidelne u babky az doteraz a som za to rada lebo nie je nalepena len na mne ze by som sa bez nej nemohla nikde pohnut...takze urcite to schvalujem 🙂

lulistek
28. okt 2015

@maminka2710 Ahoj my sme malu nechali u mojej maminy prvykrat ked mala 10 mesiacov. Len s tym rozdielom, ze ja som nekojila... 🙂

kathrin17
28. okt 2015

nasa mala bude mat rok a pol a teda este som ju nenechala u nikoho a ani neplanujem.Ja by som nebola vo svojej kozi, ked mam pravdu povedat a ona urcite tiez 🙂.

iukas
28. okt 2015

@maminka2710 ja som moje deti nechavala s mamou, ktorej plne doverujem na den od rana do vecera od 3 mesiacov (uz som nekojila), na noc bola starsia prvy krat, ked mala 2 roky (isla som do porodnice), odvtedy uz chodila na noc pravidelne. ale napr. znama nechala maleho u svojej svokry, ked mal 6 tyzdnov a isli na dovolenku do afriky, aj take mamicky su a ich deti ich lubia a ony lubia svoje deti.
ja by som netestovala babku vo svojom prostredi, ale radsej v jej, ak bude pod tvojim dohladom, moze byt stresovana, ci ti to vyhovuje a nervozitu potom prenesie na dieta a nevyjde to. daj jej dietatko na den, nech ho nakrmi a uspi, bud vzdy na telefone ak by nieco, tak obaja ziskaju svoju istotu a lahkjo si na seba zvyknu. drzim palce🙂