Dieťa pred svadbou

kraskaaa
21. júl 2012

Čo si o tom myslíte? Mali ste niekto dieťa ešte pred svadbou? Alebo aký máte celkovo na to názor, mali by ste dieta ešte pred svadbou? Prečo vela ludi dnes aj má deti pred tým než sa vezmu? Nechcem to brat z toho hladiska, ale má to nejaké výhody? Či len proste to dieťa veľmi chceli?

dana3262
21. júl 2012

@kraskaaa my jsme se jen asi nechtěli zatěžovat tou organizací a vydajema za svatbu. Jinak jsme ji plánovali az odstavim 1.syna, ale než se tak stalo, prisel druhý syn, tak jsme to zas odložili. Nemyslím si, ze to ma nějaké výhody. Snad jen, ze se pak nemusíte rozvadet 😀 ne, to je sranda samozřejmě. My nejsme sezdani opravdu jen proto, ze jsme na svatbu příliš unaveni 🙂

bonaquaba
21. júl 2012

@kraskaaa ja si myslim, ze to nema ziadne vyhody, my sme sa brali,lebo sme sa museli brat, ja som velmi chcela dieta, ale vydavat som sa nechcela, chcela som zit tak ako ty pises, ze sa narodi dietatko a potom sa zoberieme, ale isli sme na faru a povedali si,ze ak tam bude farar, tak sa zobereieme teraz a ak nie, tak az ked sa dieta narodi a nahodou tam bol a poviem ti bol to spravny krok, pretoze deti vyrastaju v uplnej rodine a keby som sa nevydala pred svadbou, tak sa nevydam uz nikdy,lebo zrazu si s partnerom stale a tie jeho chyby uz nielen vidis ale aj registrujes a zistujes, ze to nie je take idealne ako sa zdalo,ale vztah je o kompromisoch a ked dvaja sa vedia rozumne porozpravat tak vsetko sa nakoniec da zvladnut a preto keby som sa mala vydavat po svadbe tak sa nikdy nevydam a takto nam to Pan Bozko zariadil, aby sme nic nemuseli riesit potom, lebo potom uz vela toho neriesis dieta je prvorade a na svadbu nemas cas mysliet a nie je to pre teba take dolezite, ako predtym nez sa ti narodi dieta
moja kamoska zije s partnerom a maju dieta a tiez si vraveli, ze sa zoberu neskor a to neskor uz neexistuje,lebo jednoducho nemaju cas na take veci a ani financie, tie financie teraz potrebuju na nieco ine nie na svadbu a ani uz chut nemaju po dvojrocnom spoluziti spolu,kedze vedia dokonale o svojich nedostatkoch, tak jednoducho si vravia, ze radsej nie, ze takto im to vyhovuje

liz_lemon
21. júl 2012

@kraskaaa ja mam dieta a nie sme zobrati, ale vobec nemam pocit, ze by to bolo bezne, najma podla poslednych skusenosti
na predporodnom kurze sme boli slobodne len 2 asi z 12-15 bab, potom v porodnici boli stale problemy, ze sa volam inak ako maly...proste som mala dojem, ze sa s tym hadam este nikto z personalu nestretol alebo co, a takto to pokracuje aj na dalsich uradoch, dokonca mi uz aj povedali, ze mi budu hovorit priezviskom maleho...takze uz len pre toto sa vydaj a potom maj dieta

kraskaaa
autor
21. júl 2012

@liz_lemon
no tak s tým menom by som to riešila tak, že by sa určite dieťa volalo po mne, po otcovi až keby si ma zobral.

liz_lemon
21. júl 2012

@kraskaaa to nie, ja mam hrozne priezvisko 🙂 a o svadbe vobec neuvazujem

gubcikova
21. júl 2012

my sme mali dieťa pred svadbou.brali sme sa ked mala malá rok a pol a mala som tu najkrajšiu družičku na svete.a brali sme sa skôr stej stránky ak by sa mužovi niečo stalo aby sme neostali na mizine a bez strechy nad hlavou.

@kraskaaa radšej daj meno po mužovi malému.ja som mala po mne a potom sme museli meniť rodný list,zdravotnú,do roboty prefotiť rodný list,na sociálku,k doktorke atd.

martinkatinka
21. júl 2012

My sme mali malého pred svadbou.... jednoducho sme sa snažili a prišlo požiadanie o ruku a o dva týždne na to zistenie, že sa podarilo... takže kvoli rizikovému tehotenstvu sme radšej počkali, predsa len, stresová situácia by nám mohla dosť ublížiť. Malý mal priezvisko hneď po otcovi, v nemocnici nebol žiadny problém, dieťa bolo uznané otcom, papiere potom vybavil ocko. Vzali sme sa, keď mal malý 3,5 mesiaca. Výhody slobodnej matky som nemala, a problémy s tým spojené vlastne tiež nie....

kucanka
21. júl 2012

@kraskaaa my máme tiež dieťa a manželia nie sme. Nie že by som nechcela. Chcem a veľmi. Ale partner je rozvedený a zatiaľ sa na to necíti. A to spolu už žijeme 3 roky a máme spoločný byt. Ale keď ho budem tlačiť do niečoho bude to ešte horšie 😉

veri25
21. júl 2012

my sme s přítelem dva a půl roku a máme už půlročního syna, takže to byla taková rychlovka,ale nelitujem.vždycky sem chtěla mít nejdřív svatbu a pak dítě, ale v podstatě je to jedno, jestli ji máte nebo ne, pokud se máte rádi tak je jedno jestli jste manželé nebo ne...výhodu to nějakou extrémně nemá být manžele...ale my určitě svatbu plánujem, ale až bude syn starší, aspon tak dva roky, abych si tu svatbu taky užila a až na to budou taky finance 😅

palomitacheca
21. júl 2012

První syn se nám zadařil neplánovaně asi po 9 měsících vztahu, tak jsme se o svatbě trošku začali bavit s tím, že se jednou vezmeme. Když byli synovi 2 roky, otěhotněla jsem znovu. Svoji ještě nejsem, ale svatbu bych si jednou přála. Už i přítelova maminka se ho ptala, kdy se vezmeme, když už budeme mít 2 děti. Tak uvidíme, třeba se dočkám 🙂

silviadaisy30
21. júl 2012

ja som mojmu na dovolenke povedala ze sa chcem vydavat tehotna,neviem co ma to tak napadlo,a aj tak bolo vydavala som sa ked som bola v siedmom mesiaci,,,ale myslim si ze inak by som sa asi ani nevydala--ved naco..ono pre niekoho je to velmi dolezite pre ineho zase nie 😉

magali
21. júl 2012

ja neviem, my budeme teraz v auguste uz 10 rokov spolu, syncek ma 20 mesiacov.. aj sme sa chceli zobrat, ale vzdy do toho cosi prislo a teraz mi pride ta svadba akasi zbytocna.. keby sa aj berieme, tak na urade so svedkami a to je asi tak vsetko.. ziadna saskaren pre rodinu, peniaze viem utratit aj inak a na dary sa mozem vykaslat, co chcem to si kupim a pride mi trapne, zeby som ako tridsatrocna mala pytat peniaze na svadbu od rodicov, ci svokrovcov..
ci to ma nejake vyhody? mozno odpocitatelna polozka na manzelku v rocnom zuctovani
no a potom este to priezvisko, maly ma po partnerovi, v porodnici to brali normalne, ze ja mam ine.. ale neskor uz to bolo blbe, hlavne ked volam k Dr po vysledky, predstavit sa musim svojim menom a vysledky pytam pre ine meno, inak ked sme chodili na poradne, Dr ma oslovovala automaticky priezviskom ake ma syncek.. a ked som s malym lezala na detskom tak az ked nas prepustali, Dr sa smial ze konecne vedia ze ktora je to lebo im nesedeli priezviska 😀 takze to meno je asi taky miniproblem
my uz sme fakt dost dlho spolu a pozname vsetky svoje muchy, obcas som aj rada ze niesme svoji, ked ma drahy vytoci, ja uz to beriem ako take zadne vratka, v dnesnej dobe clovek nikdy nevie, kedysi ludia zostavali spolu len kvoli detom, teraz uz to tak nieje

danjelca
21. júl 2012

budeme mať dieťa pred svadbou po cca 10 ročnom vzťahu a teším sa jak si nabuduci rok zoberiem už dvoch chlapov:D
Vôbec mi "nevydatosť" nevadí a každý čo nás pozná už aj tak nás berie ako manželov..
kludne bez svadby...až do konca života:D

anjelicek26
21. júl 2012

@kraskaaa - my mame dve deti pred svadbou, brali sme sa nieco vyse rok dozadu... vyhody su fakt teraz danove ulavy, rovnake meno... ale nejako mi to nechybalo dovtedy ;)

Hlavne - nikdy nebudeme detom musiet vysvetlovat, preco sme sa brali, nechcela som sa vydavat tehotna, ako keby z donutenia, lebo sa to "patri", nikdy sme spolu nezili, proste ten vztah nebol este taky pevny. Brali sme sa az ked sme mali spolu vela preskakaneho a utvrdili sa v tom, ze spolu chceme byt navzdy.

A dieta pred/po svadbe je uplne jedno. Ono pod ciarou zaruka, ze vztah vydrzi a nezostanes slobodna mamicka (rozvedena vyjde narovnako), svadba nie je. Nie pri dnesnej rozvodovosti. My sme sa brali po 7 rokoch, sme 8,5 roka uz spolu.

reisi
21. júl 2012

Tiez som sa vydavala tehotna po vyse sedemrocnom vztahu, boli sme dohodnuti, ze sa zoberieme az ked budeme cakat dieta, dovtedy sa nam svadba zdala zbytocna. V podstate sme spolu byvali , fungovali ale ako prislo tehu uz tam bol iny pohlad, dieta bol hlavny impulz na svadbu.

trdielko149
21. júl 2012

my sme sa brali s 21 mesacnou dcerou,nezobrali sme lebo som koncila studium tehotna a este svadbu chystat? nie bolo by toho na mna privela akosi a som rada ze to bolo takto,vzali sme sa a svadbu mali podla nasich predstav,nekonecne perfektne sme sa zabavili kdezto ako tehula by som rozne tanecky robit nemohla 😉 brali sme po niekolkorocnom chodeni,byvani,pozname svoje muchy,svoje klady,zapory,povahy ... pred mesiacom presne to bolo 10 rokov co sa pozname a za par dni to bude 6 rokov co sme spolu ja mam doma vojaka,nie je to jednoduche,pocas nasho vztahu bol 2 krat na misii v zahranici dokopy 1,5 roka bol prec no ked prvykrat v porodnici zazrel a drzal v naruci nasu babiku povedal-nikdy uz neodidem,o najvacsie stastie v zivote prist nechcem ...no nemilujte ho 🙂

bonaquaba
21. júl 2012

@magali presne ako pises, uz mas cosi za sebou a urcite clovek, ked uz nieco ma odzite, tak nebude robit nejaku velku svadbu pre rodinu,lebo oni uz aj tak vas beru ako svojich a tie dary to by ani nevedeli co vam maju kupit,pretoze domacnost mate, takze urcite by vam tak akurat money davali a dalsia vec je,ze pises, od rodicov by si peniaze nepytala s tym s tebou suhlasim, lebo oni ta aj beru uz, ze si na poriadku a ze sa sama o seba postaras, a clovek ked uz ma rodinu aj ked nie ste zobrati, tak ta svadba mu akosi nechyba, lebo su uz ine veci dolezitejsie,ako nejaka svadba
uplne s tebou suhlasim 😉 😉

cmulinko
21. júl 2012

moj vlastny nazor na tuto temu znacne ovplivnuje moj vlastny zivotny styl a moje celkove zivotne hodnoty a presvedcenia podla ktorych sa riadim alebo ktore riadia moj kazdodenny zivot.osobne si myslim,ze v modernom svete je skor zarazajuce ak niekto ma iny pohlad na fakt mat dieta pred sobasom....takzvana zastarala konzervativna generacia s nadychom nabozenskeho pozadia 😀 ...ano samozrejme je na tom nieco a sama patrim do tejto kategorie i ked sa az taka stara necitim byt 😀 ,ale moje moralne presvedcenie znacne ovplivnuje moj zivot a tym sa najma v rozhodujucich momentoch aj riadim.Pred par rokmi som nic take v sebe nespozorovala...resp som sa neriadila podla ziadneho vnutorneho moralneho presvedcenia co sa rodiny a manzelstva tyka...kludne by som pred 10 rokmi mohla zit na divoko 😀 s dietatom ci bez a ani by ma nanapadlo o tom rozmyslat ci je to spravne alebo nie..vsak co koho do toho ako zijem,vsak?N 😀 najma ak ste na dedine a susedky na vas denne prstom ukazuju ako na skazenu paradajku v zelovoce...to je ta co ma to decko bez sobasa 😅 v konecnom dosledku tymto chcem len povedat tolko,ze nezalezi na tom co si ja osobne myslim,ze je spravne,ale zalezi na tom ci si ten ''slobodny'' par mysli a citi,ze ich ''volny'' vztah s dietatom je to prave orechove.Ja vidim v manzelstve viac ako len papier a je mi srdcu blizsie zit zivot podla ''predpotopnej'' postupnosti 😀 😀 pekne rad radom zazit kazdy moment a nepreskakovat jednotlive clanky.Od chvile co som spoznala mojho mazzela som nechcela skusit pocit byt tehotna pred manzelstvom a neviem aky je to pocit zit bez manzelstva,lebo som nic take zazit nechcela lebo som mala pocit,ze nas vztah smeruje inou cestou...som spokojna s tou cestou,ktoru sme my dvaja zvolili a respektujem ludi ktori si zvolili tu druhu cestu.

miskafl
21. júl 2012

tak ja som otehotnela este pred sobasom, neplanovane, a vobec mi nevadilo ze nie som vydata:D Po prvotnom zaskoceni a soku sme sa uz na babo velmi tesili, a svadba bola ked mala nas mala uz skoro dva roky... Ja osobne som vzdy svadbu chcela, bolo to pre mna podstatne, ale urcite nie to ci skor dieta alebo svadba... A to ci niekto zije ako sa hovori "nadivoko" je uz kazdeho vec, hlavne ze oni su stastni... Je mi jasne ze svadba nemusi byt pre niekoho dolezita, pre kazdeho predstavuje manzelstvo nieco ine...
A co sa tyka vyhod, vyhodne je podla mna skor manzelstvo ako nie, co sa tyka roznych financnych vyhod a tak. Zaujimave ako to beru slovaci a ako tu vo francuzsku, kedze manzel je francuz... Na slovensku pretravava skor ta tradicia, z emanzelstvo treba, najma pred tym nez su deti, vo fr je to ine... Je tu vela stastnych rodin bez papiera, hlavu si z toho nerobia. Pre nich povacsine manzelstvo vela neznamena a ak sa zoberu, tak je to kvoli pozickam a dalsim inym vyhodam..

jancip
21. júl 2012

Já sama jsem určitě zastáncem toho, že dítě až po svatbě, i když jsem otěhotněla během příprav. Jednak jsem jako svobodná pořád měla takový nepříjemný pocit např. u lékařů a jednak manželka je pořád lépe zabezpečena, pokud by se chlapovi něco stalo. Je sice strašný tak přemýšlet, ale je to prostě tak. Nehledě na to... už mockrát holky doplatily na to, že sňatek považovaly za přežitek, s partnerem se nevzali a zatímco on např. budoval bydlení, ony se staraly o děti. Pak to z nějakého důvodu nevyšlo a ony se dostaly do dost existenčních problémů, protože všechno bylo jeho.

monika15
21. júl 2012

Je to len a len na tebe a nie na okoli, na rodicoch na susede........
proste dieta je dar od boha.....
Mi sme boli spolu 6 rokov , riesili sme svadbu.... potom sa nam narodil maly 🙂)
a nejako od vtedy vobec neriesime nijaku svadbu ale riesime maleho.... je to
ovela dolezitejsie.......
🙂
Pytas sa na vyhodi.... tak ked mas dieta tak vacsinou peniaze idu na dieta ;);)
Ked nemas dieta tak minate na seba ;);)
takze 50/50 ihihihih 🙂))

maki73
21. júl 2012

Já myslím, že tom zase tak nezáleží, s @bonaquaba nesouhlasím, my máme holčičku, bude mít 11 měsíců, nebyla sice plánovaná, ale to není předmětem diskuse, žijeme spolu od doby, co jsem otěhotněla a nemůžu si ztěžovat, spíš si myslím, že pokud se lidé chtějí vzít, tak se vezmou a pokud ne, tak klidně můžou mít jen děti ve spokojeném vztahu i bez svatby. Budeme se brát příští rok a žádné tlaky z okolí, nebo něco takového nepozoruji...prostě jsem si řekli, ež se vezmeme, až budeme chtít a pokud budeme chtít, u těch výhod si myslím, že žádné nejsou, pokud má dítě otce normálně v rodném listě, jeho příjmení a tak. Každopádně nemyslím si, že lidé kteří mají dítě před svatbou se nevezmou, to je čistě každého věc a každý vztah funguje jinak. Já bych moc chtěla i druhé, do tří let nejlépe, ale raději bych až po svatbě...ale nemusí to být, je to jen pro pocit 🙂, v reálu se ani pro úřady sezdaný či nesezdaný pár nijak neliší a pokud vím, tak se neliší ani fungování domácnosti :D, takže je to čistě na partnerech, jak se rozhodnou, hlavně bych se nenechala do ničeho tlačit, nebo si naopak nechat něco rozmlouvat, pokud dva lidé chtějí dítě, tak nezáleží na tom, co si myslí ostatní, ale jak se cítí oni dva a co očekávají...@
kraskaaa

maki73
21. júl 2012

@jancip s tím co píšeš taky tak úplně nesouhlasím, protože konkrétně to, zda je něco partnerovo, nebo společné, závisí jen a jen na vedení rodinných financí, od doby, co spolu s partnerem bydlíme, máme vše společné, jeden účet, byt je napsaný na oba, všechno platíme právě ze společného účtu, takže když vztah funguje takhle a náhodou to nevyjde, je to úplně stejné, jako by se lidé rozvedli...peníze i majetek se dělí úplně stejně...tohle je problém dohody a fungování a je spousta manželství, kde má každý své finance a tam může taky nastat problém, tohle nemá se s svatbou nic společného, pokud tedy jeden z partnerů nezahyne, jak píšeš, ale to je tak jediný případ, pokud se nedá vyjít s rodinou ze strany zemřelého...ale to člověk nemůže předvídat...

marecek4
21. júl 2012

já mám děti jak z manželství tak ještě prcka s přítelem,dřív jsme svatbu plánovali,ale nechtěla jsem ho do ničeho nutit a teď se za poslední rok tak změnil že už by asi nikdo nedonutil mě,takže si můžu gratulovat že můžu sbalit kufry a jít dál i když jsme spolu něco vybudovali tak radši začnu znova,a v manželství je to nastejno,jen o něco víc papírování jeden i druhý se může kdykoliv otočit a odejít,takže nic není jistýho ani na jedné straně-BM odkráčel za druhou po patnácti letech manželství

harichova
21. júl 2012

to je i můj problém už jsem v 7měsíci a stále nejsem vdaná sem jenou zasnoubena prostě jsme to nestihly a to že jsem těhotná jsem zjistila na den kdy mě můj ted už snoubenec požádal o ruku bylo to pro nás veliké překvapení a moc hezké překvápko a jsem za to ráda tak nejste sami ahoj vaše Sára

tital
22. júl 2012

Znam jiny pribeh ze zivota. Holka co se "nestihli" vzit, dnes sama zivi dve deti, dvojcatka. Jeji partner umrel jeste pred porodem. Ta holcina slozite dokazovala otcovstvi, prestoze deti byli z IVF, takze papirove to bylo dolozitelne. A presto dnes nema narok ani na sirotci ani vdovsky duchod od statu, coz by ji znacne usnadnilo zivot.

Ja sama vdana jsem a nekolik let pred prvnim mimi. A jsem za to rada. Pripada mi, ze organizacne je to vsechno snazsi - pred urady, na poste, pred statem i pred okolim. Prave manzelstvi je instituce, ktera je v nelehkych zivotnich situacich pak uznavana, nehlede na to, ze na manzelstvi a rodinu jako takovou verim. Nejde ani o to, jestli mohu pak odejit nebo ne, podle me, kdyz mate deti, neni lehke opustit partnera, i kdyz jste vdane nebo nikoliv, ale ze patrime "pred svetem" k sobe. Rada nosim muzovo prijmeni a jsem jeho zakonitou zenou 🙂 A dokonce pres me ujistovani, ze se svatbou nic nezmeni (nebyla jsem ten kdo se chtel mermomoci vdavat), zmenilo se hodne, jde o ten pocit, skoro bych rekla, ze je to ukonceni jedne zivotni etapy, odlouceni od puvodni rodiny, zalozeni vlastni...

Asi take zalezi, kdo a z jakeho duvodu svatbu porada, pokud jde o zivotni presvedceni, nebo o jednodenni show, ktera stoji hromadu penez ...

zoyuska
22. júl 2012

no ja uz mam dve 😀 tiez si myslem ze je to predsa istota ked ste svoji.cokolvek s astane aspon mas narok na nejake peniazky od statu

ange_de_la_morte
22. júl 2012

Ahojky já řeknu jen sama zasebe , mlj názor je nejpíše už hodně přežitek, ale já jsem zastánce tradičního přístupu - svatba - dítě , nedívám se skrz prsty na nikodo kdo to nevidí stejně, ono technicky je to docela jedno , pokud si dva lidi roumím tak ten papír nezmění jejich vztah k dítěti, ale prostě mi se to líbí takto. Vždycky sem věděla že se chci první vdát a pak mít dítě, a kdybych otěhotněla ještě před svatbou byla bych ráda kdybychom se vzali ještě během těhu, ale vlastně mi to vyšlo tak jak jsem si příla 🙂 🙂 Před rokem sme se vzali a v lednu čekáme miminko 🙂 🙂

Chci ještě jednou zdůraznit že není potřeba mi argumentovat že přece svatba není potřeba, já nikomu jeho názor neberu a nikoho za to nesoudím, fakt je mi to jedno jak to každý má a jak to každý cítí, ale já to u sebe a za sebe cítím takto 🙂🙂

mima4
22. júl 2012

ja osobne som zastankynou toho aby babo prislo do fungujuceho manzelstva. Pre mna manzelstvo nie je o papieri. Taktiez pre mna vztah priatel - priatelka je uplne iny level ako manzel a manzelka. 😎