Dieťa doma bez dozoru

mufiii34
2. dec 2017

Ahoj Žienky zaujima ma Vas nazor,od akeho veku by ste nechali dieta same doma cez den? Alebo surodencov?

canerko
2. dec 2017

Syn ma 13 a obcas ho necham sameho z 5 rocnim,ked musim vybavit lekara alebo banku.

bimbambim
2. dec 2017

Ahoj starsi ked bol v prvej triede tak cca polhodinku teraz je tretiak vydrzi dlhsie dcera bude mat sest rokov do skoly este nechodi tiez vydrzi cca polhodinku . Spolu sa ich nesnazim nechavat lebo im az tak neverim ale ked cez vikend ked robim tak su chvilu sami kym pride muz po mna na aute aby som bola skor doma kedze cez vikend tolko busom nechodi ako cez tyzden ale popravde bojim sa ich nechavat samych dom ale ked treba tak treba ucim ich ze ked daco nech idu k susede oproti ale a klucami od bytu

martinka13
2. dec 2017

Syn ma 8 , občas pol hodku až hodku.

vroni
2. dec 2017

Dceru pomalicky cca od desiatich rokov. Najprv len chvilocku, teraz v pohode aj zo tri hodiny (ma 11,5). Dokonca uz aj davala pozor na skriatka - asi pred mesiacom, cca pol hodinu. Prezili deti i domacnost, ani sa nepobili....

janinamojka
2. dec 2017

Syn bol prvak a dcera stvrtacka,ked sa jednoducho museli rano sami pripravit do skoly a ist..potom ked on bol tretiak a ona siestacka,tak sami sa rano pripravili ,po skole prisli domov kde boli sami do vecera.A to dochadzali z hlavneho mesta cca 16 km do skoly.Museli to zvladnut,inak sa nedalo.Velmi som sa bala,lebo inak ich nemozem nechat ani pat minut,co sa idu pozabijat 😲ale deti ked vedia ze sa musia o seba postarat,tak sa spravaju uplne inak a preberaju na seba zodpovednost.

yennn
2. dec 2017

Ja mam 8-rocneho syna, este doma sam nebol, zatial nebol dovod. No kolkokrat si s muzom povieme, ze by sme sli trebars vecer po tme na prechadzku, vycistit hlavy ked maly zaspi. Muz by ho aj nechal tu polhodku, no ja mam dve paranoje -
za prve ze sa maly zobudi a bude zle. Za druhe ze kdesi nam zacne horiet zasuvka alebo co

jahodka11
2. dec 2017

Starsi 10rocny ostane v pohode sam...napr,ked je chory doma a ja mam nemcinu, vydrzi 2 hodiny sam...ale nema horucky a podobne, to by som ho sameho nenechala. A hocikedy ked treba, vydrzi sam aj s 5rocnym bratom, naposledy cca hodinku, dokonca vecer, isli sme s MM nakupit a dostali inštrukcie a naozaj, aj si umyli zúbky, dali pyžamká a čítali si v nasej posteli....5r sameho este nenechávam, max par minút....ked idem vysypať smeti alebo co, ale pozera tv alebo mu dam tablet. Starsi si uz vsetko sam pozapína, mladsi moc este nie, ale viem, ze ked dovolím tablet, najdem ho tam,kde som ho položila 🙂

yennn
2. dec 2017

(som nedopisala bo zvonil telefon a prispevok) no a az nam zacne horiet dom a my budeme na prechadzke, uz vidim tie titulky v mediach "rodicia boli na prechadzke, kym maly chlapec ...."

Som blazon?

stanulienkat
2. dec 2017

Moja generacia sme chodili 7-8 rocni sami nakupovat a 8 rocni sme vydrzali sami doma aj 2 hodiny. Viem,ze je ina,horsia doba,ale k dnesnym detom sa spravame ako k retardovanym. 10-11 rocne dieta je dost velke,aby vydrzalo same niekolko hodin a vedelo si same spravit jednoduche jedlo.

pribinak
2. dec 2017

Mam druhaka na ZS niekedy pride zo skoly domov skor ako ja a muz z prace. Tak je doma sam mozno hodinu. Niekedy je sám doma aj rano, ked potrebujeme ist skor do prace.

Ma mobil keby daco. Nestrašim ho zlodejmi ani zlodejmi deti a podobne.

jahodka11
2. dec 2017

@stanulienkat presne.....ja som 7rocna rano sama do skoly isla a o rok neskor aj sestru vychystala....zijeme vo svajci a tu napr do skolky chodia deti same...najskor som sa bala, uz to vidim pozitivne....takze aj nakupit,ked potrebujem nieco len tak,co som zabudla alebo chlebik...atd..starsi vezme bicykel alebo kolobezku a ide 🙂

jahodka11
2. dec 2017

@yennn nie, nie si blázon, ja sa stale učím a zivot ma uz dost naučil, ze musim vidiet pozitíva....lebo ako hovorila moja babicka, zle sa stane hned....tak ja sa učím na to ani nemyslieť....a tym, ze sme tu sami, tak niekedy ina moznost ani nie je...jednoducho musia byt chvilku sami...

mirro
2. dec 2017

@mufiii34 vek sem nemôžem napísať,lebo by ma ukameňovali... ale teraz majú 16r a 13r a vyrástli z nich zodpovední násťroční. Z odstupom času si myslím,že to malo niečo doseba,fungovali super,vychádzali si a ich súrodenecký vzťah je taký,aký by mohli mať celý život.
Jasné,bála som sa,ale vedeli,že telefon sa používa nielen na hry... a v prípade potreby sme boli schopní byť do 12min doma.

danusskaaa
2. dec 2017

Asi vsetko zalezi od povahy dietata. Moja dcera ostavala doma sama ako 3 rocna, ked som potrebovala ist na 10-15minut so psom. Ona je vsak takej povahy, ze sa od telky ci tabletu nepohne az kym nepridem. Tetaz ma 5 a nechavam jej aj krpca na strazenie kym pridem so psom. Hra sa s nim a dohliada aby sa ani on nepohol 😂

mufiii34
autor
2. dec 2017

Ste uzasní dakujem! 🙂

nanulka24
2. dec 2017

Ja mam druhacku, vydrzi sama 2-3 hodinky. Rano s nou idem po zastavku, a chodi sama do skoly, sama si vie ist do obchodu kupit desiatu ked nestihnem spravit, bohuzial inak to nejde.

17alisha
2. dec 2017

Ja si pamatam, ze ako decko som bola casto sama doma, uz od skolky, aj na poldna...a prezila som to. Tiez si myslim, ze sa to v dnesnej dobe trochu prehana s toubstarostlivostou, rodicia detom nedoveruju. Ja malu pokojne necham samu na zahrade, aj na hodinu, kym navarim obed a to ma rok a pol. Mam otvorene okno, ak by plakala, ze pocujem, ale naucila som ju, s cim samoze hrat, s cim nie. A to mame aj dielnu plnu nastrojov, psa, co kdekolvek urobi potrebu, schody, takze moznosti ublizit si xy. Ale doverujem malej, ze si bude davat pozor. A z vlastnej skusenosti, ked pri nej nie som, dava omnoho vacsi pozor, ako ked vie, ze som tam. To sa potom akoby spoliehala, ze ved mama ma zachrani, tak nemusim byt opatrna.

sazumak
2. dec 2017

@stanulienkat Presne tak. Kedysi šli rodičia na pole a museli sme sa postarať o súrodencov. Myslím, že na dedine je to normálne. Ako sa nám narodila mladšia dcérka, tak som staršiu 3,5 ročnú pri nej nechávala, keď som šla do obchodu. Teraz majú 12 a 8, fungujú super a vydržia doma samé aj celý deň. Samozrejme záleží od povahy dieťaťa..naše obe boli kludné deti, mladšia sa v roku aj tri hodiny vyhrala sama na zemi s jedným domčekom pre bábiky. Keby boli živšie, tak si ich brávam radšej so sebou 🙂

eliska13
2. dec 2017

@mufiii34 každé dieťa je iné.Mojho som nechala doma sameho 1,2 hod ako 10 r a aj to som mala zlý pocit, že je sám a sedí na mobile.
Ako 4 r bol pri rozprávke kým som odbehla do obchodu cez ulicu

babulkomale
2. dec 2017

@yennn nie si blazon. Znamym vzblkla zasuvka pri hlave syna co spal v spalni, oni boli vedla v obyvke. Nastastie ho boli pozriet a zasiahli. Nic sa nikomu nestalo.
Ono moze sa stat, aj ked je clovek doma, ALE vtedy si nema co vycitat...

montemotherone
2. dec 2017

@mufiii34 juuj tak toto je veľmi individuálne. Ide aj o to, na ako dlho. Ja som mala tretiačku a chodila som podvečer na 2 hodiny na angličtinu. Na odbehnutie do obchodu by už 5-6 ročné dieťa malo zvládnuť zostať chvíľu samé (ale viem, že veľa to nezvládne). A po škole, celé popoludnie myslím, že štvrták, by to už mohol zvládnuť... Piatak by už mal. Ale videla som aj 12 ročné, ktoré s tým málo problém 😒 Záleží od výchovy k samostatnosti, či má rodina na blízku niekoho, na koho sa môže dieťa obrátiť (susedia, rodina, rodinný priateľ...), či dieťa nie je úzkostné....alebo či nie je úzkostný rodič a dieťa ho len zrkadlí 😉
Kedysi boli deti hodené do reality a bolo. Potom sa buď niečo stalo, alebo v lepšom prípade ostali "veselé zážitky". Môj švagor s bratom takto ostali sami, on bol tuším predškolak a brat mal 3. Skoro vtedy podpálili byt 🙂 Mňa mal takto brat často na starosti. Zamkol ma doma a išiel za kamošmi. Vybavené. Dodnes mám z toho traumu, že nemám veci pod kontrolou (nemám kľúče od dverí) a som na niekom závislá 😀 Moji súrodenci raz smažili akvariove rybky...
Hmm, to máš tak. Treba nájsť rozumnú hranicu, rozvíjať u dieťaťa samostatnosť, dôverovať mu, ale zároveň vedieť kde je, s kým, čo robí, a vštepiť mu včas, čo môže a čo nemôže, čo je nebezpečné a hlavne ho viesť k zodpovednosti za svoje konanie... A to už od útleho detstva 😉

pininka
2. dec 2017

Najstarsi ma 10, mladsi 6 a v pohode ostanu doma sami. Vedia si zrobit aj jest, zohriat v mikrovlnke a pod. Nechavali sme ich postupne, na pol hodku, hodku, ale nikdy nie na viac ako hodinu a pol. Som zastancom toho ze deti sa maju ucit samostatnosti, do smrti nebudu pri maminej sukni a pri rodicoch sa nenaucia samostatnosti,naco by aj,ked rodic za nich vsetko urobi.

bosoriak
2. dec 2017

Moje dcery 9 a 6 ostavaju doma same bezne tak +- hodinu. Vedia mi zatelefonovat a som vzdy tak max. na vzdialenost 10 minut od domu.

sisaka
2. dec 2017

Dcéra ma 19, sama bývala doma na 1-2 hod okolo 7-8 rokov, museli sme ju ráno voziť na autobus do školy, lebo stal ďaleko a musela by inak veľmi skoro vstávať, zo zastávky prišla domov peši keď mala 10-11 rokov (15-20 min rýchlej chôdze) cez frekventované križovatky, v tom čase som ju už mohla nechať kľudne aj pól dňa samu doma. Syn ma 9, je štvrták, už 2 roky chodi do aj zo školy sám, 5 min peši, doma býva sám v pohode 3 hodiny, vydržal by aj viac, vie odkódovať dom, vie si zohriať jedlo, vie čo robiť v rôznych situáciách. Žiaľ väčšina deti čo poznám v jeho veku sú absolútne nesamostatne bytosti, ku ktorým sa rodičia správajú, akoby mali 5. Suseda napr. vodí každé ráno dvojičky v synovom veku do školy aj zo školy, i keď by všetci 3 mohli chodiť spolu, prechádza sa len cez jednu cestu, priamo pri škole a tam stojí učiteľka ako dozor. Na budúci rok už idu na strednú školu (2. stupeň ZŠ) a ta je ešte ďalej treba ísť 10 min cez park, žiadna cesta, som zvedavá, či sa matka odváži ich pustiť )

eeffka
2. dec 2017

Zavisi od dietata. Starsiu som s pokojnym svedomim nechala doma pol hodinu ako 5r kym som bola v obchode. Mladsia ma skoro 6 a nenecham ju ani na 5min.

sofinka156
2. dec 2017

Ja mam 6 ročnú chodí do 1.rocnika a nechala som ju pár krát samu doma na cca 15min kym som zbehla do obchodu (obchod máme na konci ulici) pomaličky treba začať na pár minút ich nechávať ...Moja je zodpovedná čiže sa na tých pár minút nebojím...Mne moja mama hovorila že sestry pred 40 rokmi samé púšťala pred cinziak sa hrať tak aby na ne videla .mali 3 roky a teraz ani 6 ročne nepustíme von samé

vienala
2. dec 2017

U nas v skolke normalne oficialne vyhlasili, ze deti od 10 rokov mozu chodit vyzdvihnut svojich malych surodencov zo skolky. No neviem, neviem, ako by to zvladli nasi, nakolko pri skolke je velmi frekventovana cesta, starsi syn je sice super zodpovedny, ale maly skolkar je velky nezbednik. Inak doma sa vedia postrazit.
Deticky od tretej triedy Zs u nas maju po odsuhlaseni rodicom moznost chodit zo skoly same. Byvame v mensom okresnom meste, okolo obeda je dost husta premavka. Viem, ze deti okolo 8 rokov takto chodia sami na kruzky, aj cestuju busom do susednych dedin.
Mala som kolegynu, ktora nechavala 8 rocneho syna aj 4 hodiny doma sameho, ked bol chory, inak sa jej nedalo, isla na pol dna do prace a syn bol na telefone, ale to bol pokojny a zodpovedny chlapec.
Takze tazko povedat, co je norma. Casto su rodicia tlaceni nechat dieta aj niekolko hodin doma same, ked je chore a oni musia do prace, no samozrejme sa otvorene o tom nehovori. A myslim, ze su rodicia vtedy vo velkom strese, ved co ak sa nieco stane.
Mna by zaujimalo, ci je na to nejaky predpis alebo zakon.

mirkakab
2. dec 2017

Mám 11 a 8 ročnú, vydržia doma samé celý deň, bud spolu alebo aj každá sama, svokrovci bývajú na ulici a ja mám do práce 5 minút cesty. Fungovali sme takto cez prázdniny pár dní, ked nebolo východisko. No pravidlá boli jasne stanovené a ked chceli príst za mnou alebo ist do obchodu, alebo babke, všetko mi hlásili cez telefon. Podotýkam že bývam na dedine kde sa všetci poznáme, v meste by som si to asi nedovolila.

sisaka
2. dec 2017

@vienala ja mám šťastie, že v provincii kde žijem sa do toho štát nestará a necháva to na zvážení rodičov, s čím súhlasím, keďže ja si poznám deti lepšie a viem, čo si môžem dovoliť, v niektorých štátoch je to určené na 12 rokov - a to už prichádza ten paradox, lebo od 12 rokov môžu decká nielen byt samé doma ale rovno aj babysittovat, takze decko je samé babysittovane do 12 rokov, vodene za ručičku a potom príde deň D a je z neho zrazu babysitter a je ponechaný večer sám s cudzími malými deckami, ktoré stráži za peniaze. Chore