Dvojročný syn odmieta obliekanie

al1001
22. apr 2023

Ahojte, máme 2 ročného syna a celkom začínam mať obavy. Zo dňa na deň začal odmietať obliekanie a prebaľovanie. Absolútne sa mi nedá, všetko možné som skúšala,.. manželovi sa nechá sem tam. Už nevieme čo ďalej, proste prebaľovanie je nasilu, potom nasleduje neskutočný plač a amok. Trvá to týždeň. Dvakrát tu bola teta, ona si ho berie občas von. Jej sa nechal pekne prebaliť, obliecť a odišli sa prejsť. Môže ísť o vzdor? Normálne rozmýšľam, či nemá nejaký psychický blok. V rodine máme autistu. Aj toto mi vŕta v hlave či toto odmietanie obliekania nieje nejake znamenie. Malý je šikovný, zatiaľ nespája slová ale veľa vecí vie pomenovať. Myslím že nám dosť rozumie, čo sa týka pokynov. Keď ho niečo zaujme tak mi ukazuje, očný kontakt má. Počuť počuje ale niekedy musím aj trikrát povedať jeho meno. To skôr pripisujem že je na niečo zaujatý. Naučil sa pár farieb po anglicky, pozná celý abecedu. Ale zas má také divné správanie že mu napríklad vadí keď si dám vlasy do copu. Alebo keď som v spodnom prádle a prezliekam sa. Ale to mu prekáža iba na mne. Jeho mojkačik je deka, pri zaspávaní žmolí končeky deky. A plus keď mu niečo zakážeme alebo nieje podľa neho, tak sa vie veľmi nahnevať. Plače aj 20min, ľahne si na zem a nervačí. Môže ísť o nejakú poruchu alebo je to ozaj silný vzdor? Robila som aj test Mchat na odhalenie autizmu, ten vyšiel bez podozrenia. Ďakujem za všetky odpovede.

pribinak
22. apr 2023

Normálny 2 ročný nervak, skúša čo môže a čo nie, kde sú hranice a koľko vydrzite

trendyy
22. apr 2023

@al1001 mozno najvyssi cas odplienkovat ;)
A jasne ze vzdor...moja ma 2r aj 3mesiace a vsetko co nechce vrieska auuuu jak keby sme ju rezali ...a donekonecna vysvetlujeme s vytecenymi nervami...klud je to len obdobie

lujza123
22. apr 2023

@al1001 normálny vzdor, nič si z toho nerob. Máš práveže velmi kľudné dieťa podľa mňa keď prvé amoky chytá až ako 2 ročný, moja sa nechcela prebalovat a prezliekat hádam od 4 mesiacov 😂. Vresk a váľanie sa po zemi tak 5 x za den od 1 - 4 rokov... Nie nemá autizmus, normálna šikovná žena z nej vyrastla

martyzpp
22. apr 2023

@al1001 len klud, este ste len na zaciatku tohto “super” obdobia 😆

lenkakravcova
22. apr 2023

@al1001 jedna po zadku ti syna od vzdoru vylieči a nemusíš hľadať žiadne diagnózy. 😀 Ak si na ľahšiu výchovu, tak ho pošli pri kriku samého do izby, a nech je tam sám, až dokiaľ sa neukľudní. Ako ti tu píšu, skúša hranice. Len si ich nejako stanov. Aby si v 4 rokoch ešte stále neriešila dieťa, ktoré sa hádže o zem a nepočúva. 😄

deni9
22. apr 2023

@al1001 presne to u iste u nás...absolútne sa nechce obliekať ani po okupani,ani ráno z pyzama katastrofa no....ale u nás to trvá už polroka tiež ma 2 roky ( aj mojkacika mame takého zajačika a keď sa chce ukludnit tak si vezme a hra sa z jeho uškom...no nikdy by ma nenapadlo ze môže ísť o autizmus 🤦‍♀️...je to sikovne dievčatko a taky vek že to snáď všetky deti majú vzdor

poslednepogo
22. apr 2023

@al1001 po pár dňoch to prejde

nikpa
22. apr 2023

@al1001 autizmus nie je dedičný tak nestresuj. Inak to čo si opísala robí každe druhé dieťa v jeho veku. Nádych, výdych, je to len obdobie a prejde to.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vreckovka2
22. apr 2023

Vsetko su to normalne prejavy 2 rocneho dietata. Vysvetlit, potrebujem ta prebalit, lebo sa bojim, ze budes mat vystipany zadok z hovienka. Okrem pokakanej plienky, prebalujeme v stoji. To nase dieta zacalo casom akceptovat. Ked sa nechce obliekat, sadnem na chodbu a cakam. Vzdy nakoniec pride - ak chce ist von. Ak nie, neideme. Ak potrebujem ist niekam, vysvetlim. Davam si casovu rezervu. Doma vacsinou lieta len v tielku, ked mu je zima, pyta si oblecenie. Nezakazujem slovom nie. Ked chytis ten hrniec, mozes sa popalit. Je to horuce. Chytil, zistil, uz nechyta. Ked buchas po podlahe kladivom, moze sa znicit. Budes buchat radsej na sedacku prosim? Vacsinou sa nam takto podari eliminovat cast velkych zachvatov. Zachvat chyti vacsinou len vtedy, ked je pre neho nieco naozaj velmi dolezite a ja si myslim, ze je to prkotina. Preto sa ho snazim pocuvat.

selest
22. apr 2023

Napr moj 2 rocny nic z toho nerobi a teda tiez uz je v obdobi vzdoru. Zato starsi autista mal velmi podobne problemy v tom veku. Ale pri diagnostike sa brali do uvahy aj uplne ine veci nez to ci sa chce obliekat alebo ci nervaci, to bolo skor take okrajove. Ak ti test vysiel negativny tak by som nemala obavy, vacsina deti v tom veku zacina presadzovat svoje..

danica2711
22. apr 2023

blbé obdobie, takých ešte bude...

jazula
22. apr 2023

No…moja dcerka má o dva týždne dva roky. Dnes sme boli poobede v meste, perfektné poobedie, cestou z mesta sme sa ešte zastavili na šmýkalke a v obchode. Cestou z obchodu sa pýtala von z kočíka, už bolo neskoro, tak som ju nenechala. Takže najskôr sme mali doma záchvat plaču a kriku, že som ju nenechala bežkať a motať sa a potom záchvat číslo dva, lebo som jej vzala telefón a nenechala ju donekonečna pozerať záznam záchvatu číslo 1 🤣 (natočila som ju pre jej ocka).