Bábätko a choroby zo škôlky

tatisna
27. aug 2019

Ahojte, máme doma mesačné bábo a 2.9. starší synček nastupuje do škôlky. Malú kojim a občas odstriekam aj malému poldeci. Aké máte skúsenosti čo sa týka chorôb, dá sa nejak ochrániť bábo okrem dojčenia? Kedy asi môžme čakať prvé choroby, aj hneď alebo až tak na jeseň keď sa ochladí? Dik za postrehy.

siska53
27. aug 2019

@tatisna ani dojcenie nemusi babo ochranit.. kamaratka dala.starsiu do škôlky a ta jej mladsia bola vkuse chora , pritom.bola.dojcena.. takze tazko povedat, ako to bude u vas.. ja osobne by som pri babatkou davala do skolky, ak uz, tak max.na pol dna.. aby tam.starsie nespalo, lebo vraj pri spanku sa najviac roznasa bacilov medzi deťmi.

lenka2710
27. aug 2019

@tatisna suhlasim,na celý deň by som asi staršie nedavala, ja dávam malú na pol dna a nebýva klop klop tak často chorá ako ostatné deti! Aj ked prvý rok je pre dieta najhorši,mala bola prvý rok v školke chorá každý druhý mesiac! Takže zabranit sa tomu nedá tak ci tak,musí si dieťa vybudovať imunitu v kolektive

katkaagabko
27. aug 2019

Ja som mala presne tak isto, syn nastupoval do škôlky a ja doma mesačne mico. Sople začali cca po mesiaci, samozrejme, že aj mimco soplilo, ale keď potom dcéra nastupovala do škôlky tak nebola vôbec chorá, a to bolo super, lebo som už išla do roboty.

kristina2412
27. aug 2019

@tatisna ja som tiež mala malé bábo a skolkarku ( síce staršiu) ale mala od nej nikdy sople nechytila,lekárka mi poradila preventívne striekať večer physiomer. Samozrejme som dávala pozor aby ju nebozkavala na ústa, keď bola staršia chorá aj mladsej som nasadila c vitamín. A hneď ako začala mať co i len trochu sopel atď hneď som nechala doma a preliecila.

katkahs
27. aug 2019

@tatisna u nas to bola s chorobami katastrofa, syn mal 7 mesiacov, dcera presne tri, ked nastupila do skolky, prve tri mesiace v pohode a potom to zacalo, dcera bola vkuse chora, ale nie iba sopliky, vzdy vysoke teploty, antibiotika brala 7x, aj grcacky sme chytili, syn chytil 3x zapal predisiek, takze sme boli stale doma, chori nastriedacku. Nakoniec chodila do skolky az posledny mesiac v juni. A to som ju dala iba na pol dna. Dalsie 2 roky boli uz lepsie. Ale ona je dost tremistka, bola z tej skolky stale v strese, ani jedna ucitelka ju moc nemusela, lebo casto plakala, bala sa a ona to nezniesla. Takze v nasom pripade dopomohol aj stres k tym chorobam. Kazde dieta je ine, tazko povedat, ake budu tie vase, neskusite, neviete 🙂 nastastie v skole uz je dobre, ma super ucitelku, tak sa tam tesi, dozrela, je trosku ina. Aj lutujem, ze som ju do tej skolky davala tak skoro. Ani sa mi verit nechce, ze uz bude stvrtacka 🙂

homolca
28. aug 2019

Dve kmosky mali podobný rozdiel a nepotesim tá, nonstop chorí všetci.... od začiatku tri dni v škôlke, dva týždne doma...lekári nechcú predpisovať ATB hneď, najskôr sirupy, somariny, Paralen, kým sa to zlepší, rešpektovať zhorší na ATB, už to chytila celá rodina....zásobu nosoveho spreja, odsávačka soplov na mimco a držím palce, aby vás to obišlo...inak súkromná škôlka ešte horšie ako štátna, lebo keď za to rodicia platia, zoberú aj choré dieťa...

maciatkolulu
28. aug 2019

@tatisna nedávala by som dieťa do škôlky, ved nemá ešte riadne tri.... A nemusíš sa ničoho báť. Ja som bola doma s deťmi a bolo to fajn, navyše starší aj môže žiarliť, že sa "odkladá". Ale to je každého vec😉

maciatkolulu
28. aug 2019

@homolca akože to je super, ze majú normálnych lekárov, že nechcú predpisovať ATB hneď a každý tyzden😉a najprv sirupy a somariny😉👏👏👏👏👏že už sú konečné aj uvedomeli Dr.

martinoocka
28. aug 2019

Baby no trochu som sa vylakala....ja mam termin na prelome oktober/november. A dcerka nastupuje teraz na pol dna do skolky,ma 4 roky. Nemusi, som doma, chcela som, aby mala program aj s rovesnikmi a nenudila sa doma somnou a novorodencom. Ale ako citam, bojim sa o to babatko, ked sa narodi zacnu akurat chripky a tak..myslela som ze dojcenie ochrani aspon zozaciatku, ved pre takeho novorodenca su vysoke horucky asi nebezpecne. Nemate niekto skusenost s takouto situaciou?

surriana
28. aug 2019

Dcéra keď začala chodiť do škôlky narodil sa mi syn. Bývalá chorá každý mesiac, a syn to všetko lapal od nej, nie síce vždy ale aj tak často. Až mi raz doktorka povedala.... Neboj sa, býva síce teraz chorý, ale keď začne chodiť do škôlky, budeš vidieť, že potom mu už nebude nič, bude privyknuty na skolkarske bacili...... Aj tak bolo. V škôlke chorý nebýval......

domculik
28. aug 2019

@tatisna a nemozes malu tych prvych par mesiacov nechat doma ? moja svokra je ucitelka v materskej skolke a vravi, ze tie prve dva tyzdne su najhorsie, ze sa tam nejak tie bacile vymienaju a mnozia. nieco na tom mozno bude 🙂. ale celkovo tie prechodne obdobia su vzdy najhorsie.

bodkolienka81
28. aug 2019

@tatisna mame zimne babo, starsi syn uz chodil do jasiel a nastastie si nic nepreniesli a to bolo aj chripkove obdobie.. Ale teda zvysena hygiena, vkuse umyvanie ruk, utieranie kluciek, hraciek.., ziadne bozkavanie na usta, kazdy svoj pribor, pohar, flasa.. Na radiator voda s morskou solou, vincentka do difuzera.. Ani jeden nebol kojeny

katkahs
28. aug 2019

@surriana aj u nas to tak bolo, mladsi syn uz v skolke taky chory nebyval, maximalne sopel a kasel, obcas grcacka. Takze to malo aspon jedno pozitivum 🙂

sasa1983
28. aug 2019

@martinoocka to ide len teraz do škôlky pričom na už 4?

dadka_bb
28. aug 2019

@sasa1983 aj moja nastupuje teraz ma 4.5, co je na tom?

sasa1983
28. aug 2019

@dadka_bb môj názor je že čím skôr kolektív, tým lepšie. Dieťa podľa mňa nepotrebuje doma na mamu do 4 r pozerať. Pokiaľ nemá zdravotné ťažkosti

surriana
28. aug 2019

@katkahs presne tak.

apip42
28. aug 2019

Moj syn nastupuje tiez az teraz ako 5 a pol rocny (bol doma zo zdr.dovodov) a ide sice len na 2 hodiny ale taktiez mam strach nakolko coskoro rodim druhe.. keby ma 3 roky ho do skolky urcite nedam minimalne zozaciatku koli tomu novorodencovi ale takto kedze uz musi sa len modlit nech to nejako extra nechyta 🙏🏻

dadka_bb
28. aug 2019

@sasa1983 nebojte sa nebola 4.5 roka v pivnici 😂😂😂 mala sa urcite lepsie ako v skolke

ukulela
28. aug 2019

@martinoocka dojcenie ochrani v tom zmysle, ze tvoje protilatky, ktore sa ti vytvaraju proti aktualnej chorobe, dostane babo v mlieku - takze pomozu. moj mladsi chytal sople od starsieho, ale je pravda, ze ked sme mali doma najhorsie obdobia - vsetci nakapati, tak maly kojeny to zvladol najlepsie s najmensimi priznakmi. a boli aj situacie, ked bol starsi chory a maly nic nechytil, takze aj dojcenie urcite pomohlo.

marcelkaemmka
28. aug 2019

U nas to bolo takto dcera vtedy 6r syn 3 r obaja za cely zivot boli chory 2 x a to pocitam aj sople ....dcera nastupila do skolky pribudlo nam babatko v lete v septembri malo 3 mes od tych cias boli vsetci na striedacku chory chory a zas chory a to nevravim o nadche ale brutalne chripky na stedry den som bola v nemocnici z dvomi na silvestra z z dcerou ..a dookola najmladsi syn uzil za 9 mesiacov zivota 8 antibiotik 😯 ked si spomeniem na ten rok plakat sa mi chce dalsi rok ked nastupovala do predskolskej som davala od zaciatku vsetko mozne od kolostra, hlivy ,cecka decka becka vsemozne vitaminove bomby z reklam ba aj domace cibule cesnaky ... dceru som do skolky nedala 3 mesiace ked bolo chrypkove taku traumu to vo mne zanechalo teraz mal najmladsi syn 2 roky a idem ho skusit dat zaockovat dcera ide do prvej a nieco take ze koli chrypke ostane doma uz neexistuje a okrem ineho bol kojeny nonstop na cicke vyse roka

halci
28. aug 2019

ja som dala starsiu dceru do skolky, az ked mladsia dosiahla vek 6 mesiacov. tiez som nechcela, aby babatku nosila choroby. tak som to trochu oddialila. aj tak ich nosila, no neskor. mladsia dcera si to vtedy "odbila" a ked nastupila ako 3r do skoky, tak uz nebyvala tak casto chora, ako ostatne deti.

momoqui
28. aug 2019
zuzubb007
28. aug 2019

Bohužiaľ sople budú na dennom poriadku vo škôlkach to tak chodí rodičia neriešia zelené sople až kým dieťa neleží v teplotách aspoň mne to tak príde, u nás sopel jedno dieta do týždňa druhé dieťa a potom aj my rodičia schytame nie vždy ale reťazová reakcia, čiže aj pol dňa vo škôlke to je absolútne jedno pokým chodia choré deti stačí aj keď o kychnutie

mooonika1975
28. aug 2019

@sasa1983 preboha, som učiteľka z ms, a doma som mala svoje deti do 5 rokov, nikdy na mňa " nekukali", som sa im venovala, čo ako učiteľka pri 25 deťoch ťažko zvládnem.

martinoocka
28. aug 2019

@sasa1983 moj nazor je, ze som sa dcere venovala viac kedze som mala len ju ako pani ucitelka v skolke ktora tam ma dalsich 20 deti....a kazde dieta je ina osobnost a v inom veku je pripravene na kolektiv bez rodica....ak by to bolo cim skor tym lepsie tak to by som ju tam mala dat hned ako sa narodila nech si zvyka na kolektiv 😂

martinoocka
28. aug 2019

@ukulela viem, ze v mlieku su protilatky len prave...ci to bude stacit. Ja mam asi taku imunitu, ze asi 80% chorob od malej chytim tiez 😟

maciatkolulu
29. aug 2019

@sasa1983 môj išiel päťročný. Zdravý.... Nič lepšie som nemohla urobiť. Žiadne choroby cez ktoré by musel preskákať ako sa vkuse hovorí nemusel preskakovat. Pretože už nastupoval starsi s vybudovanú imunitou, žiadne smutky, že mama sedí doma so súrodencom, žiadne stresy, proste zrelé dieťa.... A to do cudzovazycnej. Staršie tiež boli rov ako a ver tomu, že majú teraz tie najkrajšie spomienky na toto po do ie, keď sme si robili doma co nám vyhovovalo, spali, keď vonku bola ráno tma, hmla, dazd, chodili po prazdych muzeach, aquaparkoch atď... Bolo to krátke a super obdobie a inak už chápem prečo zamestnané matky a matky, ktoré musia ísť do práce majú problém zohnať miesto v škôlke, kéd kopec matiek potrebuje socializkvat pri mladších súrodencov svoje 3,5rocne deti a najlepšie na celý deň.... No commnet a som za to, aby boli uprednostňovane deti zamestnaných matiek.
Pocujtr dievčatá keď vám odrastnu tie mladšie a skončia vám všetky rodičky do XY rokov a nastane čas škôlky aj pre mladšie a zrazu nebude volne miesto v škôlke, tak pochopíte 😉😉😉.
Každe dieťa je iné, ale naozaj 2,5 rodnému dieťaťu je lepšie doma pri mame a súrodencov. Mame už možno nie a radšej bude decko ráno budiť, naťahovať sa, sťažovať sa ako reve, ako je vkuse choré a vkuse ATB.... Co už. A pre autorku materské mlieko nie je vsemocne.

evittam
29. aug 2019

@tatisna Je to individuálne. Syn chodil do jasli,skolky. Dcerka sa narodila v decembri. Uz tiez chodi do škôlky. Ani jeden ziadne vyššie spomínané neustále choroby. Syn bol naposledy chory pred 11.rokmi a az kiahne ked mal 7.5-bez teplot a do 10dni v poriadku. Dcerka este chora nebola tiez az na kiahne ktore zvládla rovnako ako brat (1.5 roka). Par soplikov nepocitam.

ave17
29. aug 2019

@sasa1983 bohužiaľ, niekde ti príjmu dieťa až v 5 rokoch