Ako zaujať 21-mesačné dieťa?

7. sep 2022

Ahojte. Chcem sa opytat ci ste mali podobnu skusenost a nejake rady a tipy ako zaujat 21 mesacne dieta.
Moj syn ma 21 mesiacov a s hrackami sa hra par minut, najradsej sa hra sam (ked mu chcem nieco ukazat, vysvetlit odsuva ma). Hra sa vsak len chvilku, potom len hracky presuva, rozhadzuje, otvara sufliky, skrine.. Mame dost maly byt, nema tu dostatok pohybu, preto sa s nim snazim chodit co najviac von. Rad beha, ma rad ihriska, smyklavky, proste vsetko, kde sa moze hybat a behat. Mozno je taky typ, no rozmyslala som ci to nemoze byt tym ze je "nevybehany", lebo doma vela pohybu nema. Takze nemate nejake tipy, ako ho zaujat doma? Chcem s nim robit pocas dna doma chvilku nieco zmysluplne, samozrejme, ze mu davam aj "svoj priestor"ale cely den len rozhadzovat hracky nechcem, chcem ho nieco aj naucit...
No a este k tomu, ci v tomto veku boli podobne aj vase deti - Dnes sme sa boli pozriet v hernickach, boli tam od neho starsie, cca 2rocne-2,5 rocne deti, ktore sedeli pri hrackach a hrali sa. Syn sa tiez hral chvilku s jednou hrackou, potom chcel ist skumat dalsiu, potom dalsiu, dalsiu, (viete si predstavit tie pohlady inych matiek 😑) ked chcel nejaku hracku s ktorou sa hralo nejake ine dieta tak som ho vzala na ruky a presunuli sme sa k dalsim hrackam, hneval sa.. Viem, ze toto je obdobie samouvedomovania, ze taketo reakcie su bezne. Skor ma ale zaujima, ci aj vase deti boli take v tomto veku, ze pri cinnosti vydrzali len chvilu, a uprednostnovali skor pohyb, pripadne vyberanie veci zo skrin. Dakujem.

mapypotkancek
7. sep 2022

Príde mi to ako úplne normálne spravanie ku veku, mám staršie dieťa trošku a hračky ako také ho bavia asi 8 sekúnd. Zato behať, loziť, skúmať, hľadať, vyhadzovať skrine atď by do nekonečna zvládol. Osobne vobec nemám strach, že by sa nejako zle vyvíjal.

marianarem
7. sep 2022

Aj mme to pride normalne a pohlady inych mamiciek v herni sa ti podla mna len zdaju, lebo sa trochu mozno za maleho hanbis. Vsak to tam takmer kazda musi poznat. Ale k otazke, cim zaujat - zapajas ho do svojich aktivit, ako su varenie, upratovanie alebo aj nieco ine, co bavi teba?

elizabet173
7. sep 2022

pozri montessori aktivity, tie dokážu deti zaujať

gajdosovci
7. sep 2022

Úplne ta chápem, mam rovnakého syna. Chodili sme do matertkeho centra, kde všetky deti sedeli a počúvali, len ten môj vymýšľal, všetko hneď chcel, neobsedel pri jednej činnosti dlho. Veľakrát som doma plakala, že prečo je on taky a iné deti v tom centre úplne poslušné.. Teraz ma 5 rokov, je bezproblémový, dokonca až Monk. ☺️ V školke funguje úplne normálne.. Všetci ho chvália, aj keď je niekde na prázdninách. Ja som to vyhodnotila ako "náročné dieťa". Prajem vela trpezlivosti pri nekonečnom vysvetľovaní.. 💪

autor
7. sep 2022

@marianarem nie vobec sa zanho nehanbim, ved je to dieta, ja tomu rozumiem ze nechape este urcite veci. Behala som za nim aby nebuchol nejake dieta ked chcel zobrat hracku atd to by ma mrzelo. Nie pohlady sa mi nezdali, konkretne som si vsimla hlavne jednu ktorej dieta sedelo pri jednej hracke asi pol hodinu (lebo za ten cas aj moj, aj ine deti chceli ist k tej hracke ale proste ta mala to stale blokovala) tak obcas tak pozrela, nenamyslala som si to. Zapajam ho ako sa da, napr nakladanie, vykladanie pracky, vesanie pradla, trosku upratovanie. Velmi by som ho chcela zapajat aj do veci v kuchyni, kupila som mu aj take hracky, ale neda sa. Mame malu kuchynu a parkrat ked tu pri mne pri vareni bol, chvilku sedel, potom klasika otvaral skrinky a vyberal veci, bala som sa aby si neublizil. Ja vela veci robim az vecer ked spi.

slapina
7. sep 2022

je úplne normálne, že dieťa v takom veku zaujíma všetko pár minút a potom koniec. moja neterka bude mať 6 a nič ju nebaví dlho :D takže si myslím, že je to úplne bežné správanie dieťaťa, nič výnimočné. :D

autor
7. sep 2022

@mapypotkancek dakujem za odpoved.

autor
7. sep 2022

@elizabet173 dakujem, pozriem

autor
7. sep 2022

@gajdosovci dakujem velmi pekne.

simona20201309
7. sep 2022

Ja som zistila, že deti sa veľmi radi hrajú s hračkami, ktoré sú určené pre mladšie deti. Samozrejme, treba ich rozvíjať a posúvať, ale ja som mala nakúpené hracky podla veku 1+...2+.... keď mala dcéra 2r, tie PD 1+ som zbalila do krabice....ze ved nebude sa hrať s kolieskami a pod....
Nedávno som to vybrala, a dokázala sa s tými hračkami hrať dosť dlho. Tesilo ju, že je to pre ,,malina".
Tak skus mu ponúknuť hracky, ktoré sú skôr jednoduchšie a neodradí ho hneď náročnosť. Neskôr môžeš zvyšovať nároky, ale aspoň si trosku natrenuje trpezlivosť.
Skúšaj, či skôr rad skladá, kreslí, nalepuje. Skúšala si lego? Plastelína? Naozaj nič ho nezaujme na dlhšie?

marianarem
7. sep 2022

Tak kuchyna sa da preorganizovat tak, aby bolo riziko ublizenia co najmensie. Ja som to urobila tak, ze vsade, kam dociahol, som popremiestnovala bezpecne veci - potraviny v sackoch, bezpecne kuchynske naradie, hrnce a plastove nadoby. A nech vybera. Do varenia som ho uz v tomto veku zapajala tak, ze nasypal korenia, osupal cesnak, prelozil supky do nadoby na biologicky odpad, nakladal lyzicou muku, cukor...skratka dostaval realne ulohy, co mal sancu zvladnut. To ma doteraz rad, ked moze niecim realne prispiet.

simona20201309
7. sep 2022

A ano montesori (ten názov nemám rada) - skus mu dat fazulky a presypovat do misiek, prelievat vodu, nejakú detskú pinzetu q nech skúša vyberať fazulky,... pohľadaj si také aktivity. To majú deti veľmi radi. Moja od necelých 2r zboznovala lupat varené vajíčka 😄...

jaskolka
7. sep 2022

@simona20201309 tie varené vajíčka su lákadlo, syn sa s tým tiež zabaví. Minule som robila, šalát, vzal si jedno a pol hodiny ho oberal s tými malými ručičkami, ani som o ňom nevedela 😆😆

mapypotkancek
7. sep 2022

Za málinko. Inak ako čítam ešte v jednej Tvojej odpovedi, veľa robíš keď už spí. Ver mi, úplne rozumiem, niektoré veci aj ja si spravím, až keď zaspí, ale snažím sa drvivú väčšinu robiť pred ním. Aspoň ten môj je taký, že veľa prevela pozoruje a učí sa a veľa veci už odkukal a začína sám robiť. Viem, aké to je náročné ustriehnuť, ale skús to, ak je z podobného cesta ako ten môj, môže to (s trochou trpezlivosti) priniesť ovocie, držím Vám palce 🙂