Dcérka bola dobručká a teraz robí scény. Ako reagovať?

alubinka
3. feb 2011

Mile mamicky, prosim o radu. Moja doteraz uplne najlepsia dcerka ktora malokedy plakala sa zmenila ako by prutikom utal. Ked sa jej nieco nedari (prepchat medzi miniaturnu dierku, zdvihnut desatkilovy kosik, posunut vysavac,..) alebo jej zoberiem nieco o com si myslim ze je pre nu nebezpecne, alebo ked ona chce ist k nocnemu stoliku a robit tam neporiadok a ja jej v tom zabranim, zacne robit strasne sceny! vrieska, hneva sa, niekedy si normalne myslim ze by mi najradsej pacla facku od nervov. Nechapem kde sa to v nej vzalo, doteraz bola uplne kludna a stale vysmiata. Bojim sa aby to nepreslo do stadia ze sa mi bude v obchode hadzat o zem ked jej nesplnim to co si zela.
Poradte mi prosim ako reagovat na tieto jej sceny? skusala som ju uz aj hresit, ked to nepomahalo, snazila som sa ju zaujat niecim inym (hrou, srandickami..) ale kazdym dnom mi pripada ze sa viac a viac rozculuje ☹ 🙂

evkacka
3. feb 2011

Ahoj, nepíšeš v akom veku je tvoja dcerka, lebo je uplne prirodzene že pride aj do obdobia vzdoru 😀
My sme mali rovnaku situáciu, ked mala Adelka asi rok a pol, čiže priskoro n aobdobie vzoru ale moje predtým kludne dieťatko začalo byvať od jedu agresivne, tak sa najedovala a rozhadzovala rukami koho by od nervičiek trafila 😠 nam na tieto stavy pomohla terapia "objatia" bol o tom članok v mama a ja, ked dostala taky nervácky zachvat, silno som ju objala a držala v náručí kym sa neukludnila, tie prve razy boli ozaj dost zaujimave, lebo ona bola akurat vo švungu ked si chela trafiť a ja som ju tým objatím vlastne ešte viav najedovala lebo nemala rozbeh 😀 😀 😀 asi po troch razoch to už bolo v pohode a do týždna ju to prešlo uplne 🙂))))))))))))))))))))))))))))
Tak držím palce aby sa mala jedoška čo najskor prestala jedovať, ale myslím, že ej to pre detičky uplne prirodzene 🙂)) ked si začínaju uvedomovať vlastnu osobnosť a jedinečnosť 🙂) určite nie je nič zanedbane vo výchove alebo ti z nej nevyrastie horší človek 🙂))))
deti proste skúšaju pokial môžu 🙂)) držím palce, určite to prejde 🙂))

mariana0915
3. feb 2011

aj moja ma teraz taketo obdobie 🙂
ale ja ju necham nech reve u mna to neplati plac ked daco zoberie a to nemoze 🙂

salma22
3. feb 2011

netreba si dat ,,skakat po hlave´´ pochopi ze niektore veci nemoze len ju treba na to vzdy upozornovat ...a mne pripada smiesne ked sa moja dcera rozculuje ked sa z nej smejem ona to vidi a prestane vystrajat.... vela trpezlivosti ti prajem 🙂 a to prejde... spoznavaju svoje emocie

benne
3. feb 2011

rázne povedať nie, trvať na tom... a tak ako robíš, zaujať niečim iným.. ešte je dosť malá, vysvetľovanie nepomôže.. proste jasné nie a prípadne zamračená tvár... a vydržať... 😉

@evkacka ked si prejdeš myšou na jej fotku, tak ti ukáže aké staré dieťatko kto má - ak to tam majú uvedené 😉

sssimi
3. feb 2011

Neboj nič. Deti prechádzajú takýmito obdobiami. Nezabrániš ani hádzaniu sa o zem v obchode. Bitka nič nerieši. Ja som skúšala dať malej po zadku a akurát sa mi vysmiala do ksichtu.... Ja ju pri nervákoch ignorujem, odídem z izby. V obchode mi to ešte nespravila, ale tiež spravím to isté-dám jej papa a budem kráčať ďalej. Deti potrebuju prejaviť svoj temperament!

habibi78
3. feb 2011

@alubinka ked na moju malu taketo nieco prislo a to je dost tvrdohlave dieta, odisla som z miestnosti, nechala som ju samu... to iste v obchode, isla som medzi ine regaly, nereagovala som..... ona zistila ze toto neucinkuje, prestala s tym.... 😉 zelam ti vela sil a hlavne pevne nervy, zvladnes to.... 😵

lucadra
3. feb 2011

Fiha,aj tvoja mala začala dosť skoro, má len desať mesiacov, v tomto ti nepomôžem až tak, ale jedine nechať vynervačiť, moja mala s tým teraz začína, ked jej vezmem z ruky, to čo jej nepatrí, tak začne nervačiť, ruky dá v päsť, začne kopať nohami, našponuje sa a ked jej to vratim naspäť, ovladač, alebo telefon, tak už sa smeje. myslim si, že asi najlepšie bude ked dáme kamennu tvar a nechame ich vynervačiť, aby si nezvykli že im dáme všetko, čo budu chcieť.
Síce mne to trhá srdce, ked plače, lebo jej to vezmem z ruky, ale iné riešenie asi nie je. Som zvedava na daľšie rady, čo navrhnu dalsie maminy.... deti to skúšaju na nas, že čo dovolíme

ivett1
3. feb 2011

@alubinka ahoj, dcerka asi prechadza obdobim vzdoru alebo separacie, (teda prvym obdobim, bude ich viac 😉 ), lebo zistila, ze uz je samostatna osobnost a skusa, co si moze dovolit 😉, jedine co teraz pomoze je v ziadnom pripade netrestat, ale dat jej najavo, ze aj ked zuri, tak ju lubite, viem, je to tazke, ale ono to prejde, treba vydrzat
...a robis to spravne, odputat pozornost je vyborne riesenie, len treba najst tu spravnu "odputavku" (u nas to boli - pohlad na rybicky do akvaria u dcerky a malý dreveny vlacik u synceka) 😉 ...drzim palce

klementina
3. feb 2011

podla mna hlavne nehovorit nie, nemozes- tym ju len rozculis.
je to super riesene v knihe od karpa-najstastnejsie batole v okoli. treba len nahlas vyslovit to co chce,vcitit sa do jej situacie- napr. chces zdvihnut tento tazky kosik? to by bola parada, keby si ho mohla zdvihnut. a viac krat jej to nahlas, pomaly zopakovat a formulovat do kratkych viet. a ked uz rozumie, ze jej chapes, tak az potom zacat vysvetlovat, ze to dokaze, ked bude papat a narastie, atd.
nasa mala sa tiez s oblubou hadzala o zem, aj v obchodoch, a ked som zacala praktikovat tuto metodu, bolo to jak sibnutim carovneho prutika.
mozno vo veku tvojej malej este zabera odputavanie pozornosti, ale dlho to trvat nebude...

2danculik
28. dec 2014

u nas razne slovo NIE nezabera...prave naopak, ešte viac na naštve. Odkedy sme začali hovorit NIE, malá nič iné nepovie, kazdá moja otázka končí jej nie, ešte aj zo sna vykrikuje nie nie nie.... :( chvilu zaberalo, ked som ju dala do druhej izby na koberec a nechala ju tam samu...ale to tiez prestalo fungovat,

marissenka
28. dec 2014

Nie a pripadne sceny ignorovat.casom pride na to,ze to nezabera.moji sa okolo roku hadzali o zem,ked nedostali svoje.

dollynkaa
28. dec 2014

Maminy cize ked tak velmi nervaci najlepsie nechat ju vynervacit vyplakat? Byvame so svokrou a ta ju praveze vzdy hned chyta a nosi na rukach obcas jej vrati aj to co ja jej zoberem. Tak teda neviem co je lepsie riesenie. Ja by som ju najradsej nechala vyjedovat vyplakat

zonjushe
28. dec 2014

joj babenky, moja ma od narodenia obdobie vzdoru, dobrucka nebola nikdy..takze, ak Vam tieto sceny zacali az teraz, budte radi..

kadan
28. dec 2014

dollynkaa
môj bude mať 2 roky. s prvým vzdorom začal ako 14 mes. má obdobie keď je relatívne v pohode a strieda sa to s riadnym nervačením. tiež bol najlepší na svete, stále sa smejúci chlapček, no teraz je to urevaný "nervotoč"
presne viem ako sa cítiš, ja mám ten istý problém. bývame síce vo svojom no tatinko si necháva skákať po hlave,
ja zakazujem a on povoluje, aj keď akože nadáva tak je to monotónne akoby sa s ním normálne rozprával, alebo aj zakričí/ povie rázne no v sekunde ha ha hi hi...
čiže nadávam obom
najhoršie je že mám 3 mesačného a nemám čas pri kojení robiť dozor
teraz u nás bola svokra a krpec ju vyhodil zo stoličky, tak som robila poriadok aj s ňou / keď je u nej raz za čas tak si tiež robí čo sa mu zachce/
najnovšie sa mi hádzal na zem každých 5 metrov a keď videl že to nezaberá tak si pchal ruky do hrdla aby sa vyvracal 😠

čím viac som mu vysvetlovala, bola milšia bolo to horšie, zaháňal sa po mne, išiel pre nejakú vec aby ju mohol hodiť na zem, treskol dverami a pod.
keď sa jeduje tak sleduje kto sa na neho pozerá a ako reaguje. niekedy sa začne ešte viac jedovať inokedy smiať
/ podľa okolia/
keďže nezaberal ani krik tak som si to vybavila ručne stručne!!
jedinú ma ako tak počúva!
tiež som ho zvykla vyhostiť do detskej a tam musel sedieť na stoličke a ani sa nepohnúť
to zabralo
najnovšie ani zaspávať nechce 1-1,5 hod..
musím nad ním stáť ruky v bok a byť zamračená a kázať aby si zavrel oči, lebo vracanie do postele každých 10 min a vysvetlovanie že už je neskoro a všetky detičky už dávno spia nezaberá
stále musíš trvať na svojom, keď nie tak nie, nesmieš povoliť
a to sa týka aj svokry!! tej asi ešte viac
aj dnes keď sa nechcel obuť tak som mu povedala že zostane doma, nezabralo tak som ho vyzliekla
po 30 min sa obliekol a išlo sa von
minule tiež nechcel ísť tak som ho zamkla doma, spustil rev po chvílke som odomkla a poslušne sme odišli
držím palce 😉