Hanba pri veľkej potrebe

katalyna
18. jún 2024

Ahojte. Skúsim aj tu lebo okolie tvrdí že mám len čakať. Žienky prosím vás, tie ktoré ste to mali podobné, napíšte čo vám pomohlo. Dcéra 2r10m, bola pred mesiacom odplienkovana. Skúšala som to viac krát no vždy som videla že ešte nie je pripravená. Neukazovala že vykonala potrebu, plienka po spankoch vždy nacikana ale skúsila som teda a čuduj sa svete cikanie hneď pochopila po prvej nehode a odvtedy sa krásne pýta. Problém máme s kakom ešte z čias plienok. Keď išla vykonať potrebu, zaliezla do izby,vykonala potrebu a krásne sa hrala (čo u nej nie je zvykom). Vždy sme vedeli keď sme o nej 5 min nepočuli , tak že má nalozene v gatoch. Dokonca predomnou raz tlacila do plienky a pri otázke či kaka odpovedala že nie. Ako keby sa toho hanbila/bála. Máme knižky, videa, pozerá aj na nás, vysvetľujem stále dokola no to kako stále končí v gatkach a nepýta sa. Len príde že chce vyčistiť alebo vidím že sa pekne hra tak sa opýtam či má kako a ona že áno. Pri otázke kam patrí kako pekne povie že do nocnika, no už pri dodatocnej otázke že prečo teda kako skončilo v gatkach už neodpovedá, zahovara to a prejde na inú tému. Neviem čo robiť.

vyrovnanaosoba
18. jún 2024

@katalyna môj syn do 4r len do plienky a v kúte, nikto na neho nemohol pozerať. A to už chodil do škôlky, vždy radšej vydržal a išiel až poobede do plienky. Keď dom mu nedala, aj 3 dní nekakal. Tak bud rada, že to dá aspoň do gatí. Pochopí, treba byť trpezlivý.

larinka552
18. jún 2024

Nemam skusenost ale napadlo mi, ze skusit kupit schodik a peknu detsku redukciu na wc a ucit ju chodit rovno na zachod. Na wc jej potom nechat sukromie. Mozno sa hanbi do nocnika ale do zachodu sa nebude 😃

gribka1
18. jún 2024

Náš v tom istom veku, detto. Proste kak do gatí.

katalyna
autor
18. jún 2024

@vyrovnanaosoba bojím sa že keď pôjde do škôlky tak tam tiež dá do gatí,že nevydrží až domov. Zo začiatku tiež držala aj 4 dni...potom sa prestala báť tlačiť do gatiek a odvtedy sa nič neposunulo, žiadny pokrok nevidím.

katalyna
autor
18. jún 2024

@larinka552 cika aj do veľkého záchoda, vyberá si či chce na nočník alebo do záchoda.

sono2
18. jún 2024

@katalyna tvoje dieťa nie je stále pripravené. Prečo ju nútiš a nevieš to pochopiť?

katalyna
autor
18. jún 2024

@sono2 na cikanie je pripravená a na kako nie? No ideme do škôlky takže preto sme začali s odplienkovanim

sono2
18. jún 2024

@katalyna tak, evidentne nie. Sama píšeš, že nemala známky ale že cikanie pochopila.
Čiže pochopila len jednu časť.
Ono to ale neni o chápaní, ale o tom, že dieťa ide samo. A zaliezanie do kúta je tomu znakom.

sono2
18. jún 2024

V noci je bez nehody?? Nič?myslím nikdy?

larinka552
18. jún 2024

Alebo existuju tzv. trenovacie gatky. Ak nepomozu mozno sa budu aspon lahsie umyvat 😆🙈
Kebyze ju na ten zachod davas pravidelne ked ocakavas, ze bude kakat a nechas ju tam v sukromi sediet 5 minut? Nepomoze? Nejaku knizku dat citat, nech sa nenudi.. Namotivovat, ak sa vykaka do zachoda, dostane odmenu, pojdete na vylet atd.
Ak toto nepomoze, tak neviem, asi fakt len cakat. A mozno potom to pride aj zo dna na den samo.

elanor
18. jún 2024

@katalyna ano, byva to dost bezny jav. Cikanie pochopia deti vacsinou rychlo, ale s kakanim mavaju niektore problemy. Niektore viac, niektore menej, a ine vonec.
Maminy skusaju vselico. Ponuknu mirsto serblika zachod, schoky ku zachodu, redukcie, niektore deti vyzaduju, ked chcu kakat na tu chvilu nasadit na fitku plienku, casom maminy skusaju rozprestriet plienku na serblik atd. atd.
Kaka kocikedy? Alebo ma nejaky svoj cas, kedy vacsinou vies, ze asi bude? Mozno skusit plienkove nohavicky. A stale len vysvetlovat ako papagaj

20erika07
18. jún 2024

Mali sme to rovnako s dcerou ako
@vyrovnanaosoba , tie bolesti ,krik a plac co mala potom po zadržiavani, srdce mi pukalo, nestalo to zato siliť to. Do skolky chodila od 2,5r ,ani raz sa tam nepokakala, uz mala vyše 4r ked jedneho dna povedala, ze ide kakat na wc, prislo to ako blesk z jasného neba.

ja_mama
18. jún 2024

U nas to slo jedine formou odmeny - kakala pri rozpravke a dostala za kazde hovienko v serbli oblubenu sladkost....tiez to predtym par x skoncilo pri zadrziavani a tym padom aj bolesti, z coho mala potom este vacsi strach takze sme vymyslali vsetko mozne..

deedol
18. jún 2024

okrem vyssie povedaneho by som sa jej nepytala, preco teda kako skoncilo v gatkach, znie to ako vycitka (a asi aj je) a moze ju to zahanbovat. proste utriet, umyt, oprat a nejako extra nekomentovat. kopec deti kaka do plienky aj do 5r, len sa o tom nehovori. kopec deti zadrziava aj tyzden (nechci zazit) a zadrziavanie moze spustit hocijaka (pre nas) blbost. bola by som teda radsej opatrna a netlacila by som na to.

tatinka
18. jún 2024

@katalyna skus formou odmeny. Mne sa synovia pekne naucili na zachod kakat a vzdy za vypytanie a urobenie potreby si vybrali malu nalepku a nalepili na kachlicky pri wc.

lolita555
18. jún 2024

Hlavne okolo toho nerobiť reči ,prepáč ale úplne to kazis s tým a prečo je v gatiach?🥴keď sa stane naoko nevšímať povedat máš tam niečo ,dobre nevadí pod umyjeme sa .a stále len milo žiadne prehnane reakcie .u nás ešte pomohlo keď som povedala že nevadí ale nabudúce ak budeš chcieť môžeš skúsiť ísť na nočník .stále som išla takto ako platna,normalne sledoval ako reagujem .keď videl ,že to neriešim že má naložené tak čuduj sa svet pochopil

hanaxxx
18. jún 2024

Mame teraz presne to iste, aj rovnaky vek, co ja chcem skusit, aby sa nejake dieta vykakalo do nocnika a moje dieta to videlo. Mame slubenu kamosku od susedov 🙂. A takisto skusit nechat uplne bez gati behat vonku cely den (samozrejme ked mate dvor), ci a ako sa vykaka ked nebude plienka ani gate.

katalyna
autor
19. jún 2024

@larinka552 no ono keď ju chcem dať skúsiť tak nejde lebo sa jej nedá. Keď sa jej nedá tak tam sedieť nebude, ani s knižkami s ničím. 😂

katalyna
autor
19. jún 2024

@elanor zväčša ráno, a potom to už je o náhode. Pýtam sa jej každých 5 min či sa jej nedá, či ideme skúsiť. Docielim akurát to že tie otázky už jej idú na nervy a reaguje potom už krikom že sa jej nedá. Má 3 nocniky aj schodik, no tomu nedáva nejakú ly význam.

katalyna
autor
19. jún 2024

@20erika07 tak asi čakať jedine 🙈😂

katalyna
autor
19. jún 2024

@tatinka odmena je tiež, sladkosť ale keď sa jej nedá tak nepomáha nič. Aj keď jej poviem nech len skúsi si sadnúť a dostane čokoládku, tak ani vtedy nejde

katalyna
autor
19. jún 2024

@lolita555 snažím sa nič nehovoriť, len opakovať že kako ide do nocnika ale po mesiaci a niekedy dá aj 4x za deň to kako, tak som už aj ja frustrovaná

katalyna
autor
19. jún 2024

@hanaxxx áno, to môže zabrať. Dorabame záhradu hádam sa to rýchlo podarí a vyskúšam aj túto možnosť🍀

larinka552
19. jún 2024

Takze si vyskusala uz skoro vsetko a mala rozumie co sa po nej chce. Uz len dufat, ze to cim skor sama urobi 😃

oskvarka
19. jún 2024

Ja by som to nechala tak vobec neriešila .. alebo riešila niečo uplne ine .. ked chape to cikanie toto uz pride len by som sa jej stale nepytala lebo tak sa to blokuje podla mna..

hanaxxx
19. jún 2024

Tiez si myslim, ze pomaly uz nebudes mat co skusit a bude treba len cakat. Ale ako pises, ked dieta niekedy kaka aj 4krat denne do gati (mojmu sa stane aj 5-6 krat) to je katastrofa, to clovek nerobi nic ine iba namaca oblecenie a cisti byt, neviem si predstavit takto dlhsie fungovat.