Balili ste do zavinovačky?

zienka21
25. máj 2020

Používali ste ju celý deň alebo skôr na spánok? A dokedy ste používali perinku resp. zavinovačku?

daganov
25. máj 2020

@zienka21 asi tri dno po príchode z pôrodnice. Nechcel v nej byť, potreboval voľnosť, takže som ju potom používala len keď sme išli von - narodený v zime, dnu vôbec, aj krst celý prereval, lebo musel byť v perinke...keď sme ho priniesli domov a vyslobodili z nej, bolo po plači. Ale každé dieťa je iné, niektoré naopak potrebuje byť zavinuté, keď len v plienke počas teplých dní, aby sa rúčkami nebudilo.

deti95060810
25. máj 2020

moje boli všetky v perinke... deti čo sa narodili v zime dlhšie, ale dcéra čo sa narodila v júni len pár dní....bolo veľmi teplo a v perinke bola celá upotená...

daganov
25. máj 2020

@zienka21 teraz mi napadlo, ako som čítala príspevok nado mnou, že malý mal od narodenia rád menej oblečenia a chladnejšie v izbe, keď mu bolo teplo, bol nervózny. Ja som ho veľmi na ľahko obliekala, malo to neskôr svoje pozitíva - bol otužilý, neviem, čo je to sopeľ a kašeľ, nepoznám lieky pre deti.

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov neriešila si vety typu oj to ho poriadne nababauš však mu je isto zima také malé bábätko musí v teple, oj prikúrime a pod?

patka06
25. máj 2020

zavinovačku som používala minimálne ...dcéra potrebovala voľnosť, v zavinovačke bola nervózna a navyše bolo teplo, takže ležala len tak

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov a keď si to takto robila nemával ti zimné nôžky, noštek? Povedala by som ze moja trojmesačná dcérka tiež nemá veľmi rada priveľmi teplo ale pár dní si všímam že má pod chvíľou noštek zimný, minule mala aj nôžky a líca, (vzadu na krku ale nie) tak mi napadlo ze ci predsa len nerobím chybu, alebo len prechodný stav že ochladla? A nič vážne a podstatné? Alebo sme niekde prechladli? Viem ze tak malinke bábätko sa ešte tu teplotu učí nejako regulovať

daganov
25. máj 2020

@zienka21 o mojom dieťati som rozhodovala JA, keby si niekto dovolil mi do toho kecať, tak by som ho veľmi rázne stopla. Som veľmi rada, že som si robila po svojom. Po kúpaní od troch mesiacov oblievanie chladnejšou vodou (strašne sa pri tom jašil), celý dni vonku, v zime, v daždi aspoň hodinu, dve a do 15 rokov raz kiahne, raz angína a raz chrípka. Za 9 rokov školskej dochádzky na ZŠ 9 vymeškaných dní. Možno by aj tak nebol chorý, ale takto som vedela, že ja som preto urobila všetko. Kto ti do toho kecá?

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov aale však klasika mamina a svokra najviac, problém je že mám prvé bábätko a 25, a milú povahu ktorá nikdy nebola priveľmi rázna ale odchádzala zbytočné konflikty :/

daganov
25. máj 2020

@zienka21 mal na nôžkach ponožky, v lete samozrejme nie, ruky a nos mával chladný, ale to je normálne, treba, aby malo bruško v teple. Obliekala som naozaj veľmi málo, on mi dal vždy najavo, že mu to nie je príjemné. Keď bolo vonku okolo nuly, spal bežne v kočíky aj štyri hodiny. Aj ja som mala prvé, že máš milú povahu a nerada máš zbytočné konflikty, neznamená, že musíš robiť dieťaťu to, čo ti radia iní a čo jemu ubližuje. Veď sa to dá povedať slušne, naštuduj si veľa o asertivite.

daganov
25. máj 2020

@zienka21 ešte je dobrý aj systém obohranej platne - na poznámky maminy a svokry odpovedaj kľudným hlasom - svoje dieťatko najlepšie poznám ja a ja rozhodnem o tom, ako ho budem obliekať. Bodka. Viac ani slovo. Nedaj sa vtiahnuť do rozhovoru, na ich rady, otázky neodpovedaj, iba sa usmievaj. Nebudúce to isté. Keď to zopakuješ 14. krát, ich to prestane baviť.

tanyan
25. máj 2020

@zienka21 nastav si hranice čím skôr, inak sa budú snažiť mama aj svokra vychovávať tvoje dieťa aj teba. mame povedz, že ťa vychovala dobre a mala by ti dôverovať. u svokry môžeš povedať, že ona vychovala svojho syna a ten si vybral teba, tak by tiež mohla dôverovať jeho úsudku.
predstav si čo to bude neskôr - príkrmy, chodáky, podsádzanie, ortopedická obuv, hranie, učenie...
babky majú milovať a pomáhať. môžu ti povedať svoj názor, ale tam to končí. nie si povinná sa podľa ich názoru riadiť.

tanyan
25. máj 2020

a k tej zavinovačke - moja už v pôrodnici nechcela byť v zavinovačke, ale potrebovala cítiť ľudský kontakt.
a k tým studeným rukám - časom som si všimla, že u mojej to bolo akoby sa chladila cez tie ruky, keď jej bolo príliš teplo na telo (chrbátik spotený a ruky studené).

mariska1989
25. máj 2020

Vobec 😊 a ani nasiroko som nedavala a vse v pohode

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov najviac ma ich záujem (chápem že určite dobrý) trápi keď mi mala plače, lebo veď bábätká zvyknú plakať, vtedy rád komentárov rúk obecenstva kopec
ospravedlňujem sa odbočila som od témy

zienka21
autor
25. máj 2020

Áno usilujeme sa o to s manželom avšak je to ťažšie z viacerých dôvodov ale tak snáď sa podarí nejako nájsť cestu

daganov
25. máj 2020

@zienka21 bývaš u maminy alebo u svokry?

larisalarisa
25. máj 2020

Už veľmi nepamätám ale prvé tri mesiace určite bol, potom asi tiež. Pre mňa to bolo lepšie. Nebála som sa . Mal tam pohodlie

larisalarisa
25. máj 2020

Ale naopak moje krsna skoro 5 kg sa narodila práve v čase najväčšej horúčavy. Nebola v perinke.

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov pravdepodobne onedlho budeme bývať u svokrovcov kým postavíme

zienka21
autor
25. máj 2020

@larisalarisa aké je to individuálne veru, ako určite som zástancom že malinke bábätko nenechám len tak ze by o chlade pokiaľ vyslovene neznesie byť zavinuté, teraz sme mali včera ale 3 mesiace už, okrem toho ideme do leta, už niekoľko týždňov v zavinovačke nebýva, páči sa nám aj tak 🙂

daganov
25. máj 2020

@zienka21 v troch mesiacoch by som ani perinku ani zavinovačku vôbec neriešila, ak ti do toho kecá či už mama, alebo svokra, tak použi tú metódu obohratej platne, alebo si so svokrou sadni ku káve a povedz jej, že si veľmi vážiš, že vám pomáha, aj to, že sa zaujíma o vnúčatko, ale budeš si robiť po svojom. Riešiš tu vo viacerých témach zrejme potničky, perinka tvojmu dieťaťu skutočne ubližuje.

zienka21
autor
25. máj 2020

@daganov áno aj ja si myslím preto ju nemáme už ale pre istotu viac pohľadov a skúseností môže byť nápomocných 🙂

sweetdreams1
25. máj 2020

Prvé tri mesiace na nočný spánok, na denný o niečo menej. Potom zavinovacku nahradilo hniezdo a tam bol do 7 mesiacov. Sám mi tak nejako dal najavo, že už perinku nechce.

daganov
25. máj 2020

@zienka21 je fajn, že sa pýtaš, ale každé dieťatko je iné, preto má aj každá mamina iné skúsenosti. Pri treťom už budeš vedieť 😎

sofiia87
25. máj 2020

Moja prve tri mesiace nespala inak len v ulitke, za mna super vec

v3rca11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
biela_sova
25. máj 2020

@daganov @zienka21 caute baby, ja cez kopirak to iste co Daganov. Dnes som sa prave zamyslala, ze maly ma 19 mrsiacov a odkedy sme ho doniesli z porodnice, boli sme von kazducky den cca 4 hod mininalne, cely den okrem noci maximalne. Len raz, ked bola poladocica ze sa nedalo prejst ani s kocikom ani v nosici, sme isli "len" na symbolicke dve hod vonku podvecer. Maly je oktobrove dieta. Riadila som sa radou modrejnej pediatrie, a to, ze oblec dieta ako seba, uplne max o 1 tenku vrstvu navyse. Ked bolo -10 stupnov bol obleceny v bavlnenom overaliku, flisovej mikine, ciapocke a vo vlnenom fusaku. Bolo mu teplycko, ale nikdy nebol spoteny. Ked sa nosil, tak flisovy overal na bavlneny a v nosicskej bunde. V lete beha po zahtade len v tenkom tricku (kvoli slnku, nie aby neprechladol). Zaklopem, ale vsetky deti v jeho veku uz boli chore, chorlave, my nikdy. Ale imunita ide so zivotnym stylom, v zime sme nikdy netravili indoor, v nakupnych centrach a detskych kutikoch...tie choroby sa tocia tam. V zime dokazal po kupani nadsene behat aj pri otvorenom okne.
Vacsina deti sa v noci odkopava, asi im teda vyhovuje chladnejsie prostredie ako im poskytujeme my, vyzimene mamy 🙂
Ps. Ak planujes dlho kojit, zavinovacka je velmi zly pomoc ik. Kontakt koža na kožu, resp len v balvnenom obleceni je nenahraditelny. Dietatko ta musi pekne objat, cmohmatat, jeho vona zase podnecuje tvorbu mlieka. Ja som skusila kojit v porodnici v erarnej zavinovacke ...ani z nej chudak na prsia nedociahol :D ta volnost pohybu je nadovsetko...

biela_sova
25. máj 2020

@zienka21 @daganov ano, potnicky. Su znak prehriatego upoteneho dietata Pred casom som bola prizvana k 3 detom s potnickami a teplotou, v jeden a ten isty den. Deti boli prehriate, dehydrovane, posiate potnickami, zaparene ritky v plienke. Vo vsetkych 3 domacnostiach uradovala svokra/mama mamy. Vsetky tri starsie damy som postrasila prehriatim mozgu, Pan Boh mi to pre dobro deti odpusti. Obsoletne, menej taktne povedane, obstarozne informacie v oblasti pediatrie vedia urobit strasne zle babatkam..
Zavinovacku ritualne spal, nech pokozka dycha. Ked ma babo teple rucky, dokonca velmi teple, uz je zle, je rpehriate. Vtedy byvaju deti aj malatne. Podaj tekutiny, daj rychlo o vrstvu menej oblecenia.
Aj ma mam stale, aj v lete na plazi studene ruky aj nohy, ale necitim pocit chladu, to len okrajovo.
Prosim Ta, a dobudicna nepocuvaj bludy nejakej starej zeny na temu, dojcit len raz za 3 hodiny (=dehydrovane a vyhladnute dojca), ked babo place, ma vazny dovod. Umelo predcasne posadzat, vodit za ruky, nechat chodit v chodaku, v pavukovi, neumyvat zuby, kym nema aj stolicky, nechat vyrevat,aby lepsie zaspalo, alebo si trenovalo plucka. Nie, nie, nie. Ak sa potrebujes poradit radsej pise sem. Je tu vela mudrych, oscietenych zien, uz stredovek pominul. Prihlas sa najlepsie do skupiny Zdravotnici na Modrom koniku, pytaj sa lekarov.
Nepytaj sa svokry ani mamy. Nie su to asi lekarky...predpokladam lebo toto by Ti neporadili.

xjakubikovak
25. máj 2020

@zienka21 my sme nepouzivali nic, malý bol spokojný ked mal volnost. Debilné reči neries, dieta si sice nevie este tak regulovat teplotu ako dospelý ale vobec to netreba prehanat, ja maleho od malicka obliekam tak ako seba a je zdravý ako repa (ak bol fakt ze zima, že mrzlo tak o vrstvu viac) Narodil sa v juni a v kociku bol len v kratkom body a v ponozkach, ide deti som videla take nababusene, 3 vstvy deka a celý kocik pozakrývany 🙄 .... s nicim to netreba to prehanat deti su odolnejsie ako sa zda.. inac do bodky suhlasim s biela_sova 🙂

biela_sova
25. máj 2020

@xjakubikovak Dakujem, presne, mne teraz maly lieta po zahrade v tricku sťaby z mlhy ranné, kde se ješte rosa tŕpití a v capackach. Zaroven odplienkovavacia metoda. Je tak cely den az po cca 18.00, vtedy mu dam teplacky a mikinku. Ako som ho uspavala, skusila som taky pokis, teda ho prikryt v polospanku a odkopal sa. Prvy rok som ho v noci nahanala po posteli a prikryvala potom som pochopila, ze mu mu je takto dobre. Ked citi zimu, sam sa zasije pod perinu 🙂