Čo urobiť, aby 2 ročné dieťa zaspalo na obed?

vevinaaa
20. okt 2012

Niekedy nam zaspinka krasne na obed no niekedy je to doslovna katastrofa, a pre istotu niekedy nezaspi vobec alebo dost neskoro, a tym sa nam posunie aj cas nocneho spanku. Doteraz nam mala chodila spavat okolo 10-11-tej podla toho o kolkej vstavala, no posledne 2-3 mesiace sa to dost pokazilo, a obcas nechce ani za svet zaspinkat na obed, neviem ci jej spanok nechyba, dokaze byt aj cely den hore, ale s tym ze poobede alebo na vecer jej uz neni rady a nechce posluchat a stale len place, v podstate je mrzuta. Niekedy pomoze len to ze ju ustavicne kontrolujem ci uz naozaj spi, lebo je to maly sibal ktory si mysli ze miesto spania moze lozit po byte, vie totiz vyliezat s postielky, pripadne sa hra s plienkou. Uz som obcas s toho zufala, rada by som jej zachovala obedny spanok, vecer nam krasne zaspavala o 8mej, pol 8mej no ked ide na obed neskor spat ako chodila, dokaze byt hore aj do pol 10-tej, ale to uz davno lezi v postielke od 8mej. Neviete mi poradit ci aj vy ste uz mali taketo obdobie a ci sa vam podarilo zachovat obedny spanok? alebo ci to ma nasa mala len nejake prechodne obdobie kedy si rozkazuje aj v spanku a potom s tym prestane? dakujem 🙂

cikyta
20. okt 2012

Moja tiež nespí od 2.rokov na obed 😒 Celkovo mám "nespáčika) doma 😀 No ked nastupila v 3.rokoch do školky, tak tam spí... 🙂 Doma málokedy....Skoro vôbec.

3kolka
20. okt 2012

No tak my sme mali taký istý problém...naša tiež od 2rokov2mesiacov nechcela spávať to je asi cca koncom mája...od tej doby spala pobede asi len 2-3krát...Ráno vstala o 9:00 poobede šla spinkať okolo 13:00-13:30,a večer šla okolo 22:00...Teraz ked nespáva vstáva okolo 7:30-8:00 a spať chodí večer okolo 20:30-21:00...Neviem asi jej ten spánok nechýba...Tiež sa len hrávala a vyspevovala si tak som ju už potom ani nedávala pobede....Aj som teraz jak sa ochladilo(skončilo leto) skúšala dať no nemalo to význam...Ked chce spinkať tak sa vypýta aj sama ale od toho mája to bolo ozaj len 2-3x...Známej malá ta je tak isto stará ako moja tá ráno vstáva o 9:00 pobede ide spať okolo 14:00-15:00 a večer jej zaspí koľkokrát aj o pol noci...A synovec ten tiež cca od 2r nespával až v školke začal s pobednajším spánkom

abbey1
20. okt 2012

Dieťa si rozkazuje v spánku? Dieťa podľa mňa len samo cíti, či potrebuje spinkať a kedy a koľko. Rodičia majú možnosť dieťatku umožniť spánok podľa potreby, ale isto nie mu linkovať koľko a kedy má spať. Sú deti, ktoré v tomto veku spánok naozaj nepotrebujú a deti, ktoré sa i po návrate z prvej triedy radi zavŕtajú do perinky.
I spánkový režim dieťatka prechádza zmenami, ktoré sa časom ustália.

zuzanockamt
20. okt 2012

ja uz spanok neriesim vobec, ked vidim, ze je unaveny, tak ho ulozim, ked unaveny nie je, tak je hore ... v skolke spava pravidelne, cize ma pravidelny rezim pocas pracovneho tyzdna a cez vikend ma to teda vobec netrapi, ci ide spat o 8-mej alebo o 10-tej vecer ... aj aj kym som bola doma s nim, tak mi to az tak nevadilo, ved ine povinnosti som nemala ... a syn ma teraz 2 roky a mesiac

michaela80
20. okt 2012

Nasa mala po obede vacsinou spi...chodi spat okolo 13 tej az 13: 30 a spi niekedy pol hodku a niekedy 1,5 hod..vecer skor ako po 10 tej nezaspi. a spi do tej 9-10 rana..skusali sme ju aj budit aj nedat spat cez obed no ziadna zmena, tak to nechavame na nu i ked niekedy vecer uz by sme vsetci spali len ona buntosi... uspava sa stale na prsniku kedze kojim tak take nieco ze sa hraje v postielke sama nepoznam...alebo zeby nebodaj sma zaspala... to sa stalo iba raz ked ju moja mama bavila a samozrejme jej chybal prsnik .... Nechaj to na malu ako poterebujem spinkat..
Starsi ten bol ukazkove dieta ..vzdy spaval v tu istu hodinu zaspaval sam v postielke bez placu ...... a necahpala som ako niekto moze mat problem so zaspavanim alebo rezimom.. az prislo na svet nase sidlo... a to neuznava ziadny rezim tak vsetko prisposobujeme jej... 😝

denisa1907
20. okt 2012

ja davam mojho maleho o 13.00 spat pred tym sa fajne vybeha po vonku a aj naje fajne a zaspi do 5minut a spi thak do pol4 😉 ide sa okupkat vypisat a spat ide tak o 20.00 20.30 a v pohode az do rana niekedy az do pol10 😉

moncsesz80
20. okt 2012

aj náš ide spinkať po dobrom obede okolo pol jednej jednej a spinká tak 2 hodinky 🙂 a to je pravda že predtým sa fajnovo vybehá vonku a unavený spadne do postele a spí 😀

sante81
20. okt 2012

nikdy som svoje dieta nenutila spat, a uz vôbec nie v presne stanovenu hodinu. ved ani ty nechodís večer spat v rovnaku dobu, si niekedy viac inokedy menej unavena. zálezí aj ako je unavené dieta, či ste boli vonku, alebo len doma.

luciferkax
20. okt 2012

Ja svoje deti tak trocha "nútim" spať, myslím, že @sante81 sa mýli, aj dospelý človek by mal chodiť približne v rovnakom čase spať, je to zdravé pre organizmus.... 🙂 radšej si ľahnem s deťmi, menšieho ponosím, pohojdám, aby spali, do večera je im potom dlho 🙂 aj mne je lepšie, ked si zdreimnu, aj oni sú usmiatejší :D

ewisam
20. okt 2012

Aj u nas je to obcas sranda, ked sa mu spat nechce a to nema este ani 2 roky. Poradit mozem len tolko, poriadna fyzicka unava. Ak ani potom nechce spat, tak to nepotrebuje a skor zalahne vecer 😉

kristiii
20. okt 2012

je pravda že niektoré detičky už v 2 rokoch poobedný spánok nepotrebujú, napr. moj synovec tiež cca od 2 rokov poobede nespával a bol úplne v pohode-vysmiaty až do večera, ale zas napr.moj tiež kolkokrát nechcel ísť spať a robil cirkusy v postielke ale ked som ho nechala párkrát hore tak bol protivný celý zvyšok dňa. keď sa po obede vyspí tak je úplne iný, spokojný. podla toho čo píšeš je tvoja malá skor tento prípad a spánok ešte potrebuje.my sme toto obdobie proste nejak "prežili" 😝 aj keď ma to stálo niekedy poriadne nervy ho poobede uspať ale časom to prešlo a teraz si pekne zalezie sám do postielky a do 10 minút je tuhý..

hajanka
20. okt 2012

suhlasim s @abbey
moj syn od dvoch rokov nespaval cez den uz vobec, sam sa rozhodol, kedy uz spanok nepotrebuje, chodil spat skor vecer, cca o siedmej

bambola
20. okt 2012

moja tiez po 2 roku prestala spavat, ked som ju uspavala uz viac ako hodinu tak som to vzdala (a to som na nu vyskusala naozaj vsetko), narozdiel od ostatnych si vsak myslim, ze by spat este mala ☹ lebo proste takto male deticky v spanku rastu a vyvijaju sa .
ale vravim, neviem to zariadit. 😖
skusala som naozaj vsetko, aj s posuvanim, u nas paradoxne v zaciatkoch pomahalo, ked sme doobeda praveze nesli von. to zaspala. teraz uz je jedno ci ideme ci nie.
kde zaspi, tak to urcite je auto. a samozrejme vecer je uz tiez protivna a po 17 v podstate nikam nemozeme, chodime len peso okolo , lebo to by hned zalomila na hodinu a potom by sme sa vecerneho spanku nedockali.

monyccka
20. okt 2012

Ja som presvedcena, ze dieta v tomto veku este denny spanok potrebuje a je na rodicoch aby ho k tomu doviedli. Samozrejme, nie je mozne ocakavat, ze ked rano vstane o deviatej, ze o tri hodinky zaspi. Nasa vstava okolo 06:30, obednajsi spanok ma o 12:30-14:30 (aj doma aj v skolke) a vecer zaspi medzi 20:30-21:00 s tym, ze od 20:30 nanejskor je uz v postielke. Nikdy nebola velky spac, no nepopustila som a teraz jej tento rezim drzi uz skoro rok uplne bez problemov (ma tri). Cize ak ma spat naobed - rano zobudit, ulozti v normalnom case (nie o tretej poobede) a aj ked spi len kratko, zase v normalnom case zobudit. Vecer ulozit ako vzdy a vydrzat tyzden. Ono sa to upravi uplne jednoducho, len treba ten tyzden vydrzat, nebat sa zobudit (dietatko tym nijako netrpi, ze ho jeden den zobudite, prave naopak, vytvara si rezim, ktory mu prospieva).

bibistec
20. okt 2012

ja si myslim ze je to na tebe, nepises kedy rano vstava...ale u nas funguje rezim , male dieta rezim potrebuje to vidim hlavne na tom ze ak je rezim mala je spokojna vsetko je tak ako ma byt ma istotu, ak sa nieco vymykne, mame iny program ako inokedy, nestihame, ideme k lekarke alebo nieco ked nestihne ist spat ako ma je nervozna, vykolajena. myslim ze si niekde popustila a dieta v tomto veku skusa co si moze dovolit a ty si dovolila. preto niektore deti co doma nechceli spavat v skolke s tym nemaju problem tam si nedovolia odvravat resp. tam je rezim a vsetci musia rovnako spat. netvrdim ze treba mat nejaky dril ale taketo male dieta rezim naozaj potrebuje a trvaj na rovnakom rannom vstavani aj poobenom spani a vecernom taktiez uvidis pocase si zvykne a bude menej nervozna bude mat rytmus bude vediet co nasleduje. male deti to maju radi.

majka508
20. okt 2012

Moja slečna,tiež od dvoch rôčkov nespinkávala,ale za to už o ôsmej spinkala a to bolo super,ja som sa aj tomu veľmi tešila.Ako náhle začala chodiť do škôlky,trošku skôr samozrejme vstávala,hneď mi pani učiteľka vravela,že Majka zaspáva prvá a vstáva posledná,takže naozaj,keď už majú tie svoje škôlkárske činnosti a povinnosti,únava sa dostaví.Ja som sa ju tiež snažila veľakrát unaviť a vyčerpať,ale pri varení,upratovaní,žehlení.....to nie vždy išlo a mne ten pocit,že o ôsmej už kľud stál za to.

vinifred
20. okt 2012

..osobne som si k nim ľahla..zväčša to pomohlo a zaspinkali..časom som zaspala len ja.. 😀 ale tú hodinu si museli aspoň poležať..ak do hodiny nezaspali,tak som ich nechala tak a dala radšej skôr spať večer..

ela2710
20. okt 2012

@vevinaaa ja som nikdy nenutila moje deti spat, myslim, ze dieta vie samo, kedy potrebuje spanok 😉 moj maly este nedavno spinkaval po obede 2-3 hodiny a potom chodil vecer spavat az okolo deviatej - desiatej, posledne dva tyzdne uz nespava na obed vobec, nepotrebuje to a aj ho nenutim 🙂 aspon mozme konecne chodit von na obed, hlavne ked teraz byva okolo obeda celkom pekne, vecer si ide okolo 19:30 - 20:00 sam lazkat do postele, zakryje sa, ja si k nemu lahnem aj s malou, obaja zaspia a ja si mozem nieco precitat, kuknut telku, pozehlit, atd. 🙂 mne to takto vyhovuje, ani ja som nemala rada poobedny spanok, neznasala som, ked ma don v skolke nutili, lebo som ho ozaj nepotrebovala, a taky je aj moj Tomasko 🙂

mircalla
20. okt 2012

Neviem, co robit, asi to nechat tak. Pred 3 tyzdnami som takmer 27 mesacneho syna prestala kojit a odvtedy mi poobede nespal ani raz, jednoducho, vzdy zaspaval pri kojeni, teraz neni prso - neni motivacia ist do postele. A to pred 21 hod ani vecer nechce spat. Uz som si na to zvykla, i ked som z toho neni nadsena.....

monyz
20. okt 2012

nerobila by som nic, dieta samo vie ci je unavene alebo nie, ci spanok potrebuje alebo nie. Moja mala od roka a pol nespi popoludni vobec, nedonutim ju, vystraja....Zmorduje sa za cely den a o 20:00 lahne a do piatich min. je v risi snov. Sice o dva mesiace bude mat 3 roky, v skolke bol trocha problem, ale ked vidi ze spia ostatne deti, pospi si tak hodinu aj ona...no doma to nehrozi, aj ked vidi ze ukaladam maleho 6. mesacneho braceka....nechavam ju tak, ked je unavena sama povie mamka podme si lahnut.

79zuzana
20. okt 2012

nic neurobis. Dieta vie, ci chce spat alebo nie. Moj starsi syn nespal od dvoch rokov cez den vobec, ani v skolke, odlezal si povinnu hodinku ale oci nezazmuril 😀 Mladsi spal este aj ako 3.5 rocny 🙂 No a malicka ma teraz 22 mesiacov a kazdy den je iny, jeden den spinka cez obed aj 3 hodiny a dalsi proste nespi. Neviem si predstavit ako by som ju mala donutit spat cez den ked sa jej nechce.

leanax
20. okt 2012

moja má tiež dva roky a dva mesiace a začala tiež štrajkovať poobede so spánkom, očká má už malé, je unavená a mrzutá a nie anie spať , tak si ľahnem ku nej a do pol hodinky zaspí, vyspí sa je fit v pohode, ked ju neuložím, že ju nechám hore tak večer s ňou niet rady, plače ani nevie prečo a čím je viac unavená tým horšie zaspáva... ja som za poobedňajší spánok, dieťa to potrebuje ešte...

psyxooo
20. okt 2012

moj maly tiez ako dvojrocny uz nespaval, zaspal len v jaslickach alebo ked sme isli na vylet a viezli ho v aute, tak zaspal v autosedacke. No ale potom zas vecer mi zaspaval o 21hod niekedy aj o 22hod, co nebolo zrovna dobre. Tak som sa zmierila s tym ze poobednajsia kavicka nebude s vylozenymi nohami ale v pokluse za dietatom alebo pri skladani lega a potom mi isiel spinkat pekne o osmej. On bol celkovo taky nespavec (s vynimkou noci, tu prespal vzdy od narodenia) ale inak cez den uz ako rocny mi spaval len 1x.

cillikat
20. okt 2012

no, neviem, mna by to tiez zaujimalo, lebo mam 28mes. dcerku, ktora od 6mes. spavala, cez den len 1x a to max 1,5hod., od 1,5roka mi nespava vobec, len ked je asi moc unavena, aj to len max hodinku na gauci, to ze by mala ist do postielky absolutne ignoruje, alebo ked ideme poobede v aute to tiez zaspi, ked je unavena, ale v podstate cez den nespinkava, ale v noci pekne spinka od tej 20.-20,30 do nejakej tej 7........ ale myslim si, ze by spanok potrebovala, ale ona si mysli opak, uz som vyskusala kadeco, len je pravda, ze nemozem s nou lezat hodinu v posteli, lebo mam 14 mes. synceka..... a kedze ten uz spinkava od cca 10 mes. tiez 1x, skusala som ich aj naraz uspavat a nepomohlo, ona nespala, on spal max. 1/2 hodinu, lebo zatial mi chce spavat na ten obed v kociku...... takze asi kazde dieta je ine, a niekedy neurobis nic,, drzim Vam palce 🙂

janine01
20. okt 2012

u nas sa uz tiez nespava,najskor som skusala vselico,,lezala som pri Sarike aj hodinu niekedy aj viac,,potom som to vzdala ked uz zacala utekat z postele,jednoducho cez den spat nebude a hotovo,vecer ideme vzdy o 19 do postele a do 10 minut zaspia,,samozrejme pri citani rozpravky,,rano vstavame 6.40 :D zvykli sme si uz

fra
20. okt 2012

deti su rozne- syn sa rozhodol že nebude poobede spat už okolo roka a pol a ničim sa nedalo docieliť aby spal poobede- dcera tá spala poobede fakt pomaly až než šla školy... jednoducho asi ak spat nechce, neprinutiš ho fakt aspon pojde skor večer spať ... pamatam sa na seba- ja som bola tiež nespavec a v školke som nespala poobede nikdy, to bolo pre mna najvačšie utrpenie ležať poobede a tvariť sa že spím...poočku sme sledovali učitelku a ked vyšla začali sme robiť opičky...cele tie roky v školke ... zato teraz by som si ako rada schrupla 😀

alena0305
20. okt 2012

môj syn nespával od 2,5 roku - keď sme zrušili cumeľ, už sa nedokázal ukľudniť. Od troch rokov išiel do škôlky, ráno skôr vstával a tak v škôlke zaspal (ale len prvý rok - potom už nespal ani v škôlke alebo musel ležať a oddychovať) ale doma cez víkend nespal. Ale spal od 20.00 do 7.00 -8.00 ráno - takže buď si predĺži nočný spánok alebo cez deň pospí a večer pôjde neskôr. O tom aké je dieťa mrzuté a protivné viem svoje - teraz má 5 rokov a tiež sa s ním nedá ku večeru vydržať. Skúste si ľahnúť s ňou, prípadne prečítať rozprávku, dajte ju spať po obede o 12.15 - 12.30 - ak by to narúšalo nočný spánok môžte ju po 1,5 - 2 hodinách zobudiť ak by nebola potom mrzutá celé poobedie- treba vyskúšať - v škôlke ich tiež potom budia , doobeda treba viac unaviť - napríklad do obchodu na menší nákup peši.Keď nič nezaberie tak si aspoň ľahnite na gauč ku rozprávke prípadne jej rozprávku čítajte ak pri tom dokáže ležať a oddýchnuť si - alebo inú oddychovú aktivitu. My máme teraz 5-mesačnú - tak by som si s ňou cez deň podriemala ale pri ňom sa nedá, ale večer zas zaspia o 19.30 - 20.00 a je chvíľku pokoj - lebo pri takých väčších sa potom nemôže v telke pozerať hocičo - nič vhodné pre ich uši tam nie je a milión otázok k tomu, takže z filmu by aj tak nič nebolo

deticky123
20. okt 2012

moje dve starsie deti spali cez obed az do 6 rokov,zatial vyzera, ze aj najmladsi bude, spat chodili okolo 12tej, ak nahodou z nejakeho dovodu nezaspali, po 15tej som im uz nedovolila spat, radsej isli spat vecer skor,ak mozes, lahni si s nou, drzkaj ju za rucku a oddychujte, aj maminke sa zijde oddych 🙂

henika06
20. okt 2012

Aj moja dcérka má problém so spánkom má 2,5 rôčka ale nikdy nespíme v rovnaký čas. Niekedy sa stane že vôbec nespí na obed. Ale keď na obed nespí tak už okolo 17.00 hod sa pýta a zaspáva po sediačky ale nedovolím jej radšej s ňou idem von na dvor a potom už o 19.00 hod ju dám do postieľky a zapsí a búva až do rána do 8.00 hod. Je to tým,že ak dieťa nie je unavené tak netreba ho nasilu nútiť ak bude cítiť že chce búvať zaspí samé ak nebude cítiť nezabúva aj keď by ste robili neviem čo. Dôležité je vymyslieť dieťatku program aby sa unavilo do tej 12.00 ak chcete aby spávalo. 🙂)))