Deň trojtýždňového bábätka

girlie_konik
14. mar 2014

Ahojte, v pondelok bude mat nas syn 3 tyzdne, je to nase prve babo, takze sa este len tak hladame.
Ako cca vyzera den takehoto baba? Ako dlho spi, ako casto papa, place a vsetko?
Nas spi cez den tak maximalne 2,5 - 3 h vkuse, potom sa budi, napapa sa /trva mu to aj cez hodinu so vsetkym/ a zase dokola.. problem je trochu vecer, okolo 21-22 by mal uz zase spat, ale byva taky nekludny a vcera sa mi ho podarilo uspat az pred polnocou, dovtedy len papat a plakat.. v noci spi najviac 2 hodiny vkuse, s tym by som rada nieco urobila /spi s nami v posteli/.

Dakujem 🙂

sandri
14. mar 2014

To je uplne normalny babatkovsky rezim... a nepotesim ta, moj maly ma sice 5 mesiacov, ale v noci je aj tak kazde 2 hodiny hore... (okrem prveho spanku, ten trva 3-4 h).

luba28
14. mar 2014

@girlie_konik neuc ho na postel s vami,..budete mat problem potom ,ked bude starsi,....to sa tak toci dookola stale az do takeho 1-2 mesiaca,....

katkakovac
14. mar 2014

Tvoj synček má režim dňa, ktorý zodpovedá 3 týždňovému dieťatu. Je normálne že spinká 2-3 hodiny, potom je hore asi hodinku a takto dookola. A takéto malé deti si proste musia zvyknúť na nové prostredie a k tomu potrebujú pozornosť rodičov, aby naplnili pocit istoty. Ako také spanie v noci očakávaj najskôr v 6 mesiacoch, niektoré detičky aj trochu skôr. Chce to trpezlivosť 😉

bomboolka
14. mar 2014

nas drobec ma prave dnes 3 tyzdne, a tiez by ma zaujimalo aky je "normalny" rezim takto starych deti. My totiz spime cez den len dvakrat, maximalne trikrat. Vacsinu dna bud jeme (maly si dava nacas a dokaze obedovat aj 2 hodiny s prestavkami) alebo obzerame svet. Nastastie vnoci dokaze spat aj 5 hodin vkuse, co ma na jednej strane tesi, na druhej mam ale miernu obavu ci nie je hladny a ked sa konecne zobudi, mam potrebu ho nakojit a este aj dokrmit umelym mliekom...lebo urcite je vyhladovany 🙂

girlie_konik
autor
14. mar 2014

@sandri - a nesnazila si sa mu to nejak predlzit?

@luba28 - jaaaj, a teraz sa rozhodni - niekto povie, nech je babo s tebou, niekto zase ze to bude problem.. jasne ze ma aj svoju postielku, ale po pociatocnych problémoch s kojenim mi odporucili, nech je pri nas, tak je.. a papa uz fajn, tak neviem.. nam tam zatial nevadi, ale presne, chcem, aby mal aj svoju postielku a vedel tam spat..

@katkakovac - da sa tomu nocnemu spaniu nejak prosim ta pomoct?

bomboolka
14. mar 2014

@girlie_konik - podla mna je super, ze spi babo s vami. Ono sa hovori, ze vraj po roku a pol sa dieta zdvihne a odide samo do vlastne postele/izby, lebo uz ma dostatocne vytvorenu istotu v rodicoch a vie, ze sa na nich moze kedykolvek spolahnut. Mne sa to ale zo zaciatku (prvych par dni co sme boli doma z porodnice) neosvedcilo a preto spi nas maly vo svojej postielke. Snazim sa mu robit "denny" a "nocny" rezim...teda ked je v postielke je noc a ked je vsade inde je den...asi to zatial zabera, vzhladom nato, kolko vnoci naspi 🙂

girlie_konik
autor
14. mar 2014

@bomboolka - mozes mi prosim ta napisat viac o tom, ako mu robis "denny" a "nocny" rezim, znie to fajn, dik 🙂

bomboolka
14. mar 2014

@girlie_konik - zalezi na tom, aky ma den, ale okolo 7-8 vecer sa okupkame (kazdy druhy den) a nakrmime a hned ho ulozim do postielky v spalni (kde je prijemna tma), sadnem si k nemu a nieco mu monotonne rozpravam. Vacsinou tak do pol hodiny zaspi. Potom ked sa vnoci budi, kojim ho v spalni v tme (resp. v pritmi). Rano aj ked sa zobudi skor, do 7-8 ho nechavam v postielke hrat sa s mojou rukou 🙂 alebo obzerat svet. Potom ho beriem do obyvacky, kde so mnou "preziva" cely den...a takto si uplne krasne za kratku dobu navykol na rozne druhy hluku, ktore ho teraz uz nijako nevyrusuju pri spani (vcera napr. na ceste vrtali a opravovali diery a moj maly si kludne spinkal pri otvorenom balkone).

drobcek26l
14. mar 2014

@girlie_konik My sme fajn večerný režim dosiahli pravidelným kupkaním. Od narodenia sa kúpeme každý večer vždy v tú istú hodinu a asi keď mal malý 2,5 mesiaca už bol tak zvyknutý, že presne vedel, že sa má o siedmej kupkať, potom dostal mliečko a do 10 minút spinkal. Doteraz sa nám ešte nestalo, aby nejako večer špekuloval. stále to tak funguje, akurát sme postupne premiestnili na ôsmu hodinu večer. okupká sa, vypije mliečko a spí.
Dôležité je, aby ste sa veci ako papanie, kúpanie a spinkanie, snažili robiť vždy v tom istom čase. Bábätko si na to zvykne a potom to je na nezaplatenie. Mám to overené z vlastnej skúsenosti

upam
14. mar 2014

ja mam opacny problem, moja mala ma 6 tyzdnov a mam s nou problem ze cez den skoro vobec nespi resp tak 20-30min je max aj to ju uspavam na 3x... nehovoriac ze uplne presne vie ked od nej odidem alebo sa ju snazim ulozit do postielky to sa zobudi do 10min a mrnci.. vnoci ako tak spi tie 3hodiny aj ked ju po krmeni treba trochu prehovarat ale cez den skoro nic - co s tym?

sandri
14. mar 2014

@girlie_konik a ako predlzit? Mam ho nechat revat ked je hladny? 🙂 Sama zistis, ze ked si babo stanovi nejaky rezim, tak ty mu ho len tazko zmenis 🙂

nikush
14. mar 2014

@bomboolka dieta ak je hladne, zvlast tak male tak sa samo prirodzene zobudi. a nevidim dovod ho po 5 hodinovom spanku dokrmovat UM, naco? ved ho dojcis

@girlie_konik mne sa prvorodeny budil pravidelne kazde 2 hodiny na dojcenie, a bolo jedno ci den alebo noc. spal pri mne, lebo to bolo menej narocne pre mna len vytiahnut prsnik, ako aj vstavat, vybrat, nadojcit, vstat, ulozit....🙂

hajajanka
14. mar 2014

@girlie_konik Trojtyzdnove babatko este len "hlada" svoj rezim. Zatial si zvyka na tento svet, takze vecer moze mavat troska tazsi. Neda sa to zovseobecnit, pretoze niektore deticky ako moj syn, polozia rodicia o osmej vecer do postielky a zaspinkaju. Niektore maju opacny problem.
Vecer skus zaviest pravidelne ritualy ako kupanie, masirovanie, co by ho troska unavilo a ukludnilo. Nam sa osvedcila pravidelnost pred zaspavanim (kupanie, papanie, spanie). Doteraz to tak mame a to uz mame vacsie deticky (2 r., 5 r.). Postupom casu si najdete "spolocnu rec" a zvladnete to. S papanim nenarobis nic, ked je hladny, nakrm ho. Zo zaciatku zvyknu deti vstavat kazde dve az tri hodiny v noci, ale kazdym tyzdnom sa tento interval bude predlzovat. Okolo 3. mesiaca uz budete zohraty tim, ktory bude vediet, co od seba navzajom cakat 😉
Ach jaj, to boli zlate casy, ked boli deti trojtyzdnove 🙂

moni244
14. mar 2014

ahoj, tak to máš ešte pekné, že ti tak spí, moja bola od narodenia nespavec, doma pospala max. 30 minút, tak ak som chcela aby spala dlhšie, tak šup do kočíka a aktívne za pohybu kočíkovať 3 hodiny, nehrozilo zastaviť, sadnúť na lavičku a hojdať, v noci spinkala pekne aj 3 hodiny v kuse, potom sa napapala a takto dookola, teraz má 14 mesiacov a stále spí s nami, ale dala som dole bočnicu z postieľky, prirazila si ku svojej strane postele a spí snami ale vlastne v postieľke

katkakovac
14. mar 2014

@girlie_konik tak ako píše hajajanka, pomaly zavádzať režim. Dosť dôležité sú aj každovečerné rituály, ktoré dieťa upokoja. Skús sa postupne snažiť uspávať v rovnakom čase a zavádzať pevný denný režim. Treba trpezlivosť, za týždeň sa to naučiť nedá, ale nakoniec sa v noci aj celkom vyspíš😉
A ešte jedna vec, ktorú som si všimla aj v okolí, ale nemusí to byť 100% pravda. Tam, kde mamičky svoje deti cez deň zbytočne prelievajú čajom a vodou, majú problém z nočným zobúdzaním sa a jedením. Mne z toho logicky vychádza, že to dieťa má cez deň zaplnený žalúdok vodou a niekedy to dojesť musí. Ale to sú už väčšie deti, 6 mesiacov a viac a len moje odhady....

girlie_konik
autor
15. mar 2014

@bomboolka, drobcek26l, hajajanka a katkakovac - dakujem vam baby 🙂

girlie_konik
autor
15. mar 2014

@drobcek26l, @hajajanka a @katkakovac - dakujem vam baby 🙂