Ako zabaviť 17-mesačné dieťa?

5. nov 2023

Ahojte, idem sa opytat skusenejsich - sme u starych rodicov, nemame moznost ist von (nemaju dvor a vonku leje ako besne) - prosim tipy na aktivity vnutri, ktore u vas zabrali. Hracky omrzeli, rozpravky 0 bodov, a dieta plne energie. Dakujem

jamimo
5. nov 2023

hádanky, kreslenie,ak sú menšie, tak len zviera na písmeno, alebo slovo na písmeno... písať list Ježiškovi, vymýšľať básničku pre Mikuláša, vymyslieť si spoločne príbeh, rozprávku, každý člen postupne, jeden za druhým, vybrať atlas, mapu sveta a rozprávať si, ako a kde ľudia žijú, ako sa tam dá cestovať... vybrať album s fotkami, spomínať veselé historky...

zuzana9393
5. nov 2023

@jamimo so 17 m dieťaťom? Môj má 15 m a neviem si predstaviť, že by som s ním robila tieto aktivity. Veď tie deti ešte ani nerozprávajú. Násho napríklad baví hádať rôzne kraviny, ako napríklad štipce, gaštany, gombíky atď, do krabice, kde.som vyrezal dierku.

jamimo
5. nov 2023

@zuzana9393 áno, aj tak sa dá.... ja keď som profi opatrovala deti, hrali sme sa aj tak. Dieťaťu vieš vysvetliť zviera ma M, M, m, m... mačka, myš. Vieš vyhláskovať, zaujať príbehom, hádanky: nakreslím kruh, vymýšľame čo to tak môže byť?Tvárička? Slniečko, aha, a kde je slniečko? Na oblohe, tam hore? Tak nakreslíne oblak... otvorím knižku, pozrieme napr. Afriku, tam svieti silné slniečko, a ukážeme si zvery ktoré tam žijú. Lev? Ako robí lev??? Ukáž, áká vysoká je žirafa, atď... stačí trošku vstúpiť do detského sveta a zapojiť fantáziu, komunikovať. Deti tomu rozumejú...

simona20201309
5. nov 2023

Daj mu rôzne misky, nabwrscky, lyžice, vysyp fazuľu, alebo cestoviny a zaručene máš hodinu postarané. Neboj sa neporiadku. Vysávač určite máte.
Alebo k umývadlu a to isté- poháriky, naberacky, nejaké zvieratka plastové do vody a tiež máš určite na dlhšie postarané.
Prekazkovu dráhu zo stoličiek, hrncov, šálov... nech podlieza, preskakuje, prelieza..
Šnúrku (hoc od topánok) a navliecť cestoviny penne...
Našim raz dedo urobil smykalku zo zehliacej dosky, ...

simona20201309
5. nov 2023

@jamimo vysvetliť vieš ale neexistuje aby 17mes dieťa vedelo povedať slovo na začiatočné písmeno. Toto zvládnu výnimočné nadané deti tak možno v 3r. Inak s tým majú obrovský problém aj predskolaci

simona20201309
5. nov 2023

@jamimo písala ze knihy 0 bodov 🙄

simona20201309
5. nov 2023

Daj si do pinterestu aktivity pre batoľatá a nebudeš vedieť co skôr skúsiť 😀
My sme včera vesali prádlo (natiahnuta šnúra okolo stoliciek, štípce a hocičo..ponožky, šaty pre bábiku...)
Len moja je už 3r tak neviem, ale skúsiť môžte.

miimss
5. nov 2023

Moje dieťa celkom baví dávať veci do práčky, vyberať veci z práčky, potom mi ich podáva keď vesam na sušiak. Úplne topka je kuchynská linka kde so skriniek, šuflíkov vyberá všetko. A ešte magnetky na chladničke vedia na chvíľu nás zabaviť. Rada pozerá reklamne letáky, alebo knižky. A čmaranie s voskovkami, farbickami ju tiež vie zabaviť. A najnovšie ju zaujalo fíha tralala. Má 19 mesiacov

andy37
5. nov 2023

Ja mám 18m a bavia ju misky, varešky a niečo presypat. Potom sú to rôzne skladačky - ja poskladam a ona zbúra. Naháňame sa, schovavam sa jej. Alebo rozložím sušiak prehodím cez to veľkú deku a behá tade stále dookola ako cez tunel...

autor
5. nov 2023

Ok uz sa nejaku chvilu bavi s krabicoi s dierkami stuzkami gastanmi atd ☺️ dakujeeeem. Este nieco vyskusame z vasich tipov

autor
5. nov 2023

@minesasubu wau super napady a jednoduche na doma, dakujem

jamimo
5. nov 2023

@simona20201309 tak to mi je úplne jasné, že 17 mesačné dieťa nepovie mačka, pes. Povie možno : mau a hav, havo... Hláskujem ja, vytlieskavam...Ukážem obrázok, keď nie kniha, tak v telefóne, zahrám scénku, zmením intonáciou hlasu : Jéj, pozri aká vysoká žirafa... A aha, tu v knižke (nemusí to byť kniha, obrázok, kocka, mobil) je vtáčik, aký má zobáčik. Začnem klopkať na okno, zahrám scénu, že vtáčik nám zaklopal na okno, atď, atď... Dieťa ani nedýcha, čo sa to okolo deje. Potom môžme pozorovať z okna, či je vtáčik na strome, či má niečo v zobáčiku, lebo je možno hladný a bude papať (ham ham, mňam mňam) Môžme mu zakývať, chvíľu čakať či priletí...
To, že dieťa ešte nerozpráva, neznamená,. že nerozumie a nedá sa s ním komunikovať. Veď matka vidí a rozumie už aj dieťaťu v perinke, vie kedy je pocikané, hladné, unavené... Dieťa tiež vie, kedy ide jesť, kedy chce piť, kedy je čas prechádzky, kedy sa kúpe, vie odčítavať emócie, význam situácie. Od toho tu máme dnešnú podobu jazyka, mimiku, gestiku, haptiku, posturológiu, proxemiku... História ľudí sa datuje približne 2,8 mil. rokov až 3,1 mil. rokov. Zhruba pred 300 tisíc rokmi Homo sapiens. Dlho komunikovali škrekotom, pazvukmi a rečou tela. Prve slová sa začali používať pred 150 tisíc až 200 tis. rokmi. Dnešná podoba reči sa vyvinula pred 45 tis. 50tis. rokmi...
Aj učiteľky v jasliach sa dohovoria s deťmi, však? Tiež sa hrajú, majú aktivity... Tak sa netvárme, že deti nerozumejú 😉 alebo ich nevieme upútať.
Peknú nedeľu prajem.

simona1306
5. nov 2023

@jamimo kraaaasne ... Ja naopak, nebudem kritizovat, ale tlieskat !!!! Nadherne napady ako sa hrat s detmi , ako ich zabavit 🙂 Moja mala ma 20 mesiacov, a teda nebavi ju vnutri skoro nic, ona je proste dieta prirody a vzdy sa najviac zabavi vonku, ale urcite vyskusam v uprsane dni nejaku takuto hru 🙂

simsalabim
5. nov 2023

Moj manzel v takejto situacii zvesil dvere, oprel o gauc a mali sme smyklavku, preliezku, naklonenu rovinu na lopticky a auticka…

autor
5. nov 2023

@simsalabim wau, sice nemame vhodne dvere na toto ale uzasny napad

jamimo
5. nov 2023

@simona1306 alebo taká obľúbená je, kam sa. skryla myšička? Urobím Varila myšička kašičku... a potom zhíknem: Híí a ona nie je pod pazuškou, ani pod pyžamkom, ona sa nám niekam ukryla 🤫 poďme ju hľadať... Dieťa je úplne v deji, hľadá myšičku v celom príbytku. Zábava aj na hodinu. Sem tam zahrám drámu, že som niečo počula šuchotať, alebo zbadala kúsok chvostíka... takže zábava na ďaľšiu pol hodinku 😉 Ešte väčšia zábava je sledovať veveričky v parku, hľadať krtkov podzemný úkryt (dá sa prejsť celý park a hľadať kde asi vychádza🤔) Deti sú prirodzene zvedavé, treba ich len upútať, vytvoriť príbeh, emóciu... pre mňa nič ťažké, dokonca ma to bavilo a baví, napriek tomu, že deti nemáme.

autor
5. nov 2023

@jamimo musime vyskusat na zahrade, sice neviem ci mam taky dramaticky talent ale cosi zvladnem 🌞🌞🌞

jamimo
5. nov 2023

zvládneš, v každom z nás je večné dieťa 😉 Príjemnú zábavu prajem. 😘

simona20201309
5. nov 2023

@jamimo výborne, ste prijatá 😆
A nie, 17mes dieťa neurobi na prvé písmeno ani mnau, ani hav. Keď už googlis tak Googli aj predcitatelsku (ranu) gramotnosť.
Mne naozaj nemusíš hovoriť co sa da robiť s malým dieťaťom. Len tu píše matka, ktorá je na návšteve u svokry a je im už dlhý deň. Predpokladám že nemala nejak extra chuť klopkat na okno a imitovat vtáčika ale potrebovala ho chvíľu zabaviť niečím, pričom si zároveň oddychne na návšteve.

simona20201309
5. nov 2023

@jamimo a ako pises pre teba nič ťažké. Máš talent, baví ta to, máš k tomu vzťah. Ale ak si občas pozrieš MK zistíš, že kopu mamiciek netuší co robiť s dieťaťom
... ani s mesačným, ani s 3r. Toto co robíš ty, musíš mat v sebe. Ale pekne ze si sa rozpisala, určite sa niekto inšpiruje a skúsi to