Čo by ste robili inak vo výchove a v starostlivosti o dieťa?

lesana88
15. aug 2013

Som mamickou 3-mesacnej dcerky, no uz teraz sa spatne pozeram na to, co som zazila a vravim si, ze by som niektore veci uz robila inak . Ako je to s vami? Co by ste robili uz dnes inak vo vychove, v starostlivosti, v pristupe? Mozno to niektorym mamickam pomoze 🙂

syrik
15. aug 2013

Neprevárala by som kupovanú dojčenskú vodu napr. 😀 😀 😀 Ale vážne...ja osobne by som sa vykašľala na celú domácnosť...ja som musela mať tip top, navarené, opraté. ožehlené...nemal mi kto pomôcť...no zaplatila som aj daň - nemala som mlieko...teraz by som bola aj na suchých rožkoch s čajom, len aby som kojila...

zuzidr
15. aug 2013

naučila by som ju od mala zaspávať samu a spať samú v posteli a v izbe 😀 😀 😀 😀 😀 Madam ide v septembri do školy a ešte spí s nami 😀 😀 😀 😀 😀 pritom malý mi spí v pohode v postielke 😀 😀 😀 😀

no môžem za to, že milujem ked sa na mna v noci natlačí a objíma ma 😀 😀 😀 😀 😀 snád do 18r. už bude vo svojej izbe 😀

hradnapani
15. aug 2013

@lesana88 ktore veci by si inak robila ty? uz po troch mesiacoch to vies zhodnotit? V zasade sa da vsetko zmenit aj teraz, nie?
ja by som asi vacsinu veci robila rovnako, lebo inak neviem (aj ked k dokonalosti to ma daleko). Myslim, ze kazda mama robi to najlepsie v danej chvili ako len moze, vladze, vie...

zitaje
15. aug 2013

Nechala by som svoje dieta spat s nami v posteli a nenutila by som ho spat v postielke - teda to som zvladla uz pri druhom 🙂 . Nesnazila by som sa dieta vozit v kociku, ked sa mu to nepaci a nosila by som ho od malicka v satke - tiez mala druha dcera viac stastia ako prva, chuda moje. Nedavala by som dieta do skolky pred tretim rokom - detto. Nezrazala by som hned teplotu a nebehala s kazdym soplom k lekarke ale by som sa viac spoliehala na zdravy rozum, prirodne prostriedky a psychicku pohodu. Ked to tak po sebe citam, chuda moje starsie dieta si to so mnou uzilo... 😅

lesana88
autor
15. aug 2013

@hradnapani napriklad by som si nerobila hlavu z toho, ze nespi "podla tabuliek"...a ze place.....radsej by som si dookola opakovala, ze to prejde. Lebo ono to preslo 🙂

katrinka8
15. aug 2013

Neodplienkovavala by som dieta v 18 mesiacoch preto, lebo mi vsetci tvrdili, ze je pripravena (bol december) - nebola, vedela len, ze ma ist na nocnik, ale nedokazala tam niekolko mesiacov dojst. Hned hlasila "cikat", ale kym sa vyzliekla a sadla na nocnik, bola obvyle pocikana - pokial som ju na ten nocnik nedavala iniciativne sama skor, nez zahlasila cikat. Pockala by som do leta a nemusela by som v kuse utierat dlazky a prezliekat dieta 😉
Inak by som asi vacsinu veci robila rovnako, neviem, mam urcite "zasady", ak sa to tak da nazvat, ktore chcem dodrziavat aj pri druhom babatku. Samozrejme, urcite su aj nejake veci, ktore budu ine, ale tie, ktore povazujem za dolezite, menit nebudem. Na tie menej dolezite si nespominam momentalne (asi preto, ze nie su take dolezite 😀 )

lesana88
autor
15. aug 2013

@zuzidr obavam sa, ze v osemnastke uz bude preferovat inu nocnu spolocnost 😀

kikina84
15. aug 2013

@lesana88 ja by som sa urcite odstahovala z rodicovskeho domu,hned ako som sa dozvedela ze som tehotna,lebo tie nervy co od vtedy prezivam,maju zlý vplyv aj na malú..inak by som hádam ani nemusela nič meniť :( ..to pisem skor len v ramci vyrozpravania sa..nejak som mala potrebu to napisat ..drzim palce so vsetkym 😉

zuzidr
15. aug 2013

@lesana88 stále jej hovorím, že ked si privedie frajera, tak on bude spať v barbie návliečkach a ona medzi nami v posteli 😀 😀 😀 😀 😀

lesana88
autor
15. aug 2013

@zuzidr sak super, zarucena forma antikoncepcie 😀

hradnapani
15. aug 2013

@lesana88 ano, to ti schvalujem 🙂 Ale asi si tym musia prejst vsetky prvomamy. Inak si to neviem predstavit 😎

klincek
15. aug 2013

@lesana88 z fleku mi napadlo, ze: nebola by som az taka dosledna (rozumej uzkostliva) pri vyvarani flias a zehleni veciciek a pod., a urcite by som sa snazila byt menej v strese...
no a teraz naozaj-asi by som nezmenila nic, lebo som sa vzdy snazila robit to, co som povazovala za najlepsie, tak ako kazda mamina (hlavne pri prvom dietati, potom uz to asi ide lahsie). a hoci ma to takmer stalo zdravy rozum a este stale sa davam dokopy, poznam sa dost dobre na to, aby som tusila, ze inak by som sa zachovat nevedela 😉

v kazdom pripade ma moje vlastne materstvo presvedcilo o tom, ze vychova detije jedna z najnarocnejsich vyziev v zivote, tak vsetkym rodicom drzim palce🙂

kalifa28
15. aug 2013

kojila by som prvu dceru a neutekala po prvom nezdare kupovat um :(

koniarova
15. aug 2013

Nenakupovala by som už bezhlavo všetky "zaručené vecičky a oblečenie", čo mi potom len zavadzali.

m.i.r.i
15. aug 2013

vacsinu budem robit rovnako- skor ma trapi, ze sa to vsetko pri druhom rovnako nebude dat, kedze tu uz stale bude starsi surodenec...
Dve zasadne veci ale chcem urobit inak:
1.dojcenie...byt maximalne pripravena na dojcenie po porade s poradkynami a naucit sa polohy a vsetko pre mna za mna aj na babikach ( pri prvom som to brala tak, ze dojcenie je prirodzene a tak budem dojcit ako kazda ina)......ale...ak mi to proste nepojde, nebudem to silit a natahovat a tyrat dieta ( maleho som ciste dojcila 1 mesiac a on cely mesiac prereval hladom, lebo mlieka bolo malo a on bol aj lenivy sat)...a teda ked to nepojde, s cistym svedomim a bez vycitiek prejdem na prikrmovanie UM ( pri prvom som sa naplakala ked som sa dala presdvecit na prvu flasu UM, akoby som bola zla matka)
2. nebudem sa trapit dietami pri dojceni - budem jest normalne, s vynimkou strukovin a silnych nafukovadiel..a budem pozorovat radsej dieta, ci mu nieco nesadlo..pri prvom som mala taku dietu, ze sa ani necudujem, ze ani mlieko nebolo...vsetko bol mozny alergen, mozne nafukovadlo, mozne neviem co...toto uz nikdy

digysa
15. aug 2013

Pokracovala by som v kojeni svojho syna aj cez krvave bradavky a nenamyslala by som si, ze to mlieko mu predsa nemoze cez tie chrasty a krv chutit (mojej dcere chutilo az prilis).....vydrzala by som tu bolest (pri dcere som sa skutcne zatala a tu neskutocnu bolest vytrpela, doteraz nechapem, ako sa mi to podarilo).........

Nekupovala by som tolko vela detskeho oblecenia (prvy rok). Zbytocnost!

bubinko83
15. aug 2013

nepočuvat druhe "premudrele" mamičky,babičky a stare tetušky a riadit sa vlastnou intuiciou lebo každa mamička ju ma .A čo sa tyka vychovy stači ist prikladom ak ste slušne vychovany vy 😉

martina833
15. aug 2013

Mozno ma ukamenujete, ale ja by som nekojila tak dlho, teda 16 mesiacov. Snazim sa skoncit a ide to velmi velmi tazko.
Mala je uplne na mne zavisla, vsetko by bolo mozno v pohode, kebyze sa nedostaneme do nemocnice. Odvtedy s nou musim stale byt pocas obedneho spanku, takmer cely cas ma prsnik v ustach (viem ze katastrofa, ale chcem aby sa vyspala) alebo ju uspat v kociari. Dokonca mala mesiac take obdobie, ze som s nou musela byt aj v noci, akonahle som sa vytratila, tak bola hore. Nezaspi inak ako bez kojenia, casto sa v noci budi, chceli sme ist s drahym aspon raz na veceru, ked zaspi, po pol hodine sa zobudila, spustila strasny plac, ze ma nevidi, nedala sa utisit, museli sme letiet nazad, dalsia trauma pre nu a pre mna. Teraz som znova tehotna a skusam prestat kojit a dost neuspesne, nechcem jej robit stresy a robim to pomaly, ale je to s nou tazke. Som presvedcena, kebyze je mladsia bolo by to lahsie.

evi55
15. aug 2013

nebrala by som dieťaťu dudlík vo veku 18 mesiacoch len preto, že všetci hovoria, aký je už veľký a má dudel (fľašu s dudlom som nechala až po školu a urobila som dobre 😉 ). nedala by som do škôlky pred vekom 3 roky a nedala do školy čerstvo 6 ročné. poučila som sa, len škoda, že nápravu už nemám na kom uplatniť. 🙂

lesana88
autor
15. aug 2013

@evi55 preco vravis, ze si urobila dobre, ze si nechala flasu az po skolu? len ma zaujima dovod, neodsudzujem ani nic podobne 🙂

sendy182
15. aug 2013

@lesana88 ahoj je to vec postoju k životu.........to nie je len s výchovou detí ale všeobecne......človek rozmýša či to, čo urobil je správne......nedalo sa ináč a pod.............lenže toto je súčasť bežného života.........to sú také ak sú teda "malé" záležitosti..........
neviem čo by som robila keby som nevedela zabrániť prípadnému nešťastiu.........čo by bolo po tom.......... 😉

evi55
15. aug 2013

@lesana88 o zbytočný stres odvykania menej a relaxovalo sa pri tom a zaspávalo sa pri tom fajn 🙂

nice202
15. aug 2013

ja by som uz nekojila cez dva roky.

mirka_aa
15. aug 2013

ja by som sa este pred porodom co to naucila o dojceni a vyhla tak zbytocnym problemom,nie je to taka samozrejmost ako som si myslela..v porodnici by som otvorila usta a opytala by som si babatko skorej k sebe kedze som hned po porode bola fit,a zacala hned s dojcenim na poziadanie,nie kazde tri hodky...nedala by som babatku cumel skor ako sa nenauci krasne dojcit..tolko ma napadlo 🙂

lucinocka
15. aug 2013

@lesana88 nestresovala by som seba aj dieta kojenim, ktore sme obe neznasali a obe prerevali, dala by som ju hned na UM, o 50% menej oblecenia..a viac by som si ju uzivala bez stresov so svokrov...

andrejka1974
15. aug 2013

co by som robila inac teraz tazko povedat, prezivam od soboty velmi zle obdobie a este bude velmi zle , naozaj velmi zle ☹ ☹ ☹ ☹ syn je po tazkom uraze v nemocnici, mam o neho velky strach a co by som urobila inac zabranila by som tomuto, ale nevedela som to ☹ ☹ ☹ ☹ teraz treba dufat a verit, ze to vsetko dopadne na jednotku a za par mesiacov sa mi postavi na vlastne nohy 🙂 🙂 🙂 🙂 a co by som vo vychove zmenila , ja asi nic, vsetko som robila podla svojho materinskeho citu a mozno by som nebola taka prisna v uceni na najstarsieho syna , teraz som ovela miernejsia 🙂 🙂 🙂 🙂

denika0711
15. aug 2013

@martina833 ahoj,ja by som tiez asi zmenila len to...kojila som drobca 21 mesiacov..to je teda moc...ale povedala som ze stop..bol na ,,didicku,, vkuse...bala som sa k tomu odhodlat,koly placu atd...ale na moje pocudovanie ziaden plac nebol,len som si raz posolila bradavky a jemu to proste nechutilo...potom som mu schvalne chcela dat a on ze blee kakane didi...🙂

lucirella
15. aug 2013

@lesana88
Ja by som sa snazila viac bojovat s popor.depresiou. je mi hrozne luto, ze som si kvoli tej mrche neuzila drobceka v prvych tyzdnoch tak, ako som si to este tehotna predstavovala a ako som sa na to tesila. Pri druhom babatku sa uz nenecham okradnut o tie cenne dni a tyzdne! Ale to, ze sa to neda vratit, ma vzdy hrozne zamrzi, ked vidim fotky z prvych tyzdnov 😔
A inak sa snazim robit vsetko ako najlepsie viem a snazim sa riadit materskou intuiciou, pretoze ta je vacsinou spravna 🙂

aliza
15. aug 2013

@andrejka1974 fuha, to je strasne.... to mi je luto ☹ . Drzim palce, nech sa syn z toho dostane a vam vela energie a sily.

abbey1
15. aug 2013

Našťastie nič svetoborné by som nemenila. Od prvého sa riadim len srdcom, dieťaťom a jeho potrebami, každým rokom som pokojnešia v zmysle neriešenia úplne nepodstatných vecí. Len pri prvom, ak by som vrátila čas, bola by som ešte milujúcejšia a trpezlivejšia mamina a hlavne by som bola oveľa asertívnejšia pri riešení záležitostí súvisiacich s deťmi, ich zdravotným stavom a podobne.