Ako zareagovať na detskom ihrisku?

7. sep 2022

Mám syna,zachvilku dva roky. Na ihrisko moc nechodíme ale keď už ideme tak ako by ste zareagovali. Sú tam také erarne hračky,že kto chce si požičia. A syn si ide zobrať napr hrablicky a druhé dieťa to vidí a rýchlo si to zoberie ono, aj s autom to tak bolo,že môj syn sa s tým už hral,a druhé dieťa si to vezme. Jeho mama si Kuka do mobilu alebo kecá a mne to príde také že čo ja mám vychovávať cudzie dieťa a zároveň mi je ľúto môjho že ho musím naučiť stát si za sebou

doriiis
7. sep 2022

A co by si ho chcela ucit? Ze kto za nim bude stat? Iba on sam

anjelicek26
7. sep 2022

Co ho chces ucit? Nech pobehne rychlejsie a bude to mat skor 😂 Alebo si donesie svoje (to poziciavat nemusi...)... Len tie dve moznosti existuju... pokial to dieta tvoje vyslovene nesotilo ci nevytrhlo mu to z ruky, tak neni co riesit ci "vychovavat"

deedol
7. sep 2022

stava sa aj mojmu, ze je pomalsi - vtedy ma smolu.
ked mu niekto nieco vytrhava z ruky a dotycny rodic nereaguje, zasahujem ja. uz sa to odo mna naucil a ak dieta nie je ovela starsie/silnejsie, vie si to obcas poriesit aj sam. (teraz ma 4r.)

basska_b
7. sep 2022

Ano, teraz sme mali taky problem na ihrisku, na piesku bolo asi 300 hraciek a bolo tam sotva 3 rocne dievcatko, ktore malo predstavu, ze vsetky hracky su jeho... napadalo moje deti, sotva sme dosli, kricalo na nich... trhalo z ruky... pritom oni sli slusne na neho a chceli sa dohodnut. Na ihrisku jeho matka a babka, mali v pazi. Odisli sme po 2 minutach...

autor
7. sep 2022

@anjelicek26 veď ale to dieťa sa hralo s inou a vyslovene videlo že moje ide po tej hračke tak šup rýchlo ju vzalo. A už sa mi to stalo aj s takými hojdacimi koníkmi,že jedno decko behalo do jedného k druhému ,práve tam kde si moje chcelo sadnúť a jeho mama mu len povie že t9 není od neho pekne a t9 je vsetko

tomikejt
7. sep 2022

Tiež chodíme na také ihrisko kde sú hračky. Syn má rok a pol. Zo začiatku bol taký tutko, keď mu niekto aj vytrhol hračku tak on nič, len smutne pozeral, ale teraz už vie zabojovať. Ak mu nejaké staršie dieťa berie hračku a už je konflikt a rodič nereaguje tak normálne poviem, prečo mu to berieš, teraz sa s tým hrá on. to isté keď môj berie niekomu hračku tak mu vysvetľujem že to sa nepatrí, ale on má teraz obdobie že si myslí že všetky hračky na svete sú jeho takže to je ťažko , častokrát to skončí revom 😅

autor
7. sep 2022

@basska_b bože pre takéto veci nerada chodím na ihrisko. Lebo rodičia majú svoje deti u prdele a ja si svoje strážim lebo ešte rád rozhadzuje piesok tak aby to ich deti nemali v očiach a všade

anjelicek26
7. sep 2022

A co ma to dieta preplesknut podla teba, aby si bola spokojna a dieta za takyto brutal precin voci tvojmu dietatu adekvatne potrestane? Ach ludia moji... Povedala mu, ze to nie je pekne sa predbiehat, to je viac, ako musela... mas este male dietatko, pockaj, ked dojdu hryzance zo skolky a podobne perly... neocakavaj od 2-3-4 a ani 5 rocnych deti skvele zmyslajuce a rado sa deliace hotove osobnosti... to, ze su kusok motoricky "dalej" ako tvoje neznamena, ze vsetko chapu ako dospely... tam je este dlha cesta pred nimi...

Ja som presne ta, co ma svoje dieta "u prdele" a neriesi kazdy kamen ci piesok, ci kazdu dotahovacku o hracky, zasahujem ked niekto verbalne ci agresivne atakuje moje dieta (a rovnako zasahujem, ak sa tak sprava moje)..zvysok nechavam na nich... nevidim dovod ist riesit, ked si vzali nejaku lopatku, ktore si "chcelo" ist zobrat nejake dvojrocne mini batola... who cares...najde si na hranie nieco ineho, veci je tam na hranie dost...

dagmarovita
7. sep 2022

Povedala by som nevychovanému dietatu, ze nech tú hračku vráti, ze to sa neberie z ruky, vybral si to iný chlapcek, ze sa to nerobí..zastala by som sa svojho dieťaťa a upozornila jeho matku pripadne, ked by malý nedal a ked by velmi nechcel tak svojmu dietatu by som povedala ze to je nevychovaný chlapcek, nech to nechá tak..nabuduce si svoje nedá ...

@anjelicek26 hovorime o 2 rocnych detoch, neviem ako si predstavujes, ze sa ma zastat sameho seba :D co sa tam budu natahovat, budes ho v tom podporovat? Zober mu ty naspat, ty si to vybral prvý,nedaj sa? V detskych centrach plati, ze sa vychovame navzajom..atd. Neverim, ze si sa nezastala svojich malych deti ked sa toto stalo.

uhnakova
7. sep 2022

@dagmarovita ale ved mu tu hracku nebral z ruky. Autorka temy pise, ze druhe dieta vyuzilo chvilku nepozornosti, kym si jej dieta odbehlo po cosi a zhrablo hracku zo zeme. Tu plati, ze skusenost ho nauci nepustat si hracku z ruky, ked sa s nou este chce hrat 🙂

anjelicek26
7. sep 2022

@dagmarovita citaj prosim poriadne... to dieta ziadnu hracku nevytrhlo, len si ju zobralo ked sa s nou dohral ... ako kazda ina hracka na erarnom ihrisku...

Pozri jej maly ma dva roky a ma byt pri nom a konflikty riesit za neho, na tom sa zhodneme... mama 5 rocneho moze sediet s mobilom na lavicke a mama 1-2 rocneho vzhladom na verbalnu komunikaciu a ne-schopnost aktivne riesit a vyhodnocovat konflikty musi byt pri nom...uplne normalny vyvoj a proces... len to netreba tak prezivat... dietatu povedat, pod vezmeme si nieco ineho... pod pojdeme sa posmykat... pod pojdeme to ci hento, teraz si to auticko chcel zobrat chlapcek... hotovka, nehrotit, neriesit, ideme dalej... a opakujem - stale ma moznost zobrat dietatu JEHO hracky a o tie sa delit NEMUSI.

dagmarovita
7. sep 2022

@uhnakova to asi hej, ale nema co brat hracku bez opytania druhemu, moze sa tonucit od malicke nie?,to uz rodicia maju davat pozor tam su a ked su deti nevychovane netreba si to nechat..

autor
7. sep 2022

@uhnakova nie,môj sa už nacahoval za hračkou, a to dieťa mu ju tesne pred tým ako ju fociahlo,zobralo.

dagmarovita
7. sep 2022

@anjelicek26 aha to patrilo inemu prispevku dorrris ale aj tam nesuhlasim, pochopila som to inak, skus si to prexitat, dieta sa s niečím hra nema mu to ine dieta brat z ruky, ked je to erarne ...nehrotit, neriesit??? Uz ta vidim, ako by si to nechala tak, ved sa predsa nic nedeje 🙂 dokedy? To je aky priklad pre dieta, ze viackrat mu niekto nieco zoberie a poood zahrame sa s niecim inym

anjelicek26
7. sep 2022

@dagmarovita to dieta tu hracku v rukach nemalo... to, ze na nu myslelo a slo si po nu je vec druha a uplne odlisna... tam plati a bude platit - rychlejsi berie... a nie, taketo zaboviny som nikdy nehrotila, neriesila...pretoze by to bolo absolutne zbytocne... v skolke tomu bude dieta vystavene kazdy bozi den a nie, nebude mat ucitelku za zadkom obhajovat jeho "ale ja som chcel"...nauci sa, zvykne si, pochopi, ze neni jedna hracka, bude ina, neni jedna preliezka, je tam aj ina, nehra sa so mnou jeden kamos, bude za hrat iny...svet je plny moznosti...

queen_mary
7. sep 2022

Wtf a co cakas od takych malych deti 😀 neboj, aj tvoj sa po case ostriela, ked bude starsi.
@anjelicek26 uplne suhlasim so vsetkym. My chodime s malym na ihriska odkedy chodi. Do 2,5 roka som sa pohybovala v jeho blizkosti, a ak nastala "situacia", tak som ju s kludom s tym druhym (starsim) dietkom riesila. Teraz ma maly 3, a ked dobehne nejake starsie dieta a chce mu zobrat nieco s cim sa hra, alebo ho "vystrcit" z nejakej preliezky, tak sa neda.

jana_eyre_2
7. sep 2022

@dagmarovita keď sa bavíte o 2r deťoch ako to druhé môžes považovať za nevychovane? 2r dieťa nie je malý Einstein, je to proste malé dieťa čo má ešte sebecké pudy, úplne normálne správanie na ten vek..

Tieto ihriskove problémy, to je teda... Ja zväčša aj na cudzie deti pozerám ako na malé deti, čiže rovnako ako na to svoje.. keby som bola na tvojom mieste, našla by som svojmu dieťaťu tretiu erarnu hračku, ponúkla mu ju, chvíľu sa s ním hrala a potom by som sa vzdialila a na 5s by som sa stala tou mamičkou čo si prišla na ihrisko aj oddýchnuť od neustáleho striehnutia čo sa kde pohne a prdne..

zuzanka.zuzu
7. sep 2022

😀 dnes sme boli v kútiku, môj si gúľal loptu, pribehlo o rok staršie dievča, zobralo mu ju z rúk a išlo preč... môj malý stál ako ťuťko. našiel si druhú, situácia sa mala opakovať (iný chlapec) a môj si ju dal poza chrbát, aby si ju ochránil 👍 takže chlapec obišiel naprázdno 😎

PS: čo som mala to dievča zbiť? 🙈

kukulienka999
7. sep 2022

Podľa mna by sa medzi deti rodič, kým nejde o vyslovene nebezpečnú situáciu a deti si ubližujú proste nemal miešať. Deti si to medzi sebou vedia vybaviť aj same. Najlepšie, čo zaberá u nás je keď otocim hlavu iným smerom, lebo môj syn na mna pozerá, aby som zakročila, ale snažím sa to nerobiť. Ani v škôlke za ním nebudeš chodiť a “vyhrávať boje o hracky” navyše, máš 2 ročne dieťa, o 2-3 mesiace môže byť ono spomínané dieťa, čo bude iným deťom brať hračky. Deti sa menia veľmi rychlo a aj toto je obdobie, ktorým sk musí prejsť každé dieťa. Je to prirodzené a myslím, že takmer všetky deti si tým prejdu.

eeffka
7. sep 2022

Poznas tu pesnicku? ...uprostred sidliska, nikdy nic neziskas, ak nie si najrychlejsi z rychlych 😁

zuzkas81
7. sep 2022

Tiez by som nezasahovala a nesuhlasim s riesenim konfliktu za deti. Ked su raz erarne hracky, tak prv pride, ten prv melie, smola. Ja v takych situaciach hovorim vzdy malemu, nech si to vyriesi sam a ak sa mu obcas stane nejaka nespravodlivost, nie je to vobec na skodu, lebo presne tak je to aj v zivote, cim skor to dieta pochopi, tym lepsie pre neho.

isis234
7. sep 2022

ano, sú i také deti, akoby žiarlivé, ked vidia, že si iné chcú niečo zobrať, na hranie, (hoc ono hračku už má v ruke) tak just si to zeberie on... akoby nechcelo, aby s danou hračkou hral druhý.. lenže na to sú tam maminy, aby to poriešili

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkas81
7. sep 2022

@zuzudrnda no za mna na takomto poucovani nic mile nie je, skor je to natlak dospeleho ktory z pozicie moci, ktoru samozrejme ma, nuti nejakym sposobom konat ide dieta. za mna to nie je fer natlak ani pristup

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
queen_mary
7. sep 2022

@zuzudrnda ja son to tiez tak s malym robila. Ze som riesila, ked som videla ze je zle. Ale priatelsky, milo, tak ako ty. A vacsinou sa deti aj pridali a boli radi, ze sa im nejaky dospely chvilu venuje 😀

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
asocial
7. sep 2022

Dobre. A tvoje dieta nikdy nic take neurobilo? Vzdy sa podelilo? Skus dat tento prispevok objektivnejsie. Niekedy mam pocit, ze konik je plny dokonalych deti ...

kate_cs
7. sep 2022

Ak majú medzi sebou problémy deti, ktoré podľa mňa zvládnu vyriešiť nechám to na nich. Vždy sledujem, ale z diaľky. V tomto prípade by som nezasiahla. Musí sa aj tvoje dieťa naučiť vypýtať si, čo chce, ale na druhej strane ak by moje dieťa niekomu ničilo hru, ubližovalo a podobne, zasiahnem. Ja napríklad neznášam matky, ktoré riadia hru svojim aj mojim deťom a keď mi niekto ide chytať moje dieťa, zúrim (dáva ho dole z preliezky aby nepadlo, berie mu paličku z ruky aby si neublížilo-pri tom ja to vidím a som s tým ok). Ja neznášam ihriska práve kvôli matkám helikoptérami, ktoré krúžia nad svojimi deťmi a ešte idu riadiť hru tých mojich 🤦🏼‍♀️

aknamorka22
8. sep 2022

Dieťa nie je malý dospelý. Nechápe situáciu tak ako ty. Do cca 5 rokov je dieťa úplne sebecké, takže nemôžeš od neho očakávať, že sa bude deliť o všetko. Ja osobne nemá rada keď rodičia sa Ihrisku stoja svojmu dieťaťu za ritou, komentujú všetko a nenechajú to dieťa sa hrať samé. A potom plaču, že nemajú čas lebo sa dieťa ani 5 minút nezahrá samé. A môžu si za to sami lebo im od narodenia rodia animátorov. Ako sa to dieťa má naučiť samostatnosti keď bude rodič všetko riešiť za neho? Odporúčam prečítať si knižku Ako byť lenivou mamou. Krásne tam popisuje hypermatky, ktoré všetko robia za svoje deti.