Je normálne, ak sa 9 - mesačné bábo nestavia na nohy?

lucida
18. aug 2010

Ahojte,zacinam mat trosku obavy,lebo nasa malinka sa absolutne netaha na nozicky,ani sa nepritahuje v postielke a nelozi.Pretaca sa ostosest,plazi sa na bruchu okolo vlastnej osi,v kociku si stale sada,ale bojim sa preco tie nozicky trosku nezacne pouzivat.
Dakujem za nazory 😵

evulilik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moniqe3
18. aug 2010

podľa mňa je šikovná..nemusíš mať strach.. aj tak nie je dobré aby sa dieťa stavalo na nožičky skôr ako bude telesne na to pripravené.. zaťažuje to kĺbiky. Myslím, že má čas. Detičky chodia okolo 1. roku života a za mesiac dokáže dieťa také "úspechy a pokroky" že sa nestačíme čudovať.
Určite tie nožičky používa pri otáčaní a plazení sa na brušku a tým pádom ich posilňuje a pripravuje na stavanie. Ak sa ti ale zdá, že nožičky málo používa však to povedz pediatričke ona by si to ale už všimla.

andika10
18. aug 2010

nemaj obavy kamoške teraz začala malá chodiť v 15m, každé dieťa má svoj čas, ja mam dvojičky a malý začal o 2 a pol mesiaca skôr chodiť ako malá, ale môžeš sa na to opýtať dr. ako sa vravý je lepšie sa báť ako zlaknúť sa ale podla mňabude všetko ok len jej neprišie ten správny čas

labelka
18. aug 2010

presne ako hovori andika..kazde dieta ma svoj cas....moja tiez zacala neskoro..stvornozkovat az v 12 mesiacoch, a chodit zacala az na konci 15m 😉 ale chapem ta...tiez som bola nestastna z toho ked vsetky deticky dookolo uz chodili, aj ovela mladsie od nej a moja stale nic..veru som si neraz aj poplakala..a teraz je to sidlo ktore sa nezastavi 🙂 😉

atrami
18. aug 2010

@lucida , mne najmladší syn začal chodiť- myslím už úplne samostatne chodiť v 17.m, pritom starší synovia v 9. a v 12. mesiaci. On je bojazlivý, opatrný, pritom postavil sa okolo 10. mesiaca. Najstarší lozil od 7. mesiaca a chodil tesne pred začatím 9. mesiaca. Všetko stihol v priebehu 6 týždňov. Jednoducho stačí pár týždňov. Každé dieťa je iné a začne ak má pripravené svalstvo.

kisska
18. aug 2010

Ahoj, myslim, ze je to normalne. Kazde dieta ma ine tempo. Adam sa tiez postavil sam az v 10tich mesiacoch a v priebehu dvoch tyzdnov si aj sam sadol a zacal stvornozkovat. Dovtedy bol ako tvoja mala - len sa plazil po bruchu, ale v tom bol rychly ako namornik 😉 . Chodit zacal ako 15 mesacny, ale islo mu to skvele od zaciatku, bez nejakych velkych padov a pod. Mala sa mi stavia na styri uz skoro mesiac (teraz ma 6,5). Takze neboj, do skoly sa plazit urcite nebude 😉

zuzkat1
18. aug 2010

@lucida podla mna to normalne je... moja sice uz lozi, sedi aj stoji..ale ona ma vrtulu v ritke.. deticky v pohode mozu zacat chodit az po roku🙂

marianca
18. aug 2010

@lucida prosím ťa nestresuj sa a neporovnávaj ju s inými deťmi. Mne jeden malý začal chodiť ako 10 mesačný a druhý horkoťažko ako 15 mesačný.....Každé dieťa je iné a potrebuje svoja čas, keby sa niečo dialo, doktorka by ti povedala. Ona zrejme začne sa stavať a chodiť tak zo dňa na deň....takže je to určite OK

lujza123
18. aug 2010

@lucida este sa vsetko moze zvrtnut, deti sa nevyvijaju rovnako, niekedy akokeby stoja a zaostavaju a potom v priebehu par tyzdnov sa naucia este aj popredu. Moja mala sa zacala otacat az v 6 mesiacoch ( dovtedy ani na bok, nic len lezala) tiez som sa znepokojovala ci je vsetko v poriadku .... teraz ma 11 mesiacov a uz dva tyzdne sama chodi.

flamenga
18. aug 2010

@lucida ja som začala chodiť na 17m, moja mama na 22m 😉 🙂

agatkag
18. aug 2010

@lucida moja dcéra mala pred týždňom rok a ešte sa nestavia na nôžky, len sa v posieľke vyťahuje na kolená a včera začala štvornožkovať. Zajtra máme začať cvičiť Vojtovu metódu, ale ešte sa porozprávam s doktorkou a skočím za neurológom, či treba. Je veľmi živá, obratná, len sa nestavia. Moja pediatrička povedala, že to vôbec nevadí, každé dieťa je iné, ale že tie cviky by jej pomohli. Lenže ja ju trápiť nechcem, lebo stále napreduje a to je podstatné. Tak uvidím, čo mi zajtra povedia. Tvoja dcérka má ešte čas. I keď viem, že máš obavy.

ivkaivka
18. aug 2010

Je to v pohode. My sme zacali stvornozkovat v 10 mes. Plazenie sme napr. preskocili
moja sa nechcela pretaca, tak sme cvicili vojtovku, pomohlo asi po 2 mesiacoch. Tak nechcela stvornozkovat, opat sme cvicili a opat pomohlo. Nebolo to cvicenia ako treba, flakala som, cvicila som s nou pri hre,niekedy mala z toho srandu a mala mi zacala stvornozkovat tusim v 10 mes. teraz bude mat rok a akurat sa dviha a prejde popri nabytku. Cvicit mame stale, no necvicim...myslim, ze tie cviky nam pomohli ju nastartovat a teraz si uz ide vlastnym tempom. boli sme aj u neurologa povedal,ze vsetko je dobre, len je leniva, no cvicit mame,urcite nic nepokazime, len spevnime svalstvo.
Na zaciatku to bolo tazke, mala revala neskutocne, ja s nou. Neskor ako som pisala som s nou cvicila pri hre, na gauci (mali sme super zastupujucu sestricku, ktora mi ukazala ako s nou cvicit pri hre) a teraz je to super. Mala sa dviha na spicky, cize nam dala preventivne cviky na klenbu,ale necvicim vraj ten isty ucinok ma lozenie po schodoch, tak cvicime takto a mala je happy, ze jej dovolim sa splhat 😀

salma22
18. aug 2010

ano nasej sa tiez nechcelo nic robkat 😀

zatykoa
18. aug 2010

nic sa neboj je to v pohode kazde dieta je individualne, to vidim aj pri mojich dvojickach, mala sa postavila az ako 11 mesacna dovtedy sa plazila a liezla a maly stal uz ako 7,5 mesacny a sami bez pomoci zacali chodit takmer naraz s asi 2 tyzdnovym odstupom 14,5 a 15 mesacni, takze ho v podstate dobehla, takze sa nic neboj ono to pride

opica
18. aug 2010

narocna matka? 😉
takto sa charakterizujem aj ja 😎
moje dieta zacalo lozit a sediet v 9, 5 mesiaci (vobec sa neplazil). teraz ma skoro 14. este nechodi, sam sa postavi, aj postoji, obcas sa mu podari krok-dva. inak chodi len za takym vozickom alebo ked nieco ine pred sebou tlaci. za ruky ho nevodime. proste sa uz dokaze strasne rychlo dostat tam, kam chce stvornozky.
hlavne to nesil. vsetko ma svoj cas 😀

dera
18. aug 2010

My sme začali chodiť ako 18 mesačný. Síce sme narodení o 3 mesiace skorej, ale primárka na rehabilitáciách povedala jednu múdru vetu: " Nieje podstatné kedy to začne dieťatko robiť, ale či to začne robiť tak ako má..."
Bude chodiť celý život, tie svoje ťapky maličké nech ešte oddychujú keď sa im chce, a príde chvíľa a budeš rada keď budú v kľude 😉 Spraví ti to zo dňa na deň, z minúty na minútu a počkaj ako sa jej zapáči.... 😀

kajca50
18. aug 2010

ahoj,ja som začala chodiť keď sommala 1,5 roka .Moja mama ma mala dávať do akejsi podušky anedávala a sama som sa postavila keď som chcela. Moje prvé dieťa začalo chodiť v 11 mes. ale teraz mám druhé dieťa a zatiaľ vyzerá, že bude pohoďák po mne , tak uvidíme .

krasnulka
18. aug 2010

no moja dcera sa v 9.mesiacoch naučila pretačat, v 10.mesiacoch plazit po brušku, v 11.mesiacoch začala lozit a aj sa sama postavi,sadne si, chodi okolo nabytku, ale ked ju necham stat na mieste a nedrzim ju, krok neurobi, boji sa. tiež si na chodenie ešte počkame. 😉

anibas
18. aug 2010

ahoj -nestresuj - každé dieťa je iné -moja prvá chodila ako 10 m, druhá na 1 rok, no a Filip ? čoskoro bude mať 11m, a štvornožkuje asi 2 týždne, stavia sa na nožky asi 2 dni - tak snád do Vianoc bude aj chodiť 😀 😀 😀
Len ju dávaj na zem do priestoru a motivuj hračkami resp. mobil, ovládač a pod.. veci čo deti majú radi 😀 😉 😉

pink_lady
20. aug 2010

moj dlho dlho nic, az v 10,5 mesiaca sa zrazu posadil, postavil, zacal chodit okolo postielky, potom stvornozkovat...plazit sa neplazil pretacat az neskoro, myslim 8-9m 😉

lenka1smejka
20. aug 2010

Mala sa postavila sama v 10mesiacov aj tyzden🙂 tiez som uz stresovala ale zbytocne