Ako zmierniť hysáky pri umývaní vlasov

anjika44
23. dec 2018

Podľa diskusných príspevkov si 99percent malých detí nechcú dať umývať vlasy. Len neviem, či vystrájajú až task, ako moje zlatimo - tan je schopný vyštartovať z vane a utekať cez celý byt a to tak rýchlo, že ledva Ben Johnson by ho chytil, najlepšie, keď behá po parketách mokrými nohami, umývame raz týždenne, ale po každom umývaní som zrelá na pobyt na treťom poschodí v Ružinovskej nemocnici, už ani nekričím, kedže mám problémy s hlasivkami ahlas mám ako spevák z AC/Dc, ale sú to pre mňa muky - dieťa sa váľa v kúpeľmi na zemi, vtedy má obrovskú silu, takže chytiť ho dá zsbrať...čítala som, že existujú nejaké šiltovky, teda lken ten štít, ktorý zabráni, aby voda išla do tvári, len ja neviem,kde sa dá zohnať, riešením by bolo aj uplne chlapca vykosiť, len v zime to nie je veľmi inteligentný nápad a potom mu vlasy ú=umývať len žinkou,,,...umývame raz týždenne, .. ja už som zúfalá - dokonca uťž aj pri vysávaní noísa drží, čo jej pokrok (kúpil manžel odsávačku na vysavač a tú si dieťa samé dávalo do nosa, ale tie vlasy)...Ako to vy ostatné riešite? Spivate mu (to s mojim momentálnym hlasom by bol skôr trest), niečo mu zajkážete, alebo naopak sľubite (ale to takisto nezaberá)...si neviem predstaviť, že by niekde cyhtil vši a bolo by vlasy umývať denne. Dokonca je saom m u dala moje vlasy umývať, aby videl, že je to fajn, aj na plávanie chodí, tak má mokrú tváričku a veľmi mu to nevadí, ale doma mui umývanie vlasov vadia. Vyskúšam, či značka Buppi neštipe do očí, ale teoreticky by nemala, ale nejde to ani po dobrem, že človek ho prosím, ani po zlom, iba hysaky, váľanie sa v kúpľľni a behanie bosými nohami po parketách....sdom v prdeli soí silami - neviem, ako by som mu tie vlasy umývala sama, manžel ho aspon drží, ale dieťa je tak vrtké, aže ani to nepomáha niekedy

ellieellie
23. dec 2018

Nešla by som cestou zakazovania alebo sľubovania niečoho, umývanie vlasov predsa patrí k bežnej hygiene, nemá za to čo dostávať odmenu.. Píšeš, že chodíte na plávanie, takže je zvyknutý na mokrú tváričku, lenže predpokladám, že pri umývaní vlasov používaš sprchovú hlavicu, či? To je úplne niečo iné.. Takže najskôr treba zistiť, či mu vadí umývanie ako také alebo takto reaguje na prúd vody zo sprchy. Ak mu vadí sprcha, skús mu umyť vlasy normálne pod vodovodným kohútikom, nie pod sprchou, to by malo pomôcť. Ak nie, tak umývať častejšie, zvyknúť ho na to a často si pri ňom umývaj vlasy aj ty, nech vidí, že je to v pohode 🙂 Samozrejme to treba skúsiť nejakú dobu, nie raz, to je málo na zmenu.

mircalla
23. dec 2018

My umyvame vlasy s poharikom....Bohuzial inak to nejde. Moj syn sa zvykol pri umyvani vlasov z hysaku aj povracat. Chapem, o com hovoris

zuzka1008
23. dec 2018

@anjika44 tie šilty na umývanie majú v detských obchodoch , videla som v brendone
moja staršia to robila do 4 rokov , to bol taký krik že som myslela že susedia na nás zavolajú soc. 😅
Nič nepomohlo, skúsila som asi všetko..
dokonca som skúšala na sebe či nestipe ten detský šampon
Stačí vydržať, bude leto ,vlasy daj dole a bude pokoj 👍
Držím palce

lula313
23. dec 2018

Ako je starý? Nemozes mu umyt vlasy po plavani v bazéne, keď sa tam sprchujete?

anjika44
autor
23. dec 2018

3 roky - ale v našom vchode býva veľa dôchodcov, tak asi ten kroik nepočúju, inakk by už asi sociálka zvoniila

anjika44
autor
23. dec 2018

ten krik nepočuju

evalin88
23. dec 2018

Ten silt sa da kupit aj na Wish alebo alliexpres. Mpj syn ma 9 mesiacov a vobec ziadne hysaky max mi trocha odstrci ruku aj to len vtedy ked mu voda vojde do oci. Vobec neplace. Vlasky musime umyvat denne

anjika44
autor
23. dec 2018

to je horšie, ako ked som chcela umyť mačku v lavori, boli v lete horká, tak som naivne dala vodu do lavora, mačička sa zaprela zadnymi labami a dvadsať minut som potom vytierala kupeľnu - ale fakt, npeomáha nič, ani dohováranie, ani kriik,, ani ked mu niečo slubim, nisť...ani sa neteším na zajtrajší štedrý den, tak som sklamaná z toho

asia83
23. dec 2018

@anjika44 Ešteže nemáte dcéru s dlhými vlasmi. My máme a tiež to bolo o reve už len keď videla, že beriem šampón. Muž prišiel na to, že jej vadí, keď jej voda tečie do tváre, očí. Vyriešili sme to tak, že muž jej drží ruku na čele ako šilt, odvtedy sa upokojila a už sa to zlepšilo. Naša je vo vaničke, z nej nevylezie.

pininka
23. dec 2018

Naša umývanie vlasov miluje. Ešte som nevidela decko ktoré si s takou radosťou ľahne a nechá si umývať vlasy, ako u kaderníčky. Ale my sa kúpeme len vo vanicke,pretože u nás sú hysaky práve zo sprchy. Nemôže počuť ten zvuk trasie sa. Kdekoľvek ideme musím som sebou ťahať nafukovaciu vaničku. Som zvedavá dokedy ju to bude držať. Chlapci tiež veľmi nemuseli umývanie vlasov, ale zas hysaky až nemali. Stále sme to čo najrýchlejšie zmakli

anjika44
autor
23. dec 2018

ja som si schlávne ten detský šampon dala do očí a vôbec neštípe, iba ked som si ho nechala pár sekund posobit, ale ked som si ho okamžite opláchla, tak vobec - tak nechápem tie stavy - aj sprej do nosa detský som si nastriekala do očí,aby som sa presvedčila, žiadne problémy, tak koniec

martina8888
23. dec 2018

@anjika44 moja dcéra najskôr s umývaním nemala problém, ale až okolo 2,5 roka začala špekulovať a vrieskat. Ten šilt nechcela, strhávala si ho a tak jej dávame na tvár malý uteracik, len na oči, nezakryje si s ním noštek. Najskôr som jej ho ja držala a teraz si ho už drží sama. Takže už nebojujeme.

martakar
23. dec 2018

Tak ja som práve tu na MK vyčítala, že niekomu zabralo, keď si dieťa samé prekryje oči uterákom alebo plienkou. U dcérky to úžasne zafungovalo, dovtedy to bol tiež boj. Teraz si sadne, zakloní hlavu a celý čas si drží na očiach uterák, kým zmývam sprchou. Odporúčam vyskúšať.

katulka1992
23. dec 2018

@anjika44 ja som s dcérou mala tiež donedávna takéto problémy...tiež to bola hrôza...teraz sa naučila tak, že sa posadí vo vani, predkloní sa, zavrie oči a ešte si dá aj ruky na oči....síce ešte plače, lebo to skúšame len kráky čas....ale už emá hysterické záchvaty...

maca2014
23. dec 2018

moja si drží uterak na očiach, zakloní hlavu a rýchlo sprchujem vlasy... kúpe sa rada ale hlavu nenamočí, najprv so mnou tiež bojovala ako keby som ju chcela utopiť , ale zvykla si že ked neprotestuje tak je to rychlejšie, sama si už pýta uterák

anjika44
autor
23. dec 2018

uteráčik na oči - no, aj to sa dá - alebo umývať často, nech si zvykne, len to by bolo asi cynické, kedže to tzak neznáša...len on ked vidí, že si beriem šampon, tak uteká z vane, aj slubené má hocičo a nepomáha - dnes napríklad kvôli tomu nepozeral rozprávky na youtube...

danula.ch
23. dec 2018

@anjika44 a čo keby ste umývaní iba vodou? Hlavne krátke chlapcenake vlasy podľa mňa šampón nepotrebujú. Šampónom umyvam vlasy iba dcérke, aj to iba obcas, keď ich má nerozcesatelne zachuchmane. Asi tak raz za mesiac. Má ich krásne, dlhé, zdravé a lesklé. Detské vlásky sa ešte nemastia, pot, prach a bezne znečistenie ide umyť vodou. Tak načo zbytočná chémia?

lucka227
23. dec 2018

@anjika44 moje deti revu ked im umyva ocino 😂 respektive revali. Super je uterak ked si budw drzat sam na cele, nase to velmi bavilo

anjika44
autor
23. dec 2018

on neznáša mať aj vodu na hlave

kaktus87
23. dec 2018

@anjika44 Ahoj, moj mal tiez hysaky az sa povracal, dlho som umyvala len cistou vodou. Teraz si dava potapacske okuliare a umyva si sam aj samponom 😀

anjika44
autor
23. dec 2018

no, pokiaľ tak neznáša umývanie vlasov, bola by som zvedavá, že ako by sa správal pri odbere krvi alebo pri infúzke - čo dúfam, bude absolvovať najskôr v dospelosti alebo vôbec, lebo ja som tých infúziek mala aj za neho

martakar
23. dec 2018

Prosím ťa, len ho za to netrestaj! Predstav si, že od teba niekto chce niečo, z čoho máš panický strach. A keď to nespravíš, ešte dostaneš aj trest. Veľmi zlá cesta.

anjika44
autor
23. dec 2018

ale ani po dobrom to nejde, môžem mu hory doly
nasľubovať, ked to vydrží a ništ - a jeden večer bez
pozerania rozprávok vydrží, dalšie dni ich á až až

evallu
23. dec 2018

ani moja malá to nemala rada, od narodenia, má to po mne, ja doslova nenavidim vodu v očiach................. išla som na to postupne, neumyvala som každý raz, aby si to hned automaticky nespájala, raz ano, raz nie, nič som nekomentovala, neslubovala, oznamila, teraz namočím vlásky, ak bolo treba boli sme tam dvaja, jeden žinkou zakryl očká, druhý s pohárikom nalieval vodu na hlavu, vždy tesne pred vyliatim som povedala "á hop" aby vedela kedy to príde............. nikdy nie sprchou, tam sa nedá ustriehnuť teplota, teda u nás, niekto niekde v dome pustí vodu a už je nastavenie u nás v háji....................... tak tak som to riešila ja................... prajem ti vela pevných nervov, a hlavne no stress................. bude to trvat chvilku, ale zvykne si................ hlavne ty musís byť trpezlivá..... potom bude i dieťa časom v klude....

danula.ch
23. dec 2018

@anjika44 koľko má rokov? Keby si mu vedela vysvetliť, že to ho v očiach stipe šampón a ten nepouzijes, dokonca slubis, že voda mu do očí nepôjde, nedal by sa ukecat? Spustac je u vás, keď zoberies do ruky šampón, tak ho proste nepouzijes, je tam toho.......A okrem toho mu umy iba temeno hlavy, tak, aby sa mu ani kvapka do tvare nedostala. Po pár razoch ti začne dôverovať a budeš môcť omocit vlasy stále vyššie. Mohol by sI dať plavecké okuliare, alebo držať ten spomínaný zrolovany uterák na očiach, aby mal istotu. Do toho ho ešte môžeš motivovať napríklad nálepkami, alebo dobrými bodikmi, s tým, že keď ich nazbiera dajme tomu 10, bude nejaká odmena. To len dočasne, kým nebude v pohode.
Musí to byť preňho veľmi stresujúce, keď tak hysaci, rob to opatrne. Na umývaní vlasov nič nie je, tak ho nechaj, nech to takto zistí. Slubovanim, vyhrazanim sa nič nedosiahnes, pravdepodobne má s umyvanim vlasov zlú skúsenosť a zbaví sa jej iba niekoľkými dobrými skúsenosťami. Každý raz, ked mu vlasy umyjes nasilu, jeho strach a stres iba zvacsis

malapepka
23. dec 2018

V prvom rade by som zamkla kúpeľňu, nech mi nebeha mokrý po byte. Za druhé, on si musí iba zvyknúť. Aj moji revali jak paviani a teraz len dajú ruky na tvár a môžem oplachovat koľko chcem. Hlavné z umývania hlavy nerobiť udalosť. Skrátka opláchnuť a je to.
Začala by som tým, že by som zo začiatku dávala ozaj máličko šampónu, aby sa to nemuselo dlho oplachovat. Keď aj neoplachnes úplne všetko, na druhý deň stačí vlasy iba vodou opláchnuť.
Ak mu je príjemnejšie ľahnúť do vane, napustiť trochu vody a rukou mu oplachovat vlasy, tak to vyskúšajte.
Alebo oplachovat pohárikom. On si zvykne, len to rob bez toho, aby sa z obyčajného umývania urobil problém. Hocikedy keď je vo vani a hra sa, pohárom mu opláchnuť vlasy, tak aby ťa nevidel. Stačí najprv raz, potom zvýšiť na 2-3. Neverím, že by si nezvykol.

martakar
23. dec 2018

Lenže nejde o to, že bez tých rozprávok umrie. To je snáď jasné, že nie 🙂 Ale takýmto trestaním dosiahneš pravý opak, ešte viac mu to znechutíš. Skôr by som skúsila tú pozitívnu motiváciu, ako spomína @danula.ch a ten uterák, okuliare alebo len jemné oplachovanie. Skrátka niečo, čo z uvedených rád uznáš za vhodné a skús mu to navrhnúť v kľude, že ako by ste to mohli robiť, aby bol dopredu pripravený. Keď je v panike, tak tam je už akékoľvek dohadovanie zbytočné.
Inak my tiež neumývame tak často šampónom, skôr čistou vodou a nepripadám si ako nejaký asociál ani krkavčia matka 🙂 Vlasy majú krásne obaja.

anjika44
autor
24. dec 2018

on už vodu na hlave neznáša, už tá mu vadí - inak šampon v očiach neštípe, vyskúšala som to na sebe, že som si ním pretrela oči a nič - iba keď som si ho hned neopláchla a aj to len slabunko...pohár vykušam na oplachovanie miesto sprchy, to nie je zlý nápad, ale ten druhý, že nič nepovedať a konať, sa mi nepáči...totiž - ked malému poviem, že ho idem osprchovať, on hned začne plakať, že nie vlasy a ked mu poviem, že nie a zrazu mu ich začnem umyvať, tak potom sa aj obyčajnej sprchy bude báť

evallu
24. dec 2018

@anjika44 no nie tak som myslela ze nepovieš ze ides umývať vlasy a umVas ale ze tesne pred ked uz je vo vani.... no a nám pomohlo veľa ked sme neumyvali každý raz vlasy, ale nepravidelne... potom sa vlastne kúpanie zmenilo na obľúbené ( bez vlasov ) no a postupne som pridávala z 4 som raz i vlasy, potom z 3 raz.... no a teraz vždy a uz si dokonca i sama drží zinku na očiach .... ale teda rada to nemá , ale uz vydrží ....

anjika44
autor
24. dec 2018

@evallu nejako sme si nerozumeli - keď sa bude pýtať, či si ideme ummývať vlasy a ja poviem nie a napriek tomu mu ich umyjem, nebude to brať ako zradu? A keď budem pri jeho otázke mlčať, tiež to bude zlé.