Bojím sa, že dvojročný synček bude mať agresívne sklony

zaira301
7. okt 2013

Ahoj, prosím o radu niektorú z vás, ako nato, keď si niekedy neviem dať rady so svojim 2 ročným synom....Veľmi ho ľúbime, je to očakávané dieťa a bojím sa, že bude mať v budúcnosti agresívne sklony. Je to normálne keď mu niečo zakážem a napriek vysvetlovaniu, že to nemôže robí to x- krát dokola napr. vylieza na sedačky, skáče po posteli, búcha s hračkami o zem, trhá knihy, na prechádzke je neovládnuteľný a nechce ísť tým smerom, ktroým ja.....hodí sa o zem alebo ma začne biť....ak mu niečo nedovolím a stojím si za tým , tak ma hryzie ....ja som už nešťastná....najprv podobrotky sme skúšali, vysvetlovali, že nemôže....aj sme mu dali na riťku a nič....denne sa s ním aj hrám...má niekedy taký deň, že je tak úžasný, pekne si pozerá rozprávky, listuje v knihách , príde za mnou a túli sa ku mne....a niekedy je taký rozbláznený, že nedá sa utíšiť...niekedy manžel sa s ním blázni, že naháňa ho...to sa mu páči...ale potom, keď už chce aby skončil, tak on stále len skáče a chce pokračovať...neviem, zdá sa mi, či viac sa mu venujeme a preukazujeme mu lásku, že tým je horší...Dosť pozeráva aj rozprávky a napr. Teletabies, kde tí panáčikovia sa hádžu po zemi a hádžu aj vecami po zemi, už sme usúdili, že to má z toho odpozerané...a opakuje to...aj sme mu to zakázali už pozerať. Budem mať s ním asi v budúcnosti problémy...ale ako na to...je to iba obdobie, alebo je to hyperaktivita...asi mala by som to riešiť s psychologom... Máte aj vy taký problém niektorá z vás? Prosím poradte mi...Ďakujem

jul11
7. okt 2013

Mas normalne zive dieta.mne sa moja prvykrat hodila o zem ked nemala este rok.tv nepozera,tak neviem kde to videla.momentalne 16mesiacov to uz asi 2 mesiace nerobi,ale dupe nohami.je viacero sposobov ako na to.urcite si stat za svojim.mozes negativne spravanie ignorovat,ked ta hryzie to ide tazsie a pozitivne spravanie odmenovat.su to drobci.siahodlhe vysvetlivanie nechapu.jednoduche strucne pokyny.pri nahanacke,alebo vonku pomaly zacat upozornovat o10min odchadzame,o 5min odchadzame,este kolecko a ideme a chodte.casom pochopi,ze mu hodenie o zem nepomose.ja som malu doma jednoducho prekrocila a nevsimala si ju.asi po 2tyzdnoch si uvedomila,ze jej to nepomoze a prestala.na zaciatku som si vsimla kratenie lezania na zemi,ale skusala.bolo to pri umyvadle,aj hodinu tam chcela stat a pustat si vodu a polievat vsetko naokolo.len pevne nervy.viem,je to niekedy tazke,ale tie pekne dni a chvile dobiju baterku

sisaha
7. okt 2013

@zaira301 normalne dieta s normalnym vyvinovym obdobim.. Pokracujte v tom ako ho vychovavate. Detom nateraz staci ukazovat, vysvetlovat donekonecna... To, ze z okamzitej hrovej aktivity nevie prejst do kludoveho rezimu je uplne normalne. Ak vies, ze o polhodinu niekam mas ist, alebo o pol hodinu ma ist spat, tak s nim hry, ktore ho rozblaznia vobec nehrajte.. On sa nedokaze prepnut do rezimu klud...(niekedy ani ja nie 😀 😀 a to som stara capina)..

katinka71
7. okt 2013

@zaira301 ahojt aj my mame nezbednika ale iba doma ,do jasliciek chodi od 14 m a tam je najlepsie ,najpocuvnejsie dieta a doma sa meni na certa,kazi nam vsetky veci vysavac,mozme zahodit,dvd tiez,nas nechce doma obsediet pri kresleni,citani alebo pri vystrihovani a lepeni obrazkov,to ma pride bit a hodi vsetko na zem,nabehli sme na tyzdenny rezim ze doobeda jaslicky potom spanok,a 2x tyzdenne poobedne aktivity plavanie a cvicenie rodicov s detmi,ked nam praca dovoli tak este aj nedelny wellnes,medzi tym prechadzka v kopcovitom terene,hranie v herni a detske ihriska ,tieto pohybove aktivity ho bavia a nema tolko casu na nezbedu,aj nas dr detsky nam navrhol psychologa ale nesli sme tam zatial

seemani
7. okt 2013

@zaira301 kamoškin malý po nás ako dvojročný hádzal kamene a nebola to žiadna sranda, hlavne v lete, keď ti na nohu pustil taký riadny šuter.. Bol tiež strašne zlý, teraz má 5 a je to zlatíčko, čo mu povieš, to urobí, kam ho posadíš, tam sa hrá, je veľmi zlatý.. Ak sa mu neičo nepáči tak len stepuje pred mamou a prosí ju, aby šli domov, alebo aby mu spravila jesť a tak...Minule sme boli u nich dlhšie a vyšiel z izby a vraví nám, neviem spinkať, nemohli by ste byť trochu tichšie? Tak milo nám to povedal, no proste je to zlato..

majka1981
7. okt 2013

je to normalny vyvoj dietata... u jedneho je to silnejsie, u druheho slabsie.
moja osobna mienka je, ze taketo male dieta este tv vlastne vobec nema co pozerat. potvrdzuje mi to, ze pises o teletubbies. radsej sa orientujte doma na ine aktivity, na priklad na kludnejsie hry ako plastelina, kreslenie, pomaly uz aj vystrihovanie. viem ze je to narocnejsie a musis sediet s nim a hrat sa, ale neako to zvladnete.
to blaznenie s ockom poznam. zakazala som to tesne pred spanim, lebo potom odmietam ho uspavat ja a musel by prevzat ocko, kedze je velmi rozblazneny. cez den - kludne, nech sa blaznia. ale aj moj syn nevie kedy je dost. je lepsie sa vyblaznit von na ihrisku a nie doma, kde sa hranice tazsie urcuju.
ja odporucam chodit 2x von denne za kazdeho pocasia (neexistuje zle pocasie, len zla vystroj), aby sa dieta nadychalo vzduchu von, doma je kludnejsie, vybehane, vyblaznene.
odporucam este precitat knizku respektovat a byt respektovan. zmeni Ti to trosku myslenie, ako sa spravat k dietatu (a vsetkym inym osobam)

gaby21
7. okt 2013

@zaira301 Ano, ako pisali predo mnou, dalšie obdobie vyvinu, akurat, ze tvoje dieta, je poriadne zive, oboch mam takych. MOja rada, UPLNE V PRVOM RADE, VYPNI TELEVIZOR, pritom sa mu zbytočne hromadi energia, ktorej ma uz aj tak velmi vela, potrebuje strašne vela fyzickej aktivity, viacej ako ine deti, takze, vzdy ked začne vystrajat, treba ist von, zobrat odrazadlo a bezat a stodušu, musi sa zbaviť všetkej nahromadenej energie, takze ziadny televizor ani čitanie kniziek alebo podobne sedave hry, to si nechajte na neskor, ked uz bude prijemne unaveny a bude chcieť v klude sedieť, to ze niči veci v byte, tak ti dava najavo ze sa doma nudi a nebavi ho to tam, potrebuje isť na vzduch.

zaira301
autor
7. okt 2013

@jul11 ďakujem ...takže nie je to nič so psychikou, tak to som rada....a to s tou vodou, to tiež...len by mydlo vytláčal, no musím ho násilne zobrať a zamknúť kúpelňu...potom bucha na dvere ale tiež si ho nevšímam...ale niekedy dokáže neúnavne búchať, tak sa snažím niečím zaujať a muž mi hovorí, že to robím zle...že nemám mu hľadať niečo iné čo by ho zaujalo...len nemôžem sa dívať na to, ako bucha a jeduje sa....

zaira301
autor
7. okt 2013

@sisaha ...to fakt je tak...že ak je rozbláznený, nie je možné ho zastaviť....díky

zaira301
autor
7. okt 2013

@katinka71 ...už som to počula, že treba ho niečím zabaviť...len to plávanie, by bolo fajn, len ako dochádzať do mesta na plávareň...nemáme auto a je to aj drahé pre mňa....splácame dosť za byt...takže nám to nevychádza...ja som s ním každý deň vonku 1 hodinu...len sa mi zdá, že asi som s ním málo vonku...no musím fakt ešte nejakú aktivitu mu vymyslieť....

zaira301
autor
7. okt 2013

@seemani ...ach dúfam, že aj ja sa toho dožijem, že konečne si sadnem a nebudem musieť striehnúť, či niečo vyparáti...takže ešte 3 roky? Ach, či sa dožijem🙂

zaira301
autor
7. okt 2013

@majka1981 ... takže asi aj ja vyskúšam tie iné aktivity...ale plastelinu tiež by som vyskúšala...len on všetko skúša, dáva si to do úst....to fakt ako píšeš, treba sa mu venovať...a ja dosť okolo domácnosti robím...kedže manžel je taký internetový človek, pretože mi tvrdí, že v práci sa narobí a potrebuje si oddychnúť ...ale zabúda na svoje dieťa...že ja sama naňho nestačím....

zaira301
autor
7. okt 2013

@gaby21 ...asi ten televízor je chyba...musím fakt všetko úplne inak robiť...pretože s hračkami sa vôbec nechce hrať...fakt len ten televízor by pozeral...díky

majka1981
7. okt 2013

@zaira301 aj moj na zaciatku chcel plastelinu jest, prave preto som sedela pri nom a robila s nim. je to narocne, viem, ale zarovne aj dobra zabavka a nieco nove. mojho to velmi bavi, aj teraz este sedim s nim a pracujeme - viacmenej sedim vedla neho a on si tvaruje. je to take oddychove 🙂

sharlotta
7. okt 2013

@zaira301 ja som s mlou vonku co najviac, to si aj oddychnem, lebosaniecim zabavi.Doma by somsa zblaznila. Chodime na 1,5 hodiny doobeda a tak 2 hodiny poobede, podla pocasia. Podlamna tiez uplne normalne dieta. Este si myslim,ze na deti skor zabera razny, ale pokojny ton. Nie krik, lebo to v nich prave vyvolava agresivitu. Ked nasa nieco chce a ja jej to nechcem dat, tiez robi strasne sceny, hadze sa ozem, vrieska...Ja jej len dookola pokojne opakujem "nie".

katinka71
7. okt 2013

@zaira301 no dnes mi zas vyparatil ked som ho naobed viezla z jasli odopol si pas v sedacke a preliezol zo zadu rovno skocil na predne sedadlo,skoro ma chytil slak este to je blizko domov,nam vela pomahaju tie jaslicky,oducil sa tam hadzat sa o zem lebo deti ho vyhambia,ale rano ma bije hlava nehlava pästami ked ho odovzdavam do triedy ,teraz ucitelky poslu jeho kamosku ta ho chyti za ruku a potichu ide do triedy bez cirkusu,na zaciatku minuleho skolskeho roka tam prevrieskal cele 3 mesiace vkuse 4 hodiny,ved aj na to plavanie treba mat peniaze kurz stoji na 10 vstupov 99 e,a okrem toho ked este tu nedelu ideme ide to do penazi,mne vela pomaha manzel ked som v robote tak prebera celu domacnost vzdy navarene,aj maleho opatri od 6h do 21h kym pridem a to je od 12mesiacov odkedy som zacala robit,este som zabudla dnes boli doobedu na dlhej prechadzke tak spi a ked vstane kym stihne rozhadzat vsetko berieme odrazadlo a ide sa zase von

ichbinich
7. okt 2013

Suhlasim s ostatnymi. Mas uplne normalne a zdrave dieta, aj ked ta pripravuje o nervy 😉 A prave sa zacina obdobie vzoru, tak si nastuduj diskusie o nom, tam je dost tipov a trikov. Na kazdu situaciu treba iny trik, a casto pomoze iba priatelska ignoracia (odist, nerobit publikum jeho divadielku, dat hop tak, aby si nemohol ublizit a aby nic neznicil, a povedat, ze si napr. v obyvacke, nech pride, ked sa ukludni).
A tiaz suhlas s redukovanim teleblbies 😉 Napr. iba kazdy druhy den jedno az dva VHODNE kratke videa. Odporucam Timmy Time, tam sa nehovori, je to o ovecke Timmy, ktora chodi do skolky. Tiez niekedy robi neplechu, ale nauci sa. Ziadne agresie, naozaj vhodne uz pre 2 rocnych, ma to asi 10 minut. Ale teda limitovat ako pocat, tak aj dobu. Syn ma pravidlo, ze po 18 vecer video nepozera (chodi spat o 20).
Taktiez plny suhlas s chodenim von. Nech sa vybeha a unavi vonku. Ja to na synovi tiez vidim, ked je prsi a nie je dostatocne vonku, je na nevydrzanie. Ked je pocasie ake-take, su v skolke 2 krat za den vonku, plus casto este ostaneme dalsiu hodinu na nasom ihrisku. To sa vyblazni a je dobre. Ked nejdeme vonku, iba vymysla...
Ked syn v tom veku napr. hadzal hracky o zem, povedala som mu nie, to sa nerobi. Ked hodil zase, povedala som mu, ze mu ich zoberiem. Ked hodil treti krat, hracku som odlozila. Dostal ju az na druhy den. Teraz mu s tym odlozenim staci pohrozit 😉
Takze si precitaj nieco o obdobi vzdoru, nauc sa par trikov, a kup si magnezium a vitaminy B na nervy 😉
Vsetko dobre!

jul11
8. okt 2013

@zaira301 neboj to bude dobre.ale hodka denne vonku je malo. my sme vonku 2x denne. doobeda tak od pol desiatej do dvanastej pol jednej a poobede ako sa zobudi,tak sa naje a ideme von. v lete sme boli vonku kludne do osmej,teraz sme pokial je aspon trochu svetlo a niekedy je uz tma a tak ideme domov. odkedy sa narodila,zme neboli mozno 7-8dni vonku dokopy,inak sneh,dazd,my sme vonku.deti sa musia vybehat,potom sa tak doma neblaznia a sa unavia a pekne spinkaju.teraz nebola 2dni vonku,co bola chora,mala vysoke teploty,tak bola ako lev v klietke.trosku sa jej polepsilo,tak hned sme isli von.aspon na chvilku.

zaira301
autor
19. okt 2013

@jul11 ...tak to teda si dlho vonku a aj stíhaš potom navariť obed, alebo ti niekto pomáha? Ja teda buď si uvarím poobede, aby som mohla ísť doobeda vonku s malým...no a poobede už teda nechodím...manžel nie je z tých, ktorý by išiel von s malým, má prácu navonku a tak nechce sa mu ísť, keď príde z roboty s malým...a to ma štve...lebo si myslím, že ak doobeda by som išla ja a poobede manžel, tak by to bolo OK.

zaira301
autor
19. okt 2013

@ichbinich ...ďíky moc za odpoveď.....musím to teda skúsiť ako mi ty radíš...a naštudujem si tiež tu problematiku....

anjelicek26
19. okt 2013

@zaira301 - juj nestresuj, je to vyvojova faza, o rok to uz bude cele inak, ak vydrzis pri tom vysvetlovani a v klude. Predovsetkym - tvoje dieta je uplne normalne. Väcsina z nas si tym presla. Mne dcerka hryzla 😝 Tiez taka uzasna parada, kym to preslo... Kazdopadne telku vypnut a necapat po zadku. To fakt nepomoze... skor sa vyhecujete jeden druheho a bude z toho uz len krik a uz len bitka... a odtial nie je cesty spät. Dieta ma v tomto veku silnu osobnost, silny pocit CHCEM a TERAZ a JA a velmi malo ovlada svoje emocie... toto je o dozrievani nervovej sustavy. Nechaj ho v ramci moznosti aj sa vyburit a idealne pri amoku je odlakavat pozornost v style, ked sa ukludnis, mozeme ist robit toto a toto.

zaira301
autor
19. okt 2013

@katinka71 ...a prosím ťa, čím to je, že tak dieťa vzdoruje a bije päsťami...ja to nechápem, veď aj mňa koľkokrát vybije a pritom ja aj ho capnem po zadku aj mu dohováram ....no a na druhej strane má veľa lásky...nechápem, kde sa to v tých deťoch berie...veď to je divné, že druhé deti nie sú také....je to aj tým, že je jedináčik? Neviem.

zaira301
autor
19. okt 2013

@sharlotta ...no to aj ja som už si povedala, že budem pokojná a nebudem naňho kričať...ale niekedy opakuje to x-krát a fakt keď bývame na byte, tak to nehcem, aby susedov rušil...ich deti už o 6 večer spia...a ten náš, nie a nie spať....

zaira301
autor
19. okt 2013

@anjelicek26 ...len manžel mi hovorí, že som naňho mäkká , že ja ho len tak pohladkam po zadku a že on nepocíti bolesť...a že preto si robí čo chce...manžel mu silnejšie capne po zadku a u neho má rešpekt viac...ale nie je to ešte ono, aby fakt bol poslušný...tak počkáme si ešte rok...dúfam, že to prejde...díky moc

sharlotta
19. okt 2013

@zaira301 susedia ma nezaujimaju.Ja cakam,kedy na nas zavolaju socialku. 😀 Nasa zaspava o 22...Bit deti tak,aby ich to bolelo je podla mna kontrapriduktivne.Ja tiez len tak capnem,aj to len vynimocne a predo mnou ma respekt.

katinka71
19. okt 2013

@zaira301 u nas ma respekt pred mm ten ho ani capnut nemusi,ja ho mozem capnut aj tak je nepocuvny,ved mu dohovam rano aj ucitelky v jaslickach ze mamu nesmie bit,pri odozdavani do triedy a stihol aj ich vykvakat za vlasy,u starsieho syna taketo obdobie nebolo ten bol iny aj ked som mala na starsieho menej casu,ani tolko moznosti kruzkou ako s malym,moja mama povedala ze to zdedil po mne ze ja som bola ako 100 certov do tych 3 rokov 😀 tak len dufat ze sa to zlepsi

jul11
20. okt 2013

@zaira301 ahoj,priznam sa,velmi nevarim,skor manzel.ale ked treba,tak jasne,ze nejaku tu polievku alebo rizoto spravim,ale na maso nie som expert. zase uvarit malej ine je problem.ale nevarime doobeda,to sme vonku,takze sa vari vecer a je to na dalsi den,najlepsie na dva.aj co sa tyka upratovania a prania a podobne.poobede je jeden z nas vonku a druhy vari a upratuje.inak to nevidim ako moznost,lebo varit pri malej je narocne,ale uz aj to sa pomaly bude dat,minule pomahala pri zemiakoch,ich davala hore dolu do misiek a chvilu sa zabavila.jednoducho sa bude musiet manzel prekonat aist s malym von,alebo chod s malym von ty a on nech vari.je to fixna predstava,ze by vsetko ma stihat matka,ze ved je doma.ale volakedy boli velke rodiny,deti sa spolu zahrali a clovek byval s babkoou,tetou a podobne.existuje aj prislovie "it takes a village to raise a child" - potrebuje to dedinu,na vychovu dietata a je to tak.a je aj taka moznost,ktoru tiez vyuzivame,ked chceme byt spolu,tak idme von vsetci traja a ten neporiadok v byte nas pocka :-0 a uvarime si spagety a trojchodove menu si nechame,ked ideme na navstevu k rodicom (raz za dva mesiace-byvaju daleko)

modrofuzik11
20. okt 2013

mozno ma obycajne obdobie vzdoru. takymto sposobom nas deti skusaju. skusaju, pokial mozu ist, pokial maju hranice. obidve moje deti sa v dvoch rokoch hadzali na zem. sara z toho uz vyrastla. kubko je mensi, pri nom sa to stale obcas stane. beriem to ako prirodzeny vyvin...

bianca2
20. okt 2013

@jul11 akoby som o nas citala.my behame stale po vonku a striedame sa s muzom.jedem je von s malou a druhy robi.je to nase prve dieta a nechapem z kadial ma tolko energie.dom je jej maly, vonku vybehat sa, vyblaznit na odrazadle a milion aktivit. Ked sa nevyblazni cez den, o to viac sa kruti na posteli v noci.ja sa jej snazim cil viac veci dovolit, beriem ju ako partnera aj ked samozrejme naklahsie je zakazat, len potom treba znasat nasledky vo forme vzdoru...ked jej nieco nechcem uz fakt dat (ako pr. mydlo aby ho nedavala do ust, ma 20 mes., tal to odlozim.) Ale v kupelni sa hrame aj hodinu s vodou. A podobne.

zaira301
autor
22. okt 2013

@jul11 ....tak to máte fajn doma zadelené....to sa mi páči...ale u môjho manžela by som s týmto neobstála.. zoznámili sme sa už ako starší a 40-ročného " koňa" ťažko prerobíš...on len pri pc by sedel a ako doma videl, že jeho otec nepomáhal mame, tak aj on to praktizuje v manželstve...variť nevie a ani sa nemieni učiť...už to musím nejako ja sama zvládnuť a ticho závidieť iným, kde manžel je oporou vo výchove dieťaťa...:(

katrin21
22. okt 2013

isto je teraz aj v takom veku, zacina objavovat svoj nazor, svoje ja ..... obdovie vzdoru zacina...Nedavaj mu moc sladke veci ( cukor = hyperaktivita)...
Ked ma amok a ste doma, zober ho a zavri ho do detskej a trval na tom, ze nesmie vyjst von, pokialn nebude kludny, aj za cenu, ze budes držať dvere... mozno to bude treba spravit aj 10-15x po sebe, ale rob to a neustup !!!! aj tyžden, dva, kolko bude proste treba. ON pochopi po case, že za zle chovanie ma taky trest a mal by s tym prestat.. ak sa da niekde v archive, alebo na nete pohladaj co chodila na Markize Pestunka, tam boli tiež taketo odporucania...
Kazde dieta je ine.. ale nerob mu publikum, prehnane to neries, pokial nehrozi, ze si ublizi, nechaj to tak ! tvoj zaujem je to ,o co mu ide.. 2r dieta uz vie co robi a to moc dobre.. venuj sa mu inak, rozpravaj sa s nim, ale ako nahle urobi nieco, co nema ( capne ta, pohryzne, vystraja ), tak nemilosrdne do izby , alebo niekam, zavrieť a musi prist a normalne sa chovať a potom hzo objím a pochval .

Ak TV, tak stara dobra Bambuka, ved ani chlapcovi neuskodi, tam to bolo vychovné 🙂