Keď na dieťa kričí cudzí človek

skalka22
11. máj 2013

kto mi poradi. odpovie...myslite ze je to normalne, ked na 4rocne dieta krici uplne cudzi clovek. priklad- sused. .. viem ze moja mala je certica..ale aj tak si myslim,ze veci ohladom dietata, by sa mali riesit s matkou .. myslim,ze existuje na to aj zakon, len nie som si ista.

dorenika
11. máj 2013

aj keby malo 8 tak to neni normalne,susedovy normalne povedz ze si neprajes aby na tvoje dieta zvysoval hlas ale zase sa snaz aby spravanie tvojej dcery neobtazovallo ludi naokolo a bude to ok 😉

xlucia
11. máj 2013

@skalka22 zakon na to urcite neexistuje, nie je to normalne, nie je to bezne, nie je to ani slusne a taktne. otazkou vsak je, co take tvoja mala vyviedla, ze sa sused az tak hecol??!! 😲
si to fakt neviem predstavit

stardust
11. máj 2013

aj nam prezradis, co robila dcera, ked na nu nakrical sused a kde si bola ty?

anjelicek26
11. máj 2013

@skalka22 - no pokial nicila alebo devastovala jeho veci na jeho pozemku a ty si tam nebola, zasa si nenecha od maleho dietata skakat po hlave... musis napisat aj preco.. ja nemam problem, ked moje deti prekrocia hranice, aby im kamoska alebo niekto z rodiny povedal, ze odtial potial a nie dalej... rovnako ked ma Saska kamosku na navsteve a robia somariny, vyhresim obe a nikdy mi to neprislo cudne..

lubikan
11. máj 2013

@skalka22 no takze,ked mu dieta ja neviem,nieco nicilo,ako by pomohlo,keby si jej dohovorila ty?..skor posluchne,bude mat respekt pred druhym

a ked bude v skolke detom robit zle,ma ju nechat tak,a potom tebe povedat,aby si jej dohovorila?

awalancha3
11. máj 2013

....nie je to bežná prax, a to pre to, že na dieťa skor nez staci nakricat cudzi človek, predbehne ho rodič......a tak je to správne...
Konkrétna odpoved na tvoju otazku nie je, nakolko si dala malo udajov a dost sugestivne podstrkujes odpoved....Ale teda, odpoviem: ak uz na dieta musi kricat cudzi clovek, tak zrejme mal prečo, ak nie je psychopat, alebo sa tebe osobne nemstí na dietati. Poviem priklad, ak je dieta na zahrade a bez dozoru rodica a dajme tomu taha za plot susedovu civavu za ucho a civava kolabuje, tak sused ma pravo zakricat na dieta, krik donuti dieta okamzite upustit od konania a potom moze nasledovat mravoucny príhovor s vysvetlovaním.......Skrátka, vzdy by sa mala zachovavat miera a vhodnosť. Pre matku to iste nie je prijemné, lebo nemala dopustit, aby spravanie dietat prekrocilo iste hranice. Na druhej strane je správanie maleho dietata niekedy nevyspytatelne, najma v obdobi vzdoru, vtedy, ak uvediem typicky priklad, ak sa v obchode hodi s vreskotom o zem a okoloiduca zena zacne na dieta kricat, alebo na matku nech s deckom nieco robí (kazda matka ma svoju metodu, ako dat dieta co najrychlejsie do normalu), tak to by som si nenechala......

cherry1981
11. máj 2013

Ja tiez vyhresim a zakricim na cudzie deti ked robia zle. Napr. nedavno jedno dievcatko mohlo mat 5 rokov stale hadzala take lano okolo mojej rocnej dcerky, az kym ju tym lanom neudrela neviem kde malo to dieta matku, ale ja aj napriek upozornovaniu tej malej som ju potom riadne vyhresila a bolo by mi jedno ci by sa mamicka prisla stazovat. Takze vsetko zalezi od situacie. Aj moje deti keby robili zle a nie som pri tom, a niekto ich pravom vyhresi tak sa nad tym ani nepozastavim a vyhresim ich potom este aj ja 😉

skalka22
autor
11. máj 2013

bol to aj sused. aj zamestnanec na zastavke. moja mala chytala klucku na dverach, obchod bol zavrety.. a ten clovek prisiel ku nej a zakrical na nu. aby klucku nechala a ze si ma sadnut.. prislo mi to divne. pretoze na slovensku som kratko . v irsku takyto pristup k detom absolutne nie je.. nieco taketo vobec nehrozi..

kaktusik007
11. máj 2013

@skalka22 prepac, ale z toho opisu situacie som fakt nepochopila, co sa dialo

monikajaco
11. máj 2013

@skalka22 mne sa to raz stalo na plavarni ..na moju 4 rocnu nakricala jedna matka ze je nevychovana a pod ..ano moja je ziva a strasne vsetko preziva ale poslusna a nemam s nou vobec problem a preto som ja na nu nakricala hned ako ona skoncila svoj monolog tak ze sa zobrala a aj svoje 3 deti (kazde od ineho otca) inak drza a sprosto rozpravajuce a prasila z kade lahsie .. nikdy nedovolim aby niekto vrieskal na moje dieta na to som tu ja a jej tato ....

livka299
11. máj 2013

Na moje deti môže kričať akurát moja blízka rodina t.j. brat, švagrina, svokra, moja mama atd... ale keby za takú hlúposť na moje deti kričal nejaký uhundraný dedo tak by si to odo mňa poriadne zlízol. Žeby si ma pamatal na sto rokov a zďaleka obchádzal mňa a moje deti....

vallery
11. máj 2013

U nas to par ludi skusilo ... nuz, aspon som si zakricala aj ja 🙂. Neznasam, ked sa vobec cudzi clovek mojim detom prihovori .. akoze preco by sa mali s cudzimi bavit? Nevediem ich k tomu a ani si to neprajem. A ak by krical, kricim aj ja! Nik okrem mna nema pravo kricat na moje deti. No, obcas moze tato ;) ... ale ak je to nepravom, tak sprdnem aj jeho ... V tomto som svina 😀

krasneleto
11. máj 2013

@skalka22 v irsku anglicku skotsku... no comment... ked si zvyknuta na ich mentalitu vychovy deti ala ziadnu... tak to tu budes pekne kukat.. ale nic zle na tom nevidim, ked je matka benevolentna a nevadi jej ze jej dieta mi olizuje zrkadlo v obchode, alebo si vytahuze z nesamoobsluznych regalov pred mojimi ocami same nohavicky, vtipne upozornim... ked sa ale deti vesali na zaves v kabinke tak to uz som zhukla aj na mamicku ci si deti nevidi alebo ci sa jej to zda ok, lebo obchod nie je ihrisko...
ale to tazko sudit... zase uplne cudzi clovek plus bez priciny ... to nie.. ale niekedy by sa oplatilo nahucat normalne na matky, lebo tie nechaju svoje deti jazdit aj na bicykloch po bille... tak to uz fakt nemam slov...

prasiatko30
12. máj 2013

@krasneleto ty by si sa asi u nas v decathlone zblaznila 😀 😀 😀 deti nasadnu na kolobezky a kolobezkuju po obchode vytiahnu pingpongove rakety a hraju ping pong na otvorenych stoloch pri loptach sa hraju s loptami 😀 😀 😀

krasneleto
12. máj 2013

@prasiatko30 hej stacilo mi uplne vidiet anglicku vychovu a islo ma fakt porazit...

danim
12. máj 2013

@skalka22 no asi to bolo opodstatnene... kde si bola ty ? a ci to riesit s rodicom ?? poznam takych rodicov- total "makkysi" ze v tom pripade je nutne dohovorit ( nie zas kricat ) dietatu, lebo rodic tomu dietatu neurcil ziadne hranice, nedodrzi slovo a dieta ho vobec nerespektuje ! a dieta je doma velitel a rodicia len poskakuju ako ono piska. lepsie opis co sa dialo.. lebo asi to nebolo len tak.. ked bol az krik..

prasiatko30
12. máj 2013

@krasneleto tu sa ani tak nejedna o vychovu tie deti nerobia zle ale politika napr prave tohto obchodu je ze oni to tym detom povolia - je to akoby som to povedala marketingovy tah - dieta vyskusa a bude urcitym sposobom tlacit na rodica aby to kupil - jednoznacne nedovolia ist na trampoliny a na fitnessove pristroje ale inaksie deti mozu vyskusat vsetko a aj dospeli. Je to ina mentalita tak ako predavacov tak aj celej spolocnosti voci detom

trish31
12. máj 2013

@skalka22 v malo krajinach vobec aj vidis,ze dieta vychovavaju...Zaklady ano,ale slusne chovanie a podobne nehrozi mnohokrat.Proste ludia su tam benevolentni dokonca mi niekedy az prislo,ze si matka mysli:Rob si moje decko co chces len mi daj svaty pokoj.Ja v rodine ak sa mi nieco nepaci,co robia deti,Tak slusne upozornim,takisto aj deti kamosiek,pokial sa nevedia vmestit do koze a nevadilo by mi,ak by to bolo aj naopak.Samozrejme tiez v ramci istych mantinelov.Ale v zahranici,aspon co mam ja skusenost,su deti samorasty,co si nemyslim,ze je velmi OK

prasiatko30
12. máj 2013

@trish31 nehovorim ze vsetko je ok ale ten mantinel co je v ramci sk co je ok a co nie je to tiez nie je normalne 😅

argyro
12. máj 2013

Bohuzial niekedy je nutne "vychovavat" aj cudzie deti, najma ak sa ich rodičia tvária, že nevidia, ako ich ratolesť vyvádza. Z mojich skusenosti: pokiaľ dieťa robí ostatným zle, jeho rodičia hluchí/slepí, akonáhle to dieťa začnú riešiť cudzí dospelí, odrazu mamička pribehne. Takže ano, ja veľakrát riešim aj cudzie deti /ak robia zle mojmu/ a je mi uplne jedno že sú cudzie a kde je ich matka.

danim
12. máj 2013

@argyro presna skusenost z ihrisiek.. deti su uz daaavno za hranicami normalu... a rodic, babka.. sa tvari, ze tam "nie je" a ani sa k dietatu neprizna.. otras

trish31
12. máj 2013

@prasiatko30 citala som Tvoj nazor a mas pravdu v tom,ze v niektorych krajinach(neviem odkial si) je aj uplne ina mentalita,v CA mi to prislo proste Keep easy...Je to o mentalite,tu ked ma moj muz nalozil do nakupneho vozika tak pohorsenejsie pohlady som nevidela,zato v Kanade si nas tusim ani nevsimli 🙂 A mantinely na SVK ano,my sme konzervativnejsi,predsalen aj ta vychova je niekedy az prehnane spartanska.Zlata stredna cesta je najlepsia volba

libka1
12. máj 2013

@vallery dost divny prispevok, ked pride tvoje dieta k mojmu s nozom a bude ho ohrozovat a ja ho okriknem aby odislo tak ty ma spucujes? 😕 alebo som nieco zle pochopila? 😅
inac horsi priklad pre deti ako matka ktora sprdne otca lebo nesuhlasi s jeho nazorom na vychovu si ani neviem predstavit 😝 to maju potom deti toho otca s prepacenim za hov... taketo veci si maju rodicia vydiskutovat mimo deti a dohodnut sa na pravidlach 🙄

trish31
12. máj 2013

@prasiatko30 ale vies,napriklad kamoskin syn,7 rokov.Sedi vedla mna,4x mi smaril lopticku do tvare a uzasne sa na tom zabaval.A jeho matka nic,rehotala sa ze jaka sranda velika...Tak ked 3x nepochopil,ked som slusne povedala,ze do tvare sa ludom lopticky nehadzu,tak som 4x na neho skrikla.Ked si matka nevie upovedomit vlastne decko,tak ako pise @danim

krasneleto
12. máj 2013

@trish31 nakupne voziky sluzia na ulozenie tovaru. ked vidim matky co tam vteperia decko tam ako je rucka, este ok, ale ked ho natrepu a decko si skace po voziku v ktorom potom ja nakupujem a ukladam potraviny tam kde jej decko sedelo so spinavymi nohami, tak to sa na mna nehnevaj... a dospeleho vtrepat do nakupneho vozika.... tak to asi tiez hovori samo za seba

argyro
12. máj 2013

@danim ano ale akonahle mu zacnem dohovarat ja, tak odrazu sa mamicka zjavi ako blesk z jasneho neba, lebo riesim jej dieta 😀 odrazu velmi presne vie, co sa tam dialo, aka zahada 😠

aliza
12. máj 2013

@krasneleto prosim ta, odpusti si narazky na anglicku vychovu. neviem, co si prave ty videla a zazila, ale absolutne nesuhlasim s tym, ze v Uk nie je ziadna vychova. Ak si zila medzi robotnikmi a asocialmi, tak ano, deti su nevychovane, ale to iste je aj u nas. Ak by si zila medzi vyssou vrstvou, tak by si len pozerala, deti sa spravaju 100x lepsie ako tie nase. V zivote som nemusela riesit to, ze niekto moje dieta udrel alebo sa nejak nevhodne spraval. V zivote moje deti nikto nenapominal a ani ja som nemala potrebu hresit cudzie. A nie som benevolentna matka a nemam rozmaznane deti, ani take v mojom okoli nepoznam. A hlavne tu nestretavam neuroticke matky (okrem asocialok), ktore svoje deti drmu, biju, nadavaju im do zlych, davaju im ponizujuce tresty, za vsetko ich hresia a buzeruju. To ja osobne nepovazujem za vychovu.

trish31
12. máj 2013

@krasneleto tak sme asi vadni...Co uz,kazdy sme nejaki.Hovorim len o tom,ze co si vsimnu ludia tu,je tak,ako hovorili baby predo mnou,v inych statoch uplne inak...mne napriklad vadia Arabi.Neviem,ci som jedina alebo som vzdy natrafila len na cudnu rodinu,ale oni si podla mna deti nevsimaju vobec.Kaslu na nich uplne.

trish31
12. máj 2013

@aliza toto mas velku pravdu,ze na druhej strane tam sikana a podobne ako tu nie je ani zdaleka taka vysoka,decka sa medzi sebou neodsudzuju Ty si biely,Ty si oranzovy,Ty si tucny tak si vyradeny z kolektivu a podobne,aspon co som si vsimla.

vejula
12. máj 2013

@krasneleto NO TAK POotom si vyber, vtrepať dieťa do vozika aby nebehalo a neničilo tam regale, alebo radšej ho nechať vonku a behať za nim aby neporozbijalo volačo. Mi je smiešne ako sa niekto strašne pozastavuje, že do vozika vstupi dieťa s topanočkami, pritom sa v hypermarketoch bežne predavaju rôzne substraty či hnojiva, z ktorých sa neraz sype obsah. V ŽIVOTE by som do nakupneho vozika nedala nezabalenu potravinu len tak, bez ohladu na to či sa tam pred tym viezlo dieťa alebo nie, lebo ten košik je mnohokrat zadrbaný ovela viac so samotného tovaru nedokonale zabaleného. Navyše, ked si zobereš, kolko ludí sa premelie v obchode, nikdy nevieš čo volajaky nema žltčaku alebo čosi iné, čo je podla mna ovela horšie ako decké topanočky. Ale uhundraní ludia si vždy najdu. Mna minule zdrbala jedna paní, za to, že sA MALEMU VONKU začalo dať cikať, tak ocikal stromček - normalne na verejnom priestranstve. Ach bože, milujem pánov pani dôležite, ktoré v živote nič nedokazali a idu si svoje komplexy riešiť na deťoch a matkach....

krasneleto
12. máj 2013

@aliza prosim ta a co si vztahovacna? utocis hned na mna ze som zila s asocialmi... no nezila ani s robotnikmi. kamoska je tam vydata a zije na urovni ak by ta to zaujimalo. povedala som to , co som videla na vlastne oci v meste, v obchodnych centrach, atd.... a neriesim vobec z akej boli ludia vrstvy... takisto kamoska zije v skotsku.. dalsia v australii... a podla zazitkov co opisovali. vychova tam je teda ovela horsia. sama som sa starala o dve talianske deti , a o vychove tu nebola ziadna rec... a patrili k vyssej vrstve...
vzala si to priliz osobne... neviem preco... a tvoje deti isto nikto nikdy nenapominal pretoze si ich slusne vychovala... ja hovorim o tom, co som videla