Hysterické záchvaty u dvojročného dieťaťa

somavi
28. okt 2017

Ahojte ,
Uz som trochu v strese , ci je toto normálne Alebo ma moja dcéra nejakú psychickú poruchu .
Ono to celkovo je trosku náročnejšie dieta v tom zmysle , ze si strašne vydobíja svoje , place a vrci ak nieco nedostane , sestre vsetko berie a tak .. ale to beriem , veď každé dieta je ine - to len v porovnani so staršou 😊 Ale je to moje zlatíčko 😊 Obe 😊
Akurat niekedy chytí taký hystericky záchvat , az amok , ze neviem co si o tom myslieť .
Napr. dnes . Vecer sme sa umyli , prezliekli do pyžama a išli sme spat . Ľahlo sme si do postele a o chvilu to začalo . Ze ona nechce spat a chce ist preč . Vravím , ze nie , ze sa ide spat . Naslledoval asi 40 minútový záchvat - place , kričí , vresti , skrabe sa po tvári , mna bije , hádže sa ..dokonca dnes zobrala zo stolíka pohár s vodou a tresla ho o zem . Vyzerá fakt ako nepríčetná . Uz sa to niekoľkokrát stalo . Nedá si nic povedať , chce byt na rukách , ale nedajbože , ze ju pohladkam alebo pobozkam.. dnes si az pery rozhryzla. Niekedy sa normálne bojím , ze si ublíži .. tým ako da hádže a, ako sa skrabe po tvári .. kope a bije okolo seba ..a stále kričí .
Stretli ste sa s tým niekto ?
Je to normálne ? Alebo mam vyhľadať nejakého dr.?
Dakujem

pribinak
28. okt 2017

Toto robi aj muzovi, alebo iba tebe?

deti95060810
28. okt 2017

ja by som jej capla po zadku....nech sa slečna troška spamätá..... Len skúša pokiaľ si môže dovoliť... Všimla som si to u mojich detí....spraví zle, a očkom sleduje ako zareagujem....

somavi
autor
28. okt 2017

@pribinak mo neviem ,pri mužovi nemá velmi príležitosť , lebo v podstate ju ukladám spat ja a aj bežne veci cez den riešim ja , co sa týka deti . Ale ked príde s tiez ju chce utíšiť , tak si nepočúva ani jeho . Ale to uz je v tom amoku .

somavi
autor
28. okt 2017

K@deti95060810 no ked hodila ten pohár , tak som jej dala po zadku , aj mi potom bolo ľúto , lebo ona fakt je ako nepríčetná , ale praskli mi nervy .. vôbec to však nepomohlo .

nightrover
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
somavi
autor
28. okt 2017

@nightrover och to sa obávam ? Ze nebude zaberať .. nakoľko ked ma bila , tak som povedala , ze idem von z iný ked ma bije a odišla som za dvere . Hystéria da strašne vystupňovala, začala jačať z plného hrdla , trieskať na dvere a kričať mama .. musela som sa vrátiť , lebo to bolo strašne . Fakt neviem co robiť .

deti95060810
28. okt 2017

moje deti takto vyvádzali keď sme neboli cez deň von - napr. pre nemoc, alebo zlé počasie....Mala som pocit, že ak sa von poriadne vyšantili, večer boli správne unavené - že či by aj toto nepomohlo...

nightrover
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nightrover
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slnieckolu
28. okt 2017

Aká je stará? Nezačala chodiť do škôlky?... My sme mali takéto "amokove" stavy po nástupe do škôlky...mne bolo niekedy do revu,že čo sa deje...

nelinka2009
28. okt 2017

@somavi obdobie vzdoru... ??? Kolko ma rokov???

deti95060810
29. okt 2017

@slnieckolu
@nelinka2009
v nadpise je uvedený vek .....😉

nelinka2009
29. okt 2017

@deti95060810 ok dik

luslus
29. okt 2017

Aj moja toto robi. Capnut po zadku ci nechat tak a neriesit a nechat ukludnit nepomaha,praveze to vyvola este vacsi zachvat. Niekedy si aj ja porevem pri nej lebo uz neviem ako ju ukludnit. Niekedy ju musim silno "zdrapit", poriadne objat nech sa nehybe a to ju trochu ukludni. Ale musim povedat, ze uz nema tak casto taketo zachvaty. Bude mat teraz 3 roky. A je pravda,ze ked je cisto len s muzom tak pri nom to neurobi

nelinka2009
29. okt 2017

To je vek na to, je to normalne. Treba byt trpezivy, ono to odznie vekom.

pomea
29. okt 2017

Ja by som sa v tomto veku bála nechať samého, nikdy nevieš, čo v amoku vymyslí. Náš tiež hádzal veci aj búchal okolo seba. Tak som ho vždy opatrne chytila, aby mi neublížil a povedala som mu pokiaľ možno pokojne, že vidím, že ho to veľmi rozrušilo a počkám, kým sa upokojí a že to spolu zvládneme. Väčšinou sa chvíľku ešte metal a potom sa vyplakal. Oni v tomto veku ešte nemajú vyzreté časti mozgu zodpovedné za sebakontrolu. Teraz má cez 3 a už až takéto záchvaty nemáva. Ale okolo dvoch to bolo často, najmä keď bolo nejaké náročnejšie obdobie.

sjuzan77
29. okt 2017

@somavi nemusíš hľadať žiadneho doktora, je to ukážkový vzdor, dieťa prišlo do veku, kedy si uvedomuje seba ako osobnosť a chce si svoje vydobijat tak, ako vie. Dcérka mala presne také isté záchvaty, začali jej v 2.roku. najlepšie je hystérii predísť, keď vidíš, že začína trucovat, krútiť sa, mrncat, nedovolit, aby to prepuklo až v záchvat. U nás na 70% fungovalo odviesť pozornosť. Pri prvom mrncani zaujať niečím inym-zdvihnut k oknu, aha, aký farebný vtáčik, psík, dúhové auto, letí balón, to je jedno, dieťa bude sledovať, prípadne pohľadom hľadať imaginarnu vec a zabudne na dôvod prvotného hnevu. Na verejnosti som mala ako prvú pomoc mobil s nahratymi videami, keď začala trucovat, hneď som jej ho pichla do ruky, tým, že ho bezne nemavala sa jej pozornosť presmerovala tam, kam som chcela a scéna bola zažehnaná. Keď už k záchvatu pride, nenechávajte ju samu, zavri sa s ňou do izby, kde si nemôže ublížiť, sadni si na zem a čakaj. Nepozeraj na ňu, ako sa hádže o zem, kope, škriabe (nechtíky jej ostrihať na minimum), ak by chcela ublížiť tebe, len chyť pevné ruku/nohu a pokračuj v čakani. Žiadne prihováranie sa, pevné objatie, to len stupňuje agresiu. Neboj, prejde to, u nás to trvalo 6 mesiacov 😉

luslus
29. okt 2017

@sjuzan77 nam napriklad pevne objatie niekedy dokaze pomoct. Je to tak na 50% ale lepsie ako nic. A to ste mali super,ze to trvalo len 6 mesiacov. U nas to je uz trva rok a stale nieje koniec

montemotherone
29. okt 2017

@somavi Normálne "obdobie vzdoru". Buď láskavá, dôsledná v dodržiavaní zásad, pravidiel, udržiavaj nastavený režim. Ak ho nemáte, nastav ho. Dieťa si viac začína uvedomovať samé seba, potrebuje oporu, mantinely, pevnosť, zásady. Ide to aj bez kriku a capania po zadku, pokojne láskavo, ale pevne.
Ak sa takéto amoky objavujú vtedy, keď to najmenej potrebuješ (pri odchode z domu niekam, pri odchode z ihriska...) daj jej viac času, neponáhľajte sa, radšej si urob časovú rezervu. Zapájaj ju do dospelackych činností (varenie, upratovanie...), dieťa si tak upevňuje svoju identitu, overuje svoje schopnosti, vytvára zdravé sebavedomie... Aj keď je to náročnejšie, ale práve TIETO veci jej dovoľ ( utieranie prachu, zametanie, umývanie okná....) Skús tiež zredukovať množstvo hračiek ktoré má k dispozícii, a radšej ich neskôr prestriedaj. Je to zbytočný chaos, ktorý dieťa nedokáže samostatne "menežovať", upratať....

kikina84
29. okt 2017

@somavi môže byť buď rozmaznana a treba zmeniť prístup výchovy, prísnejšiu...alebo to môže byť aj neurobiť problém a vyhľadala by som detského neurológa, urobia jej vyšetrenie mozgu či je všetko ako má byť .netreba nič podceniť, aj my sme na Tom boli a žiadna prevencia nič nepokazí,skôr sa dozvies..držím palce😉

kikina84
29. okt 2017

@somavi môže byť,neuroticky problém...malo byť ☺

moni73
29. okt 2017

@montemotherone ??? Zametanie? Ved dvojrocne dieta nechyti metlu (mozno s tou detskou), ale umyvanie okien mi hlava neberie uz vobec. Ked by som chcela mat ale riadne smuhate okna, tak mozno. Dat dietatu robotu a potom to robit nanovo po nom je podla mna jeden z najlepsich prikladov zadupania detskeho sebavedomia.

montemotherone
29. okt 2017

@moni73 Nie si prvá, komu to hlava neberie 🙂... ak ti ide o umyté okná, tak to nerob. Ak chceš mať spokojné, šťastné a sebavedomé dieťa a v puberte neplakať, že ti s ničím nepomáha, prečítaj si o tom viac. Pozri si niečo o Montessori, pozri si videá, skúsenosti.... Nikto sa nenarodí s tým, že vie dokonale pozametať. Je to činnosť ako každá iná. Postupne ju precvičujeme, zdokonaľujeme svoju motoriku.
Môj syn má 3,5r. a dnes už za sebou pozametá dokonale. Aké neprišlo to zo dňa na deň...
PS: umyť okno po dieťati sa dá aj tak, že o tom nevie 😉

montemotherone
29. okt 2017

@moni73 tieto veci môj malý používal ešte pred 2.rokom. Nejde o dokonalý výsledok, skôr o to, aby si okrem vlastných schopností dieťa uvedomilo aj následok svojho konania. (Ak nie je dostatočne opatrné, niečo rozleje, rozbije... a následne to za sebou uprace). Tieto činnosti by malo vnímať ako prirodzenú súčasť svojho života. Keď dieťa niečo rozleje, spustí sa okolo toho krik a nahnevaný dospelý to s komentárom dáva do poriadku, nie je pre jeho budúcnosť práve najšťastnejšia situácia 😒
Všetko sa dá aj inak keď sa chce a to "ovocie" za to stojí 😉 Len treba niekedy prekonať aj to, čo "hlava neberie" 😉

nelinka2009
29. okt 2017

@montemotherone je to tak... Aj ked sa priznam, ze okna som este nedovolila, tak ale my byvame na 13 poschodi...

montemotherone
29. okt 2017

@nelinka2009 keď ho necháš umývať len zvnútra, pri zavretom okne... 😉 a samozrejme budeš pri ňom.

nelinka2009
29. okt 2017

@montemotherone nebudeeeemmm 😁😂😁😂 sa bojim ako cert mm umyva okna u nas len a ja som vtedy zasadne s detmi prec 😁😂

montemotherone
29. okt 2017

@nelinka2009 🙂 tak mu daj umyť zrkadlo 😉 to je to isté

nelinka2009
29. okt 2017

@montemotherone no zatial tam robi paradne capky... Ale ja si ich tam nechavam dolu... Lebo take drobunkate maskove rucicky navzdy mat nebude 😁😂😁😂

moni73
29. okt 2017

@montemotherone tak, ked ho to bavi, nech upratuje... Dceru bavia ine veci, nech sa bavi tym. V dospelosti sa naupratuje az-az. Teda pokial sa dobre nevyda a nebude mat na to pani😊.
S nejakou pomocou od nej velmi nepocitam. Nemusi zdielat moje predstavy o poriadku.