Je vývoj môjho 8 mesačného bábätka v poriadku?

9. mar 2022

Ahojte maminky, mam 8 mesacne dievcatko narodene o mesiac skor. Do jej pol roka bolo vsetko ok ale zrazu zacala robit stereotypne krutive pohyby rukami a opakovane otvarat dlane, robi to takmer stale ked je nekludna alebo sa nudi. Spolu s tym sa zhorsil aj ocny kontakt. Ked ju mam na rukach alebo na hrudi vobec na mna nepozrie. Zaujima ju vsetko naokolo a ak sa snazim aj vopchat pred jej oci tak ma ignoruje. Na moje prihovaranie casto vobec nereaguje, vyzera akoby bola hlucha ale pritom viem, ze pocuje. Dalsie co ma trapi, ze ma akoby vobec nepotrebuje. Po prebudeni vobec nezaplace, ked odidem z miestnosti tak tiez neplace. Nevyhladava mna ani moju pozornost. Akoby vobec neexistujem..Velmi ma to trapi. Nezda sa mi to ako normalny vyvoj dietatka, mate skusenost?

anjelicek26
9. mar 2022

Ano je to uplne normalne dieta a bud rada, ze je taka.

hsara99
9. mar 2022

Pamätám si, ako nie tak dávno toto aj mňa trápilo, že ma malý ignoruje. Teraz, keď povie mama 60 krát za 60 sekúnd a vyžaduje nonstop moju prítomnosť, je mi až do placu aká som bola 😂😂😂 kľud, všetko je v poriadku, predpokladám že k pediatricke chodíte pravidelne, ta by si všimla keby bol nejaký problém.

ninka1991
9. mar 2022

Dieta napreduje, skusa nove veci. S ocnym kontaktom som mala aj ja jeden cas problem ale pomohlo vydavanie roznych zvukov. V skratke povedane ked som chcela aby si ma maly vsimol musela som byt zaujimava😅. Uz som sa mu zunovala. Treba skusat nejake ine pohyby alebo zvuky. Keby to nepomohlo nejaky dlhsi cas potom by som sa uz zavala znepokojovat trochu 🙂

tosomja
9. mar 2022

Uplne normalna je, neboj. Moja uz 10m dcera vkuse reve, ked sa vzdialim. Pred mesiacom som mohla pred nou aj tancovat, si ma nevsimala. Mohla som ist aj na hodinu prec a ani nevedela.
A s tymi ruckami...objavuje, zistila ze sa jej paci ten pohyb. O chvilu zacne robit stereotypny iny pohyb. 😃

mamkalentedkova
9. mar 2022

Ak je národe o mesiac skôr ,porovnávajú si vývoj a deťmi o.mesiac mladšími ..teda akomkeby mala 7.Veci okolo sú nové ,zaujímavé ..teba už má opozeranu 😂,to tak má odľahčenie . Možno je len taká povaha ,že nepotrebuje stálu spoločnosť ,čo je fajn,lebo si aspoň môžeš vklude navariť a upratať ,čo ja konečne môžem až teraz ,odkedy začína mala a dokáže sa sama posunúť za hračkami,ktoré ju zaujímajú ..doteraz som ju musela mať vždy pri sebe a teda som rada ,že konečne môžem.odbehnut do kúpeľne ,kuchyne a žiaden plač 😂😂😂. Ak si niesi istá ,na poradni spomwn svoje obavy pediatricke,ale nemyslím,že je to niečo ,čím sa musíš nejak trápiť 😉

larazivago
9. mar 2022

Ako by ste písali o mojej... Ma síce už 7 rokov, ale vtedy som to rovnako zle vnímala. Hlavu hore, to sa zmení, vlastná skúsenosť.

vasjar
9. mar 2022

Neboj, mala je ok, pamätám si keď som pred pár týždňami tiež takto bola, že malý (teraz už 9 mes) aj keď bol na rukách sa na mňa nepozrel. Všetko dookola ho zaujímalo viac,pretoze to je pre neho niečo nové.

autor
9. mar 2022

@anjelicek26 @hsara99 @ninka1991@tosomja @mamkalentedkova dakujem vam za reakcie a upokojenie..ano sme sledovani u pediatricky aj neurologicky kvoli tym pohybom - zabudla som napisat, udajne su to sebastimulacne stereotypne pohyby ake maju normalne deticky a aj autisticke deticky..preto som celkom vystrasena zo vsetkeho..hlavne z tej chybajucej snahy sa nejako socializovat a komunikovat s okolim 😞

autor
9. mar 2022

@larazivago kiezby to tak bolo aj u nas…kazdy den cakam kedy pride zmena..vsade pisu ako dieta potrebuje matku a to moje akoby ani nevedelo ze nejaka mama existuje..

autor
9. mar 2022

@vasjar dakujem…nejako stracam nadej aj nervy…tak mi je z toho smutno, ze sa citim nepotrebna..

autor
9. mar 2022

@tosomja presne, mozem aj na hodinu zmiznut a ani si nevsimne…kym nebude hladna tak chybat nebudem..

autor
9. mar 2022

@ninka1991 ano tie zvuky funguju..to jedine zabera aby sa pozrela..ani na meno mi nereaguje este, to sa spolieham ze je este cas..ale ked to vsetko dam dokopy s tym ako neblaboce vobec a nevyzaduje kontakt, tak ma to vystrasi…uz radsej negooglim.

silvus138
9. mar 2022

Tie ruky je stimming, môže zmiznúť alebo ostať, nabaliť sa ďalšie, uvidíš, v takom veku ti nikto nič nediagnostikuje, od 14 mes a viac uvidíš.

mamkalentedkova
9. mar 2022

Držím prsty ,aby bolo všetko Okey a aby to boli napokon len zbytočné obavy 😉

autor
10. mar 2022

@silvus138 mas osobnu skusenost? Citala som o tom, preto sa bojim co bude 😞

silvus138
10. mar 2022

No normálny vývoj to nie je.Dúfam, že máš dostatočne vnímavú pediatričku/ pediatra.Skús mu porozprávať o svojich obavách, je voľne dostupný vývinový dotazník PMV pre daný vek skús ho vyplniť a príď s ním k pediatrovi. A neodporúčam očkovať zatiaľ vydrž. Ak čokoľvek ta zaujíma napíš správu. Ja mám 10 mes dieťa.

ls85
10. mar 2022

Podla mna je to len faza, je fajn, ze sa mala vie aj sama zabavit. My budeme mat coskoro 7 mesiacov a co ti poviem… stale len pestujem nosim, ked ho na chvilku polozim o 2 minuty veeeelmi hlasny protest, ani na wc sa nedostanem. Cakam kedy zacne lozit a chodit, lebo moje krize maju dost 🙈 Ja sa zas bojim, ze ked je stale na rukach alebo v nosici, tak nebude napredovat pohybovo. Tvoja mala uz lozi? Nebola v poslednej dobe ockovana?

ls85
10. mar 2022

@silvus138 mozem sa ta opytat, kedze mas aj ty male babo. Moj drobcek ( 6 s pol mesiaca) v poslednej dobe v noci trieska nohami ale spi ( ide mu 4 zub) s ked ho polozim, tak sa niekedy pästickami bucha do bruska a nechce zostat lezat🤷🏼‍♀️ ockovany nie je vobec, odmietla som zatial. Vie sa prevalit na brusko a ked velmi chce aj spat, ale na lozenie/ plazenie este nemysli. Vies mi poradit ako ho mam motivovat? Polohu na brusku neznasa, aj ked sa na neho pretoci a chvilu mrnci.

autor
10. mar 2022

@ls85 aj nasa mala by sa len pestovala a tiez vie riadne protestovat, ale ju zaujima velmi vsetko naokolo co moze vidiet na rukach a nie ja..tiez sa neviem dockat, kedy sa viac rozhybe. Este neplazi, ma hypotoniu tak cvicime s fyzio. U nas je aj problem to, ze je velika a rychlo pribrala a narastla. Taky tucko..tak nam vsetko trva..ale urcite je lepsie ak je dietatko viac casu na podlozke na zemi ako na rukach.

autor
10. mar 2022

@ls85 a ockovania povinne mame za sebou..ci je to dobre alebo nie neviem..odlozila by som ich urcite keby viem vratit cas..

ls85
10. mar 2022

Verim, ze je malinka v poriadku🙏🏻. A ini ludia ju zaujimaju, manzel, rodina? Mozno by som nasledne ockovania a hlavne to MMR odlozila ( to su fakt realne pripady, kde zdrave dieta zrazu zostalo autostistom) osobne poznam jednu pani, zdravy chlapcek, dala zaockovat a dnes autista. Nad fyziom aj ja uvazujem ale zas si hovorim, ze kazde dieta si tempo urci same. My mame uz 4 zuby a niekto to nema ani v 10 mesiacoch, takze podla mna treba verit a dat drobcom cas.

silvus138
10. mar 2022

@ls85 na to, že má 7 mes tak slabota s pohybom u vás podľa mňa. Mne sa pretáčal na brucho v 3 mes, od 6 mes plazil a v 7 mes už lozil a sedel a v 9 mes stál a chodil okolo nábytku. Podľa mňa zuby sú vôbec nedôležité kedy idú von, od 6 mes mi je kúsky veľké, bez problémov a to nemal žiaden a má 10 mes a bude ich 6 vonku. Riešila by som na tvojom mieste fyzio (kvôli nechceniu ležať na brušku, nemá diastazu?) určite plus či nemá blokády osteodynamiku - keďže neznáša polohu na bruchu. V 6 mes by dieťa malo zvládať 2 vzpriamenie takže snažiť sa o to, podporiť brušné svalstvo a silu rúk - na Instagrame fyziomama a pukalovic Michaela, pripadne popozeraj v okoli Babybalance hodiny. Nosič mi fyzio povedala na nevyhnutný čas - teda presun, výlet atd ale celý deň rozhodne nie.

ls85
10. mar 2022

@silvus138 dakujem za pomoc a rady. Neviem o tom, ze by mal diastazu, ked je na brusku nacahuje sa za hrackami aj si ich zoberie, ale nevydrzi na nom lezat dlho. Bola som s nim u ostepata, nezistil nic, no ak sa nerozhybe poriesime asi dake cvicenia 🙂

jazula
11. mar 2022

@ls85 Nechcem byť zlá, ale pokiaľ nechceš byť v permanentnej panike, nemaj očakávania nastavené podľa mega šikovných detí 🙂. Silvus138 má podľa toho príspevku vyššie veľmi šikovné dieťatko a takých nie je až tak veľa, aby si potom na to svoje zbytočne netlačila 🙂. Ten rozptyl, kedy je čo normálne, je strašne veľký…

ls85
11. mar 2022

@jazula presne toto si hovorim aj ja 🙂 Niektore deticky proste potrebuju cas a mozno este aj neskor predbehnu tie sikovnejsie. Na fyzio nechcem zatial velmi chodit, poznam zopar deti co chodili a nic sa velmi nezmenilo, museli proste same k danej zrucnosti dozriet. Asi je lepsie neporovnavat.

jazula
11. mar 2022

@ls85 Ja sa tiež snažím neporovnávať (je to ťažké), moja malá má zajtra 10 mesiacov, 2 mesiace sa plazí (nie úplne správne) a až teraz sa dáva na kolienka. Chodili sme aj k fyzio a sme objednaní zasa, ale ona mala od narodenia diastazu, hypotonus a ako bonus tichý reflux, tak si dáva načas… Zato mala v 8 mesiacoch 8 zubov 🤦🏻‍♀️, vymenila by som zopár zubov za skoršie štvornožkovanie 😂.

ls85
11. mar 2022

@jazula a posunula vas fyzio dalej? Mne len nasa lekarka povedala, ze ma drobec trosku slabsie brusne svaly. No necudujem sa, ked nechce byt na bruchu 😕

silvus138
11. mar 2022

@ls85 brucho sa dá posilniť aj na chrbte, dvíhanim nôh, overball medzi nôžky, dať ich hore a tlačiť doňho. Ja som s mojim dieťaťom chodila od 6 týždňa na kontroly vývoja k fyzio a podľa mňa preto sme tam kde sme, správna manipulácia a správne cviky od začiatku.

jazula
11. mar 2022

@ls85 Na diastazu to zabralo super, ale už teraz ako je väčšia nevidím posun veľmi. Je ale pravda, že už malú neviem udržať v tom cviku z Vojtovky, ktorý od fyzio máme. Preto som nás zasa objednala na budúci týždeň.

juliet86
11. mar 2022

kontaktuj cvi centrum vcasnej intervencie