Dve malé deti a spánok

enisska
2. okt 2013

Ahojte mamicky,viete mi niektorá z vas poradit,alebo máte niektora skúsenosť?mam doma dve detičky,dcéru dva a pol ročnú a druhu ktorá ma necelé dva týždne.manzel je v zahraničí takže som na detičky sama.mame problém sa akosi zabehnúť so spankom.ta staršia chodi spavat poobede medzi 2-3 a ta mladšia už po par krát mala o tom čase papat alebo bola hore práve.ono to poobedie sa este celkom dá,ale večer je to horšie.ta staršia chodievala medzi 9-10 večer spavat,niekedy zaspala bolo aj pol 11.je dosť živá.ale problém je v tom že babatko práve v takom vecernom čase býva na prsniku aj dve hodiny.zaspi je aj pol noc.kym nezaspi ta menšia tak ta staršia nezaspi,pretože je zvedava na vsetko.a stále nieco vymysla.ako ste to riesili,alebo čo by ste mi poradili?teraz bol s nami doma manžel,mal dovolenku.ale ako to bude keď odide neviem.

myzma
2. okt 2013

@enisska ahoj, nechcem ti mudrovat, len popisem svoju skusenost a dam tipy... ja mam medzi detmi mensi rozdiel, 16m.. po narodeni som si kojenie mladsej naplanovala tak, aby sme si sli vsetci spolu lahnut, no my sme pol roka spavali este dva krat do dna... potom som im po cca 7 mesiacoch naplanovala jeden spolocny spanok, - a tak spavame dodnes, jeden spolocny spanok, syn ma 3 a pol a dcera 2 a pol roka .... cize moje skusenosti ti ako take nepomozu... ale inspiraciu si mozes vziat:

- uspavanie starsej by som posunula na skorsiu hodinu - 12 - 13 hod, ale to chce vedome riadenie rezimu dna, nasi vstavaju o ž hod, o 6,30, cize 13hod na obedny spanok je ideal a vtedy by som kojila i mladsiu, a to iste i vecer... , spolocne si lahnut do postele, ty budes kojit a starsia bude mat vecierku, mozete si citat, rozpravat, mat spolocny cas vsetky

- obedne kocikovanie - i ked ide uz jesen a zima... co uz, ked musis, tak musis... ja som to tak praktizovala, ked mi starsi bojkotoval spanok, aj teraz to robim, kedze su dni kedy mi obaja bojkotuju spanok, no ja mam dvojkocik, surodenecky, baby jogger city select... ktory by sa ti mozno tiez hodil... je vhodny ako pre strasie dieta, tak i pre novorodenca

- vynechanie spanku pre starsiu dceru,a by chodila skor spat a ty si mala tiez oddych po osmej vecer

ak mas dake otazky k tomu, kludne napis, mozno som trochu nezrozumitelna, prepac, sedime prave traja pri pc 🙂 a pisem velmi rychlo s tuzbou ti poradit a pomoct 🙂

a app: my cakame dlasie babo, cize budem o chvilu riesit to iste opät, no myslim, ze to bude tentoraz narocnejsie oproti prvej skusenosti, cim vacsi rozdiel medzi detmi, tym to byva neikedy narocnejsie na zladenie rezimu...

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
myzma
2. okt 2013

@kinna suhlasim... popripade, ako som pisala, mozno i spanok vynechat... ale najmä riadene zmenit rezim, zastavam nazor, ze deti maju byt do 20,30 hod v posteli, ked nie uz spat 😉

myzma
2. okt 2013

@kinna ako mas stare dievcata? spavaju ti este na obed?

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
myzma
2. okt 2013

@kinna ja premyslam, ze po narodeni tretieho drobca skusim obedny spanok vynechat, vtedy budu mat 4r a takmer 3r... do skolky nechodia a tento rok nebudu.... uvidime na nas rezim 🙂 ale ta predstava, ez budu o siedmej spat sa mi pozdava 😎 vsak uvidime

enisska
autor
2. okt 2013

@myzma ďakujem za rady.skusala som ju budit skôr o tej pol9.raz vstala a raz nie.bojim sa toho že keď ju budem budit o tej 7pol8 tak sa to s ňou nebude dať vydržať a bude mrzutá a zlá.ona mi od dvoch mesiacov spava od tej 21-22 do neakej 10-pol11.takto to u nás bolo.a zasa si myslím že je skoro aby som jej zrusila spánok poobedny.mame to také rozhadzane teraz a ja som taká unavena strašne.

myzma
3. okt 2013

@enisska ahoj 🙂 vysledok nie je mozne ocakavat za par dni, treba tomu nejaky cas, minimalne tyzden, dva....

treba mat mudrost, s cim zacat, poznas svoju dcerku lepsie ako my 😉 no iste pravidla a rady platia min pre 80% deti...

mam rovnako staru dceru a casto zvladne celodenne aktivity bez spanku, a ak nie, ano, trochu natahujem, aby mi nezalomila o piatej, ale na siesrtu ju potom ukladam a potiahne az do rana... to iste starsi syn... bolo dni, kedy to bolo strasne, neznasala som, ak mi vypustili spanok,a le je to o nastaveni a zaujme vsetkych, ona potrebuje posunut rezim, aby ty si mohla normalne fungovat, mat aj cas sa najest, osprchovat sa a i oddychnut si, ved tahas aj nocne smeny....

cize ak ju nechces budit skor, i ked by som okolo nej po spickach nechodila 😀 skus ten spanok vynechat a ulozit ju skor, ano, moze byt mrzuta, priprav sa na to, ale v dobrom, aktivity, podnety, mozno i rozpravku ked uz nebude vladat okolo siestej...

to vypustenie spanku je momentalne jedno z docasnych rieseni, nastroj, kedy mozes nastavit novy rezim, ja viem, ze mate vela zmien teraz, novy clen rodiny, ak manzel odide, budes sama, zvyk starsej na mladsiu, najst si rezim...

poznam zopar zien, ktore mali takto rezim posunuty a im to vyhovovalo (niektorym aj nie 😅 ), ale ked im zacali deti chodit skolky deti si museli upravit svoj rezim na ten "bezny"... ze o osmej vecer su deti v posteli a vstavaju medzi siestou a siedmou... a bolo to viacmenej zo dna na den... a uspesne... cize sa to da... ty to mozes urobit prirodzene 😉

inym kamaratkam deti prestali spavat na obed v dvoch rokoch, no za to pekne potiahli nocny spanok 12 hod, od osmej do osmej...

drzim ti palce,a by si sa dostala do prijemnych kolaji, aby to nebolo trapenie pre teba,a le radost z dvoch krasnych dcer 😵

myzma
8. okt 2013

@enisska tak ako? manzel je uz odcestovany? ako sa mate?

enisska
autor
9. okt 2013

@myzma no máme sa dobre už,ale vôbec nám ten režim spankovy,nevychadza.som z toho smutna.

juranka
9. okt 2013

@enisska ja mam tiez dceru 2,5 rocnu a za chvilu druhe babo, ja si tiez myslim, ze davas starsiu neskoro spat. Proste u nas sa to tak zaviedlo, o pol. 7 kupanie a o 8 rozpravka co jej precitam, ona je uz v pyzamku v posteli v tom case. Ja som hovorila od zaciatku, ze aj mamina aj tatino musia mat aj nejaky cas sami pre seba 😉 takze vecer uz mala od tej 8-8:30 uz spi, rano vstava sama okolo 7.na obed po velkom vyvetrani sa vonku ju davam okol 12-13 spat. Spi cca az 3 hod. Niekedy je fuska ulozit je ked je rozjasena, niekedy mi zaspi az o 14, ale vzdy ide vecer spat o osmej, ci uz sla spat na obed o 12 alebo 14. Ja si myslim, ze by si to zvladla preorientovat ju na ten skorsi spanok. Ved za chviku bude chodit do skolky, teda mohla by chodit ked ju das, a tam maju vzdy obedovy spanok hned po obede, cize o tej 12-12:30. Ona sa nauci len to musis mat trpezlivost, nejde to zo dna na den 🙂

enisska
autor
10. okt 2013

@juranka no ja viem že to nejde hneď,lenže sa nám už stalo že keď som dávala staršiu spat tak ta mladšia akurát mala papat.to nám trvá tak hodinku,medzi tým sa staršia zo spanku prebrala a problém bol na svete.takto to máme stále.uz sme skusali aj dávať skôr spat,ale večer zaspala bolo pol 11.ani zvoza a ani na voz.

gretocka
10. okt 2013

ahoj, napisem ti ako sme riesili a riesime my. Starsi mal pri narodeni malej necele tri roky, avsak uz nechodieval spat cez den, takze cez den sme mali jediny problem, aby bol co najviac potichu ked babo konecne zaspalo - ale kedze doma nevedela od narodenia spat a narodila sa v lete, tak sme chodili na cele hodiny von - on sa hral na pieskovisku a ja som s kocikom kruzila okolo aby mala spala. No a vecer (kedze nespal cez den) nam vysiel rovnaky cas spania okolo siedmej. Vsetci traja sme zalahli do velkej postele, ja som kojila malu a on pri nas spinkal. Takto sme si to nastavili od narodenia a potom aj ked uz mala vecerala kasu, tak sme len zmenili miesto, zaspavaju kazdy v svojej postielke a ja lezim na koberci medzi nimi 🙂 cas je stale rovnaky, cca 19-20.00. Ked sme nahodou niekde prec z domu, dokazu zaspat aj v kociku, autosedacke pripadne cudzej posteli 🙂

juranka
10. okt 2013

@enisska treba naucit dietatko zaspavat samo, teda aspon u nas to tak funguje, hlavne na obed. sup do postele a odchadzam, mala sa tak naucila a neplace ani nevymysla, proste je tak naucena, je to u nej prirodzene, normalne. jasne, ze ked mudis lezat pri starsej aj hodinu, je to problem...hmm

dzudka
10. okt 2013

@enisska ahoj mam tri deti vcelku s malym rozdielom vzdy sme mali rezim a vzdy som sa riadila nimi ale prisposobila ho tAk aby sme vsetci boli spokojni
Dcera mala 3.4r ked sa narodil syn chodila do skolky ale boli mesiace ked bola aj 2 mes pocas skolky len doma pre choroby....vzdy som sa snazila ich dat naraz spat aj na obed aspon jedno spanie spolu a vecer tiez 8-9 uz spavali
Syn a syn rozdiel 17 mes. Tiez rovnako rezim a mame ho doteraz a hlavne vsetky deti zaspavAju same to je velke plus 😵

Podla mna starsiu budit rano najneskor do 7.30 aby bola hore ranajky von obed a spat medzi 12-13.00 aby spala ja inak maximalne do 15 tej nechavam spat deti a vecer uz o 20.00 spia ked nie tak do 21.00 urcite aj starsia dcerka co mala 6 r.