Čo robiť so synčekom, keď neposlúcha?

tanikk123456789
25. okt 2011

je stale nervozny,neposlucha,sestricku 1,3rocnu byje,nic jej nechce poziciat,ked nieje po jeho trucuje az dostava zachvaty.Bojim sa s nim ist k psychologicke az nema nejake pocity ze je blazonko alebo nieco!Prosim ak mate s niecim takym skusenosti poradte mi.Vopred vam velmi pekne dakujem za rady!

anjelicek26
25. okt 2011

@tanikk123456789 - precitaj si knihu respektovat a byt respektovan a maly tyran - oboje skvele a ucelne citanie na riesenie tohoto problemu ;) Drzim palce. V podstate aj tak ide o dve zasadne veci - dieta treba nielen hresit, ale aj chvalit - najlepsie dodrziavat to v rovnovahe, chvala je najlepsia motivacia. Druha - zasadovost. Co bolo povedane plati za kazdych okolnosti. Dieta ktore ma pevne stanovene pravidla - ale aj prava! - sa v nich vie celkom slusne pohybovat.

A ruku na srdce - rocne deti su na starsich surodencov "tazky oriesok" - aj moj maly Saske vsetko berie, drga do nej, sem-tam ju pohryzie, porozbija jej lego, narobi bordel v izbe... na to som tu JA aby som to potom po nom upratala, ak nieco znici ON - kupim jej nove, aby citila, ze som AJ na jej strane.

zuzana_m
25. okt 2011

Ahoj , ja mám 4 ročného synčeka a ročnú dcérku a máme doma to isté. Predtým deťom požičal hračky,pekne sa hral, sice niekedy neposluchal ale v celku bol dobry. Ked sa narodila dcerka, tešil sa, no ked malá podrástla a začala sa zaujimať o hračky a pod., tiež to začalo. Začal byť ku nej zlý-teda tak zlý,že jej nechce nič dať,nič jej nedovolí, ani dotknúť sa nemôže jeho hračiek, mračí sa na ňu....Podľa mňa je to normalne,proste bol jedináčik a teraz je tu ďalší člen rodiny,ktoremu venujeme pozornosť, a on si na to musí zvyknúť. Myslim si že tym chovanim oni sa búria,alebo ako to napísať. To prejde, len sa treba venovať obom rovnako,treba si najst na synčeka čas,kedy sa mamička či ocko venuje iba jemu,aby videl že prichodom surodenca sa jeho život obohatil. Tiež je akoby v puberte ,je zlostný, trucovitý, nechce počúvnuť,dakedy mám nervy v koncoch,ale treba trpezlivosť 🙂 Blazonko určite neni 🙂 Treba ich chapat,ako som už pisala,že aj im sa zmenil život. Možno žiarlia a takto to davaju najavo. Ja sa každy večer hodinku venujem čiste jemu, Natalka ide bokom-ocko. Robime si ulohy,lepime,kreslime. A snažim sa čo najviac sa s nim rozpravat a zapajať aj malú do našich hier. Sice to zvykne skončiť revom zo strany syna,ale ajtak ok, napr. ho poprosim že požičaj Natalke autičko a on sice s nevolou ale dá, a ona mu ho hned da naspat. Potom on vidí,že ona mu to nechce zobrať ale iba si pozrieť.Alebo ked urobi maly niečo dobré, poviem : aha Natalka, aky je Filipko šikovný 🙂 Dúfam že aspon kusok som ti poradila.

nancy1974
25. okt 2011

Ahojte, skúste knihu " Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá", výborná kniha pre laikov. Dá sa stiahnuť na nete, ak by vám to nešlo, môžem poslať na mail, držím palce.

e_z
26. okt 2011

Ahoj,
tazko radit takto na dialku. Neviem ako ste syna pripravili na prichod surodenca, ake veci ste mali zauzivane pred narodenim babatka .... a kopec inych veci, ktore zavazia a tiez sa pytas na vela veci. Tak skusim odpovedat aspon na zopar z nich ako to robime my doma.
To, ze syn ziarli je normalne. Treba ho nechat prejavit negativne emocie, ale ukazat mu taky sposobom, aby to bolo prijatelne a bezpecne pre vsetkych. A bol prvy, takze bol zvyknuty, ze mama a oco su iba jeho a to je tazke sa zmierit s tym, ze zrazu sa musi o nich delit. A ono ani ten druhy surodenec nie je k svojmu surodencovi vzdy najmilsi a tam treba tiez zakrocit, aby aj ten starsi videl, ze rovnake pravidla platia pre oboch. Starsiemu sa da vysvetlit, ze ale ten mensi este vsetkemu nerozumie, ze ani on ked bola maly este tomu nerozumel, ale ze spravanie mladsieho sa ti nepaci. Napr. jeden bije druheho - Doma sa nebijeme (plati aj pre rodicov). Boli to, ked niekoho udries a potom aj place. Viem, ze sa ti nepaci, ze ti bracek urobil.... treba podla situacie a ako je vyhrotena, toto bola taka kludnejsia napr.🙂
S hrackami je dobre mat nejake pravidla. Nase deti maju svoje osobne hracky a spolocne hracky. A o kazdej skupine platia ine pravidla. Deti medzi sebou nenutim sa delit vzdy a vsade. Ked sa s niecim jeden hra a nechce pozicat druhemu, nemusi. Ani ja predsa hned a zaraz napr. neodidem od pocitaca, ked ma o to niekto poziada. Druhemu vysvetlim, ze nechce ten prvy pozicat, ze sa s tym hra, ze si moze najst inu hracku alebo pockat kym sa ten prvy dohra, pripadne sa da obcas dohodnut vymena. Prvemu poviem, ze je pekne sa podelit alebo sa spolocne zahrat, ze aj jeho potesilo, ked vtedy a vtedy mu sestra pozicala to a to.
Dieta podla mna netreba hresit, ale mu vysvetlovat a ist mu prikladom.
Nam sa osvedcila knizka Respektovat a byt respektovany.
Pekny den a knizku rozhodne odporucam. Precitat si je jedna vec, ale pochopit a uviest do zivota je teda ovela tazsie, ale urcite stoji za to a da sa to🙂