Dieťa chce len to, čo nie je hračka

19. okt 2021

Ahojte, keďže mám prvé dieťa, chcem sa opýtať, či v 16 m by malo ovládať koncept toho čo sa smie a nesmie, resp. ktoré veci sú na hranie. Uvediem príklad: chodíme do materského centra a po hre si s maminami dáme kávu. Všetky dievčatá sa hrajú v detskom kútiku, iba môj chalan sa hrá so stoličkami, dekoráciami, káblami a siaha po šálkach s kávou. Neustále ho naháňam a napomínam. Prekvapilo ma, že maminy si bez problémov položili kávy na nízky stôl, to ja nemôžem ani doma. Ich dievčatá si to vôbec nevšímali. Veci mu beriem, napomínam, zakazujemm a neviem ci robím dobre. Myslíte, že mi nerozumie, že nesmie, alebo zakaždým zabudne, alebo to na mňa skúša a robí si co chce? Doma tiež radsej vyhľadáva všetko čo nie je hračka

ivangeline
19. okt 2021

Tazko povedat. Mozno chce voju pozornost,lebo je sam a nechce sa hrat sam. Je ine mat surodenca alebo byt zvyknuty sa hrat s detmi (este je maly na take hranie ale odpozoruje to,ak chodite do centra casto). Urcite rozumie,ze nesmie. ;) Mozno nechape,preco..a mozno obcas aj zabudne..stava sa. Moje deti 3 a 1,5r sa tiez radaej hraju s vecami inymi ako hracky,treba vsak urcit hranice. Najradsej maju kluce,lebo cestuju autom/lirtadlom/raketou/lodou na gauci alebo v posteli maju taky priestor (na periny) a tiez radi starsi srubuje a kraja a brusi...a mladsia uz opakuje.

majah212
19. okt 2021

Objavuje svet, pre deti je cely svet veľké ihrisko 😉 neporovnavaj deti medzi sebou, tvoj skúma, skúša a objavuje má take obdobie, iné deti sedia hrajú sa a pod. Ty korigujes a usmerňujes a vysvetľujes čo sa na svete môže a čo nie. Trpezlivosťou a vysvetľovaním sa deti učia o môžu a čo nie,
Ps kavu keď si chces vychutnať tak zasadne bez deti 😉

ankare
19. okt 2021

Najlepšie hráčky nie sú hračky. 🤷 Objavuje svet. Drž sa!

ludmilik13
19. okt 2021

je to uplne normalne, nasej by som mohla aj neviem ake hracky kupit a aj tak ju najviac budu bavit veci, co nie su hracky, s ktorymi bezne proste prichadza do kontaktu, najradsej nabijacka, sviecky, salky, no proste je toho kvantum, je to normalna vec, kazde dieta je ine 🙂

saraxyz
19. okt 2021

Skús bez napominania. Nechaj ho, nech skúsi. Podľa mňa to napominanie je pre neho ako magnet.

zuzanaete
19. okt 2021

Mas doma uplne normalne dieta. Su deti, pri ktorych sa da vypit kava a su proste deti, pri ktorych je to vyzva. Skuma svet. A ci ma rozumiet, ze co ma robit a co nie? Uci sa. Ver tomu, ze aj o par rokov bude robit veci, ktore by nemal. Deti nie su naprogramovane stroje. Maju svoju hlavu. Zalezi od mnohych veci - temperamentu, tvorivosti, pohybovych zdatnosti, vychovy ….

kittykat22
19. okt 2021

kazde dieta je ine. Mamicky ktore si sadnu na kavu a v klude si ju vypiju maju stastie. Ty ho nemas 😅 Ja som ho tiez nemala, neboj. Maly je zvedavy - zaujimaju ho ine veci ako hracky. Kup mu domov nejaku tu knizku pre deti kde sa daju robit rozne veci ako zapinat gombiky ap. Kniha aktivit sa to vola. A ked budes na kave tak mu to strc do ruky 😀 Ako bud rada, ze nemas dieta co jaci. To by si sa na tu kavu ani nedostala 😆

nikpa
19. okt 2021

Takže z tohto mi vyšlo, že dievčatá su dobré a chlapci sú zlí. A k tvojmu problému, je to bežné, deti sa zvyknú hrať práve s tým s čím by nemali. U nás to bolo rovnako, na hračky padal prach ale zato sme mali vonku celú linku, hrnce, sitká, varechy a všetko čo sa dalo. Zo špajze povytahovane zaváraniny, kýble, metly... Toto boli do istého veku najlepšie hračky. Zo začiatku som ho napominala a snažila sa upriamiť jeho pozornosť na jeho hračky ale bez úspechu, tak som to vzdala a nechala ho hrať sa s tým s čím chcel, teda v rámci možností aby to bolo bezpečné. Časom ho to samé prestalo baviť.

marianarem
19. okt 2021

Aj u nas to tak je, ale ja to podporujem, ved sa ma hlavne naucit fungovat na svete, s realnymi vecami. Jasne, ze ma aj hracky, no su vecery, ked zistim, ze sme ani ziadnu nevybrali 🙂 Ja ro riesim podla toho, coho je aktualne schopny. Ak vidim, ze pri niecom je este mala sanca, ze to nerozbije alebo neposkodi, tak odkladam z dosahu, alebo to drzime a pozerame spolu. Ak vidim. ze uz by mal na to drzat, skumat, pouzit a neznicit, tak vysvetlim, co s tym moze robit. Ak skusa nieco nicitelske, upozornim, ze mu to zoberiem, ak neprestava, beriem. Ak sa predsa podari znicit, tak tiez to okomentujem, napriklad: pustil/hodil si na zem, tak sa to rozbilo. A snazim sa ho zapojit do odstranovania skod.
Inak s tymi zakazmi, to v tomto veku urcite neslo na prvykrat, urcite to skusal velakrat, aj sa tak akoby ucil, ze co naozaj plati - testoval dokolecka, ci zase zakazem.

zabina27
19. okt 2021

@kittykat22 to neznamena, ze maju stastie, aj zvedave dieta je stastie 😀 za mna lepsie ako dieta, co len sedi a neobjavuje nove. ale je to na nervy pre rodica, to beriem, tiez mam takych zvedavcov 😀
take male nema odkial vediet, co je hracka a co nie, berie si to, co ho zaujima a je to normalne, len pri nebezpecnych veciach to treba korigovat, inak nech skuma

marzuz89
19. okt 2021

Sam od seba ten koncept nikdy vediet nebude, ucis ho to aj inak ako zakazovanim, napominanim, branim veci z dosahu? 😉

Dieta musi pochopit, preco nieco nemoze. Ked taha kable, dorazne mu povedz nie, nahlas, vazne. A vysvetli mi, ze su nebezpecne, lebo to a to.. Jasne, nevie co je elektrika, ale u nas to fungovalo vyborne. Ked len tak prides, vytrhnes z ruky, vyhresis, dieta ostane v soku, nerozumie suvislosti a nabuduce pojde po kabli znova. 1,5r dietatko uz mozw rozlisovat, co moze a co nie, ale TY si ta, ktora ho to musi najskor naucit 🤗

Ponukni mu v takej situacii bezpecnu alternativu, a veci, ktore chce skumat a nie su nebezpecne, mu nechaj. Ved pre deti je aj taka obycajna stolicka objav roka, dovol mu spoznavat svet. Aj doma, kuchynske zasuvky. Top aktivita v tomto, ale aj mensom veku 🙂

lubi40
19. okt 2021

nuz, vitaj medzi mamami chlapcov 🙂
Tiez som dostavala milion rad od mamiciek, ktore mali dievcatka az kym sa im narodili chlapci...

simca06022011
19. okt 2021

Je to normlane, bohuzial su taketo deti. Na tvojom mieste tu kavu a pod trenujem doma ;) vysvetlujem, opakujem, vyhresim... nieco ho necham robit, nieco nie... asi ho v tych detskych kutikoch nic tak nezaujme ako tie "ozajstne" veci 🙂))
(ja mam teda babu, dospelacke veci, zasuvky a pod vobec neboli nase aktivity :D nastastie... ale na to ze davame pozor na kavu, na caj, na taniere/pohare sa naucit musela 🙂)

autor
19. okt 2021

@nikpa nepovedala som ze dievčatá su dobré a chlapci zlí ale možno chlapci sú živelnejší, neviem, chodí tam len 1 a ten je taký že tá mama radšej na tú kávu ani nejde

autor
19. okt 2021

Ďakujem teda za názory. Áno objavuje, ale aj tie dievčatá tam objavujú, ibaže detskú kuchynku a hračky, nie káble a stoličky 😁 nevadí no, poradíme si

marzuz89
19. okt 2021

@lubi40 tento nazor nemam tak velmi rada. Mam chlapca. Ziveho, neposedneho, plneho energie. Ale ked dieta spravne vedies, vychovavas, usmernujes, tak to efekt rozhodne ma. Ale samozrejme - chlapcov treba nechat tak, netrapit sa vychovou, lebo chlapci su nevychovani, drzi, neposlusni, vsetko nicia.. Lebo su to chlapci. Odplienkuju sa neskoro, lebo su to chlapci. Nerozpravaju hadam do 4 rokov, lebo chlapci. Chodit zacinaju neskoro, stvornozkovat neskoro, plazit sa neskoro. Lebo su to chlapci. A chlapci su co? Lenivy.

Dakujem, ze doma vychovavame syna bez tychto skatulkovani a je sice energicky, neposedny, ale vychovany, odplienkovany, dobre rozprava, nic naschval nenici. Je slusny, podakuje, poprosi. Ma 2, 5r.

euka210
19. okt 2021

Je to normalne, su deti ktore laka vsetko dookola a su deti ktore uz aj v takom veku vedia hranice. Ked su to nebezpecne veci, jasne za nemozes povolit...v takom veku treba zacat urvovat hranice a moj aj spadol...a aj tak o chvilu vystrajal na stolicke.

zuzuliennka1
19. okt 2021

@ankare suhlasim… pre vsetky deti su najlepsie hracky - nie hracky 😂 so synom som to mala rovnako, vsetko bolo zaujimavejsie, robila som si srandu, ze pod stromcek nic netreba, doma mame “hraciek” dost… a vyrastol “z toho”, sice ma uz takmer 4r, ale od 3 rokov sa uz zahra aj s hrackami, kockami, legom, puzzle…. nechaj objavovat, bezpecne…
tiez som mala obdobie vykladania salky s kavou hore na policku, mohla som vysvetlovat do aleluja, proste ho to fascinovalo a babral by to dalej, niektorym detom sa to da vysvetlit pekne a hned, inym mozno nie, ale raz to pochopi, uz mame v obyvacke aj stolik a na nom mozem aj kavu nechat… kazde dieta ma svoj cas na vsetko

autor
19. okt 2021

@marzuz89 veď @lubi40 nehovorí že chlapcov netreba vychovávať, všetko ničia a nič nevedia. Len že su iní. A to je fyziologicky daný fakt:

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/3104...

konikkon
19. okt 2021

Podľa mna to je super z toho pohľadu, že dieťa sa zaujíma o okolitý svet a ako veci fungujú. Uz horšie to musí byť pre teba, keďže mnohé veci su pre neho nie bezpečné. Ja by som netlmila jeho prirodzenú zvedavosť ale skôr eliminovala nebezpečné veci a snažila sa ho učiť, že si môže ublížiť, ze to a to nesmie. Snaz sa mu posúvať bezpečné predmety. Doma vytvor ore neho bezpečné prostredie. Je to určite pre teba náročné ale ja si myslím, že práveže takéto deti su veľmi bystré, zvedavé a maju obrovský potenciál. Ja osobne budem mat dieťatko ešte len teraz ale mam co to prečítané ohľadom výchovy, aj som okrajovo študovala pedagiku (DPŠ) a som rozhodnutá viesť dieťa týmto smerom - ukazovať mu a pomáhať objavovať svet. A neboj, nebude taký večne. On sa časom naučí, čo smie a co nie a bude z neho samostatný a šikovný chlapček. Len teraz máš asi trochu náročnejšie.

amelia89
19. okt 2021

no moj syn ma 15mesiacov a muz mi dneska hovori ze naco mu vlasne kupujeme hracky ked on sa chce hrat len so srobovakom, kablom, otvarat skrinky, liezt na gauc hore a dole, vytahovat vytahovat a vytahovat- cokolvek a kdekolvek😂 Ako zahra sa aj s kockami, knizkou ale rozhodne to nie je jeho top aktivita. Mne to nepride zvlastne,proste toto ho v tomto obdobi bavi viac

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annm81
19. okt 2021

Zdravé 16 mesačné dieťa dokonale rozumie slovu nie. Ak mu niečo zakážeš a on napriek tomu pokračuje, jednoducho ťa schválne ignoruje 🙂 Také už sú deti. Ďalej ho uč čo smie a čo nie. Len nech je tvoje nie dôrazné, jednak stručné rázne NIE, jednak ak ťa neposlúchne, nedovoľ mu zakázanú vec, vstaň a vezmi mu to.

Že sa hrá s bežnými vecami a nie s hračkami je normálne. Vyhraď mu v komode spodný šuplík a daj tam ponožky, spodnú bielizeň..., v kuchyni vyhraď jednu skrinku s vecami, ktoré sú neškodné - varechy, plastové nádoby, formy na pečenie. Rovnako v obývačke. Nech má v každej izbe jedno miesto, kde môže vyberať, prehadzovať, odkladať. Len treba dať pozor, aby to bolo bezpečné - bez ostrých predmetov, dlhých šnúrok, komoda upevnená do steny. On bude mať bezpečnú zábavu s nehračkami a ty sa musíš zmieriť, že na týchto miestach bude neustále neporiadok 🙂

Inak kávu na nízkom stolíku by som nenechávala ani keby mám to najposlušnejšie dieťa na svete. Stačí nepozornosť a potom matky plačú, keď musia riešiť bolestivé popáleniny svojich detí . Stačí sa opýtať lekárov z pohotovosti a zistíte, že popáleniny od kávy, čaju a polievky sú jedny z najčastejších úrazov malých detí.

cruz741
19. okt 2021

Pre môjho syna bola v takom veku,aj neskôr najlepšia hračka hadica od vysávača,alebo metla,s autíčkami sa napr.nehral nikdy,je to úplne normálne😊

tara42
19. okt 2021

Ja mam 16 mesacne dievcatko a ked nelistuje oblubenu knihu alebo nema novu hracku, ktora ju bavi par minut tak robi vsetko mozne len nesedi na podlozke s hrackami. 🙈 Inak vytahuje vsetko zo suflikov, lozi po schodoch, vsetko otvara, hra sa s beznymi vecami v domacnosti a chce aj s takymi co pre nu niesu vhodne. A salku na mieste, kde dociahne? Nehrozi.

luccija
19. okt 2021

Každé dieťa je iné, tak tvojho baví to, čo doma nemá.Ja som mala buchtu, ktorú kde si posadila tam ju nájdeš o hodinu🙂a závidela som mamam, že ich deti všetko skúmali, skúšali, samé sa šmýkali do guličiek mňa to stalo pol hodinu prehovarania naša nechcela nič a dodnes je svojská najradšej neviditelna.Introvert....Niektorym deťom žiarili oči všetko vyskúšať, byť v pohybe..máš zdravé zvedavé dieťatko nechaj ho sa hrať po svojom, pokým nerobí zle či neublizuje

lubi40
19. okt 2021

@marzuz89 Ale je som vobec nikde nepisala, ze chlapcov netreba vychovavat, alebo, ze su pomali. Mam doma 2 a obaja su velmi sikovni, zvedavi, skumavi a hravi. V skole patria k top v ich triedach, maju vela kamaratov. Obaja doma upratuju, vykladaju umyvacku atd. Len som tym chcela povedat, ze prosto chlapci su ini ako dievcata a potvrdilo mi to aj vela mamiciek, co mali najprv dievcata a potom chlapcov, ze k nim treba inak pristupovat - raznejsie, jasnejsie...

mimixxxx
19. okt 2021

V okoli mam chalanov, ktori boli zaskatukovani ako "zli" lebo vsetky hracky co dostali tak rozobrali. Dnes su z nich uspesni inzinieri. Udajne v detstve len chceli vediet ako veci funguju a sami to potom poskladat.

basska_b
19. okt 2021

Je to normálne podľa mňa. Ja zasnem nad tými deťmi, pri ktorých sa dá piť káva. Prídu mi také nejaké častokrát bez života... som chodila do materského centra a nechápala som, ako že načo tam ten čaj je. Jedn dokonca si čítala knihu pri dieťati. Wow... to u nás neexistovalo

zuzuliatko18
20. okt 2021

U nas je najoblibenejsia hracka momentalne mop a furik, v kuchyni tlcik na maso(bezne ho ma z dosahu, ale napr..ked vyberam umyvacku mi pomaha a ocka.mu az tak svietia rwdostou, ked zbada tlcik. .a.suflik,.kde su Len varesky a plastove nadoby a pravidelne skuma jeho obsah. Vcera bol najstastnejsi maly cloviecik,.Lebo sme z obchodu domov niesli novy zmetak a lopatku, hrdo ich niesol on. Skuma svet, a podla.mna je to super. Vie ako funguje Vela veci, co s cim suvisi, Lebo ma pozoruje, co robim a potom opakuje. Ma.svoj detsky mop a kyblik, vie ze mop SA najskor namoci a potom vyzmycha a az tak moze umyvat. Iste, robi to detsky, ale inak SA to nenauci.
Ked som.isla Von s kamoskou, pokecali sme si az ked zaspal. Dovtedy sme.ho.obe nahanali na ihrisku, Lebo sme.isli na take, kde este nebol a vsetko skumal. Nevadi, sprava SA primerane veku a som za to vdacna, hoci niekedy by som brala 5 min kludu miesto tohto tornada😁