Čo robiť, aby štvormesačné dieťa prespalo celú noc?

hatsepset
18. nov 2021

Ahojte, syn (skoro 4) musi spat vecer do 19:00, najneskor 19:30 a ráno skoro vstavat (vstavame okolo 6 - 6:30) problém je, ze sa proste aspoň 2x tyzdenne zobudí o 3tej rano a nazad zaspi o 5 - 5:30...a o 6 - 6:30 ho musim budit.
Ja som niektoré dni ako mrtvola potom.
Mam este jedného (skoro 10) a ten mi urcite nepojde spat o 19tej, takze mladsieho idem ukladat o 18:30, niekedy bojujeme ozaj do 19:30, potom k starsiemu, skontrolovat tasku, precitat rozpravku, trochu porozpravat. V zásade do 20:30 spi aj on. Potom ma
vsak este caka domacnost, veci, ktore sa popri nom/nich nedaju robit (akoze zehlenie, administrativa na pc :D, moja hygiena :D)
Co bu ste navrhovali? Ako ho naucit aby prespal celu noc?
Vdaka

dzejsik
18. nov 2021

@hatsepset skusala si dat mladsieho spat tiez neskor?

zuzubb007
18. nov 2021

Podla mna chodi 4 rocny spavat skoro, preto sa zobudi, mne chodila 3 rocna spavat okolo 21:00 skorej ani za ten svet spat

anjelicek26
18. nov 2021

Tak zacat ukladat 18;30 stvorrocne dieta je skoro, sama vidis, ze o tretej je hore... budes to musiet poposuvat. Predpokladam, ze ti este aj v skolke na obed spi, tak to je fakt abstrakt aby zaspal 18;30 a spal do rana... ved si zrataj, kolko hodin spanku dokopi do dna po nom chces, aby akoze spal 12h v noci a 1,5h cez den? Tolko spia rocne deti...

patka06
18. nov 2021

Ak hovoríme o 4 ročnom /nie 4 mesačnom ako máš v nadpise/ tak jednoznačne ukladať neskôr /možno najlepšie oboch spolu/

lucka_ke
18. nov 2021

môj toľko nespal ani ako bábätko, keď mal 4 zaspával najskôr o 21tej

hatsepset
autor
18. nov 2021

@anjelicek26
@patka06
@dzejsik
@lucka_ke baby, psycholog ho odporucal zo skolky zobrat, lebo ma zatial stanovenu narusenu komunikacnu schopnost, udajne mu kolektiv neprispeje a potrebuje intenzivnu pracu vo dvojici. Teda je doma, na obed samozrejme nespava.
No a v ramci terapie, ci ako to nazvat, dostal urcite ulohy na motoriku prevazne plus uplny zakaz mobil, tablet, telka, radio, pesnicky, vyrazne obmedzit akusticke hračky... No a v ramci toho prísny rezim s tym, ze ked uz cokolvek dodržiavať nepojde, tak spat do 19 - 19:30 musí, lebo medzi 19tou a 22hou sa vylucuje najviac melatoninu.
Takze riadim sa jeho radami 🤷‍♀️

hatsepset
autor
18. nov 2021

@patka06 a nechapem preco mam v nadpise 4 mesačné, ja som taky nadpis vobec nedala :-O. Uplne inak znel. Neviem ci ho admin zmenil ci co

lucka_ke
18. nov 2021

každé dieťa je invidualita, nefunguje podľa tabuliek, ak ozaj chceš aby spal o 19tej tak potom bude vstávať veľmi skoro, proste mu toko hodín stačí na spánok, my sme pobehali v dojčenskom veku kopec lekárov, absolvovali vyšetrenia lebo môj nespal ani ani a odpoveď bola, že to zrejme nepotrebuje, že je taký typ a ozaj aj dnes ako 14ročný spí málo jemu to proste stačí
ja by som posunula spánok obom na rovnaký čas 20:00-20:30, skús a uvidíš či to pomôže

hatsepset
autor
18. nov 2021

@lucka_ke ved prave ze to nie ja som si vymyslela takto. Psycholog vyslovene trval na tom case spanku a na tom aby nedostal ziaden mobil tablet a pod.

anjelicek26
18. nov 2021

@hatsepset ale spánok je vec, kde skutočne sa nedá ist proti prírode a potrebe dieťaťa... Psycholog to môže odporučiť, ale nie vždy je to aplikovateľne.

hatsepset
autor
18. nov 2021

@anjelicek26 ideme 2.12 za ním (iba rodicia) tak mu spomeniem, ze tabuľky nefungujú :D.

patka06
18. nov 2021

@hatsepset s tým mobilom súhlasím, ale ten čas spánku ??? zaujímalo podľa čoho to psycholog "počítal" každé dieťa má inú potrebu spánku určite mu to povedz, ale dovtedy by som sa pokúsila spánok posunúť na neskôr

dzejsik
18. nov 2021

@hatsepset urcite spomen, lebo bdiet od 3tej tiez nemusi byt vyhra

makova333
18. nov 2021

@hatsepset no zarazili ma dve veci. Zrusit akusticke hracky (tu ja chapem aj knizky, ktore vydavaju zvuky npr. zvieratiek, co je podla mna pri NKS naopak vhodne pouzivat, rovnako aj detske pesnicky, sem tam rozpravka v tv) a to, ze dieta musi spat od 19-19.30. Nuz, nie sme stroje a ani deti nie, takze rezim treba nastavit tak, ako dietatu a vam doma vyhovuje (samozrejme, nie ze dieta bude chodit o polnoci spat, ale v medziach normy). Pri 4 rocnom a 10 rocnom by som to nastavila +- narovnako. Ok tablet a mobil 4 rocny fakt nepotrebuje, ale vsetko ostatne zvukove ja problem nevidim a v niecom naopak vidim prinos (knizky, pesnicky)

hatsepset
autor
18. nov 2021

@makova333 n9 ja tiez, ale psycholog si to nemyslí, plus navyše manžel samozrejme suhlasi so psychologom, takze ja som za tu, co to ide bojkotovať. Ako take ze knizka (albi pero) alebo klavesy (lebo tie miluje a dokonca sa pokusa hrat na nich) som mu nechala ale obmedzila. V tv moze tak 1 rozpravku za tyzden, nejaku zmysluplnu a aby nemala viac ako 15 min a nie pred spanim. Na pocuvanie vôbec. Nesmie mat proste nic co by rozptylovalo pozornosť a nechavalo ho len pasívneho co sa reci tyka. Ale tak akoze pesnicky v aute zapnute mam :D. V zasade mame vlastne cele dni v domácnosti ticho od sumov 🤷‍♀️. Iba ak si spievam ja 😂

annm81
18. nov 2021

Neviem, ja by som takto striktne netrvala na medicínskych radách od psychológa. O psychológoch si myslím svoje, na vykecavanie pre niekoho fajn, ale medicínske rady? Skús ho dávať spať o hodinu neskôr a uvidíš, aký bude výsledok.

hatsepset
autor
18. nov 2021

@annm81 prave ze sme hladali klinickeho psychologa pre deti (manzel pracuje na psychiatrii cize o psychologoch ako takych si tiez mysli svoje) a v Prešove su tuším "až" dvaja, plus jedna súdna. A recenzie mamiciek odporucali jednoznacne tuto ambulanciu...
No a samozrejme ze ak s nim idem nahodou spat po siedmej tak si vypocujem ze ako ja vedome skodim dietatu (samozrejme ze o 3tej rano som s nim hore iba ja, nikto iny, ale to je zase moja vina, lebo som nedala dietatu pevny rezim od babatka...)ale to je na inu debatu toto uz

saxana000
18. nov 2021

Dieta znicit na vzduchu a veceirku predlzit do 20.00-20.30 hlavne uz musi byt tma.
Zaviest ritual vecera sprcha 2x pexeso knizka mlieko umyt zuby a spat mozno melodiu na uspavanie ktoru si spoji so spankom..kriste ved my cez leto o 19 este len z kupaliska odchadzame neviem si predstavit ze by som isla malu uspavat. Radsej rano budit o nieco skor..preco je v noci tak dlho hore?ide za vami?alebo sa budi s placom?nasa ked sa zobudi prejde v polospanku k nam lahne a spi.bud je teda uz naozaj vyspany alebo sa zacne hrat a preberie sa natolko ze uz sa mu spat nechce..na toto by som tiez dala pozor zobudi sa ok nezazinat nerozpravat pohladkat pomojkat ulozit a znova napriklad ta melodia co navodi spanok..

hatsepset
autor
18. nov 2021

@annm81 a ze nahodou po siedmej bolo asi 3x za posledny mesiac a PO siedmej bolo tak maximalne sedem desat 🥴

zuzuliennka1
18. nov 2021

@hatsepset vyskusala by som sa opytat aj ineho psychologa, aby si mala nazor… dieta nie je stroj, a slovo tohto psychologa tiez nie je pismo svate, davas ho spat podla jeho instrukcii a robi vam to doma skor neplechu, nemyslim si, ze v tomto pripade prevazuju benefity (ohladom toho melatoninu)
uplne bez vycitiek ho skus dat spat dnes neskor, navyse je aj spln, cize este o dovod viac to skusit posunut, lebo budete hore od 1:00… skus dnes neskor a uvidis co to spravi

hatsepset
autor
18. nov 2021

@saxana000 toto som nikdy nerobila, ja sa cely cas tvárim ze spim, alebo mu poviem ze je noc a treba spinkat. Príde za nami do postele, ale vobec nie plac, proste si zacne rozpravat basnicky, alebo rozpravku, alebo anjeličku, leží medzi nami a spokojne si rozpráva, lenze ja pri tom teda spat nedokážem. Nijakym sposobom ho ani nepodporujem v hrani sa. Ritualy samozrejme mame, von sme 2 az 4h denne, niekedy spi za 15 minut, niekedy za 45. V tomto problem nie je.

makova333
18. nov 2021

@hatsepset tiez som psycholog a mam na to iny nazor ako ten ku komu chodite.

annm81
18. nov 2021

Máš to ťažké takto bojovať aj s mužom. Ja by som to naozaj posunula beu ohľadu na to, čo povie manžel. Alebo ak máš počúvať jeho výčitky, tak pekne zobudiť aj jeho - hlukom, svetlom čímkoľvek. Dieťa beztak nespí, ty nespíš...

A nedaj sa zdeptať tým, že si mu dala zlý režim od bábätka. Ja som mala prvé dieťa strašného nespavca, rok som chodila ako zombie. Druhé dieťa od narodenia pekne spáva. Raz sa napije, keď idem spať ja, druhýkrát nad ránom a ja som pritom nespravila vôbec nič inak ako pri tom prvom.

hatsepset
autor
18. nov 2021

@annm81 to by som si vypocula, kebyze ho takto budim 😂😂😂:D pracuje ako sestra v nemocnici, teda nočné vela a teraz ked su covid, tsk ma hustejsie sluzby, ale niekedy mam z jeho reci pocit ze niet dolezitejsieho a tazsieho povolaniana svete (tym nedehonestujem pracu sestier, nechcela by som byt v ich kozi) 😂😂😂. Len ako píšem to je na onu debatku 🤷‍♀️🙈

hatsepset
autor
18. nov 2021

@zuzuliennka1 och tak dnes vstaval zrovna o 3tej, asi ho neudrzim dlhsie ako do 7mej. Ale asi využijem manželove nocne a vyskusam to, nech to mam aspon bez kecov.
Blbe je to ze tu mame 2 klinickych psychologov pre deti a u jedneho sme boli. K druhemu som chodila so starsim a bol no... Nepomohol. Ked uz tento dal aspoň nejake rady konkretne. Tamten dal spravu a pridite o pol roka a koniec.

nikpa
18. nov 2021

@hatsepset náš má tiež NKS a rady sme dostali teda úplne ine. Chodíme psychologicke, špeciálnej pedagogičke a neurologičke a ich rady pre nás su viac menej podobne, no zároveň úplne odlišné od tých vašich. Chápem že každé dieťa je iné a nedá sa povedať, že teraz všetci s NKS majú robiť len toto ale zarazilo ma, že je to úplne odlišné. Každopádne ten spánok je nešťastný pre vás si myslím a aj pre malého.

zuzuliennka1
18. nov 2021

@hatsepset a ak vstaval o 3:00, nebude si chciet poobede zdriemnut? nechala by som ho tak do hodinky - si pospat, a potom von, vybehat, a dat spat trochu neskor teda

saxana000
18. nov 2021

@zuzuliennka1 inak toto ma napadlo tiez a vidim aj na malej ze ked je v noci nahodou hore pri chorobe ked merame teplotu alebo ked vracala alebo isla cikat hocico potrebuje to dobehnut a hoci nespava proste na druhy den poobede zalomi.paradoxne hoci je vyspata cez den dalsia noc je ovela kludnejsia a spanok hlbsi..
Skusila by som zaviest poobedny spanok 4 roky je este maly.isla by som si lahnut s nim aspon odpocinut zavret oci..mozno je vecer taky prepaleny zo vsetkych podnetov co ma od 7 od rana ze sa mu to prenesie do spanku a ten mozog proste nedokaze adekvatne vypnut..velakrat boli take dni ze som myslela ze krpata zalomi snad uz o 7 a jak naschval vymyslala este snad do 11..hoci som uz videla ze je fakt unavena..

zuzuliennka1
18. nov 2021

@saxana000 ano, preunava je este horsia, ked sa to neodhadne a zlomi sa to a paradoxne dieta vydrzi ovela dlhsie hore a zaroven je ovela unavenejsie, umrncane,.. radsej dat poobede na chvilku zdriemnut a potom nech zaspi aj trosku neskor, okolo 21:00 napr. u nas (syn ma 4 roky) a spi potom od 21:00 do 7:00

hatsepset
autor
18. nov 2021

@nikpa mohli by ste mi prosim napisat, ak vam to neprekáža, do správy. Ake rady ste dostali. Nas ma nspisane susp. nks, porucha pozornosti, celkovo oneskoreny psychomot. Vyvoj... V podstate sa sprava ako o rok mladsi... Aj ked na to vysetreni teda "hviezdil" nechcel povedat ani urobit ani to co vie, akoze pomenovat zvietata, postavit kocky, pomenovat tvary, zakotulat loptu.... A toto preboha vie vsetko :D. No tam nic, hodinu sa viac menej obzeral po miestnosti co tam vsetko je.