Ako zabaviť 6,5-mesačného syna, ktorý sa už stavia na nohy?

atislava9
31. aug 2019

Ahojte mamicky

Maly ma 6,5 mesiaca, este sam nesedi, ani nelozi, a zacal sa dost stavat na nohy, t.j. ked ho chytim a chcem polozit na hraciu podlozku - samozrejme, aby bol maximum casu na brusku, tak nohy napnute a nechce, ani do sedu, len rovno stat. Na zemi ho maximalne mozne motivujem, aby sa hral, cvicil, proste co by mal robit sam, ale nevydrzi dlho, zacne po chvilke plakat a rovno sa pyta mne na ruky alebo chce byt drzany, aby stal a tak sa chce hrat.

Nie je najlahsi /ma 10 kil/ a ani nechcem, aby takto postaval, pls dajte tipy, ako to zvladat. 🤷‍♀️ Uz som uvazovala aj nad choditkom,ci co to je, aby som ho tam na chvilu odlozila a sam aby sa zahral...ale bojujem, kedze vsade citam, ze to je nezdrave a pre vyvoj zle. Prip nieco interaktivne na zem, co ho zaujme v polohe ma brusku?🤷‍♀️

Poprosim, nepiste mi, ze ma byt proste na zemi, a vsetky tie psychomotoricke odporucania, mam ich precitane. Skor poprosim riesenie pre akcne “neleziace” babo. A nie, nechystam sa ho odkaladat do sedanky, chodanky a pod. veci na cely den, budem sa mu samozrejme aj venovat.😉

Dakujem za tipy a rady.

pininka1
31. aug 2019

Z vlastnej skúsenosti ti poviem, že nezrobis nič, nôžky mu hádam nepolames. A ja som mala všetkých troch v chodaku a keď tam sú na pár minút, nič sa nemôže stať. Jasné že nie pol dňa
Môj syn sa začal stavať ako 5 mesačný, ale to už stvornozkoval, prišiel ku nábytku a postavil sa. Nič sme nemohli robiť, aj neurologická povedala že je úplne ok, len pohybovo veľmi popredu, čo mu ostalo dodnes, je to výborný športovec.

ajka0207
31. aug 2019

@atislava9 choditko určite nie, ja by som ho pokladala na zem, poleziacky a ak sa postavi sam, tak nech stoji. Nasa stvornozkovala asi dva tyzdne predtym ako sa postavila (mala sest mesiacov), sedieť nesedela dovtedy. Nechavala som ju stat, ak sa postavila sama. Proste som ju polozila napr na postel a ak sa doplazila k stene a o tu sa postavila, tak som ju nechala.

ludmilka2407
31. aug 2019

Neviem ake rady cakas. Ma byt co najviac na zemi, aby sa naucil lozit po styroch. Zo styroch sa potom nauci aj sadnut. Takze by som ho rozhodne nedavala stat a do chodaku uz vobec. Moj syn bol taky maly tiez zivy, vsetko ho zaujimalo. Naucil sa plazit za hrackami, a hned ako zacal chodit po styroch uz aj sedel. Na 7 mesiacov sa mi staval pri nabytku. Chapem ze nechces asi aby len tak lezal ale pri takom malom tazko nieco radit. Musi sa to proste naucit sam. Jedine kym lezal mali sme taku tu hraciu deku, kde viseli aj hracky a za tym sa naucil dost chodit po styroch.

1gabriela13
31. aug 2019

@atislava9 moja sa tiež začala stavať na nohy keď mala vyše 6 mesiacov. Ja som neriešila. Pokiaľ je dieťa dosť silné nato aby sa postavilo, netreba ho zbytočne dávať sedieť alebo na ruky. Je pripravené postaviť sa, postaví sa. Možno začne stvornozkovat neskôr. Ja by som to neriešila ani choditkom ani nijak inak. Nechaj ho nech sa stavia, znamená to ze je nato pripravený. Mne to takto po vedal pediater. Teraz sa veľmi rieši psychomototricky vývoj dieťaťa. Ja som ani nestvornozkovala a som tu, nemala som ani adhd ani nič podobné. Ver svojmu dieťaťu a nerieš takéto zbytočne pokiaľ napreduje. Nerob tu chybu co ja, riešila som to tiež, vypýtala som sa aj k neurologicke, ajked pediater hovoril ze je to ok. No a prišla som tam s malou, take diagnózy mi tam natrepala že som nespala 3 dní. Na voktovku máš posielala a bohvie co a pritom mam zdravú dcéru, chodí od 10 mesiacov aj stvornozkuje, už začína rozprávať a dokonca ako 1,5rocna vie naratat aj do 10.

elementissa
31. aug 2019

Tak ale deti nečítali tabuľky psychomotorickeho vývoja a vieš kde oni majú všetky lekárske štandardy 🤣 každé dieťa je individuálne, moja mama vravela, že tiež ani jeden z nás nelozil (sme traja) a rovno sme sa stavali na nohy. Ja som samostatne chodila ako osem mesačná. A co? Veď dieťa vie. Keď sa chce na chvíľočku postaviť, tak mu dopraj. Ono vie, na čo sa cíti. Keď sa rozhodne, že chodiť chce, tak bude. Nie je zdravé naťahovať dieťa, ktoré sa samo ešte nestavia a chce byť iba na zemi, lebo je to "znasilnovanie" niečoho, čo ešte nie je vyvinuté. Rovnako zdravé nie je ani brzdiť dieťa, ktoré niečo robiť samo od seba chce. Kľudne ho daj do choditka a uvidíš čo bude robiť. Možno sa mu to nakoniec ani páčiť nebude a povie si, že to radšej ešte ostane na zemi alebo ho to bude baviť a bude to v budúcnosti veľmi pohybovo šikovné a nadané dieťa 🙂

thoughtfulweirdo
31. aug 2019

Aj moja sa v 6 mesiacoch zacala stavat ma nohy, v 8mich uz chodila. Ja si myslim, ze pokial to dieta dokaze same, tak je na to uz pripravene. Realne nemas moc moznosti, ako mu to zakazat

meluela
31. aug 2019

@atislava9 moji sa tiez tak skoro stavali, ale ze sa sami chytili mrezi postielky, nabytku a pod. .. s tym nic neurobis. tiez este nesedeli ale uz zacinali lozit. choditko urcite nekupuj, ani nevod za ruky treba aby co najviac stvornozkoval. co je vlastne problem? ze je nespokojny ked lezi? pokial vydrzi bud s nim, lahni s k nemu, sadni, daj pred neho hracky nech sa snazi posuvat a ak je uz moc nespokojny tak do satky alebo ergonomickeho nosica, pripadne lehatko/vajicko ked potrebujes nieco spravit

deedol
31. aug 2019

podla mna je rozdiel v tom, ci sa dieta samo postavi (to je ok, potvrdene fyzio, proste ked to uz vie, tak ho neudrzite) a v tom, co pise autorka - ze ho chce polozit (tj drzi ho vo vzduchu) a on sa zaprie. podla mna ho klad na chrbat a otacaj na brucho pomocou noh (alebo nech sa otoci sam, to hadam vie). neviem si predstavit, ze by si take male dieta nevedela polozit na zem aj inak ako tak, ze sa ti zapiera nohami.

janickacrazy
31. aug 2019

ja som tiež v 6 mes. sama stála v postieľke, mama bola zo mna na porážku, lebo sedieť som nechcela vôbec, ale len stáť, na tom nie je nič zlé, pokiaľ to dieťa robí samé, sestrina dcérka stála sama s oporou v 5mes., chodila sama v 8 mes., šikovné zdravé dieťa, trošku hyperaktívne, no nič nespravíš

kianka5
31. aug 2019

@deedol súhlasím...je až neuveriteľné, toľko mamičiek nedokáže čítať s porozumením...
@atislava9 dieťa na zem nekladieš správne...úchop má byť aj pod zadočkom...položiť na chrbátik, potom otočka na bruško...to že chce stáť je len o tom, že ma väčší rozhľad...nie o pripravenosti chodiť...
preskočiť štvornožkovenie nie je úplne ok, ale preskočiť aj pretáčanie a plazenie je katastrofa...chodiť sa naučí aj takto ale bude mať celý život nesprávne držanie tela...
k otazke: dá sa kúpiť podlozka naplnená tekutinou a v nej nejaké rybky, neskúšala som, ale my sme mali veľa hračiek čo hrali, svetielkovali, plus ležať mu oproti na brušku...skrývať sa za plienku, robit grimasy, čokoľvek, čo ho zaujme...

lucyluv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobula46
31. aug 2019

Môj syn sa naučil najskôr stáť pri nábytku, potom sadať (hodil sa na prdel, prípadne keď lezal tak sa pretočil rovno do sedu), potom behať a až potom sa naučil švornožkovať
Podľa mňa skús najskôr kresielko hojdacie, prípadne hopsadlo, chodítko. Je mi jasné že tam nebude celý deň ale napríklad keď si chceš navariť prípadne vypiť teplú kávu. Môj chcel byť napríklad v stoličke na jedenie (ešte nesedel tak tam ležal) lebo bol vysoko ako na rukách a to mu vyhovovalo. A mal aj chodítko. Mal ho ešte po mne (ja som tam bola asi ako 5 mesačná, obložená vankúšmi, bola som urevané dieťa keď som ležala, iba keď som sedela a bola na rukách som vraj neplakala) a nebolí ma chrbát a syna tiež nie, ani nešpičkuje.
Nehovorím že je to najideálnejšie pre vývin dieťaťa, ale keď ho tam necháš 20 minút denne nič sa mu nestane.
Ale musíš s tým byť stotožnená, pretože keď nie si a napríklad začne špičkovať (čo vôbec nemusí kvôli tomu) tak si to budeš vyčítať a neviem čo všetko.

ivusikk
31. aug 2019

@atislava9 skús dať na bruško nech sa otáča porozkladat hračky okolo, nejakú hraciu hrazdicku proste niečo čo ho zaujme aby neplakal. Choditko by som vôbec nepoužívala a tvoj nevie ešte sedieť tak to už dupľom nie.

ivusikk
31. aug 2019

@atislava9 myslím takúto nejakú hraciu podložku kde by sa mu hýbali hračky

saja1
31. aug 2019

Ak tomu spravne rozumiem, on sa nestavia na nohy, on sa iba vzprieci pri pokladani na zem? Akoze to vzpriecenie, to robila aj moja mala. Ako sa hovori neodlozitelne dieta. Vsetko chce vidiet ale ani za svet sa posnazit 😅 stavat sama na nohy sa zacala az skoro v roku, a chodit v 15 mesiacoch. Radu nemam. Bolo to naprd 😁

dupinka
31. aug 2019

Môj starší syn neštvornožkoval, plazil sa málo, sám sa staval od 7mesiacov do stoja, tak, že sa vyštveral po mne, neskôr sa naučil sám vstať popri nábytku. Chodiť začal sám 10 mesiacochNevedel si dlho čupnúť, v detskom tunely trpel. Ale je nadpriemerne nadaný 😂 A mladší sa tiež do stoja dával popri mne, keďže som veľa pri ňom sedela na podlahe, nevedel sám vstať, a až keď sa štveral hore, naučil sa postaviť aj okolo nábytku, ale aspoň chvíľu štvornožkoval. Chodil v 10.5 mesiacoch.
Mnohí mi vraveli, že to mám za to, že sa stavali do stoja umelo, cezo mňa. Ale neľutujem, naučili sa aj to, čo preskočili. Sedieť sa naučili sami, až keď padali na zadok. Nerieš, stimuluj aj pohyb na zemi, aké nebrzdi.