Kedy je vhodný čas dať dieťa do jaslí?

keremiova
9. jún 2020

Ahojte🙂 Len tak sa pýtam zo zvedavosti. Moja dcérka má 3 mesiace a pol takže na jasle je ešte veeeeeeeeľmi skoro😄 No táto otázka ma celkom zaujíma pretože určite na ňu raz príde reč🙂😄

sapetka
9. jún 2020

@keremiova kazdy si to robi podla seba a podla situacie.. niekto ti nepise aby si bola s dietatom doma do jeho 5r niekto ze dal dieta v 6m do jasli niekto v 2r niekto v 3r. Rob si podla seba🤷‍♀️

mogaa
9. jún 2020

@keremiova záleží to od veľa vecí hlavne od finančnej situácie a aj práce akú máš...a v neposlednom rade od toho aké máš dieťa...

beronsche
9. jún 2020

@keremiova Podla mna nikdy... samozrejme, niekedy to jednoducho inak nejde, tomu rozumiem, ale ak existuje ina moznost, tak odporucam vyuzit tu..

0silvia0
9. jún 2020

@keremiova tiež by som do jaslí dieťa nedávala, ak by som nebola finančne prinútená. Dieťaťu na socializáciu v pohode stačí škôlka...

ajka0207
9. jún 2020

@keremiova zalezi hrozne od dietata aj od matky. U nas sme sa pri dietati striedali s muzom, starymi rodicmi, prababkou, pretoze ja som si nevedela predstavit dat ju cudzim ludom. V septembri bude mat tri a pol, ide do skolky a ja stale dako nie som pripravena.

luccija
9. jún 2020

@keremiova moja odpoveď sa Ti nebude páčiť, ale tak...do jasiel vôbec a do škôlky 3-4 r.Samozrejme, ak hladujete či nemáte na hypo je to iné.
V každom prípade radšej opatrovateľka do tvojej domacnosti by bol taký ideál.Dieta zostane v svojom prostredi....

17alisha
9. jún 2020

do jasli by som nedala, jedine opatrovatelke, ktoru osobne poznam, pripadne mam na nu referenciu od znamych.

krpcurik
9. jún 2020

Zalezi, na tom, ci uprednostnujes seba alebo dieta...ak to prve, tak kedykolvek, no ak beries ohlad na potreby svojho dietata, tak do jasli nie je nikdy vhodne dat dieta...pretoze do cca 3 rokov dieta potrebuje hlavne matku

s_a
9. jún 2020

ach jaj, neviem čo niektoré tak dramatizujú, aj ja mňa mama dávala do jasličiek, lebo nemala inú možnosť a tu sme obidve :D neviem či platiť opatrovateľku by sa oplatilo, ak žena musí ísť pracovať, aby mala aspoň nejaký príjem.. neviem čo by ste robili niektoré v zahraničí, kde žena musí ísť po pol roku do práce, lebo nemá nárok na žiadne príspevky..

sense
9. jún 2020

V zahranici kde je materska 3mesiace su.jasle id troch mesiacov...a kedy je vhodny cas vtedy kedy potrebujes...
...moja sla v 6mesiacoch na dva dni respnajprv poldna neskor "cele dni" 8.00-14.00...psych.ujmu na nej nevidiet, ma teraz 7rokov, nikdy sme ju nenasli cervenu al spuchnutu od plakania, ani zeby mala plnu.pkuenku al zapareny zadocek....
Takze rozhodnutie je na vas rodicoch....a zvazeni vsetkych pre a proti

Apropo ja som bola tiez v jasliach ako x inych deti narodenych v 80rokoch, ujmu nemam ziadnu,nic si z tych cias nepamatam....az obdobue skolky

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daganov
9. jún 2020

@krpcurik áno, aj, ale neplatí to pre všetky deti. Tak ako neplatí pre všetky deti, že v 3 rokoch sú zrelé na škôlku a potrebujú kamarátov. Niektoré nie ani v štyroch rokoch. Je to úplne individuálne, každé dieťa je iné, jedno by odišlo aj s čertom v roku a pol bez problémov, iné je naviazané na matku aj v štyroch rokoch. Píše tu veľa mamičiek, ktoré majú dieťa bez problémov napr. od desať mesiacov v jasliach a tiež veľa mamičiek, ktoré dali dieťa do škôlky v štyroch rokoch a katastrofa, cirkusy a o rok úplne v pohode.

s_a
9. jún 2020

@daganov a veď nie je to práve preto, že tie deti sú tie tri roky celý čas len s mamou a nepoznajú, aké je to byť s niekym iným? ako ja sa dieťa do jasličiek nechystám dať, nie sme zatiaľ na to odkázaný, ale tiež plánujem pracovať z domu na polovičný uväzok

ckatka
9. jún 2020

je to velmi individualne...
moj syn isiel do jasli ked mal 2 roky a dva mesiace, male sukromne jaslicky s 8 detmi, uzasnou vychovavatelkou ktora tam mala aj vlastne dieta a babkou ktora im varila. Tesil sa pacilo sa mu. Chodil tam 8 mesiacov ale potom uz sa to financne tazko zvladalo ked v 3 rokoch prestal chodit prispevok, tak sme ho dali normalne do statnej skolky. A paci sa mu aj tam. On je taky typ ze ma rad deti, spolocnost, so mnou doma sa nudil. Je uplne v pohode aj na nas ako na rodicov naviazany, a chape ze cez tyzden my sme v praci on v skolke a vikendy su spolocne.
V skolke/jasliach pri luceni plakal presne 2x. A vzdy to malo ale konkretnu pricinu (bola som po sluzobke a on znova videl kufor a bal sa ze vecer nepridem...) vyriesili sme vysvetlili a teraz presne vie kedy kto kde sme a kto ponho pride. Plac bol zo strachu a nevedomosti, odkedy si hovorime, je vsetko ok.

daganov
9. jún 2020

@s_a niekedy je, ale veľmi to súvisí s povahou dieťaťa. Sú dvojčatá, s mamou do dvoch rokov doma a jedno je na nej nacapené a druhé ti kľudne podá ruku a zakýva mame, že ide s tebou a do večera si na ňu ani nespomenie. Ale uznávam, že chybu robia aj maminy, ktoré majú pocit, že sú absolútne nenahraditeľné a dieťa nevydrží ani s ocom, ani s babkou ani dve hodiny.

zlostitko
9. jún 2020

@keremiova obidvaja moji synovia boli od 1.roka v jasliach. A nelutujem, nastup do skolky bol ako po masle. Dnes uz maju 9 a 4 a urobila by som to znova.

mogaa
9. jún 2020

@keremiova neterka dala v cca 2rokoch - bola to trieda kde boli deti od 2do troch rokov, oficiálne brali od 20mesiacov....majú tam učiteľky a s nimi chodia von a aj robia aktivity, či už niečo zhotovujú alebo len vymalovávajú....každá učiteľka si vytvorí skupinku podľa detí aby boli cca vekovo rovnako a podľa toho s nimi niečo robí čo zvládajú...na 1učiteľku pripadne cca 5detí takže každá s nimi robí to čo zvládnu, tie staršie okolo troch rokov tie niečo vystrihujú alebo vyrábajú niečo lepením, s mladšími kreslia alebo vytvárajú také mozaiky.....malá je tam veľmi rada, teraz keď bolo zatvorené bolo vidieť ako jej deti chýbajú - hneď ako nejaké zbadala sa chcela s ním hrať....po 2 týždňoch sa tam naučila sama jesť obed, tým že videla ako jedia ostatné detičky(tie mladšie kŕmili, zo začiatku ja ju)hneď chcela aj ona sama jesť....teraz ešte nemá ani 2,5roka a nemá problém ani sama spapať polievku...ale pravda je že aj tam mali deti ktoré to ešte nezvládali a učiteľky sami navrhli že to ešte nemá význam lebo dieťa sa nechcelo zapájať, či nechcelo nič zjesť, len celý deň postávalo a čakalo na mamu,,,.v meste sme mali ešte jedny jasle tam boli deti od cca 1roku až 3roky, ale tam to bola bieda, pretože ročné dieťa potrebuje aby sa mu každému učiteľka individuálne venovala a to už bolo veľké vekové rozpätie na to aby si ich vedeli podeliť a robiť v skupinkách veci čo zvládnu......tam to bola bieda, lebo stačí že 1-2potrebujú popestovať a už sa učiteľka nemôže venovať druhým....

ckatka
9. jún 2020

@luccija lenze za opatrovatelku das viac ako za jasle...ked ide niekto do prace z financnych dovodov, na opatrovatelku nema...u nas (BA kraj) si barsaka studentka/mamina na materskej vypyta za hodinu tolko co ja zarobim za hodinu v praci. A este som v strate, lebo jej musim zapplatit aj za cas co ja cestujem z prace a do prace, cize nezarabam. Potom aky ma zmysel do tej prace sa vratit?
Pokial zarabas viac ako davas opatrovatelke, okej. Inak sa to neoplati a skolka/jasle (idealne statne) su jedina moznost.

0silvia0
9. jún 2020

@s_a tak ono do tých troch rokov sa najviac vytvára citová väzba medzi matkou a dieťaťom, preto sa udáva tento vek. Matka keď je s dieťaťom nonstop, môže viac reflektovať na potreby dieťaťa a vzájomne si napĺňať potreby emočné, citové atď.
Ale je to vysoko individuálne. Niektoré deti sú veľmi citlivé, tak odlúčenie od matky môžu znášať horšie ako tie, ktoré sú také viac spoločenské, extrovertné...

siska53
9. jún 2020

@keremiova v mojom pripade nikdy. Stačí skolka.. a to lutujem, ze mladsiu som musela dat hned, ako mala 3 roky.

luccija
9. jún 2020

Tak, keď už jasle tak od roka aj pol.Neviem si predstaviť dať pol ročné dieťa do jasli ležať do postieľky odkiaľ ho výberu len, keď ide jest.Uz vidím ako sa im venujú ukazujú obrázky, komunikujú, keď ani sedieť nevedia.Ci chodia na prechádzky.Dieta si ma primárne spraviť úzku väzbu do roka k jednej osobe matke, ktorej bezhranične dôveruje potom môže objavovať svet.Ked má v sebe istotu, že vie, že odíde a príde.

daganov
9. jún 2020

@ajka0207 väčšinou nie sú na odlúčenie pripravené maminky, ale pozor, dieťa neistotu vycíti, ak je mamka stotožnená s tým, že pre dieťa robí to najlepšie, tak je väčšinou zaradenie do kolektívu jednoduchšie.

krpcurik
9. jún 2020

@daganov ano, mas pravdu, ze kazde dieta je ine, tie 3 roky su len tak vseobecne udavane, kedy si dieta zacina uvedomovat, ze je samostatna bytost

daganov
9. jún 2020

@siska53 pre mňa ako dieťa ani tá škôlka nikdy, nenávidela som ju, chodila som chvíľu, môj brat reval, keď sme po neho prišli na obed....takže silne individuálne, riadila by som sa v prvom rade dieťaťom, aj keď je to finančne niekedy veľmi ťažké, ale radšej nejaká brigáda, alebo strážiť kamarátke, ak by malo byť nešťastné dieťa aj ja a na druhej strane, ak je spokojné aj bez maminy už v roku a pol, deti miluje, prečo nie do jasieľ?

0silvia0
9. jún 2020

@leily1 no to je inak zaujímavé, že u nás aj odborná verejnosť odporúča nástup do kolektívu až v 3 rokoch a inde je to oveľa skôr. Asi je to mentalitou a inými zvykmi. Ale zasa poväčšine ľudia v zahraničí sa oveľa skôr od rodiny odtŕhajú a žijú si po svojom, nie sú takí naviazaní na pôvodnú rodinnú bunku.

krpcurik
9. jún 2020

Tu je velmi pekny clanok na tuto temu, ja s nim velmi suhlasim, ale chapem, ze nie kazdemu sa to pozdava
https://www.dobrenoviny.sk/c/154905/psycholog-j...

luccija
9. jún 2020

@ckatka ano, ale nehovoríme o financiách, ale potrebe dieťaťa.Este je možnosť byť s ním doma aspoň ten rok aj pol, dva.Ja pracujem s deťmi s poruchami nehovorím z múdrej knihy😀je len málo tých, ktoré v takom nízkom veku to zvládnu bez ujmy, ktorá sa prejaví po rokoch v tych lepších prípadoch hneď a záleží na matke či ho zlomí, lebo to tak musí byť, alebo to prijme, že nie je vhodný čas.Rocne dieťa nepotrebuje socializáciu, spoločné hranie a pod....Niekedy sa mi chce plakať, keď žena povie, ale majú tam krúžky, niečo vyrábajú ja sa mu neviem tak venovať a riešime afekty zlosti, nočný des, nejedenie a pod...a mama nevie pochopiť, že je to odozva na ranné budenie, kolektív.Alebo opačný prípad deti si vybudujú silnú väzbu k sestričke, učiteľke strávi s ňou v nízkom veku viac času ako s mamou

siska53
9. jún 2020

@daganov ja som pisala o nasom pripade.. za mna nie.. mam kamosky, co dali prve v pol roku a druha v roku a pol do jasiel. Museli. Ok.. pri druhom to uz neurobila ani jedna z nich. Zistili, ze asi to nie je uplne ono.
Ked uz, skor sa mi páči system au-pair. Ak nemoze nik z rodiny. Moji boli zvyknuti na inych ludi, napriek tomu mladsia si doteraz nezvykla na odlúčenie. Je prvacka a este aj v tento druhy polrok mala.problem sama odist do satne.. a to ma 8 a do škôlky chodila presne od 3.rokov. den po narodkach nastupila.

daganov
9. jún 2020

@0silvia0 je to tak, ale súvisí to zrejme aj s finančnými možnosťami v daných štátoch. U nás je veľmi dlho platený rodičovský príspevok, aj keď to nie je bohviečo, keď si mama spočíta, že zarobí možno len raz toľko (lebo platy sú nízke), niečo ju bude stáť cesta do práce, viac oblečenia, tak radšej bude doma na tom rodičáku, plus manželov plat. Keď zarobí päť krát toľko, ako je rodičák a nechce vo svojej profesii stagnovať, ide do práce skôr. To isté aj decká po skončení školy. Z tých úbohých nástupných platov je ťažké sa osamostatniť a zároveň žiť trocha na úrovni a aj si niečo odkladať.

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz