Hnev 10-mesačného dieťaťa

hanaxxx
27. júl 2022

Ahojte, prosim vas kto uz mate skusenosti, je uz u 10 mesacneho dietata normalne, ze sa hneva ked ho davam do stolicky, prepina sa do luku a krici, ked ho chcem prebalit to iste, plus v momente je na bruchu a uteka prec, kazde prebalovanie je horor. Takisto po kupani,len co ho polozim na pult na uterak,tak sa otaca a ked ho chcem zadrzat,tak uz krici a robi mostik na hlave, normalne sa bojim,ze si dolame vazy. Zacinam sa bat dalsieho dna a to viem, ze casom to bude este horsie, s tym co chce a nechce robit. Hlavne to prebalovanie je otras, neviem najst nejaky sposob, aby som neskoncila uplne spotena a s nervami v koncoch po meneni plienky.

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petase
27. júl 2022

Je to len obdobie aj my sme to mali.Tiež som mala traumu z prebaľovania a myslela som, že to nikdy neskončí ale potom to prešlo.😊 Vtedy sme prešli na Pampers pants to sa dalo aj za pochodu. Takže baby len vydržať✌️

viestta
27. júl 2022

Je to úplne bežné a iste je, že to časom prejde. Niektoré skôr, niektoré neskôr ale všetky sa časom zmieria s tým, že sa robia veci co sa im veľmi nepáčia.

hanaxxx
autor
27. júl 2022

Dakujem vam. Tiez uvazujem nad nohavickami namiesto plienky. Na noc ich uz nosi dlho a oblieka sa to lahsie.

tinka_1807
27. júl 2022

@hanaxxx Môj má za chvíľu 7 mesiacov a robí to isté ,🤭 tiež mám niekedy nervy, ale čo už. Ja sa pri prebaľovanie snažím mu stále niečo dať do rúk - hračku, ktorá ho zaujme. To väčšinou pomáha, pri kŕmení je to ale horšie. Nič no, len vydržať 💪😌

veronika_pb
27. júl 2022

jasne, to robia snad vsetky deti .. niektore viac, niektore menej .. niektore vyvadzaju ked maju ist do kocika, ine do autosedacky, ine do jedalenskej sedacky alebo do vane .. ja mam dvojicky a teda s obidvomi bojujem ako v ringu na wrestlingu pri prebalovani .. pomohlo dost ked sa naucili stat a tak som prezliekala po stojacky (tuto hop postav sa, daj jednu nozku, druhu nozku bla bla) a vtedy su dobre tie natahovacie plienky .. nechapala som nikdy preco to baby pouzivaju ved praktickejsie je prevliect plienku a netreba vyzliekat nohavice, ale teda pochopila som - proste to navliekaju deckam narychlo postojacky .. nase baby sa obidve rady vozia v aute, nemaju problem a to su este vo vajickach, ale jedna zacala teraz tak vymyslat ze normalne sa musi zdat okoloiducim ze jej chrbat lamem ked ju tam upinam ...

hanaxxx
autor
27. júl 2022

Viete mi poradit aj nejake ine nohavickove plienky ako pampers?

zuzanazuzana26
27. júl 2022

@hanaxxx poznam to a hlavne prebalovanie a to uz mame 15 m ked sa jej nieco nepaci a mam ju dat do kocika tak to zacne skusat chvylku ju necham a ona sa ukludni(takto sa zacala aj pohybovat po hlave po celom byte)stale len na hlavu a vsade na chodniku tiez(akrobatka)🤗

ebbelin
27. júl 2022

@hanaxxx ako keby som citala o nasom. Tiez ma 10m a prekvapilo ma ako v poslednej dobe prejavuje ked sa mu niečo nepáči. Presne ako píšeš - mostík na hlave 👌 prebaľovanie, obliekanie všetko si odkrici. Najnovsie mi aj ruky odtlaca. Spanie sa nam zhorsilo a tak dufam ako pisu ostatne, ze je to len obdobie ako kazde ine a čoskoro pominie 😁😁🙏

miankass
27. júl 2022

@hanaxxx ja mam 7 mesacnu a robi to iste od 6 mesiaca, este ze nevie utekat (zatial) 😃

majlo1234
27. júl 2022

To iste mame😀 dali sme si vedla prebalovaku na stenu tapetu so zvieratkami, to celkom zabera. Inak mam nachystane furt aj tie gatkove plienky, ked je zle, navleciem tu. Ale moje dieta sa celkovo vie strasne vytocit za blbosti, tak ako mamka😃

ankare
27. júl 2022

@hanaxxx normalka

danielahamar
27. júl 2022

Malý ma 1.5r a robí to stále a graduje to všetko, keďže už má aj väčšiu silu a skrz prebaľovanie ma huggies pants

andreatytler
28. júl 2022

@hanaxxx Musis si uvedomit, ze prebalovanie je pre neho velmi neprijemne. Jednak je to hrozna nuda a jednak je to velmi nedostojne, lebo manipulujes s jeho telom bez jeho suhlasu. Novorodenec este nema schopnost povedat ze sa mu to nepaci ale akonahle dozreje dieta do urciteho veku, vie presne dat najavo co je pre neho neprijatelne.
On nechape ze ty to robis pre jeho dobro. V jeho ociach ho len nutis lezat na chrbte a nechat sa natahovat za nohy a citit na sebe neprijemne chladive obrusky.

1. Zacni mu vysvetlovat co sa bude robit. Zvol si urity vyraz pre prebalovanie, napriklad Plienka-lienka a opakuj ako ho prebalujes aby vedel co to znamena a potom mu vzdy dopredu oznam ze idete robit Plienka-lienka. Tiez mu vysvetli co budes robit z jeho telom a preco. Hovor pritom o sebe (Ja potrebujem vymenit tvoju plienku. Nechcem aby si sedel v mokrej plienke. Potrebujem ti utriet ritku mokrou handrickou).
2. Oznam mu ze ho potrebujes prebalit ale on to povie ked bude na to pripraveny. Toto funguje krasne, lebo jednak mu das na vyber a zaroven mu das moc rozhodnut o veciach. Ta tuzba urobit to rozhodnutie bude z jeho strany taka velka ze sa vobec nemusis bat ze by to odkladal donekonecna. Len pekne cakaj a opakuj ze on rozhodne kedy sa bude robit Plienka-lienka. Toto mozes pouzit vo vsetkom.
3. Musis urobit z prebalovania zabavu. My sme mali urcite hracky, ktore boli len na prebalovanie. Vacsinou rozne varesky a habarky z kuchne. Otvorila som mu suplik a on si vybral s cim sa bude hrat kym ho prebalujem. Potom som urcty cas nukala maskrtu (take velke detske chrumky). Zase ich bolo treba obmienat. Proste ty chces od neho aby 5 minut pokojne lezal a tak mu musis ponuknut nieco ako protihodnotu. Vela mamiciek neda dopustit na mobil. Daju dietatu do ruky mobil a prebaluju. Ale mne sa to nepacilo. Naucil sa volat a minal mi pausal.🙂
4. Opytaj sa ho ako by sa chcel prebalovat? Ak uz vie stat, ci to nechce robit v stoji? Alebo mu daj na vyber ci chce vyliezt na prebalovaci pult sam alebo ho tam polozis. Asi mesiac sa syn nechal bez problemov prebalit, len preto ze som ho nechala vyliezt na stolicku a z nej potom na stol, kde prebalujeme a vzdy som chvalila ako pekne vyliezol.
5. Tiez velmi pomaha ho zapojit do prebalovania. "Podrz mi prosim tento balicek utierok kym utieram ritku. Vyber si ktoru z tychto 3 novych pienok chces". (kludne mozu byt vsetky 3 rovnake... ide o to ze mu das moc rozhodovat a podielat sa na prebalovani.

hanaxxx
autor
7. aug 2022

@andreatytler ale ja zatial nemam pocit, ze by ma rozumel. Vidim, ze tvoj syn tiez vyrasta vo viacjazycnom prostredi, odkedy sa ti zdalo,ze reaguje na obsah tvojich slov? U nas sa hovori troma jazykmi, syn este ani neopakuje slabiky po mne, obavam sa,ze toto dost stazi nasu komunikaciu.Momentalne, ked vidi,ze ho chceme polozit na prebalovaci pult, tak zacne plakat, nie kricat, ale plakat so slzami. Takze ho tam davame len ked sa pokaka a vtedy mu jeden robi nejake opicky na zabavenie a druhy rychlo prebali, vtedy neplace. Len ked s nim budem sama a pokaka sa,tak radsej na to ani nemyslim,lebo neviem ako to vyriesim bez placu.

andreatytler
8. aug 2022

@hanaxxx Uz aj 10 mesacny dokaze pekne rozumiet (ak nema nejaku diagnozu samozrejme) a vobec nemusi rozpravat. Nas syn nepovedal jedinne slovo do svojich 22 mesiacov (ale ze fakt ani jedno) ale rozumiet zacal asi od roka, teda take zlozitejsie veci (dones loptu a daj do kosika). Take jednoduche (kde je nos... a on ukazal) rozumel asi od tych 10 mesiacov. Ano je dvojjazycny a uplne v pohode reagoval na oba jazyky.
Na zaciatok bude vas syn pouzivat gesta. Napriklad nasmu synovi zacalo vadit ked som ho chytila za nohu aby som mu zodvihla zadok pri prebalovani. Povedal mi o tom tak, ze ma chytil za ruku, ktorou som ho drzala za nohu a snazil sa mi ju dat prec. Povedala som OK, nebudem ta drzat ale potrebujem aby si drzal ritku hore kym ju utriem a on ju drzal hore. Alebo som sa ho opytala chces sa prebalit leziac na pulte (a ukazala som na pult), alebo na zemi na stojaka (a ukazala som na zem) a on mi odpovedal tak ze ukazal na zem.
V tak rannom veku fakt najlepsie zabera ho zabavit pocas prebalovania. On sa proste nudi. Ty od neho nieco potrebujes (aby sa nechal prebalit), tak mu na oplatku ponukni nejaku odmenu alebo protihodnotu. Normalne urobte dohodu. Opis situaciu a navrhni riesenie a cakaj aka bude reakcia. "Pozri, vidim ze prebalovanie nemas rad a chapem to, je to nuda, ale musim ti tu ritku ocistit. Co by si potreboval aby si bol pritom spokojny?" Pockaj si na jeho reakciu a snaz sa vydedukovat co ti asi hovori. Ale necakaj ze s tebou zacne robit dohody hned na prvy krat. Detom to moze trvat aj par mesiacov kym pochopia ze sa chces s nimi dohodnut. Ak nic nepovie, navrhni nieco ty a skus ci sa mu to bude pacit. U nas fungovali v tom veku specialne hracky, ktore mal len na prebalovanie. Mal to v supliku. Povedala som mu ze ak sa necha prebalit, moze si vybrat hracku z toho specialneho suplika. Po prebaleni som ho zaujala niecim inym a hracku som dala spat do suplika aby sa neokukala. Potom sme presli na chrumky ked mal asi 1.5 roka. Potom na hrozienka, Potom sa chcel prebalovat na stojaka, potom som mu dala na vyber ci chce vyliezt sam na prebalovaci pult alebo ho mam vylozit. Vzdy chcel vyliezt sam ale vzdy som mu davala tie dve volby aby mal dojem ze on rozhoduje. Vsetky veci funguju tak 2-3 tyzdne a potom treba hladat nieco nove.
Ked uz nebude nic fungovat, daj mu do ruky mobil... ten zaujme asi kazde dieta (ale obmadz to len na prebalovanie).