Dieťa nechce nikoho iného ako matku

21. dec 2022

Dobrý deň ženy, mala by som takú otázku.
Mám doma slečnu, má 7 mesiacov.
Je na mňa veľmi naviazaná, nechce byť prakticky s nikým iným ako somnou.
Vydrží pri svojom otcovi, ale aj keď je s ním neustále sa obzerá kde som ja.
Keď sme spolu doma len my 2, nemôžem ísť ani na WC lebo okamžite začne plakať.
Pravidelnejsie chodíme navštevovať moju starú mamu, mamu a otca, keď ich vidí usmieva sa, ale keď si ju chcú zobrať na ruky hneď plače.
Myslela som si že sa to postupne začne zlepšovať, ale ono sa to naopak veľmi zhoršuje.
Dnes prišla na návštevu moja mama, malá sa pri mne hrala. Keď ju zbadala hneď sa rozplakala a išla hneď za mnou, ako by mala strach 🙈 Nerozumiem tomu, pri poslednej návšteve už to vyzeralo nádejne, dokonca sa spolu aj hrali chvíľku a dnes takáto panika a neutíšitelný plač. Čo mám robiť? Ako ju naučiť na druhých?
Blížia sa sviatky, partner pôjde sám s malou k jeho mame a ja mám neuveriteľný des z toho ako to malá zvládne, od partnera často nechce ani nakŕmiť, sám s ňou takto niekde ešte nebol 🙈 ako sa vám podarilo deti naučiť na druhých?
Ďakujem za akúkoľvek radu 🙏

zuzinka888
21. dec 2022

Separacna uzkost. Vsetky deti ju maju. Niektore skor ine neskor. Niektore miernu ine obrovsku. Treba ten preckat ale dieta je potrebne socializovat. To nie je dvovod aby ste ostavali iba doma.

miriz
21. dec 2022

Ja by som to nesilila, veď je to ešte drobiatko. Dopriala by som jej svoju prítomnosť, nestresovala by som sa, že nechce byť s niekým iným. Myslím, že je to úplne normálne. Tvoja dcérka teraz potrebuje hlavne teba, ty si jej všetko a keď jej potreba bude do sýtosti naplnená, zlepší sa to. Môj starší syn bol podobné bábo a teraz v štyroch rokoch nemá problém sa hocikomu prihovoriť, skamarátiť sa, stráviť týždeň u babky na prázdninách 🙂

autor
21. dec 2022

@miriz samozrejme svoju prítomnosť, pozornosť a lásku jej naplno venujem 🙏 vôbec ju nechcem siliť, mňa veľmi teší že má somnou vytvorené tak silné puto ❤
Ja sa len bojím tej situácie keď si ju partner zoberie k svojej mame, ako to malá zvládne. Aby potom nemala ešte väčší strach lebo "mama tam nebola aby ma zachránila", a keďže to bude už o 4 dni, už sa mi o tom so strachom aj sníva 🙈

moonlight1210
21. dec 2022

Tak zvycajne to do nastupu do skolky odzneje. 🙂

Teraz by mohlo pomoct malu povzbudzovat. Chvalit za uspechy, pomahat jej budovat sebavedomie a ochotnu byt samostatna, ochotne skusat nove, nebat sa.
Ak vyslovene nemusis, byt radsej trpezliva a nenechavat ju samotnu s niekym a trenovat ju takto. Bolo by fajn, ak sa da, aby napr. tvoja mama prisla castejsie, aby odkukala vas sposob fungovania, krmenia, hier (ale nezasahovala, nekrmila ju, ak mala chce teba, atd. kym ste u vas doma. Doma musi mat pocit, ze je v bezpeci a veci sa nemenia. Aj to byva zaklad buducej sebaistoty u deti, ze veci a cinnosti doma poznaju, vedia ich ocakavat a veria si, lebo ich uz zvladaju.). Aby jej u seba potom vedela vytvorit podobne prostredie, rezim. Aj to malu moze trochu ukludnit.

kvetinka75
21. dec 2022

tak cca v tomto veku aj moja dcéra bola taká. Postupne to prešlo

miriz
21. dec 2022

A je nevyhnutné, aby tam maličká išla bez teba? V tomto veku by môj muž veru ani jedného z našich synov takto nikam bezo mňa nezobral 🤷🏻‍♀️ ak by to nebolo nutné samozrejme

nique
21. dec 2022

Moja bola taka az do 2r. Nepohla som sa od nej ani na WC. Vsade so mnou. Aj do prace. Dojcila som pocas meetingov. Potom nastupil vzdor a to bolo dalsia sranda s nou. Separacna uzkost mi uz prisla ako malina. Teraz ma 4 a ma fazu: Ja sama. Takze rano pred skolkou si dam v klude ranajky a kavu, kym sa ona oblecie. Maj s nou trpezlivost.

aceris
21. dec 2022

Daj jej cas. Ono sa to zmeni neskor. Preco vlastne chces malu dat muzovi na navstevu bez teba? Ja by som nedala. Proste teraz potrebuje najviac mamu no. Moja mala tiez nechcela nikoho. Minule vianoce (to mala asi 8mesiacov),ked na nu ludia len pozerali bolo dobre. Ak sa jej chytili alebo zobrali zacala neznesitelne plakat. Tak ju proste nechali. Uzivali si ju len pohladom. Ako mala rok, tak zrazu vsetko preslo a uz ide za hockym a aj na ruky.....

autor
21. dec 2022

@aceris
@miriz samozrejme nechcem aby išla bezomna, ale na druhu stranu nemôžem partnerovi povedať že si to neželam, je to jeho matka.
Ja tam s nimi nepôjdem lebo 1.) Niesom pozvaná
2.) Máme tak zlé vzťahy so svokrou že som si povedala že si nenechám sviatky pokaziť jej toxickým prístupom, večným nadávaním na mňa aká som neschopná, hlúpa, nič nedokážem, mal by sa vrátiť k bývalej a pod. Myslím si že viac by malej ublížilo to keby tam idem a cíti zo mňa tie nervy a smútok 🙈
Partnera som upozornila na to, aj som mu povedala že mám z toho strach ako to zvládnu a aj on sám vidí že je mala na mňa veľmi naviazaná.
Povedal mi že aj keby ju mal mat celu dobu na rukách, mamu si pozrieť pôjde, v čom mu samozrejme nemôžem a ani nebudem brániť 🤷‍♀️
Len mňa vnútorné to škrie a bojím sa ako to zvládne malá psychicky že tam zrazu mama nieje .

beata_k
21. dec 2022

Je to zrejme separacna uzkost. Ide o to, ze sa bytostne boji, ze ta ako mamu uz nikdy neuvidi. Je to pre deti mimoriadne stresujuce. Urcite by som ju na sviatky nikde nedavala. Cele to tam prevrieska v strachu o mamu. Pockala by som s navstevou. Trva to len par mesiacov a bude dobre.

aknamorka22
21. dec 2022

Za 7 mesiacov s ňou otec nikde nebol? To ju ani len von nezobral? Ty si nikde od nej nebola? Ani u lekára? V obchode?

zdenkak87
21. dec 2022

Presli sme si tym tiez. Maly mal obdobie ked okrem rodicov nechcel byt s nikym. Chlapov neznasal, stacilo ze sa nejaky pozrel na neho a rev. V lete sme boli u rodicov aj u svokrovcov. Maly mal vtedy 9 mesiacov. Kym sme boli v miestnosti ok, hral sa so strymi rodicmi ale pohladom nas kontroloval. Ked sme sa vzdialili zacal rev a utekal nas hladat. Ja by som ho v tomto obdobi nenechala ist bezo mna nikam (samozrejme ak je to nevyhnutne asi nie je na vyber). Ked mal totiz zachvat tak ho okrem mna nikto neutisil. Chodili sme s nim denne na ihriska a postupne za par mesiacov je ako vymeneny. Na kazdeho sa usmieva, pride k ludom, zakyva, hra sa s detmi. Chce to len cas.

autor
21. dec 2022

@aknamorka22 bola som na kontrole po 600nedeli keď mala 6 týždňov, celu dobu prespala starej mame v kočíku. Obchod mame 5 minút od domu, samozrejme do obchodu odbehnem a nechám ju otcovi , tých 30 minút s ním vydrží bez problémov, ale doma , v domácom prostredí. Sam s nou ešte nebol nikde .

beata_k
21. dec 2022

Chod radsej s nou aj ked svokru nemas rada. Mas hadam rada svoje dieta, tak to sprav pre neho.

evica17
21. dec 2022

Chod s partnerom. Za takú krátku dobu ju nič nenaučis. A ono tompride vekom samé.

autor
21. dec 2022

@beata_k
@evica17 niesom pozvaná. Svokra ma do jej bytu nepustí (vyjadrila sa tak partnerovi)

aceris
21. dec 2022

Nuz, deti vela zvladnu. Ale z mojej skusenosti pri takto citlivom dietati, sa minimalne v noci nevyspis. Aspon teda u nas bolo vzdy tak. Ak mala narocnejsi den, napr.navstevy a pokusy sa jej dotykat, tak celu noc si vyzadovala moju pritomnost a dotyk. Proste ani vecer k telke som si uz nesadla. A teda nikdy som ju nepustila samu bezo mna.
Moja dokonca je dodnes citlivejsia. Napriklad ak je u nas svokra a vezme ju na ruky a drzi ju nasilu a jej sa to nepaci, zacne kricat na mna. Svokra obcas urobi uhybny manever a ide s nou prec odo mna a smeje sa na tom ako krici a kope. Ak nezasiahnem hned a chvilu to necham tak, potom ma nocne mory. V tu noc place zo spanku, krici a neda sa mi utisit.

beata_k
21. dec 2022

Tak by dieta nikam neslo a pan partner by sa mohol aj o zem plesknut. Si nenecham dieta prevrieskat celu navstevu.

A tvoj partner jej na to nic nepovedal?

autor
21. dec 2022

@aceris nespala som už 7 mesiacov viac ako 2h za noc 🥴 takže už som len taka permanentne nevyspatá troska.
Ale vôbec ma nenapadlo dat si to do súvisu s tým že keď sa s niekym stretneme, musím si to odsledovat

aceris
21. dec 2022

@beata_k suhlasim. Tiez podla mna to dieta preplace cely cas a nikto mame samozrejme nic nepovie. Jasne, ze dieta to v konecnom dosledku prezije, ale na co ho takto stresovat...

autor
21. dec 2022

@beata_k vyjadril sa jej že nechápe prečo ma tak hrozne neznáša a nadáva na mňa, keď sa starám o všetko prvotriedne a on je somnou šťastný 🤷‍♀️ ale akceptuje to že ma tam svokra nechce, rovnako ako akceptuje že si ja neželam jej (vždy) neohlasene návštevy.

lubina
21. dec 2022

Smutne, ze svokra nechape, ze tak male dieta by nemalo byt dlho bez teba, najma ak jej partner hovori, aka je mala na teba naviazana. Ja by som ju tam nepustila a hotovo. Ak to partner nechape, ze ani on nebude mat z takej navstevy nic, je to ozaj smutne. A vecer budes mat hrozny lebo dieta bude cele vystresovane a vynervovane a bude sa bat sa ta co len pustit....cele zle

ivangeline
21. dec 2022

Ani som nedocitala. Ma 7 mesiacov! :D Totalne normalne. By som malu samu bezo mna neposlala na navatevu,ked viem,ze to nezvlada...

beata_k
21. dec 2022

A napriek tomu ako sa o tebe vyjadruje, vezme vase dieta a bude ho tam vrieskajuce drzat? Ved nech ide sam.

autor
21. dec 2022

@lubina tak partner to berie tým štýlom " keď ty chceš ísť pozrieť svoju rodinu, ja pôjdem svoju".
A ja mu to vôbec nezazlievam, ved nech ide pozrieť svoju matku.
Mňa to len mrzí kvôli tej malej a teraz už sa ozaj začínam obávať tej noci po návšteve, už bez toho je ten spánok ale že čistá katastrofa, to budú toto sviatky 🙈

beata_k
21. dec 2022

@aceris Ani si neviem predstavit ten obrovsky stres co zazije. Velmi, velmi smutne. Luto mi je babatka.

evica17
21. dec 2022

No tak to nie, také malé dieťa bezomna by nešlo,ak je na mne naviazané. Buď ak chce vidieť vnučku, pôjdes s ňou a pustí ta alebo nech zabudne,až kým nepodrastie a bude zvládať byť aj bez teba. Ona ,ako dospelá žena sa môže prekonat aj keď ta tak nenávidí,že prežije,že tam budeš, ale také malé dieťa sa bude stresovať a nebude to chápať ešte,proste cele jeho srdce bude túžiť za mamou a ona nikde, a nechápe kde zmizla. Tvoj partner povýšil matku nad dieťa sa mi zdá.

ls56
21. dec 2022

Ahoj, citala som aj tvoje komenty a poviem ti, ze tvoj priatel je uplny blb, ak chce sposobovat malej takyto stres. Ano, ma pravo na to vziat si malu a ist navstivit svoju matku, ale nie za takychto okolnosti co dieta preziva. Inak nam separacka zacala okolo 8m a trva dodnes(o tyzden ma mala rok). Rovnako ako tvoja: neda sa nakrmit otcom,place pri inych ludoch,otec ju strazi sporadicky lebo vystraja..jedine pri kom vydrz aj 2-3hodiny je moja mama. Tú zboznuje. Inak kazdemu da kosom, vresky, revy a hotovo. Aj ked sme same dve, tak stale sa pyta len na ruky. Preziva to vsetko fakt dost silno a tiez v noci moc nespime. Dost casto sa budi aj kazdych 20 min s placom. Takze ty musis vydrzat a skus to este prekonzultovat a prehodnotit s partnerom. Pre dieta je to naozaj velky stres.

ls56
21. dec 2022

A teda bude mat rok a este nikdy nebola bezomna na ziadnej navsteve. Tolko co mi ju mama prisla postrazit do domaceho prostredia. Je to dost otrocina ale ja to radsej ozeliem ako malej sposobovat taky stres.

evica17
21. dec 2022

@aceris inak to je riadne hnusne od tvojej svokry,že nasilu drží dieťa a ešte sa na Tom smeje. Aj moja svokra sa pokúšala hry a držať dieťa nasilu,aj čo kričalo a nechcelo byť u nej, a je ofucana potom že sa jej boji a ja nedovolím si ju povarovat a vytvoriť vzťah. Ale keď ona len na rukách chce držať a nevie si ink urobiť blízkosť s dieťaťom,nejaké hračky mu poukazovať a tak (tete tiež tak kričal a za deň sa postupne k nemu dostala,že už sám vliezol k nej do náručia a bol spokojný). Ale.niekedy mi príde ,že niektorí ľudí majú unpredele.pocity deti, a berú ich len ako hračku na naťahovanie.