Dieťa preferuje jednu stranu

fifina75
5. máj 2023

Ahojte mamicky, tie ktorým deti preferujú len jednu stranu napr. pravú ako u nás? (pri sadnutí, stavaní...) aj to nejako riešite? Či myslíte že časom začne používať aj druhú stranu? Lebo keď ju pridrzim/zablokujem a chcem aby použila aj druhú stranu tak sú strašne nervy, plač a nakoniec nič z toho nieje. Má 11m

pribinak
5. máj 2023

@fifina75 smer fyzioterapeut

kati301
5. máj 2023

My mame síce 3mes, ale hneď odzaciatku mi dr vravela meniť strany a aj teraz keď sa mi zdá že je moc na jednej, očividne bude pravacka, tak ju naschval dám naľavo a “musí” tam byt. Čiže riešila by som a nečakala že sa to zmení samé.

pandeia
5. máj 2023

Treba urcite riesit s fyzioterapeutom.

majkamasar
5. máj 2023

Aj nam sa tak mala otacala, pozerala len do pravej strany a lavu vobec nepouzivala. Boli sme na rehabke a cvicili sme vojtovku. Ale mala okolo 5 mesiacov.

petamich
5. máj 2023

nas preferoval jednu stranu a tak sme ho otacali (v postielke), vedome pristupovali k nemu prave z tej druhej nepreferovanej, hracky mu tam podavali/pokladali, skusila by som sa poradit s lekarom, lebo moze mat potom oslabene svalstvo na jednej strane atd.

fifina75
autor
5. máj 2023

@petamich u nás práve keď sa ide postaviť ku gauču tak vždy len cez pravú nohu sa dvíha, keď jej ju pridrzim chvíľu pokvici a použije potom ľavú ale inak nie. To isté aj sikmý sed, zo 4-nozkovania sa dá vždy len po pravej strane do šikmeho sedu. Inak sa normálne hra aj s ľavou rukou, či nohu si dá do úst.
V stredu máme poradňu, dovtedy ju budem motivovať na používanie aj ľavej strany

petamich
5. máj 2023

@fifina75 uplne chapem, nas, ked zacal stvornozkovat, tak bol jak raneny partizan, lavu nohu tahal za sebou a pravou sa odrazal (pravu stranu preferoval) a potom, ked sa zacal stavat ku nabytku tak presne, sme mu pridrziavali tu druhu, jasne, to sa neda uplne vzdy alebo aj pri poazeni som mu tu pravu pridrziavala a potom nejako, ked zacal stvornozkovat (co mu teda trvalo, na partizana to mal rad), tak sa to postupne vytratilo

nemusi to vobec byt nic seriozne, len jednoducho to tou pravou ide jednoduchsie, len ano ta menej pouzivana strana potom moze byt "slabsia", kazdopadne myslim si, ze to bude v poriadku neskor 🙂

andreatytler
6. máj 2023

@fifina75 Ak s nejakou cinnostou cerstvo zacina, ako napriklad postavit sa, alebo ten sikmy sed tak je normalne ze to robi urcity cas tou istou stranou, ale ked to uz ma zvladnute, mal by zacat pouzivat aj druhu stranu. Robis dobre ze ho nutis aj na druhu stranu. Chod za fyzioterapeutom. Oni vedia odbornejsie posudit ci pouziva spravne obe strany.

e1i
6. máj 2023

@fifina75 maly mal polroka ked na brusko sa tocil len cez pravu stranu,lavu ignoroval. Isli sme k fyzioterapeutke a chodime cvicit. Po 5 cviceniach sa to upravilo a dokonca sa v 7m uz dava na 4 a pohupuje. Urcite by som konzultovala s fyzio